Juris Šteinbergs – palīdz noskaidrot, kurš ir tavs tētis

Paternitātes tests spēj ieviest skaidrību pat miglainās attiecībās. Iespējams, ka tavas dzīves ceļi metuši dīvainus līkumus vai tava otrā puse īsti netic, ka mazā brīnuma tēvs ir tieši viņš… Lai uzzinātu, ko var noskaidrot un kā mums var palīdzēt mūsu pašu DNS, devāmies uz sarunu ar molekulārbioloģijas zinātņu doktoru Juri Šteinbergu.

Lai gan bieži vien zinātniskie atklājumi šķiet tāli un nesaprotami, tie spēj padarīt dzīvi vieglāku gluži vienkāršās un praktiskās lietās. Sākot no spuldzītes, kas dod gaismu, un beidzot ar iespēju noteikt bērniņa tēvu.
Lai labāk saprastu, kā iespējams pierādīt tēva un bērna radniecību, jāzina molekulārās bioloģijas pamati. Izklausās sarežģīti? Nebūt ne.

Atklājumi, par kuriem tev jāzina
Droši vien no skolas laikiem atceries, ka visas dzīvas būtnes, arī cilvēks, sastāv no šūnām, kuru kodols satur genomu jeb DNS.

Katrā cilvēka šūnā ir divi komplekti hromosomu, kopumā 46. Vienīgi dzimumšūnās – olnīcās un spermatozoīdos – ir pa 23 hromosomām. Tad, kad tās saplūst, rodas pilns komplekts, kas arī ir sākums jaunai dzīvībai. Šūnām daloties, no šīs vienas šūnas izaug cilvēks. Un atkal – katra viņa šūna satur tieši tādu pašu hromosomu komplektu kā pirmā, turklāt visās šūnās puse (23) hromosomu ir tādas pašas kā tēvam, bet otra puse kā mammai.

Kā nosaka paternitāti
Vienkāršoti salīdzinot, cilvēka DNS ir veidots no tādiem kā ķieģelīšiem – sarežģītām ķīmiskām vielām, kuras molekulārbiologi sauc par bāzēm un apzīmē ar burtiem A, T, G un C. Miljoni šo vielu jeb burti dažādās kombinācijās veido garas, lineāras virknes. Šajās virknēs ir rajoni, kuros kādas specifiskas burtu kombinācijas noteiktu skaitu reižu atkārtojas (tos sauc par STR lokusiem – no Short Tandem Repeat), turklāt atkārtojumu skaits var būt dažāds dažādiem cilvēkiem – katrā lokusā iespējami vairāki desmiti variantu. Laboratorijā nosaka, cik reižu testējamajam cilvēkam STR lokusos atkārtojas zināmās burtu kombinācijas. Mērījumos katrā lokusā vienmēr tiek iegūti divi rādījumi, no kuriem viens sakrīt ar mātes, bet otrs – ar tēva rādījumiem.

Tādējādi tiek testēti desmit līdz piecpadsmit STR lokusi un, izpētot iegūtos rezultātus, laboratorija sniedz atbildi, kas apstiprina paternitāti par vismaz 99,99 procentiem. Kāpēc ne simt procentu? Jo pastāv iespēja, ka vēl kaut kur pasaulē tomēr kāds no vairākiem miljardiem cilvēku ir ar tādu pašu DNS. Savukārt gadījumā, ja bērns un tēvs nav asinsradinieki, tas tiks apstiprināts pilnīgi droši.

Materiāls testam
Cilvēka DNS iegūt ir ļoti vienkārši – to satur katra mūsu šūna. Dzerot kafiju, smēķējot cigareti vai tīrot zobus, atstājam pietiekami daudz šūnu, lai varētu veikt pat vairākus testus. Tāpēc modernās laboratorijas var iegūt DNS paternitātes testam no dažādi iegūtiem paraugiem.

Oficiāli
Vienkāršāk, ja tests tiek veikts juridiskām vajadzībām, lai pierādītu radniecību, vai visas iesaistītās personas (tu un tavs vīrietis) ir informētas un vēlas iegūt juridiski atzītus rezultātus. Tad līdzi jāņem personu apliecinoši dokumenti (pases un dzimšanas apliecība mazulim) un visiem kopā jādodas uz vietu, kur veic analīzes. Latvijā pavisam ir četras laboratorijas, kas veic DNS testus; visātrāk to izdarīs SIA GenEra laboratorijā Kleistos.

