Jautā ekspertam: atbildes uz lasītāju jautājumiem

Esam sagatavojuši atbildes uz lielāko daļu no jūsu iesūtītajiem jautājumiem. Ja tavs jautājums vēl nav atbildēts –  nebēdā! Tuvākajā laikā sniegsim atbildes arī uz taviem jautājumiem.
Šoreiz atbildes sniedz zobārste Rebeka Brīvmane, fitnesa treneris Uno Bergmanis, ūdens aerobikas trenere topošajām māmiņām, kā arī peldētapmācības trenere bērniem un pieaugušajiem Gunta Meldere, ginekoloģe Dace Matule (Matules, Melkas un Ligeres ginekoloģijas privātklīnika), kā arī mūs konsultēja juriste Daiga Skujiņa, skaistuma klīnikas “4. Dimensija” vadītāja Solveiga Miķelsone un Euroaptiekas pārstāve Anda Lapiņa.

Jautājums Dacei Matulei. Kāda ir Jūsu nostāja pret vakcinēšanos dzemdes kakla vēzim? Tas ir ļoti dārgs prieks, un negribētos vakcinēties tikai vakcinēšanās pēc – aktīvas reklāmas kampaņas ietekmē. Mans vecums – 25 gadi. Paldies!

Atbild Dace Matule:
Vakcīna ir pret ~ 75-80% biežāk sastopamajiem HPV tipiem, kas izraisa dzemdes kakla vēzi. 80% sieviešu mūža laikā inficējas HPV, lielākoties šie vīrusi pāriet paši no sevis, bet mums nav prognostisku faktoru, lai pateiktu, kurai sievietei vīruss saglabāsies, kurai nē. Tādēļ ar visefektīvāko aizsardzību – profilaksi – mēs uzskatām regulāras dzemdes kakla analīzes un vakcinēšanos. Vislabākā aizsardzība ir tad, ja vakcinējas meitenes pirms dzimumdzīves sākuma.

Vai mēnešreižu laikā lietot alkoholu nav kaitīgi veselībai?

Atbild Dace Matule:
Par alkohola kaitīgumu ir ļoti daudz atziņu. Nav atšķirības, kad to lietot.

Esmu stāvoklī un ekonomiskās situācijas dēļ biju spiesta pārtraukt vizītes pie savas privātprakses ārstes un devos uz poliklīniku. Ja privātpraksē bija iespējamas dažādas analīzes un pārbaudes, sonogrāfijas, tad poliklīnikā, kur tomēr iestājos uzskaitē – NEVIENS VĒL NEKO NAV PRASĪJIS, pat sonogrāfiju 12tajā nedēļā neuztaisīja. Pirmā sonogrāfija no valsts pienākoties tikai ap 20. nedēļu. Vai tas ir normāli?

Atbild Dace Matule:
I un II trimestra pilns ģenētiskais skrīnings – ultrasonogrāfija un asins analīzes ir dārgi izmeklējumi, tādēļ valsts programmā ir iekļauta augļa US izmeklēšana 18 – 20 nedēļās, kas tomēr arvien ir optimāls laiks, lai pārliecinātos, ka auglītis attīstās normāli.

Cik veselīgi organismam ir 1-2 mēnešu pauze no kontracepcijas tabletēm? Vai nevar būt tā, ka ikmēneša tablešu hormonu deva ir spēcīgs trieciens ķermenim, tad varbūt arī pēkšņa tablešu pārtraukšana ir traumatiska?

Atbild Dace Matule:
Nav rekomendāciju pārtraukt tablešu lietošanu ik pa brīdim uz 1-2 mēnešiem, ja vien ir nepieciešama kontracepcija.

Nesen sāku lietot vaginālo riņķi Nuvaring. Jau pirmās mēnešreizes 3 dienu vietā izvērtās 7 dienas un sāpes arī bija daudz lielākas. Vai tas ir normāli un mainīsies?

Atbild Dace Matule:
Pirmie trīs mēneši, uzsākot lietot jebkuru kontracepciju, ir organisma pielāgošanās laiks izvēlētam kontracepcijas veidam. Ja arī nākošās menstruācijas ir ilgas un sāpīgas, konsultējieties ar ginekologu par citu kontracepcijas veida izvēli.

