Izplatītākās sieviešu BAILES, meklējot IDEĀLO kontracepciju

Turpinot meklēt ideālo kontracepcijas līdzekli, apstājāmies pie tā, kas nepavisam nav ideāli – traucē, biedē un neļauj pilnībā izbaudīt tuvību. Protams, katra no mums ir individualitāte, un tas, kas vienai dāmai šķiet nepieņemams, otrai problēmas nerada.
   
Tomēr pēc espati.lv veiktās aptaujas rezultātiem, kā arī vairākām sarunām ar visdažādākajām sievietēm, iespējams apkopot tās problēmas, kas šķiet visriskantākās un traucējošākās. Atbildes uz mūsu problēmjautājumiem palīdzēja sniegt ārstu prakses QUARTUS ginekoloģe Daiga Baranovska un ginekoloģe endokrinoloģe Astrīda Tirāne.

Gandrīz visas sievietes baidās pieņemties svarā. Stāsta Laura (25 gadi): “Pirms pieciem gadiem nolēmu sākt lietot hormonālās tabletes. Sākumā viss bija labi, jutos ļoti apmierināta, taču tad sākās dīvainas sajūtas – apģērbs kļuva par šauru. Es, būdama vienmēr slaida meitene, sākumā nesapratu, kas notiek, un turpināju lietot tabletes. Taču pāris mēnešu laikā biju burtiski uzblīdusi – vai nu tā ir šķidruma aizture organismā, vai tiešām vielmaiņas problēmas, taču norakstīju to uz tabletēm. Arī endokrinoloģe, pie kuras gāju pārbaudīties, norāja mani par to, ka tik vieglprātīgi esmu turpinājusi lietot tabletes.” Protams, ir vairāki gadījumi, ka svara pieaugums no tablešu lietošanas nav novērojams, taču, kāpēc ir tik daudz sieviešu, kurām nepaveicas un kuras par svara pieaugumu sūdzas arī espati.lv aptaujā? Kādas metodes vismazāk ietekmē ķermeņa svaru?

“Nevar apgalvot, ka nekad svara problēmu nebūs,” stāsta Daiga Baranovska. “Ir sievietes, kurām svara pieaugums ir izteikts, savukārt citām, tieši otrādi, svars krītas. Līdzīgi, kā pēc bērna piedzimšanas – cita sieviete ātri kļūst atkal slaida, cita – pieņemas svarā vēl vairāk un nespēj no tā atbrīvoties, pat intensīvi strādājot. Pastāv arī psiholoģiskie faktori – tiklīdz tev ir drošas, stabilas attiecības un kontracepcija, par kuru tu nešaubies, tu kļūsti relaksēta.Tāpat dara arī organisms. Svara svārstību robeža, pēc kuras jāsāk pamatoti satraukties par svara pieaugumu, ir divi, trīs kilogrami. Ja divu mēnešu laikā svars turpina pieaugt, jādodas pie speciālista un jāvienojas par lietotā preparāta vai metodes maiņu.

Ķermeņa svaru vismazāk ietekmē nehormonālās kontracepcijas metodes (prezervatīvs, spermicīdi, varu saturoša spirāle). Ja izvēlies hormonālās metodes, divām no tām – kontracepcijas riņķītim un plāksterim – hormonu devas ir zemākas. Tās aizvien saglabā kontraceptīvo efektu, jo tām ir atšķirīga uzsūkšanās un cirkulācija organismā nekā tabletēm vai injekcijām.” Daigas Baranovskas praksē bijis ļoti maz gadījumu, kad pacientes būtu sūdzējušās par svara pieaugumu pēc kontracepcijas riņķīša lietošanas. Šim viedoklim piekrīt arī ginekoloģe Dace Matule. Viņa atceras tikai dažus gadījumus, kad pēc kontracepcijas riņķīša lietošanas sieviete būtu pieņēmusies svarā.

