JUTĪGA āda – kā par to PAREIZI rūpēties?

Jutīga sejas āda ir ādas stāvoklis, kad tā sevišķi asi spēj reaģēt uz apkārtējo vidi – gan laika apstākļiem, gan kopjošajiem līdzekļiem, gan dekoratīvo kosmētiku un citiem faktoriem. Ja jutīgai ādai kaut kas nepatīk, tā to arī parāda – rodas izteikts sausums, apsārtums, nieze un citas netīkamas parādības. Kā sadzīvot ar jutīgu ādu? Kā to labāk kopt? Kas vēl būtu jāzina par jutīgu ādu – uz šiem un citiem jautājumiem atbildēsim šoreiz. Raksta tapšanā mūs konsultēja sertificēta ārste dermatoveneroloģe, zīmola Vichy eksperte – Anna Bērziņa!

KĀDA IR JUTĪGA ĀDA, UN, KAS TO IZRAISA?
Jutīga āda ir ādas tips, kas izteikti reaģē uz dažādiem apkārtējās vides kairinātājiem. Ārste dermatoveneroloģe Anna Bērziņa skaidro: „Nervu gali jutīgā ādā ir uzņēmīgāki pret apkārtējās vides stimuliem. Jutīgas ādas gadījumā hidrolipīdu slānis, kam normāli būtu jāpasargā āda no pārmērīga mitruma iztvaikošanas, ir samazināts, līdz ar to var novērot dehidratāciju jeb ādas atūdeņošanos. Vienkārši sakot – āda kļūst izteikti sausa.” Interesanti ir tas, ka jutīga āda var būt arī cilvēkiem, kuru pamata ādas tips ir, piemēram, kombinēta un pat taukaina sejas āda, stāsta Anna: „Arī kombinētas un taukainas ādas īpašniekiem nereti āda kļūst jutīga – visbiežākais šīs problēmas iemesls ir aktīva taukainības un piņņu ārstēšana – medikamenti un ādas kopšanas līdzekļi, kas paredzēti kombinētas, taukainas, problemātiskas ādas kopšanai un terapijai. Tie parasti ir ļoti spēcīgi un papildus ārstējošajam efektam, arī izteikti sausina un sakairina sejas ādu.”

Lai gan faktoru, kas spēj izraisīt ādas pastiprinātu jutību, ir gana daudz, ārste norāda uz pašiem svarīgākajiem un biežāk sastopamajiem: „Jutīgu ādu var radīt laikapstākļi, piemēram, stiprs vējš, saule, krasas temperatūras izmaiņas, kā arī gaisa kondicionieri, gaisa piesārņojums, arī stress. Jutīgu ādu var padarīt arī nepiemērotu ādas kopšanas līdzekļu lietošana un pārmērīgi bieža to lietošana. Ir medikamenti, kas ādas jutību var pastiprināt, tādēļ rūpīgi jāseko ārsta rekomendācijām un medikamentu lietošanas instrukcijai. Ja ir problēmas – par tām noteikti jāinformē savs ārsts!”

VAI MANA ĀDA TIEŠĀM IR JUTĪGA?
Bieži vien sievietēm nav īsti skaidrs – vai mana āda tiešām ir jutīga? Varbūt tā vienkārši ir sausa? Kā lai saprot, kur ir tā robeža starp sausu ādu, kā ādas tipu un tādu ādu, ko var dēvēt jau par jutīgu? Dermatoveneroloģe Anna Bērziņa skaidro, ka ādas jutību noteikt ir ļoti vienkārši: „Parasti jutīgas ādas simptomus cilvēks jūt pēc ādas nomazgāšanas ar parastu ūdeni – jutīga āda kļūst savilkta. Nereti parādās arī ādas apsārtums, izteikts sausums. Ja krāna ūdens cietība ir paaugstināta, tas ādas sausumu un kairinājumu vēl pastiprina.” Sievietēm ar jutīgu ādu šie simptomi – ādas savilkums, sausums, apsārtums – parādās arī apkārtējo vides faktoru ietekmē, piemēram, ja āda tiek pakļauta stipram vējam, temperatūras svārstībām, saulei, centrālās apkures izraisītam gaisa sausumam, stresam u.c. Sievietes ar jutīgu ādu nereti sūdzās, ka tieši ziema ir laiks, kad āda paliek sevišķi sausa un jutīga – to negatīvi ietekmē zemās temperatūras ārā un sausais gaiss iekštelpās.
 
KĀ PAREIZI KOPT JUTĪGU ĀDU?
Kopjošās un dekoratīvās kosmētikas līdzekļi jutīgai ādai.
Kā izvēlēties kosmētikas līdzekļus jutīgai ādai? Un – no kā būtu jāizvairās? Stāsta Anna Bērziņa: „Ja ir jutīga āda, tad jāizvēlas tikai tādi ādas kopšanas produkti, kas piemēroti šim ādas tipam. To ražotājs norāda uz iepakojuma, garantējot, ka sastāvā ir maksimāli maz kairinošu vielu un produkts testēts sadarbībā ar jutīgas ādas īpašniekiem. Nereti piemērota produkta atrašana jutīgas ādas kopšanai ir izaicinājums, jo ir vesela virkne potenciāli kairinošu vielu, piemēram, spirts (to parasti norāda produkta sastāvdaļu pašā augšgalā), amonjaks, arnika, piparmētras, mentols, kampars, kanēlis, citrusaugļu eļļas, krustnagliņas, ēteriskās eļļas, benzalkonija hlorīds, u.c.”. Runājot par dekoratīvo kosmētiku, ārste, kā galveno, min: „Tonālo krēmu jutīgas ādas īpašniecēm ir jāizvēlas vieglas konsistences. Laba alternatīva varētu būt BB krēmi, lai ādas sausos, apsārtušos rajonus, kas novērojami jutīgas un kairinātas ādas gadījumā, vēl vairāk nepastiprinātu ar biezu tonālā krēma kārtu. Noteikti jāskatās, lai tonālais vai BB krēms būtu ne tikai sedzošs un maskējošs, bet arī – mitrinošs un kopjošs.”

