Jautā ekspertam – atbildes uz lasītāju jautājumiem

Šoreiz uz jūsu jautājumiem atbildējusi ginekoloģe Astrīda Tirāne, uztura speciāliste Inga Pūce un friziere Dace Barinska. Matu ārstes un citas jaunas ekspertu atbildes gaidi jau drīzumā.

Vai ir ieteicams dzert svaigi spiestas dārzeņu vai augļu sulas glāzi tikko pēc pamošanās pirms brokastīm (tukšā dūšā) un brokastot pēc nelielas pastaigas (apm. pusstundas)?

Atbild Inga Pūce:
Pēc pamošanās ieteicams labāk dzert 1 glāzi ūdens, kas atmodinātu un iedarbinātu visas fermentu sistēmas, pēc tam labāk ieturēt maltīti, kas satur arī saliktos ogļhidrātus (cieti), piem. maizi, putru, kaut ko no olbaltumvielām + dārzeņi un augļi (arī sulas veidā). Kāpēc nav labi dzert sulu uzreiz pēc pamošanās? Tāpēc, ka strauji ceļas cukura līmenis asinīs, kas liek pastiprināti izdalīties insulīnam, kas savu „darbiņu” darot strauji samazina cukura līmeni. Šādas svārstības bieži noved pie pastiprinātas apetītes dienas garumā.

Kā saglabāt lokas ar ķīmisku līdzekļu palīdzību? Nelīdz ne ruļļi, ne matu putas, matu laka, rezultātā man vienalga mati iztaisnojas. Varbūt efekts labāk saglabājas, ja lieto karstos ruļļus? Man ir taisni, gari, smalki, parasti grūti veidojami (pēc frizieru teiktā, sevišķi, ja vēlos kādu frizūru) mati. Viss veidojums no tiem it kā slīd ārā – izjūk. Pie vienas frizūras aiziet pusotra pudele lakas!

Atbild Dace Barinska:
Principā, šāda tipa matiem ir raksturīga šī problēma. Šādiem matiem nevajadzētu lietot stipras fiksācijas putas, jo mati paši par sevi ir smagi un putas tos var padarīt vēl smagākus. Putu vietā var lietot kādu želejtipa līdzekli, kas ir domāts loku veidošanai. Lokas noteikti ilgāk turētos, ja veidotu ar lokšķērēm vai jau pieminētajiem karstajiem ruļļiem. Vislabāk lokas nofiksēs šķidrā laka.

Vēlos pajautāt par cidonijām – par sagatavošanu ziemai un to labajām īpašībām.

Atbild espati.lv:
Cidonijas satur pektīnvielas, skābes un minerālvielas, tās labi uzglabājas arī bez īpašas konservēšanas, bet ja ir vēlēšanās, var spiest sulas un vārīt kompotus, kā arī pagatavot kādu našķi – piemēram, cidoniju liķieri. Recepte šeit.
Augļi labvēlīgi iedarbojas uz psihi, tie uzmundrina, uzlabo garastāvokli, mazina galvas sāpes, stiprina sirdi, aknas, kuņģi, pastiprina apetīti, novērš nepatīkamu mutes aromātu. Cidoniju augļi palīdz sliktas dūšas, vemšanas, sirds ritma traucējumu, caurejas, gastroenterītu, kolītu, hepatīta gadījumos, tie nostiprina kairināta kuņģa darbību. Cidoniju sula ir spēcinoša, urīndzenoša, un antiseptiska. To lieto mazasinības gadījumā.

Es pavasarī jutu tādas kā vieglas velkošas sāpes vienā krūtī. Ginekologs mani nosūtīja uz sonogrāfiju, lai pārbaudos. Bija jāgaida 2 1/2 mēneši, bet sagaidīju savu kārtu. Paldies Dievam, neko neatrada. Tagad sāpes kļuvušas mazliet uzstājīgākas. Ginekoloģe sākumā izteica minējumu, ka krūtis ir lielas, tāpēc varot būt piespiests, kaut kāds nervs, bet mani šī situācija uztrauc. Kur tad vēl lai es eju pārbaudīties un kā tad ārstēt šo "nervu"? Un vai tiešām šajā sonogrāfijā vari būt 100% pārliecināts, ka ar tevi viss ir kārtībā? Paldies!

Atbild Astrīda Tirāne:
Ja sonogrāfija uzrāda, ka viss ir kārtībā, tad nav iemesla satraukties. Vienīgi ir jāmeklē iemesls šīm sāpēm, iespējas ir vairākas. Tā var būt mastopātija – izmaiņas krūts dziedzeros, ko pamatā izraisa hormonālās izmaiņas organismā. Var palietot aptiekā nopērkamus homeopātiskus līdzekļus, jo slimība ir viegli ārstējama. Iemesls var būt arī saspiestais nervs, tādā gadījumā jālieto piemērota veļa. Vēl sievietēm mēdz sāpēt krūtis, ja seksa laikā tās tiek pārāk daudz spaidītas un zīstas, ja ir šis gadījums, noteikti vajadzētu aizrādīt savam seksa partnerim.
Jebkurā gadījumā – atbildes ir jāmeklē kopā ar ginekologu, kas arī parakstīs nepieciešamos medikamentus.

Vai ir iespējama grūtniecība, ja aizejot pie ginekoloģes uz apskati,  nosaka, ka dzemde nav palielināta un veicot asinsanalīzes, tās grūtniecību neuzrāda?
Tomēr pastāvīgi ir nepatīkama sajūta vēderā. Tāda, kā burbuļošana un saspringums, arī mēnešreizes aizkavējas.

Atbild Astrīda Tirāne:
Tā nevarētu būt grūtniecība, ja analīzes un ginekologs saka, ka nekā tāda nav. Visticamāk vaina meklējama zarnās, nevis reproduktīvajā sistēmā. Mēnešreizes var kavēties dažādu citu iemeslu dēļ – stress, kāda cita saslimstība un tml.

Paldies Astrīdai Tirānei, Ingai Pūcei (www.figurasdraugi.lv) un  Dacei Barinskai (www.salonsilze.lv)
Ja tev ir kas jautājams, gaidīsim ziņas uz e-pastu [email protected], vai vienkārši izmanto lodziņu "Jautā ekspertam"  espati.lv sākumlapā.

2 komentāru
  1. Cik ilgs laiks ir nepieciešams, lai izskalootu Basmu un varētu krāsot matus ar ķīmisko krāsu? Vēlme iegūt gaiši brūnu matu toni, lai nav zaļa nokrāsa.
    P.S. Basmu lietoju 2 mēnešuus atpakaļ un tikai 1reiz.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.