Protams, ir arī gadījumi, kad svara izmaiņās vainojama nevis kontracepcija, bet dažādi citi faktori. Valdas (27) svars ir krietni virs vidējā. Un arī krietni virs sievietēm sarkanās 80 kg atzīmes. Viņa lasījusi, ka cilvēki ar lieko svaru nedrīkst lietot hormonālās tabletes, arī ar citiem kontracepcijas līdzekļiem ir jāievēro piesardzība. Kurš būtu visdrošākais kontracepcijas līdzeklis sievietēm ar lieko svaru?Ginekologi iesaka izvēlēties kontracepcijas riņķīti (jo hormoni uzsūcas tieši caur maksts sieniņām) vai prezervatīvu. Sievietēm ar lieko svaru (90 kg un vairāk) jābūt uzmanīgām ar plāksteru lietošanu, jo hormonu devas var nepietiekami uzsūkties organismā un neradīt pietiekamu kontraceptīvo efektu.

Nākamā visbiežāk nosauktā sieviešu baža saistās ar bailēm no ķīmijas un lielām hormonu devām. No hormonālo tablešu blaknēm baidās lielākā daļa sieviešu. Tomēr paradoksāli, ka lielākā daļa sieviešu tās tomēr lieto. Ir arī vairāki gadījumi, kad orālo kontracepciju lietot nedrīkst. Kādas ir alternatīvas, ja vēlamies samazināt hormonu un ķīmijas devu, ko mūsu organisms uzņem?

Ginekoloģe Daiga Baranovska stāsta, ka kontracepcija pēc savas būtības nav dabisks process, jo sievietei būtu jālaiž pasaulē bērni. Ja vēlies no hormoniem izvairīties vispār, ieteicamās kontracepcijas metodes būs prezervatīvi, spermicīdi un varu saturoša spirāle.

Runājot par hormonu devām – to lielais daudzums ir vēsturiski saglabājies mīts, jo pašreiz nevienā medikamentā nav tāda hormonu daudzuma, kāds bija pirms gadu desmitiem, kad viena tablete saturēja gandrīz tikpat daudz hormonu, cik mūsdienās viss iepakojums vienam ciklam. Astrīda Tirāne uzsver, ka nekas labāks un drošāks par hormonālo kontracepciju nav izdomāts.

Ja vēlies kontracepciju ar samazinātu hormonu devu, izvēlies kontracepcijas riņķīti vai plāksteri, jo tiem ir samazināts hormonu daudzums, kas uzsūcas caur ādu vai gļotādu, atšķirībā no tabletēm, kurām daļa hormonu devas nokļūst aknās un zarnās.

Alerģiska reakcija. Kāda lasītāja stāsta, ka alerģiju izraisījuši kontraceptīvie plāksteri – āda izmetusies plankumos. Ir cilvēki, kuriem ir alerģija no lateksa – vielas, no kā ražoti prezervatīvi. Kādi kontracepcijas līdzekļi un kādas vielas var izraisīt alerģiju un ko darīt, lai no tās izvairītos? Kuri kontraceptīvie līdzekļi ir vismazāk alerģiski?

Atsevišķām sievietēm var būt alerģija pret jebkuru no kontracepcijas līdzekļiem. Plāksteris var izraisīt lokālu ādas reakciju. Spirāle var veicināt iekaisumus, taču tas ir ļoti individuāli un nebūt nenozīmē, ka šādi gadījumi ir bieži. Izvēloties kontracepciju, tā jāizmēģina, lai būtu pilnīga pārliecība, ka tieši tā neradīs alerģiju.

Liekais apmatojums. Lai gan modernā kontracepcija liekā apmatojuma veidošanos nepieļauj, tomēr ir sievietes, kuras sūdzas par pastiprinātu apmatojuma veidošanos – ūsiņām un tamlīdzīgi. Vai tiešām tas ir iespējams? Kādi kontracepcijas līdzekļi to izraisa? Un kā ar to cīnīties?