Ikdienas ādas kopšanas rituāls jutīgai ādai. Kā kopt jutīgu ādu ikdienā? Atbild Anna Bērziņa: „Jutīgu ādu jāattīra maigi, saudzīgi, maksimāli maz kontaktējot ar krāna ūdeni. Pēc attīrīšanas, intensīvi mitrinošu produktu uzklāj ar vieglām iepliķējošām kustībām, stimulējot asinsriti, uzlabojot ādas vielmaiņu. Aizsardzība pret UV starojumu – īpaši būtiska vasarā, taču nedrīkst par to piemirst arī citos gadalaikos. Intensīvi mitrinošas un kairinājumu mazinošas maskas būs piemērotas jutīgas ādas gadījumā. Skrubi jāizvēlas tādu, kas ādu nekairina – nelielas abrazīvās daļiņas, enzīmu pīlingi.”

NODERĪGI KNIFI JUTĪGAS ĀDAS KOPŠANAI – IESAKA VICHY
Vichy eksperte Anna Bērziņa dalās ar pašiem būtiskākajiem padomiem un knifiem, kas noderēs jutīgas ādas īpašniecēm: „Būtiskākais ir nemazgāt ādu biežāk kā divas reizes dienā, nelietot sārmainas ziepes ādas attīrīšanai, kā arī neizmantot karstu ūdeni mazgāšanās laikā gan dušā, gan vannā. Jutīgu ādu ir jāattīra ar maksimāli maigiem, krēmveidīgiem produktiem, micellāro ūdeni vai pieniņu/toniku. Šādas attīrīšanas mērķis, lai āda maksimāli maz kontaktē ar krāna ūdeni. Arī acu kosmētiku jānoņem maigi, neberžot, nerīvējot. Būtiski ir arī nelietot skrubi biežāk kā 1-2 reizes nedēļā, atkarībā no abrazīvo daļiņu lieluma. Jāatceras, ka jutīgas ādas īpašniecēm jāvairās arī no ķermeņa skrubēšanai paredzētiem cimdiem/birstēm, raupjām švammēm – arī ķermeņa skrubim jābūt maigam! Labs knifs ir uz ādas, pēc tās attīrīšanas, uzsmidzināt termālo ūdeni – kaļķakmens nogulsnes, kas sastopamas krāna ūdenī, tādējādi tiks likvidētas no jutīgās ādas virsmas. Tas attiecas gan uz sejas, gan arī ķermeņa ādu! Pēc ādas attīrīšanas, tā noteikti ir jāmitrina. Vēl der atcerēties, ka jutīgai ādai nederēs apstrāde ar ledus gabaliņiem vai tvaiku, jo tās ir krasas temperatūrs svārstības.”

Termālais ūdens – būtisks palīgs jutīgas ādas kopšanā. Vichy termālais ūdens jutīgai ādai ir noderīgs, jo tam piemīt nomierinošas īpašības, kas palīdz ādai relaksēties un justies labi. Tas spēj samazināt jutīgas ādas sausumu, apsārtumu, novērst velkošo un niezošo sajūtu. Tas nostiprina ādas dabisko aizsargspēju, vaicina ātrāku šūnu atjaunošanos, tādējādi palīdzot ādai pretoties novecošanās procesiem. Vichy termālais ūdens tiek izmantots visu Vichy produktu sastāvā, līdz ar to tie ir hipoalerģiski un sevišķi piemēroti jutīgai ādai.

10 komentārs
  1. Interesanti un noderīgi. Paldies par to ka laužat mītu ka šāda āda ir tikai tām kurām sausa āda. Man ir kombinēta bet arī jutīga ziemā 🙁 Un tad kopt ir ļoti grūti.

  2. Jo vecāka palieku (man tagad 39), jo vairāk ciešu no jutīgas ādas izraisītām problēmām. Piemēram šoziem, sejas āda, zonā ap muti, bija ar sarkaniem pleķiem, sausa un lobījās nepārtraukti. Sāku jau domāt, ka jādodas pie daktera. Tagad, kad paliek siltāks – apsārtums un lobīšanās mazinājusies. Vārdsakot – baigā noņemšanās un galvenais, nav saprotams, kā lai to risina.

  3. Beidzot sāku saprast kādēļ aukstā laikā man ir tādas problēmas ar sejas ādu. Paldies.

  4. Man šķiet, ka kādi 10 vai bišķi vairāk eiro! Nav baigi dārgi, jo pietiek labam laikam. Man pašai nav baigi jutīga āda, bet patīk to ūdeni lietot vasarā, kad esmu pludmalē – ļoti labi atsvaidzina un iedegums labs sanāk!

  5. ļoti iesaku pantenol krēmu ziemà-man palídzëja.
    Arí es biju nomocijusies ar sausajiem pleķie tieši ziemá,
    lídz aptiekà ieteica pamêģinàt. Un lietoju miceràlo údeni.

  6. Web Aptieka piedāvā iespēju pasūtīt medikamentus internetā. Cilvēki no visas Latvijas var pasūtīt sev vajadzīgos medikamentus, kuri tiks piegādāti uz mājām. Web Aptiekas piedāvājumā ir gan homeopātiskie medikamenti, gan minerālvielas un antioksidanti, kā arī daudz kas cits. Sīkāka informācija:http://webaptieka.lv/lv/

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.