 Vai vaginālā riņķīša iedarbība nemazinās, apmeklējot baseinu?

Atbild Dace Matule:
Nē. Jūs varat droši peldēties. Arī baseinā riņķītis ir tikpat drošs.

Jautājums par zobiem un fluora tabletēm – ja 2g.v. vecs bērns fluora tableti tikai īsu laiku pasūkā un tad to sakošļā un norij (jo ir garšīga) – vai ir vērts to dot ? Vai tomēr labāk pagaidīt, kad paaugsies un varēs pacietīgi nosūkāt visu nesakošļājot (savādāk viss aiziet barības vadā nevis paliek mutes dobumā)? Paldies!

Atbild Rebeka Brīvmane:
Tik mazam bērnam nav nepieciešamības dot fluora tabletes, bet, ja ir vēlēšanās, tabletes var sākt dot ap trīs gadiem. Labāk būtu piedomāt pie pareizas zobu higiēnas un veselīgas pārtikas. Vajadzētu kopā ar bērnu apmeklēt zobu higiēnistu, kas pastāstītu par piemērotākajām zobu pastām un birstītēm, kā arī parādītu kā pareizi jātīra zobi. Vēl svarīgi piedomāt pie uztura, maksimāli maz lietot saldumus, un tad jau no fluora tabletēm var arī izvairīties.

Jautājums zobārstam – ja ar zobu bakstāmo tīra starp zobiem un sāk nenormāli niezēt – ko tas nozīmē?

Atbild Rebeka Brīvmane:
Tā kā nieze parādās tikai tīrot zobus, tas neliecina par nekādu saslimšanu, drīzāk par individuālu reakciju. No zobu bakstāmajiem vispār vajadzētu izvairīties, jo ar tiem tikai izbaksta lielākas zobu šķirbas un, lai cik paradoksāli tas nebūtu, ēdienam ir vairāk vietas, kur aizķerties. Protams tādās ekstremālās situācijās kā pikniki un tml. var izmantot zobu bakstāmos kociņus, bet vēlams izvēlēties tos maksimāli smalkus, plakanus un elastīgus, lai tie būtu pēc iespējas draudzīgāki zobiem.

Guntai Melderei: Labdien! Kā būtu pareizāk un efektīvāk pieaugušam cilvēkam (25 gadi) pārvarēt bailes no peldēšanas dziļumā (attiecīgi tur, kur kājas neskar ne zemi, ne baseina grīdu)? Diemžēl pilnvērtīgi vēl nemāku peldēt, lai gan esmu gājusi mācīties, brasā sanāk ļoti labi (pēc treneres teiktā), bet peldu tikai seklā baseina galā. Vienu reizi ar treneres ieteikumu pamēģinot peldēt no dziļā uz seklo galu, tas beidzās ar paniku un slīkšanu. Cik dziļš ir baseins, kurā Jūs apmācāt pieaugušos peldēt?

Atbild Gunta Meldere:
Ja pēc apmācības nejūtaties droši ūdenī, ieteiktu vēl turpināt šo apmācības programmu. Varat mēģināt pamainīt vidi (peldbaseinu, kurā mācījāties līdz šim). Neredzot jūs darbībā ūdenī, man grūti pateikt, kāpēc, ja treneris Jums apgalvo, ka varat peldēt, Jums vēl tas nesanāk. Ja esat apmācības programmu izgājusi, ļoti daudz būtu jāpeld patstāvīgi. Ja vēlaties konsultāciju no manis personīgi, zvaniet un tiksimies jau baseinā – Bruņinieku ielā 47.

Jau pagājušā gada maijā 2 mani raksti tika publicēti LV labi zināmā sieviešu žurnālā. Samaksa nebija nekāda lielā – ap 50 LVL, taču šo naudu tā arī neesmu saņēmusi. Kad zvanu valdes priekšsēdētājam, viņš izplūst garos stāstos par reklāmdevējiem – nemaksātājiem, kas esot iemesls, kāpēc nauda nav pārskaitīta. Līgums man ir, taču skaidrs, ka šādas summas dēļ nav jēgas tiesāties, tomēr principa pēc vēlos naudu atgūt. Kāda rīcība būtu visefektīvākā?

