Jāmācās angļu valoda! Why not?

Daudz runāts, ka zināšanas ir mūsu bagātība, ka svešvaloda paver daudzas durvis… Un, ko tur liegties, patiesībā tā arī ir – iedomājies, cik daudz literatūras, interneta materiālu un televīzijas raidījumu vari saprast, ja zināsi šo vienu valodu.  Lai nekultu tukšus salmus, espati.lv nolēma ieskatīties dziļāk  angļu valodas sniegtajās priekšrocībās, kā arī noskaidrot, pēc kādiem kritērijiem daudzo kursu piedāvājumu jūklī izvēlēties visefektīvāko un kvalitatīvāko valodas apguves veidu.

Iespējas, ko sniedz angļu valoda

Pamazām un nemanāmi, līdz ar interneta ienākšanu mūsu dzīvē, angļu valoda ir kļuvusi par tādu kā pasaules valodu. Liela daļa interneta resursu, kas sniedz gandrīz neierobežotu informāciju visās dzīves jomās, ir veidoti angļu valodā. Tāpat arī grāmatas, preses izdevumi un citi mediji izmanto šo teju vai par starptautisko kļuvušo valodu. Tātad gribot negribot, ja vēlies augt savā nozarē un pārzināt pasaules jaunākās atziņas specialitātē, bez angļu valodas iztikt ir ļoti grūti. Bet tagad par visiem labumiem  pēc kārtas.

Angļu valoda tev paver durvis uz internetu. Vairāk nekā miljards jeb 1 000 000 000 lapu ir veidotas šai valodā. Tātad, ja zināsi, kā tās izlasīt, varēsi iegūt jebkuru sevi interesējošu informāciju.

Arī vairākums vērtīgāko literatūras darbu ir tulkoti angļu valodā. Tātad nav svarīgi, kādā mēlē grāmatas tikušas uzrakstītas, ja pratīsi šo vienu svešvalodu, varēsi tās visas izlasīt.

Līdzīgi ir ar ziņām – lielākie televīzijas ziņu kanāli, radio pārraides un informatīvie žurnāli un avīzes ir angļu valodā.
Tāpat šī valoda ir ļoti aktuāla arī zinātnes jomā. Ja vēlies saprast, kas šeit notiek, vai pati darboties akadēmiskā vidē, bez angļu valodas neiztikt.

Zinātnes pasaulē ļoti svarīgs ir citējamības indekss. Bet, kā rāda statistika, pēdējos gados no visiem zinātnes citātiem tikai aptuveni pieci procenti nav veikti angļu valodā.

Arī studējot ārzemēs, tev būs nepieciešama angļu valoda, jo, visticamāk, tieši tajā notiks studijas. Lai gan daudzas no lielākajām universitātēm pirms studiju uzsākšanas piedāvā speciālus valodas kursus, to apmeklēšanai nepieciešamas jau diezgan solīdas priekšzināšanas.

Arī vairākums lielāko un nozīmīgāko starptautisko pasākumu notiek angļu valodā. Tā, piemēram, ir oficiālā valoda Olimpiskajās spēlēs, Eirovīzijā un Miss World konkursā. Tāpat arī daudz nopietnākās organizācijās, tādās kā ANO un NATO, oficiālā sazināšanās valoda ir tieši angļu.

Valoda ir svarīga arī biznesa jomā. Tā kā lielākā daļa starptautiskā biznesa pārrunu tiek veiktas angliski, bez šīm zināšanām neiztikt, veidojot savu uzņēmumu. Tāpat dodoties iepazīt svešas valstis.
Un visbeidzot, pat ja nevēlies izbraukt no Latvijas un nekas angliski rakstīts tevi neinteresē, ir jauki, ja savā CV pie svešvalodām vari ierakstīt angļu valodu. Tas noteikti cels tavas akcijas darba devēju acīs.

Kā atrast īsto vietu?

