Izdegam – kā spuldzītes

Izdegšanas sindroms neparādās pēkšņi. Tas ir lēns process, kad ilgstošā pārslodzes gaitā zūd prieks dzīvot. To uzskata šā laikmeta traģēdiju.

Patiesībā izdegšanu provocē dažādas dzīves situācijas, ne tikai pārmērīga slodze, daudz pienākumu un liela atbildība birojā, skolā, uzņēmumā. Cilvēks var izdegt, strādājot nakts maiņu darbu (zūd iekšējie bioritmi), uz kuģiem (kur trūkst kontaktu ar cilvēkiem). Arī darba vienveidīgums vai neprognozējama notikumu attīstība, nespēja pietiekami nopelnīt, bērna audzināšana mājās, mācības apvienojumā ar darbu, darbs lauku saimniecībā, kam seko hroniska neizgulēšanās un padarītā atbilstoša nenovērtēšana, var būt par iemeslu garīgai un fiziskai izdegšanai.

Cilvēks vairs nespēj vilkt savu vezumu, un organisma aizsargreakcija pret to ir joki ar veselību. Ir nepareizi domāt, ka no iztukšošanās cieš emocionāli vāji cilvēki. Patiesībā ir tieši otrādi –sadegušie lielākoties ir garīgi stipri, ar milzīgām darb spējām, lielu pienākuma un atbildības apziņu un uz viņiem var paļauties.

Izdegšanas simptomi
Izdegšana, runājot medicīniski, ir progresīvs un hronisks stress, kam saknes meklējamas darbā un pienākumu apjomā. Novērojamas vairākas fāzes un simptomi, kas var liecināt, ka mērs drīz būs izmelts:

 • pārmaiņas pašsajūtā – emocionāla iztukšotība, zems pašvērtējums, depresija, sajūta, ka jūsu veikumam tāpat nav jēgas;
 • tādēļ, ka nav līdzsvara starp spējām un uzdotā apjomu, krītas darba ražīgums un sākas emocionāls sasprindzinājums (ilgstošs nogurums, apātija, vienaldzība, dusmu lēkmes, depresija, bezmiegs, slikta oma, bada sajūta vai pastāvīgs apetītes zudums u. tml.). Saasinās hroniskās kaites, piemēram, saaukstēties var no niecīgākās vēja pūsmas; ļoti raksturīgas ir problēmas ar kuņģi un locītavām;  sievietēm progresē ginekoloģiskās vainas, bet vīriešiem zūd potence; aug infarkta un insulta risks pat gados ļoti jauniem cilvēkiem;
 • pastiprinās tieksme pēc alkohola, cigaretēm, kafijas, enerģijas dzērieniem un lietām, kas ietekmē garastāvokli, palīdz atslābināties, uzmundrināties vai – pretēji – aizmirsties.

Kad organisms savas rezerves ir izsmēlis, sekas pārslodzei var izpausties kā nelaimes gadījumi darbā, kas notiek no pārguruma un nespējas koncentrēties. Arī nakts darbu var strādāt līdz zināmai robežai. Lai gan bieži jūtamies itin jaunas, tomēr vecumā pēc 30 gadiem, ja neizdodas pietiekami izgulēties, nesaņemtais miegs ilgtermiņā atstās graujošu ietekmi uz veselību.

Izdegt var dažādu iemeslu dēļ
Ģimenei pievienojas mazuļi. Stāsta tētis, 29 gadi, ir gandrīz gadu veci dvīnīši. “Ir sajūta, ka tu esi pārcilvēks, jo no tevis prasa visu – naudu, negulēšanu naktīs, romantiku un vēl, lai vakariņas pēc darba gatavotu es. Lai gan puikas jau apvēlušies, tomēr sieva tāpat visu laiku jūtas nogurusi. Jau tā, pārnākot no darba, ar bērniem saistītās rūpes cenšos pārņemt es. Tad sieva var ar draudzenēm izskriet uz klaču vai vingrošanu. Vēl kas tracinošs – ja puikas naktī pamostas, tad draudzene pat neceļas, lai gan man jau pēc pāris stundām jāmostas uz darbu. Tā viņa savus dienas darbus attaisno ar gulēšanu naktī. Man vairs nav spēka.”

Privātais bizness. Stāsta Ilze, 25 gadi, pieder neliela tipogrāfija. “Interesants darbs nozīmē daudz, jo to var darīt ar atdevi. Tomēr tas prasa arī nepārtrauktu strādāšanu, domāšanu par to, kā sev par labu kaut ko iegrozīt. Tas nav tā, ka aizej vakarā un atnāc no rīta – man darbs galvā ir visu diennakti, īpaši pēdējā laikā. Un draud pārdegšana vai ne, virs ūdens gribas noturēties, tāpēc jāstrādā tik, cik fiziski pietiek spēka. Protams, ir skaidrs, ka vajag līdzsvaru starp darbu ar atpūtu, bet kur nu tagad!”