Atbild Daiga Skujiņa:
Neredzot līgumu, negribas neko ieteikt, jo varbūt, ka dāma pati kaut ko "palaidusi garām", bet šeit svarīga katra nianse. Ja tas ir tikai  formāls līgums, iespējams, ka puses tajā nemaz nav vienojušās par termiņiem. Šādā gadījumā tas nav par labu dāmai.
Sūtiet vēstules attiecīgā žurnāla vadībai (vislabāk ierakstītas un pa pastu ar paziņojumu par saņemšanu). Telefonsarunas nederēs, jo tikai vēstulēm būtu pierādījuma spēks, ja lieta nonāktu līdz tiesai. Vēstulē norādiet, ka saskaņā ar X līguma Y punktu viņai nav izmakstāta atlīdzība par raksta uzrakstīšanu, kurš tika publicēts Z datumā žurnālā. Vēstulē būtu jānorāda, ka, ja saistības netiks izpildītas, vērsīsieties tiesā. 
Bet tomēr šī ir tāda taustīšanās tumsā, jo, kā jau minēju iepriekš, neredzot līgumu, kaut ko grūti ieteikt.

Gribētu pajautāt kādam kosmetologam vai vispār ekspertam – kas īsti spēj noteikt manai sejas ādai vispiemērotāko kosmētiku? Ādas ārsts? Jo katrs salons strādā ar savu kosmētikas līniju, un ja nu man tā konkrētā nemaz neder? Zinu, ka manai ādai nepatīk ne Marie Galland, ne Marie Cohr, bet to visu man it kā noreklamēja un ieteica salonu darbinieki, pati tikai sapratu, ka man nepatīk un āda nejūtas labi. Kur var dabūt objektīvu padomu?

Atbild Solveiga Miķelsone:
Padomu var sniegt gan kosmetologs, gan ādas ārsts. Palīdzēt var arī estētiskais dermatologs. Taisnība, ka bieži vien tiek strādāts ar vienu vai pāris kosmētikas līnijām, bet aizejot uz kvalitatīvu salonu ar kvalificētu speciālistu, vai tas būtu dermatologs, vai tai tas būtu kosmetologs, atbildi ir iespējams gūt. Jo pieredzējušāsks speciālists ar lielāku pieredzi, jo labāk, jo visticamāk savas darbības laikā būs saskāries ar dažādām kosmētikas līnijām. Bet tas ir tiesa, ka bieži vien tiek ieteikta viena konkrēta kosmētikas līnija, kas pēc speciālista viedokļa ir pārbaudīta un efektīva.

Pastāstiet par ādas fotoatjaunošanu, cik ilgi saglabājas efekts. Un kur Latvijā ir vispieņemamākās cenas šai lietai?

Atbild Solveiga Miķelsone:
Fotoatjaunošana ir ādas novecošanas pazīmju korekcijas metode, kuras pamatā ir maigu gaismas impulsu iedarbība uz visiem ādas slāņiem. Lai panāktu efektu, fotoatjaunošna ir jāveic vairākas reizes, procedūras var turpināties pat līdz pusgadam, tas gan ir atkarīgs no katra indivīda ādas. Efekts saglabājas aptuveni pusgadu, bet tas gan ir atkarīgs no klienta paradumiem – smēķēšanas, uztura. Jo veselīgāks dzīvesveids, jo ilgāk saglabājas efekts.
Par cenām ir ļoti grūti runāt, jo tās ir ļoti svārstīgas, tas jau ir konsultācijas jautājums. Jo cena ir atkarīga no ādas stāvokļa, laukuma, kas jāapstrādā, tādēļ tādas vidējās izmaksas nemaz nevaru pateikt.

Kurus krēmus Jūs ieteiktu lietot no zīmoliem Lipocure vai Vichy, ja man ir 35 gadi, sausa āda un, protams, ir jau parādījušās pirmās krunciņas?

