Izpaudies muzikāli jeb Iespējas, ko sniedz Ritma institūts

Kārtējais rīts, tu piecelies, dušojies un skaļā balsī dziedi. Kurai gan tā nav bijis? Kāda dzied, jo pamodusies labā garastāvoklī, cita dzied, jo mūzika ir kaislība, kas pavadījusi visu dzīvi. Reiz pat bijis sapnis kāpt uz skatuves un dziedāt ne tikai tekošā ūdens pavadībā, bet dziedāt, kur tevi dzird un novērtē. Bet tagad… Tagad ir darbs, attiecības, respektīvi, lielā dzīve, un sapņi jāatstāj kaut kur pagātnē. Ja tu domā šādi, tu kļūdies. Pašā Rīgas sirdī ir Ritma institūts, kas palīdz attīstīt talantus un piepildīt sapņus.

Ritma institūts (RI) ir modernās mūzikas skola, kur var apgūt tādas programmas kā CD DJ, Vinil DJ (CD dīdžejo ar kompaktdiskiem, savukārt Vinil – ar platēm – redakcijas piezīme), Producēšana, Radio DJ, Skatuves māksla/vokālā klase, Taustiņinstrumentu klase. Skola ir reģistrēta Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrijā, un tā savu akreditāciju atjauno katru gadu. Skola jau darbojas četrus gadus, un tās pedagogi un vadība, kas gan ir divi vienā, ir apņēmības pilni darboties un augt. Šobrīd RI mācās 138 studenti, šis skaits gan mēdz būt svārstīgs, jo nodarbības RI ilgst no trim līdz astoņiem mēnešiem atkarībā no tā, kāda programma ir izvēlēta. Visās piedāvātajās programmās mācās gan vīrieši, gan sievietes. Ja kādai šķiet, ka, piemēram, par dīdžeju mācās tikai vīrieši, jūs kļūdāties, jo visas šīs programmas ir vienlīdz pieprasītas abiem dzimumiem.

Skolā mācās gan pusaudži, gan pieauguši cilvēki. Kā stāstīja vokālā pedagoģe Maija Vidovska un CD DJ programmas pasniedzējs Jevgēņijs Kočetkovs jeb plašākai auditorijai pazīstams kā DJ Green, RI tiek laipni gaidīti visu vecumu cilvēki, kuri vēlas muzikāli attīstīties un pilnveidoties, vecuma ierobežojums nepastāv. Lai RI būtu pieejams cilvēkiem ar dažādām interesēm un dažādu aizņemtības pakāpi, respektīvi, mācīties varētu arī cilvēki, kuri strādā, nodarbības sākas aptuveni plkst. 17.00. Tās notiek reizi nedēļā, apvienojot divas nodarbības,  vienas nodarbības ilgums ir 45 minūtes. Uzņemšana skolā notiek ik pēc diviem mēnešiem. DJ un producēšanas programmu apguve tev izmaksās Ls 59 mēnesī, savukārt vokālās nodarbības – Ls 69 mēnesī.

Pirms pāris dienām paviesojāmies RI omulīgajās telpās, kas atrodas pašā Vecrīgā. Ieejot skolas telpās, nesagaida skolai raksturīgais aukstums un oficiālā gaisotne, gluži pretēji. Telpas ir nelielas, bet ļoti mājīgas, un pedagogi, kurus sastopam, ir jauki un atvērti.

Kā pastāstīja pedagogi, viņu komanda kopumā sastāv no 11 cilvēkiem. RI direktors, viens no pedagogiem, kā arī viens no skolas veidotājiem, ir Aivars Apriķis, kas, iespējams, plašākai auditorijai būs pazīstams kā DJ Ai-Va.

Aivars Apriķis: „Sākumā bija ideja par dīdžeju skolu, bet ar laiku tam pievienojās arī vokālās nodarbības. Skolas izveide sākās ar ideju, principā ideja attīstījās diezgan strauji, visvairāk laika aizņēma tieši papīru lietas, lai dabūtu skolai visas vajadzīgās atļaujas.”

Iespējams, tevi pārņem nedrošība un bailes par savām spējām, jo tev patīk dziedāt, bet tu neesi pārliecināta par savu talantu.

Vokālā pedagoģe Maija Vidovska: „Pie mums nāk mācīties gan ļoti talantīgi cilvēki, gan tādi, kuriem talants, iespējams, nav tik liels, bet viņi visi ir ļoti centīgi. Galvenais ir pārvarēt pirmās reizes nedrošību. Bieži vien ir bijis tā, ka cilvēks, kuram šis talants nav tik liels, ar savu apņēmību izdara daudz vairāk nekā ļoti talantīgie, jo viņiem ir jāstrādā ar sevi vairāk. Vokālajām nodarbībām ir tāds labums, ka grupa kopā ir pirmajās nodarbībā, kad tiek apgūti mūzikas pamati, vēsture utt., vēlāk seko individuālās stundas, kur katram studentam tiek piemeklēta individuāla pieeja.”