Attiecības, kurās iestājusies rutīna, var izraisīt emocionālu bezspēcību. Var sākties cīņa par lielākā cietēja titulu, lai gan parasti cieš abi. Krīzes laikā attiecībās sievietei negatīvo izteikumu straumes ir krietni spēcīgākas nekā vīrietim. Vīrietis savukārt ieraujas sevī un gaida, ka viss nokārtosies pats no sevis. Tā vīrietis sēž iedomātā miera ostiņā, bet sieviete, nejūtot atbalstu un izpratni par problēmu, arvien vairāk iztukšojas. Neesot saprātīgiem, tas beidzas ar šķiršanos. To mēdz dēvēt par laulības izdegšanu.

Pusmūža krīze. Šai laikā sākas dzīves pārvērtēšana, kritiskāk vērtējam sasniegto darbā, attiecībās, dzīves stilā u. c., kā arī izvērtējam to, kas liedzis izpausties un ierobežojis paša intereses. Tu izjūti šīs lietas kā traucējošas, kā tavu brīvību ierobežojošas. Loģiska reakcija –  atbrīvoties no visa traucējošā, pamest darbu, ģimeni, dzīvokli, kopējos kredītus utt. un sākt dzīvi no gala. Tas viss rutīnas dēļ un tāpēc, ka nav darīts tas, par ko sapņots.

Ieteikumi, kā izvairīties no izdegšanas
Ieteikumu ir daudz. Daudzi no tiem, iespējams, šķitīs stereotipiski un visiem zināmi, bet grūti izpildāmi, ja patiešām esi ierauta darbu un pienākumu virpulī. Un tomēr, lai mūs pavisam nepārņemtu iepriekš aprakstītais sindroms, kaut vai minimāli, bet iespēju robežās vajadzētu mēģināt ievērot šādas patiesības:

 • esi uzmanīga, ja visu laiku jūties nogurusi, bet miegs ir traucēts un tu kļūsti nervozāka, arī iesnas pieķeras no zila gaisa. Tā ir pirmā pazīme, ka visa sāk kļūt par daudz;
 • nosaki prioritātes darbā un mājās, izvērtē, lai uzmanība tiek svarīgākajam;
 • plāno laiku, tas palīdzēs izvairīties no haosa pienākumos;
 • atpūties un kārtīgi izgulies – darbu uz mājām neņem un brīvdienās centies to aizmirst; setdienas vakarā atsildi piektdienas vakariņas un paskaties TV, nekas nenotiks, ja bērns padzīvos nosmulētā krekliņā;
 • atrodi laiku izkustēties – kaut vai pāris pieturu pēc darba noej kājām, līdz veikalam izmet garāku līkumu un atpakaļnākot apēd saldējumu;
 • dari to, kas sagādā prieku, – guli, lasi, ēd to, kas tevī raisa laimes sajūtas, satiecies ar patīkamiem cilvēkiem, aizej uz kino, izdejojies, vienkārši pasēdi pie loga – tā var atbrīvoties no garīgā stresa;
 • iemācies pateikt Nē! – pasauli nevari izglābt un visiem izpatikt ir neiespējami! Varbūt jāsāk domāt par darba maiņu, bet mājās daļu savu pienākumu iedali arī citiem ģimenes locekļiem;
 • veido ap sevi mājīgu vidi – ar tev tīkamu apgaismojumu, noformējumu, izkārtojumu, kas tevi nomierina. Nostādi visus fakta priekšā, ka šodien televizors nedarbojas, jo tu gribi mieru.

Un vēl reāls padoms kārtīgam restartam, kas pārbaudīts dzīvē, – dari muļķības! Nokārto lietas tā, ka piektdienā pēc darba uzreiz vari iet ar draudzenēm uz krogu, dari sev neraksturīgas lietas (piemēram, pilnīgi kreisā klubā piekrīti dejai ar džempergalvu, sadzer ar viņu aliņu un, vakaram beidzoties, ar draudzenēm mūc prom pa tumšām ieliņām uz citu klubu, kurš vēl nav slēgts). Jāiztrakojas tik kārtīgi, ka mājās esi no rīta un nepamostoties nogulēsi vismaz līdz vakaram. Bet, kad atkal jutīsies labi, redzēsi – atmiņas par naktī sastrādāto dos jaunu sparu jaunai nedēļai un apņemšanos atkal satikties ar cīņas biedrenēm

Tātad –  katru dienu pa kādai muļķībai, kas liek pašai par sevi pasmaidīt!

7 komentāru
 1. Nu, jā. laikam jau tiešām vecums. Ja nesanāk kārtīgas 8h izgulēties, tad ir dienas kā sačammātas. Kur nu vēl doma par tusiņiem līdz ausmai, radošas darba diena,s kuras noslēgumā vakardiena jāiet aplaistīt..

 2. man ir tieši šādi simptomi! bet nu es jūtos tik veca laigan šogad paliks tikai 20 gadi! nesaprotu kādēļ tā! nepārtraukti kādam jāpalīdz vēl darbs un skola plus vēl attiecības ar puisi tas viss tā iztukšo ka pat pa nakti nevaru pagulēt no stresa! …

 3. no sākuma tusiņi un aliņš palīdz bet pēc tam iestājas vēl lielāka tukšuma un bezjēdzības sajūta un vaias apziņa par sadarītajām muļķībām, lai to nodzēstu vajag vairāk “aliņa” un vairāk… kā var pieteikties minesotas programmai?

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.