Atbild Anda Lapiņa:
Gribētu precizēt, ka Lipocure ir Vichy zīmola pretcelulīta sērija. Varbūt šeit bija domāta Lierac? Ja tā, tad no šī zīmola varētu piedāvāt Hydro Chromo Creme Comfort – mitrinošs krēms sausai ādai pret grumbām.
No Vichy zīmola varētu piedāvāt Aqua Termal Light Cream – mitrinošs, nomierinošs krēms dehidratētai ādai.

Pavisam nesen esmu aptvērusi, ka man diezgan pamatīgi vietām ir aplūzuši mati, dažviet uz pakauša un gar deniņiem ir palicis tikai ”ezītis”, nezinu ko darīt, cenšos noslēpt šo nelabo skatu, saņemot matus astītē, bet tas nu jau kļuvis neiespējami, jo dažviet mati ir par īsu astītei. Tai pašā laikā izskatās biedējoši, kad nesaņemu tos astē, jo izskatos kā paplukusi vistiņa. Nu jau 4 gadus lietoju tikai Kerastase Bain de Force vai Bain Vital šampūnus, jo matus krāsoju. Kā lai es paātrinu matu ataugšanu un izvairos no tālākas matu zaudēšanas? Būšu ļoti pateicīga saņemot kādu padomiņu.

Atbild Anda Lapiņa:
Šajā gadījumā ieteiktu pamēģināt PHYTO sērijas matu kopšanas līdzekļus. Un noteikti pamēģināt Phytopolleine, kas ir universāls eliksīrs ar 100 % dabīgām ēteriskām eļļām. Tas ir stimulējošs un regulējošs universāls eliksīrs pirms matu mazgāšanas jebkuram matu tipam. 72% īpašo eļļu  – citrons, rozmarīns, salvija, ciprese kopā ar diedzētu graudu eļļu stimulē mikrocirkulāciju galvas ādā, attīra to, sniedz nepieciešamo enerģiju un komforta sajūtu. Un ļoti būtiski tas, ka nesatur konservantus. Lieto pirms matu mazgāšanas 1- 2 reizes nedēļā. Optimālam rezultātam vajag lietot vismaz 4 mēnešus. Ar pudelītes galam pievienoto pipetīti uzklāj un iemasē eļļu visā galvas ādā. Pēc 20 – 30 minūtēm matus mazgā kā parasti.

Jautājums Uno Bergmanim. Labdien! Situācija sekojoša – man ir dēls  – 13 gadi, augumā padevies liels, bet mani satrauc moments, ka viņš pilnīgi ignorē fiziskās aktivitātes, fizkultūrā atzīme ir 4. Uzdodot jautājumu, kāpēc tev tā fizkultūra nepatīk, seko atbilde – negribu, nevaru! Kā Jūs ieteiktu rīkoties un kas tam visam varētu būt par iemeslu? Jau iepriekš paldies par atbildi!

