Joga – atbilde ikdienas stresam

Joga iegūst aizvien lielāku popularitāti dažādu cilvēku vidū, dažiem tā ir modes lieta, dažiem dzīves jēga. Bet kas īsti ir  joga, kāda ir tās nozīme?

Lai gūtu plašāku ieskatu jogā un tās dziļākajā būtībā, espati.lv konsultēja Daya Yoga pasniedzēja Ieva Salmiņa, kas pati praktizē jogu jau septiņus gadus un saviem audzēkņiem pasniedz Kundalinijogu. Jogai ir vairāki veidi, bet šoreiz izlēmām runāt par jogas nozīmi cilvēka dzīvē.

Kas ir joga?
Joga ir sena mācība, kas balstīta uz hinduisma ticību. Joga nav reliģija, lai gan tā nenoliedzami ir paturējusi vairākus hinduisma elementus, bet savā būtībā tā ir mācība strādāt ar sevi – savu miesu un dvēseli. Joga der jebkuram, kas vēlas atrast sevi, attīstīt savu personību un redzēt vairāk. Tā kā joga nesludina nevienu ticību, tad tā ir atvērta visiem, neatkarīgi no reliģiskās pārliecības.
 Jogai ir vairākas definīcijas un skaidrojumi, daži to sauc par dvēseles savienošanu ar dievišķo spēku, daži par ķermeņa un prāta savienošanu. Bet jebkurā gadījumā tas ir darbs ar sevi, meklējot harmoniju un mieru.
Jogas sistēmas pilnība ir tās daudzveidībā. Jogai ir vairāki virzieni, kā arī daudz dažādu stilu un skolu. Starp klasiskās jogas atzariem ir Hatha joga, Radža joga, Karma joga, Bhakti joga un Jnana joga. Katrs no šiem jogas veidiem rod savu ceļu uz cilvēka pilnveidi un harmoniju.
Katra joga pamatā ietver trīs daļas – vingrinājumus, relaksāciju un meditāciju. Jogas pamatmērķis ir meditācija, bet līdz tam nokļūst ar laiku. Visas jogas nodarbības notiek mūzikas pavadībā, pamatā jogai tiek pieskaņota relaksējoša mūzika, bet Kundalini joga ir dinamiskāka un notiek mantru pavadībā.
Apgūstot jogu, ir gan praktiskās, gan teorētiskās nodarbības, kur tiek stāstīts par jogas nozīmi.
Jāatceras, ka joga ir kā dzīves filozofija, to nevar atstāt tikai nodarbību telpā, ar to dzīvo ikdienā. Jo nav iespējams nodarbībā izprast sevi, sajust sevi kā garīgu personu, bet, izejot no telpas, pilnībā aizmirst par garīgo, intelektuālo un fizisko attīstību, kas tiek veicināta jogas nodarbībās.

Jogas pamati
Lai garīgi pilnveidotos, ir arī jāpanāk fiziska, intelektuāla un emocionāla harmonija. Tātad joga nozīmē sevis kā ķermeņa, gara un intelekta attīstīšana. Viena no centrālajām idejām jogā ir prāta kontrole. Ja spējam kontrolēt un disciplinēt sava prāta darbību, tad arī spēsim sasniegt izvirzītos mērķus. Joga arī uzsver pozitīvās domāšanas spēku.

Ko joga dod cilvēkam
Kā stāsta Ieva Salmiņa, joga nevienam cilvēkam vēl nav nodarījusi pāri. Jogas vingrinājumi, kurus pavada vienmērīga un atslābinoša elpošana, nostiprina muskuļus, jo vingrinājumi strādā pie visām ķermeņa muskuļu grupām. Tā stimulē gremošanas sistēmu, asinsriti, kā arī nostiprina un spēcina mugurkaulu, kas arī ir jaunības un spēka atslēga. Joga ir ieteicama sievietēm, jo tā stabilizē hormonu sistēmu, palīdz tikt galā ar menstruālajām problēmām. Šie miesas un apziņas treniņi ļauj atbrīvoties gan fiziski, gan emocionāli, kā arī attīsta lokanību. Daudzi jogu ir sākuši apmeklēt muguras sāpju dēļ, par kurām pēc kāda laika tiek aizmirsts.

Joga iesācējiem
Joga iesācējiem pamatā balstās uz praktiskām nodarbībām pasniedzēja pavadībā. Pasniedzējs skaidro, kas jādara, kādi vingrojumi jāveic, kā jāelpo, tiek izskaidrota arī vingrojumu, elpas un atslābināšanās nozīme.
Tikai ar laiku cilvēks uzsāk apziņas attīstību, kad nāk sapratne, ka ir fiziskai ķermenis un ir arī garīgais. Tas, cik ilgs ceļš cilvēkam ir uz pašatklāsmi, sevis izpratni, prāta kontroli un pozitīvu domāšanu, ir atkarīgs no katra paša. Jo cilvēks ir atklātāks, pozitīvāk noskaņots, jo ātrāk joga sniedz gan fizisku, gan emocionālu gandarījumu. Citi jogu kā filozofiju sāk uztvert jau pēc pāris nodarbībām, citi pēc pāris gadiem.