DNS paraugus paņems laboratorijas darbinieks. Neuztraucies – ne tev, ne tavam mazulim netecinās asinis un neskrāpēs ādu. Jums vienkārši parīvēs mutes iekšpusi ar sterilu vates kociņu. Pēc piecām darbdienām tu saņemsi atbildes uz saviem jautājumiem. Un zini, testa rezultāti ir konfidenciāli. Tie netiks izpausti personām no malas.

Savai zināšanai
Ja testu vēlies veikt, lai gūtu atbildes vien savai zināšanai un par to nevēlies informēt savu otro pusīti, to var veikt arī anonīmi. Dažkārt šo iespēju izmanto sievietes, kuras nav pārliecinātas par bērna tēva personību, vīrieši, kas nav pārliecināti par sievietes godīgumu, vai vīramātes, kuras neuzticas vedeklai. Protams, tad DNS paraugs tiek savākts, dažkārt pat iesaistītai personai nezinot.

To var izdarīt ļoti dažādi – var iegādāties vates kociņus un parīvēt ar tiem lūpas iekšpusi. Bet, ja nevēlies nevienam teikt, ka veiksi testu, vari paslepus pievākt vīrieša izsmēķētu cigareti, košļeni vai miegā izraut matu (tikai ar visu sakni). Protams, derēs arī kafijas tasīte, kur palikuši lūpu nospiedumi, vai vēl kas cits. Vien ņem vērā, ka paraugam jābūt tīram no citu personu DNS. Tāpēc tam, ko tu izmantosi parauga savākšanai, nepieskaries ar kailām rokām un raugies, lai tas nesaskaras arī ar citu cilvēku lietotām lietām vai traukiem. Izmanto cimdus un iepako paraugu tīrā, nelietotā maisiņā.

Ja savākto paraugu nevarēsi analīzēm nosūtīt uzreiz, ievieto to maisiņā un ieliec saldētavā.
Kad nogādāsi to visu laboratorijā, tiks veikts tieši tāds pats tests kā oficiāli savāktajiem paraugiem, tikai šoreiz saņemsi slēdzienu bez vārdiem un uzvārdiem. Vienkārši – vai testētais cilvēks X ir vai nav bērna tēvs.


Juridiskām vajadzībām

Ja tava bērniņa tēvs nevēlas atzīt savu paternitāti, tev atliek divas iespējas. Ja spējat vienoties, varat kopā ar bērnu un tēvu, līdzņemot personu apliecinošus dokumentus, doties uz laboratoriju, lai iegūtu atbildes, kas pēcāk derēs arī tiesā. Ja nu vīrietis nav pierunājams uz šo soli, tev atliek iesniegt prasību tiesā, un tad jau analīzes tiks veiktas piespiedu kārtā.

Ja paternitātes noteikšanu veiksi, otrai pusei nezinot, slēdzienā netiks minēti personu vārdi un uzvārdi, tāpēc juridiskām vajadzībām to izmantot nevarēsi.

8 komentāru
  1. Cik vispār tāds “prieciņš” maksā? 🙂 Lasot rakstu sasmējos un iedomājos to skatu,kad kāds sievišķis vai vīrišķis paslepus vāc DNS 🙂 CSI cienīgs skats ar gumijas cimdiem, maisiņiem utt :))

  2. Vajag vispirms domāt un tad kniebties. Bet, kamēr cilvēkiem kniebties patiks labāk nekā domāt, mums darba netrūks. 🙂

  3. Sitas rakstins lieti noderetu ta atradenisa “mammai”, kura pamodusas un palicies “zel” sastradata.

  4. VAI pastav iespeja noteikt kurs ir berna tevs,ja pargul ar diviem braliem gandriz vienlaicigi,bet brali nav dvini.Vai DNS nekludisies.

  5. Nu varu pateikt tikai to, ka shii ir iestaade, kurai nevar ticeet…es pati izbaudiiju, ka tur kraapjas..pats direktora kungs taads taisniibas mekleetaajs, bet patiesiibaa, speeleejas ar nevainiigu beernu liktenjiem. Sviests.aizklapeet taadu iestaadi uz visiem laikiem!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.