Atbild Uno Bergmanis:
Iemesli šādai pasivitātei varētu būt dažādi. Iespējams, ka pie vainas ir viens no šiem pieciem iemesliem:
1. Jaunieti nepiesaista neviena sporta aktivitāte, ko nepieciešams veikt sporta stundās ieskaites saņemšanai;
2. Tā kā jaunietis 13 gadu vecumā ir strauji izaudzis, viņam tiešām varētu būt fiziski grūti izpildīt gan tehniskus vingrinājumus, gan izturēt ilgstošu fizisku slodzi.
3. Iemesls var būt nevēlēšanās parādīt savu nevarēšanu vienaudžiem, tai vietā demonstrējot savu spēku – bravūru, atsakoties no skolotāja uzdotā uzdevuma izpildes.
4. Iespējams, ka sporta stundas vada neprasmīgs sporta skolotājs, pret kuru skolēniem nav nekādas cieņas.
5. Šobrīd sabiedrībā, ir izplatīts uzskats, ka svarīgākās ir garīgās spējas, un fiziskajām nav īpašas nozīmes, taču nav iespējams attīstīt pilnīgi vienas spējas, atstājot novārtā pārējās. Īpaša nozīme ir ģimenei, kurā bērns/jaunietis aug. Ja vecāki paši vispār nenodarbojas ar sportu, bērnam/ jaunietim nav parauga veselīgam dzīvesveidam.
Risinājumi, kurus varu ieteikt no savas pieredzes:
1.Man bijuši vairāki klienti un paziņas, kuri bijuši slinkākie skolēni sporta nodarbībās, bet labprāt iesaistījās dažādos individuālajos sporta veidos ar nosacījumu, ka konkrētajā vidē neviens no vienaudžiem viņam nepievērsīs īpašu uzmanību – nodarbības trenažieru zālē kādā no sporta klubiem, aerobikas nodarbības, braukšana ar velosipēdu, snowbords utt. Svarīgi ir, lai ievadprocesu katrā sporta veidā kontrolētu zinošs un saprotošs treneris, kurš ņem vērā katra cilvēka individuālās īpašības. Iegūstot pārliecību par savām spējām kādā no sporta veidiem, jaunieši parasti sāk arī regulārāk un aktīvāk iesaistīties sporta stundās.
2. Jaunietī ir pamazām jārada pārliecība, ka ar regulāru sportošanu, īpaši nepārpūloties katrā atsevišķā nodarbībā, pakāpeniski pieaugs arī viņa fiziskās spējas. Rezultātam jābūt izmērāmam vai nu paceltajos kg, ātrumā, ilgumā, attālumā utt., lai būtu iespējams novērot fizisko attīstību.

Atgādinām, ka vari uzdot jebkuru sev interesējošu jautājumu jebkuram speciālistam (vari norādīt vienkārši speciālistu, neminot viņa vārdu vai uzvārdu) vai nu tepat, pie raksta, vai arī espati.lv pirmajā lapā, lodziņā "jautā ekspertam" ierakstot savu jautājumu.
Atbildes lasi šeit, sadaļa „īpaši espati.lv”.

8 komentāru
  1. Jautājums ginekoloģei v- vai tā ir taisnība, ka neārstējot hlamīdijas var kļūt neauglīga? Kā arī ir spontānā aborta risks? Vai hlamīdiju ārstēšana ir sarežģīta?

  2. ALKOHOLS, nevis alkahols. Johaidi. Pirms līst un mēģināt kaut ko rakstīt publiski, jāiemācās tač vienkārši elementāra pareizrakstība

  3. NU BET – es ieteiktu nepiekasīties pie tādiem sīkumiem, kā viens nepareizs burts vārdā un tamlīdzīgi, dzīvot būs vieglāk gan jums pašai/ pašam, gan citiem.

  4. Jutājums ginekoloģei. Īsti nevaru saprast – ja man pienākas viena vizīte gadā pie ginekologa par brīvu un ja man ir nosūtījums, piemēram, uz krūšu sonogrāfiju, vai to arī es nevaru izdarīt kaut kur lētāk vai par velti? Mana ārste man ieteica Veselības centru 4, bet tad tikai aizdomājos par šo jautājumu, jo veselības centrā jau par visu jāmaksā.

  5. Jautajums ginekologei: Man kadu nepilnu nedeelu izdalijumi no maksts ir ar nepatikamu smarzu.Un pirms ta visa man kadu laiku sapeja vedera lejasdala!Piebildisu ka 5.menesi atpakal man bija dzemdibas!Vai man jadodas pir ginekologa?Kas tas vareetu buut?

  6. Labdien!
    Jautajums ginekologei – par cik OK lietoju 4,5 gadus pec kartas. Pienaca laiks ieturet ieteikto pauzi uz 6 meneshiem, bet man laikam sanaca pat ilgak. Kadus 9 meneshus. Gribeju tikai velreiz parliecinaties vai var nelietot citus kontacepcijas lidzeklus kops pirmas tabletes vai tomer kadus 3 menshus ir velama kada papildus izsargashanas metode? Un, kas butu jaievero, lai izvairitos no senishu slimibas sakot lietot OK?

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.