Jautrīte – mammīte “ar krampi”

Šis gan nebūs stāsts par manu mammu, bet par kādu mammu, kura palikusi man visspilgtākajās bērnības atmiņās kā viskolorītākā un dzīvespriecīgākā, taču tajā pašā laikā arī visprasīgākā pret saviem bērniem. Viņu sauca Jautrīte.

Es viņu atceros visu savu apzinīgo mūžu, jo Jautrīte kādos brīžos tika pieskatījusi arī mani. Jautrītes meita ar manu mammu bija labākās draudzenes, taču, kad biju pieaugusi, mana mamma stāstīja, ka pie lielākajiem sirdēstiem un sastrīdēšanās ar savu pašas māti, skrējusi ciemos kaut nakts vidū pie Jautrītes, kur abas kopā risinājušas bēdu, tukšojot Jautrītes slepenos vinčika krājumos un dziedot līdz rīta gaismiņai.

Pilnīgi noteikti viņa nebija no “uķi ķuķi” mammu un vecmāmiņu sērijas – pat neatceros, ka viņa būtu bārstījusies ar saldiem vārdiem un glāstiem, taču tas nemaz viņai nepiestāvētu. Jo savas emocijas un atbalstu viņa prata sniegt savādāk – runājot, vienkārši morāli atbalstot un ar darbiem.

[BANNER]

Jautrīte bija izturīga kundzīte – savos astoņdesmit gados viņa varēja Līgo naktī pārdzert un pārlīgot visus līgotājus, šķietami rūdītos večus ieskaitot – kad citi Jāņu rītā modās, viņa vēl nebija aizgājusi gulēt un turpināja līgot ar tiem, kuri jau bija mazliet atpūtušies un varēja turpināt svinēšanu. Dziesmas, protams, arī viņa zināja visas un ar visiem vārdiem, nevis kā tagad, kad zinam pirmo pantiņu un tālāk tikai protam “Līīīīgooooo līīīgooooo”. Arī dobēs viņa likās iekšā un strādāja, cik vien spēja – no nevarīgas večiņas tur nebija ne vēsts.

Visspilgtāk man Jautrīte paliks atmiņā kā tēls, kurš sēž pie krāsns uz zema zema beņķīša, kūpina savu “Prīmas” cigareti un ik pa laikam ar sulīgiem epitetiem apvelta savus mazbērnus, kuri kārtējo reizi kaut ko sagāzuši. Jo gods, kas gods – prast sulīgi un efektīvi, bet ne rupji izteikties, ir talants.

Jautrītes bērni un mazbērni – visi ir pārmantojuši viņas sīkstumu un sparu. No viņiem nekad nedzirdēsi gaudas par grūto dzīvi vai nepatiesus glaimus, un vienmēr viņi pastāvēs par sevi un būs vienoti. Jo manuprāt, viena no būtiskākajām un visgrūtāk bērnam ieaudzināmākajām lietām ir savs "mugurkauls" – un Jautrītei to ir izdevies izdarīt godam.

10 komentārs
 1. vai, kā amn patīk šitādas jautrītes. tik žēl, ka daudzi nesaprot tādu pozitīvu sarkasmu pret dzīvi un uzskata to pr regulāru pukošanos 🙂

 2. Latviešiem – činkstuļiem šitādas šerpas kundzītes ir retums!! cerams ar laiku, kad asinis sajauksies paliks vairāk

 3. bildīte gan varēja būt cita, bez cigaretes. Ja ņem vērā, ka te tiek slavinātas mātes un mātišķums, tad šāds skats tomēr nav piemērots 🙂

 4. Šis nu gan bija lieki. Ja mātes tēlu ņem no dainu skapja, tad tiešām ar to cīgiņu savietot pagrūti. Paldies dievam, ka runa šeit ir par īstiem cilvēkiem – ar saviem plusiem , mīnusiņiem bet galvenais ar savu neatkārtojamību. Šim stāstam – ome ar cīgu ir tieši vietā. Turklāt mātišķumu tas nepadraud nu nekādīgi.

 5. kapēc gan mammīte nevar būt ar cigareti, ja viņa patiesībā pīpē? Tapēc no tādas ir jākautrējās? Viņa taču ir tāda, kāda ir!

 6. Tāpēc, ka bērni tiesību aizsardzības likuma 48.pants nosaka :

  1.p. Bērns nedrīkst smēķēt un lietot alkoholiskos dzērienus. Bērns ir aizsargājams no smēķēšanas un alkoholisko dzērienu ietekmes.

  2. Bērnā IR JĀRADA negatīva attieksme pret smēķēšanu un alkoholisko dzērienu lietošanu. (…)

 7. Tiešām? Esi droša/drošs? Un tie bērni kuru klātbūtnē šī kudzīte to prīmu zēlēja, kā rakstā minēts?…..

 8. (viesis) 14:34 laikam domā kā visus pīpētājus vajadzetu pielikt pie sienas vai izolēt kādā koncetnrācijas nometnē , protams arī tos kuriem garšo vīniņi vai citi grēcīgi dzērieni, drošības pēc arī kreiļus – no tiem vispār neko nevar zināt – labāk lai visādi citādie nebojā mūsu bērnus.
  vai ne (viesi) 14:34? 🙂

 9. Man liekas, ka šis viedoklis, par to, ka šajā gadījumā šī bilde, kā arī teksts, ka šī mammīte rāja bērnus sūkājot prīmu, neiederas, ir pilnīgi normāls, un pie kam te koncentrācijas nometnes?> Un arī es mēdzu iedzert, un pat uzpīpēt retās kompānijās,bet kāpēc man tas jārāda bērniem, un jāpublicē fotkas?

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.