Bieži vien svešvalodu atsakāmies mācīties, jo negatīvā pieredze skolas gados – par nepareizu atbildi saņēmi divi, vai neveiksmīgi kursi radījuši pārliecību, ka šo valodu apgūt ir ļoti sarežģīti vai valodas tev nepadodas vispār.
Tomēr nebaidies. Angļu mēle nemaz nav tik briesmīga. Patiesībā tā ir pat ļoti vienkārša. Nu kaut vai alfabēts – vai ir daudz tādu valodu, kurās nav nevienas garumzīmes, mīkstinājumzīmes vai citu brīnumu! Galvenais angļu, kā arī jebkuras citas valodas apguvē, ir tās lietošana praksē – jo aktīvāk, jo labāk. Kā tas iespējams, tu jautāsi, nedzīvojam taču angliski runājošā zemē, un sarunājoties ar virtuālajiem draugiem internetā, kurus var iegūt samērā ātri, pareizu valodas lietošanas praksi arī neiegūsi. Pilnvērtīgs risinājums var neizrādīties arī valodas apguve mājās ar audio un vizuālo materiālu palīdzību. Mēs ļoti labi zinām, cik bieži mēs mēdzam vingrot mājās, bet aerobiku gan apmeklējam ar daudz lielāku skubu un sasniedzam redzamāku rezultātu. Tāpēc saprātīgākais un pamatīgākais angļu valodas apguves veids ir valodas kursi, kuros tiktu piedāvāts intensīvs nodarbību grafiks, mājas darbi un spēcīgi pasniedzēji. Tur vari arī komunicēt ar citiem studentiem, tādā veidā valodu apgūstot kopā.

Kad esi nolēmusi mācīties, atliek vien izvēlēties piemērotākos kursus. Lai gan pašlaik tiek piedāvāti milzum daudz un dažādi svešvalodu kursi, ir ļoti svarīgi izvēlēties patiešām labākos. Tu taču tajos ieguldīsi savu naudu un laiku. Lūkojies pēc tādiem, kurus rīko profesionāli valodu apmācību centri vai augstskolas.

Piemēram, RTU Rīgas Biznesa skolas angļu valodas kursi, izrādās, darbojas jau 16 gadus. RBS Angļu valodas centrs ir arī lielākais pieaugušo angļu valodas apmācības centrs Latvijā. Ņemot vērā šos faktus, espati.lv devās konsultēties ar RBS angļu valodas kursu speciālistiem, lai uzzinātu, kādi ir veiksmīgas valodas apguves priekšnoteikumi.

Nodarbību intensitāte jeb biežums

Iespējams, ka esi pārāk aizņemta, lai veltītu mācībām piecus vakarus nedēļā. Bet, lai labi iemācītos valodu, diezin vai derēs pavisam īsa nodarbība, kas notiek reizi nedēļā. RBS Angļu valodas centrā mācības notiek divas reizes nedēļā, bet jārēķinās, ka tās būs veselas trīs stundas – no sešiem līdz deviņiem vakarā. Neizpaliek arī mājas darbi. Un, ja esi pildījusi visus nosacījumus, patiešām apzinīgi un cītīgi mācījusies – pasniedzēji apgalvo, ka rezultāts pie šādas valodas apguves intensitātes būs lieliski manāms. Tāpēc meklē kursus, kur tev tiek piedāvāts lielāks skaits nodarbību mēnesī (ņem vērā arī nodarbību ilgumu).

Svarīgi noteikt tavu zināšanu līmeni

Svarīgs rādītājs kursu nopietnībai ir arī tests. Nevar runāt par profesionālu apmācību, ja pirms nodarbību uzsākšanas tev pašai jānovērtē savas zināšanas. RBS Angļu valodas centrs norāda, ka vērtēšana jāveic profesionālim – pasniedzējam, liekot topošajam studentam aizpildīt īpašu testu. RBS valodas kursos papildus notiek arī intervijas, lai pēc visām pārbaudēm studenti tiktu iedalīti grupās atbilstoši zināšanu līmeņiem.