Vokālo nodarbību beigās pastāv arī unikāla iespēja ierakstīt dziesmu studijā, jo bieži vien audzēkņi nesaprot starpību starp dziedāšanu mikrofonā un dziedāšanu studijā. Nereti šī prasme noder arī turpmākajā dzīvē, jo ik pa laikam RI vokālo nodarbību studenti tiek manīti kādos plašākos muzikālos pasākumos. RI sniedz iespēju mācīties, tālākā izaugsme jau ir atkarīga no katra cilvēka paša apņēmības.

RI mēdz viesoties arī pasniedzēji un dīdžeji no ārvalstīm, viņi veido radošās darbnīcas. Šo darbnīcu ietvaros dalās pieredzē ar audzēkņiem, kā arī mēdz kopā radīt mūziku. Tā ir lieliska pieredzes apmaiņa.

Savukārt, kā pastāstīja Jevgēņijs Kačetkovs, nodarbības dīdžejiem un  producentiem notiek grupās, bet grupas tiek veidotas ļoti nelielas, tādēļ nevarētu sūdzēties par pārāk mazu uzmanības pievēršanu. Uz Rīgu mācīties braucot arī cilvēki no attālākām pilsētām, bieži vien tas atmaksājas, jo cilvēki, ieguvuši šīs zināšanas, sāk spēlēt pasākumos un nepazūd. Ar veiksmīgākajiem studentiem bieži vien sadarbība tiek turpināta arī pēc absolvēšanas, piedāvājot iespējas piedalīties RI rīkotajos pasākumos un tml. Jevgēņijs apgalvo, ka visi studenti pie viņiem esot apmierināti un, saņemot diplomu par absolvēšanu, jūtas tiešām gandarīti.

RI tieši sākās nodarbība, kad devāmies jau prom. Un taisnība ir, visi izskatījās smaidīgi un apņēmības pilni. Patiesību sakot, ne viens vien plašāk pazīstams dīdžejs ir mācījies tieši šeit, bet par to sīkāk var lasīt RI mājaslapā.

Ar saviem iespaidiem par RI dalījās studente Inga: „Par RI uzzināju nejauši, paskatījos RI  mājaslapā, un mani ieinteresēja piedāvājums. Drīz vien tur bija atvērto durvju dienas. Aizgāju un man pretim bija ļoti draudzīga atmosfēra, novilku apavus, jo tur visi zeķēs, iedzēru pie viņiem tēju un nolēmu mācīties. Arī maksa par mācībām šķita ļoti pieņemama. Uzskatu, ka esmu vokāli pilnveidojusies, man ir bijusi iespēja dziedāt. Lai gan – kad es sāku mācīties, vokālā programma vēl bija salīdzinoši jauna, manuprāt, tagad tā kļūst vēl labāka, jo tiek piedāvātas iespējas piedalīties pasākumos, ierakstīt dziedājumu studijā. RI ir tiešām lieliska pieredze.”

Ļoti būtiski ir tas, ka RI dod iespēju saviem studentiem sevi parādīt plašākai auditorijai, vēl mācoties. Šā gada 23. janvārī atsākās muzikāli kreatīvo pasākumu sērija Ritma institūta Jam. Tā galvenā ideja ir improvizācija, kas apvieno moderno tehnoloģiju un dīdžeju aparatūras atskaņoto mūziku ar klasiskiem mūzikas instrumentiem un dzīvo vokālu, veidojot daudzveidīgu, piesātinātu un harmonisku skaņu virpuli, kas aizved jebkuru apmeklētāju neaizmirstamā ceļojumā. Respektīvi, šajos pasākumos var dzirdēt studentu sniegumu no visām programmām, kā arī pasākumos ņem dalību paši pedagogi un pieaicinātie viesi. Nākamais šāda veida pasākums tiks organizēts 6. februārī klubā STUDENTU KLUBS.

Plašāku informāciju par RI var gūt viņu mājaslapā www.ritmainstituts.lv .

Sapņi ir domāti, lai tos realizētu. Ja sapnis ir bijis par mūziku, iespējams, RI ir īstā vieta. Ne jau velti uz viņu bukletiņa ir vārdi: „Meklējam sapņotājus.”

2 komentāru
  1. Es esmu sapņotāja… Būtu nedaudz pieņemamāka mācību maksa, tad obligāti apmeklētu…

  2. iespējams, šobrīd Tev, vanesia, tas par dārgu, bet ne jau vienmēr Latvijās būs krīze 🙂
    Es gan pieturēšos pie šķīsbas karaoke dziedāšanas ballītē 😀

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.