Kādēļ cilvēki pievēršas jogai?
Daudzi jogai pievēršas, lai sakārtotu sevi gan fiziski, gan garīgi. Kā jau minējām jogas vingrojumi uzlabo veselību, bet meditācija palīdz atbrīvoties no ikdienas stresa, steigas un palīdz izprast sevi.
Kā stāstīja pasniedzēja, tieši šobrīd jogu nodarbību apmeklējums ir palielinājies. Tas, visticamāk, saistīts ar nospiedošo situāciju valstī, daudzi ir zaudējuši darbu vai ir ar neskaidrām nākotnes vīzijām, joga palīdz atslābināties, paskatīties uz visu no malas un redzēt dzīvē pozitīvo.

11 komentārs
 1. tomer izveelos savam dziivesveidam piemeerotaaku,kur ir jaaskrien un veiklas kustiibas jaapielieto!bet domajams ka ap 40.g.v.kad buus mazak speeka pieversiishos tieshi shai nodarbiibai!

 2. Es jogu izvēlējos, lai tiktu ar sevi galā, lai sakārtotu savu iekšējo pasauli. Joga man sniedz mieru, sakārtotības sajūtu, prieku un patiesu laimes sajūtu.

 3. Lita, maldīgs priekšstats, ka, nodarbojoties ar jogu, ir vajadzīgs mazs spēka patēriņš. Joga nav tikai sēdēšana lotosa pozā un vīraka kūpināšana…

 4. Tieši tā pix, Litai ir ļoti maldīgs priekštats. Es eju uz ajengāra jogu un tur nu ir jāpieliek dažreiz ļoti liels iekšējais spēks un tas ir smags darbs ar sevi. Grūtības ziņā nevar salīdzināt ar citiem sporta veidiem, jo joga nav sports.

 5. Tomēr neviens nerunā par to kādas sekas joga nes, kad tai pievēršas ar visu savu fizisko un garigo “es”. Kaut kā cilvēki aizmiegtām acīm skrien pakaļ modei – jo ASV katra zvaigzne ar to ņemas – un visi ir laimīgi un svars krītas..
  Bet vai neviens nav dzirdējis par to, ka pievēršoties šai macībai pavisam nopietni, sāk nākt dažādas nakts vīzijas un cilvēks sākontēji laimīgs, kļūst izmisis, un tas vēl ir tikai sākums..
  Kaut kā nepatīk man tas, ka šo mācību tāp popolarizē, neizprotot tās dziļumus..

 6. Hmm-praktizējot jogu nonāk līdz nakts vīzijām? Kas ar to bija domāts?;)
  Praktizēju jau otro gadu, bet nekas tāds no neviena no praktizētājiem un skolotājiem nav dzirdēts! varbūt tomēr tas būs bijis kāds maldīgs priekšstats=D Varbūt tomēr nepareizi izprasti jogas dziļumi?;)

 7. Interesanti, ka tu neparktizējošs/a apzinies šo mācības dziļumu, bet praktizējošie ne 😀

 8. Pix un Jogotāja es zinu ko runaju jo man pietika pusgadu noiet tas nodarbiibas,pec tam uzsaku iet uz trenazzieru zaali un man neko citu negribeejas vairs dariit…nevienam jau neko neparmetu bet es labak dodu priekssroku stundu no vietas noskriet un celt 40kg utt

 9. Nodarbojos ar jogu aptuveni 2.5 gadus. Joga ir neatnjemama manas dziives sastaavdalja, lai arii tikai viena no fiziskajaam aktivitaateem, ar ko nodarbojos. Joga lielaakoties ignoree kardiovaskulaaros treninja aspektus, taapeec paraleeli arii ir vajadziiga skrieshana, ritenjbraukshana uc.
  Apgalvojums, ka VISAS jogas nodarbiibas notiek muuzikas pavadiijumaa gan ir nepatiess. Man liidzi shim veel ne reizi nav bijusi taada muzikaala nodarbiiba. Varbuut atsevishkjas studijas to praktizee, bet buutiibaa liela jogas sastaavdalja ir ieklausiishanas savaa kjermenii un taa reakciju uztvershana, ko muuzika var trauceet.

 10. Mūsu nodarbībās vienmēr skan mūzika, bet tas ir apbrīnojami, ka pēc nodarbības pat nevaru pateikt kāda mūzika skanēja, jo visu nodarbību esmu sevī (nezinu vai sapratīsiet) 🙂 ieklausos sevī! Un mūzika nemaz netraucē 🙂

 11. Lita, tas viss ir atkarīgs no tā, kādu rezultātu tu vēlies sasniegt: nodzīt uzēsto riepu, vai arī rast harmoniju starp savu garīgo un fizisko ķermeni, kā rezultātā mainīt savu dzīvi. Cilvēku attīstības un nepieciešamības līmeņi ir ļoti dažādi.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.