Ir tieši pretēji – hormonālie preparāti ļoti bieži tiek izrakstīti sievietēm, kurām ir problēmas ar paaugstinātu vīrišķo hormonu līmeni, kurām pastiprināti veidojas apmatojums vai ir akne. Astrīda Tirāne stāsta, ka agrāk kontracepcijas tablešu sastāvā bija noteiktas sastāvdaļas, kas veicināja vīrišķo hormonu pastiprinātu veidošanos, taču mūsdienās tā vairs nav – visi modernie hormonālie kontracepcijas līdzekļi nobloķē vīrišķo hormonu veidošanos olnīcās.

Orgasma, libido izmaiņas, PMS. Kāda espati.lv aptaujas dalībniece stāsta, ka nav zinājusi par PMS (pirmsmenstruālo sindromu), kamēr sākusi lietot tabletes – tad spējusi to izbaudīt pilnā krāšņumā. Savukārt cita dāma, kura dalījās ar espati.lv savā pieredzē, stāsta, ka no viena noteikta hormonālo tablešu veida viņas libido ir dramatiski mazinājies, taču, nomainot tabletes, viss atkal atgriezies normālās sliedēs. Vairākas dāmas uztraucas – vai kontracepcija var mazināt orgasma intensitāti? Daiga Baranovska stāsta, ka šīs problēmas tik tiešām var būt saistītas ar hormonālo kontracepciju. Ja problēmas saasinās vai nepāriet, noteikti jāmaina kontracepcijas veids vai jāietur pauze. Astrīda Tirāne min divas iespējas – vai nu patiešām libido var vājināties un PMS – saasināties (tādos gadījumos attiecīgi jāmaina kontracepcija vai jāietur pauze), vai tieši otrādi – droša kontracepcija izkliedēs tavas bailes no grūtniecības, un tu beidzot varēsi atbrīvoties, lai pilnībā izbaudītu visas pozitīvās emocijas.

Kontracepcija un mazie grēciņi. Neliegsimies – ir daudzas, kuras smēķē un nespēj šim ieradumam teikt nē. Taču dažas no kontracepcijas metodēm nedrīkst izmantot, ja sieviete smēķē. Kādas kontracepcijas metodes drīkst izmantot smēķētājas?

Ja esi kaislīga smēķētāja, vispiemērotākā kontracepcijas metode būs progestīna tabletes. Vecākām dāmām smēķēšana var būt riska faktors, taču, jo sieviete ir jaunāka, jo smēķēšanas un kontracepcijas mijiedarbība ietekmē mazāk. Astrīda Tirāne stāsta, ja vēlies būt pavisam droša par savu kontracepciju un neatmest smēķēšanu, izvēlies vai nu riņķīti, vai plāksteri – tie vismazāk ietekmē asinsvadus, jo uzsūcas caur gļotādu (kontracepcijas riņķītis) vai ādu (plāksteris) un nekaitē aknām.

Bērniņa plānošana, pārtraucot lietot kontracepciju. Stāsta Sanda (32): “Pēc otrā bērna piedzimšanas ar ārsti vienojāmies sākt lietot injekcijas. Taču ārste aizmirsa mani painformēt, ka pēc deviņiem mēnešiem ieteicams dažu mēnešu pārtraukums, lai atjaunotos cikls un sievietes dabiskās funkcijas, un turpināja man izrakstīt recepti! Tā nu pēc pusotra gada, kad vēlējos ģimenē vēl vienu bērnu, es konstatēju, ka tas nemaz nav tik viegli un man sākušās cikla u. c. problēmas. Tagad man ir cita ārste, ar kuras palīdzību esmu triju gadu laikā tikusi galā ar visām sekām. espati.lv jautā ārstēm – kāds ir lietošanas pārtraukuma cikls dažādām metodēm? Un kurām metodēm nepieciešams visīsākais laiks, lai pēc tam varētu sākt plānot bērniņu?

Ja konkrētā metode apmierina, nav nekādu traucējumu un sūdzību, to var lietot ilgstoši, tomēr regulāri apmeklē ginekologu, lai kopīgi vienotos – vai patiešām pārtraukumi nav nepieciešami.


