Kā ātrāk izveseļoties no GRIPAS?

Nebiji vakcinējusies vai savlaicīgi stiprinājusi imunitāti, un saslimi. Gripa sākas pēkšņi un, ja tas noticis, nekas cits neatliks, kā likties gultā un censties ātrāk atkopties no slimības. Mūs konsultē Diāna Fridrihsone, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pediatre.

JA ESI SASLIMUSI
Saslimšanas gadījumā jāpaliek mājās un jāārstējas. Nav nepieciešams stingrs gultas režīms, cilvēks ātrāk izveseļojas, ja ir aktīvs, tādēļ ir ieteicams kustēties, nedaudz pastaigāt pa māju, nevis vairākas dienas gulēt gultā un necelties. Gripas laikā organisms cīnās ar vīrusu, arī tādēļ jāizvairās no vietām, kur var inficēties vēl ar citu slimību ierosinātājiem.
Jau pirmajā saslimšanas dienā jāzvana ģimenes ārstam, lai noskaidrotu, kāda ārstēšana jāuzsāk nekavējoties. Nevajadzētu jau slimam doties uz ārsta praksi vai pašārstējoties pasliktināt savu veselības stāvokli. Pa tālruni, precizējot veselības stāvokli, ārsts ieteiks, kā tālāk rīkoties un nolems, vai smagākas saslimšanas gadījumā būs nepieciešama ārsta vizīte uz mājām.
Pazīmes, kas var liecināt par smagāku slimības gaitu un/vai slimības komplikācijām – samaņas traucējumi un/vai krampji, sīki asinsizplūdumi uz ķermeņa, deguna asiņošana, dezorientācija, pēkšņs, izteikts elpas trūkums, pēkšņas sāpes krūtīs. Šajos gadījumos ir jāzvana neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai!

SARGI ĢIMENES LOCEKĻUS
Citiem ģimenes locekļiem pēc iespējas jāizvairās no cieša kontakta ar saslimušo cilvēku, slimniekam jālieto atsevišķi trauki – krūzīte, karote, dakšiņa u.tml. Istabas jāvēdina vismaz divreiz dienā, kā arī jānodrošina pietiekams gaisa mitrums, kas ir 40 – 60%.
Bieži vīrusi izplatās, ja persona aizskar kaut ko, kas satur izraisītājus, un pēc tam pieskaras acīm, degunam vai mutei. Bieži jāmazgā rokas. Roku mazgāšana vai dezinficēšana palīdzēs izsargāties no vīrusiem – rūpīgi nomazgā rokas ar ziepēm un ūdeni, it īpaši, pēc klepošanas vai šķaudīšanas.
Ievēro pareizu elpošanas higiēnu. Ja esi slima, klepojot vai šķaudot aizsedz muti un degunu ar salveti, ja nav salvetes – ar saliektās rokas elkoņa iekšējo virsmu, nevis plaukstu. Salvetes pēc lietošanas izmet atkritumu tvertnē.

LAI ĀTRĀK ATVESEĻOTOS
Ja būs nepieciešams, ģimenes ārsts izrakstīs pretvīrusu recepšu medikamentus, kas palīdzēs efektīvi ārstēt gripu, kā arī citus medikamentus simptomu mazināšanai (piemēram, zāles temperatūras pazemināšanai). Pretvīrusu medikamenti jāsāk lietot pēc iespējas ātrāk (pirmajā, vēlākais otrajā saslimšanas dienā), tāpēc ir tik svarīgi sazināties ar savu ārstu, tiklīdz izjūti saslimšanas pazīmes.
Slimības laikā parasti apetīte ir samazināta, tādēļ svarīgi dzert vairāk šķidruma nekā ikdienā, jo samazinās ar uzturu uzņemtā šķidruma daudzums, un šķidrums tiek vairāk zaudēts paaugstinātās temperatūras dēļ. Pieaugušajam nepieciešamais šķidruma daudzums ir ap 2 l dienā, bērnam – atkarībā no vecuma un svara. Var dzert atšķaidītu upeņu, dzērveņu vai greifrūtu sulu, ūdeni vai galda minerālūdeni. Jācenšas neēst smagu, grūti sagremojamu pārtiku. Piemēroti varētu būt svaigi augļi un dārzeņi, kas ir labs C vitamīna un antioksidantu avots, skābpiena produkti, pilngraudu maize, putras.
Ja ir stiprs klepus, ārsts izlems, vai nepieciešamas inhalācijas. Nav pierādījumu par kakla vai deguna skalošanas ar sāls šķīdumu efektivitāti pašsajūtas uzlabošanai, simptomu mazināšanai vai lai panāktu ātrāku izveseļošanos. Ja cilvēkam ir paaugstināta temperatūra, nevajadzētu viņu vēl vairāk sildīt. Karsta duša un siltas kompreses nepalīdz ātrāk izveseļoties no gripas un nepalīdz arī uzlabot pašsajūtu.
Gripa smagāk var noritēt grūtniecēm, cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām (plaušu un sirds slimībām, cukura diabētu, arteriālo hipertensiju u.c.), pacientiem vecākiem par 65 gadiem un bērniem vecumā līdz 3 gadiem, kā arī vientuļiem cilvēkiem, kuri paši sevi nevar apkopt. Šiem cilvēkiem nepieciešams apsvērt domu par pretvīrusu preparātu lietošanu gripas profilaksei. Pretvīrusu preparātus nozīmē ārsts. Kā universālus līdzekļus imūnās sistēmas stiprināšanai var ieteikt zivju eļļu, ķiploku ekstrakta kapsulas, ehinācijas ekstraktu.

Lasi arī – Svarīgākais, kas tev būtu jāzina, GRIPAS lakam tuvojoties

2 komentāru
  1. “Nav nepieciešams stingrs gultas režīms, cilvēks ātrāk izveseļojas, ja ir aktīvs, tādēļ ir ieteicams kustēties, nedaudz pastaigāt pa māju, nevis vairākas dienas gulēt gultā un necelties.” Piedodiet, bet, ja cilvēks ir spējīgs piecelties no gultas un pastaigāt, tad tā nav gripa. Gripa “nolauž” tā, ka gribēdams nevari piecelties un ir jāguļ.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.