Tev piemērots piedāvājums

Šobrīd vari izvēlēties arī dažādas papildiespējas. Ja pārējiem ģimenes locekļiem tava aizraušanās šķiet neinteresanta, jo viņi paši no tā neko nesaprot, iespējams atrast tādus kursus, kur vari nodarbināt visu ģimeni – mācoties valodu kopā. RBS angļu valodas kursos mācās gan ģimenes, gan pāri, kas īpaši lūdzot salikt nodarbības vienā dienā, lai varētu kopā braukt mājās. Ir pieejamas arī īpašas grupas jauniešiem no 16 – 18 gadiem. Kā redzi, tev tikai jāizdara sava pārdomātā izvēle, jo iespējas patiešām ir.

Laba cena

Nozīme, protams, ir arī cenai. Labas kvalitātes nodrošināšana un profesionālu pasniedzēju piesaistīšana prasa zināmus līdzekļus, tāpēc kvalitatīvākie kursi maksās dārgāk. Tomēr tas ir tā vērts, jo patiesībā, ejot ilgstoši uz lētiem, bet nekvalitatīviem kursiem, galarezultātā būsi savā izglītībā ieguldījusi daudz lielāku summu, turklāt ieguvums nereti ir sliktāks, tāpēc esi prātīga, apdomīga un ieguldi naudiņu kvalitatīvā pakalpojumā.
Tu esi pelnījusi labāko! Be happy!
 

13 komentārs
  1. Sodien kopa ar berniem noskatijamies Sreka multeni anglu valoda, vini saprot vairak ka es, mjaa, tas liek par daudz ko padomat.

  2. Esmu pabeigusi angļu vilologus, bet kopš tā laika nav sanācis valodu leitot intensīvi, daudzas lietas aizmirsušās, gribas papildināt. Pēc tesu pildīšanas droši vien līmenis man būtu ok, tikai gribas tomēr to visu atsvaidzināt. Bērnam ju forši mācīties, tikai – ar 3.klasi angļu valoda skolā tāpat sāksies. Viņai nebūs, ko darīt stundās, ja jau tagad aizsūtīšu, varbūt tieši vēlāk, kad sāks mācīties, lai raitāk iet uz priekšu.

  3. Valodniecei ir tik dramatiskas rakstibas kludas, ka jasak apsaubit, vai vina patiesam ir studejusi da jebkadu filologiju ;).

  4. Esmu “valodniece”, ne mašīnrakstītāja. Bieži ātrumā paslīd pirksti garām pogām, bet rakstīto, domāju, var saprast. Atvainojos, ja tas kādam sabojāja dienu 😀 Harpija, ja esi tik piekasīga, ieteiktu iestatīt datorā garumzīmes un mīkstinājuma zīmes, lai pašas rakstītais neizskatītos pēc “platā gala” dialekta:)

  5. populārākais piemērs varetu būt “kermenis” 😀 vai es taču saku “kakis”.

  6. Valodniece, Tavs intelekta līmenis, tāpat kā rakstītprasme, liek apšaubīt, ka Tu esi izglītots cilvēks:)

  7. Hmm, nesaprotu, par ko ir strīds, cilvēks pirms tam uzrakstījis komentāru, kļūdījies dažos burtos – un tad? Viena metusies virsū, rakstot tikpat nepareizi. Vai tiešām šis sāks pārvērsties par tvnet?

  8. Ha, bet zinu daudzs, kuri pat bez angļu valodas kaut ko ārzemēs dabū, tas nozīmē, ja būtu valoda, tā būtu vēl viena priekšrocība!!!! te jau skaidrs ka var skriet ar pieri pret sienu

  9. tipiskie latvieši, aprej viens otru komentāros. Šī valsts smird kopā ar tās iedzīvotājiem.

  10. tipiskie latvieši, aprej viens otru komentāros. Šī valsts smird kopā ar tās iedzīvotājiem.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.