Sākot plānot bērniņu, pēc jebkuras kontracepcijas vēlams dažus mēnešus iepriekš tās lietošanu pārtraukt, taču jāņem vērā arī tas, cik ilgi kontracepcija ir lietota un kā sieviete jūtas pēc tās pārtraukšanas (vai ir stabils cikls utt.). Astrīda Tirāne stāsta: “Ja grūtniecība iestājas uzreiz, tas nav nekas briesmīgs, tomēr esi uzmanīga – kontracepcijas ietekmē ir samazināts grūtniecības hormonu daudzums, olšūna sliktāk iestiprinās dzemdē un var būt grūtniecības saglabāšanas risks. Taču, ja hormonālā kontracepcija tev palīdzējusi atrisināt kādas veselības problēmas (piemēram, policistiskas olnīcas), tad īpaši nevilcinies, ievērojot pārtraukumu – lai organisms nepagūtu atgriezties pie vecajām problēmām. Un ņem vērā – ideāls kontracepcijas līdzeklis pēc dzemdībām (protams, ne zīdīšanas laikā, bet pēc tam) ir tieši riņķītis, jo tas, atrodoties makstī, palīdz samazināt tās lielumu.”

Ļoti daudzas baidās aizmirst vai nepareizi lietot kontracepciju. Ja tu lieto spermicīdus, tev jābūt īpaši uzmanīgai, pēc dzimumakta lietojot ziepes, jo tās var iznīcināt spermicīdu radīto kontraceptīvo efektu. Arī prezervatīvs, lai gan tiek uzskatīts par vienu no efektīvākajiem un nekaitīgākajiem kontracepcijas līdzekļiem, ne vienmēr ir līdzi un ne vienmēr tiek lietots pareizi. Tabletes var aizmirst iedzert vai to efekts mazināsies, ja sasirgsi ar sliktu dūšu vai vemšanu. Visērtākās metodes aizņemtajām dāmām ir progestīna injekcijas, spirāles un kontracepcijas riņķītis.

Seksuāli transmisīvās slimības
. Jautājums visām viens – vai ir vēl kāda metode, izņemot prezervatīvu, kas pasargā no STS?

Nē, prezervatīvs ir visdrošākais, ja tev nav stabilu attiecību un vēlies pasargāties no STS.

Kā jau teicām, ikviena no mums ir individualitāte, un tas, kas biedē un traucē vienu, otrai nepavisam nešķitīs aktuāls. Tomēr ņem vērā to, kas attiecas tieši uz tevi!

13 komentārs
  1. sāku nesen lietot vaginālo riņķi nuvaring..jau pirmās mēnešreizes 3 dienu vietā izvērtās 7 dienas un sāpes arī bija daudz lielākas, vai tas ir normāli un vai manīsies? jā un riņķītis šajā laikā regulāri krita ārā…

  2. Nu jā, liekas, tomēr esmu atardusi sev vispiemērotāko kontracepciju – varu saturošu spirāli, problēmu nekādu ne svara pieauguma, ne pastiprināta pms, ne ūsu 🙂 Un arī nejūtu to, kā arī partneris neko nejūt. Nezinu gan, vai tā vispār der nedzemdējušām sievietēm.

  3. Arī labprāt uzzinātu vairāk, lai būtu iespējams salīdzināt spirāles – vara, sudraba, zelta un hormonālas.

  4. Plāksteris izklausās vilinošs, bet es vienkārši nespēju tam uzticēties. Kāda ir tā procentuālā drošība?

  5. Jūs meklējat drošu, veselībai pilnīgi nekaitīgu metodi kā kontrolēt savu auglību? Varu ieteikt jaunums kontracepcijas jomā – Ladycomp auglības noteikšanas datori.
    Droša kontracepcija, bet pats galvenais ekoloģiska un dabīga – http://[cenzēts]ladycomp.lv/

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.