ILGDARBĪGĀ kontracepcija – 3 šobrīd AKTUĀLĀKĀS metodes

Medicīnai attīstoties, attīstās arī iespējas kontracepcijas jomā – jaunas metodes, kas sniedz jaunas ērtības. Tomēr – ne vienmēr varam teikt, ka esam par tām labi infomētas. Turklāt viss jaunais un nepieredzētais dabiskā veidā sev līdzi nes arī šaubu ēnu. Protams, dzīvot pēc putekļu pārklātiem stereotipiem reizēm ir vienkāršāk, taču – vai drošāk, bezrūpīgāk un veselīgāk? Piedāvājam tev uzzināt vairāk par ilgdarbīgu un drošu kontracepciju!

KAS IR ILGDARBĪGĀ KONRACEPCIJA?
Vērojot, cik ātros tempos attīstās medicīna un tehnoloģiju pasaule, nebūt nepārsteidz, ka zinoši ginekologi savām pacientēm iesaka arvien jaunus kontracepcijas veidus. Turklāt, ja sievietei tiek piedāvāta drošība, ērtība un efektivitāte – ir taču vērts par to padomāt, vai ne? Par ilgdarbīgu kontracepciju varam saukt tās atgriezeniskās kontracepcijas metodes, kas visnotaļ efektīvi darbojas ilgstošu laika periodu (visbiežāk – no 3 līdz 10 gadiem) un neatgādina par sevi sievietes ikdienas gaitās. Tās ir – hormonālā spirāle (arī hormonālā minispirāle), dzemdes (vara) spirāle un kontraceptīvais implants. Ir arī tāda kontracepcijas metode kā kontraceptīvā injekcija, taču tās iedarbība ilgst apmēram 3 mēnešus, līdz ar to šo metodi īsti nevar ierindot blakus tām kontracepcijas metodēm, kuras varam saukt par ilgdarbīgām – kuru darbība mērāma gados.

Diemžēl ļoti bieži sievietes izvēli par labu šāda veida kontracepcijai bremzē vairāki iesūnojuši un maldīgi priekšstati, kas saistīti gan ar liekā svara, neauglības, gan pastiprināta iekaisuma risku. Tāpat arī finansiālais aspekts, ka šīs metodes ir ļoti dārgas, ir tikai mīts, jo, aprēķinot ilgdarbīgās kontracepcijas izmaksas ilgtermiņā (salīdzinot ar citiem kontracepcijas veidiem), visbiežāk varam secināt tieši pretējo.

3 ŠOBRĪD PIEEJAMĀS ILGDARBĪGĀS KONTRACEPCIJAS METODES
Hormonālā spirāle un hormonālā minispirāle.
Maza un elastīga T-veida formas kontraceptīva ierīce, kuru ārsts ievieto sievietes dzemdes dobumā. Hormonālā spirāle darbojas lokāli visu savas darbības laiku (apmēram 5 gadus) – dzemdē izdalot nemainīgu, turklāt ļoti zemu hormona (progestīna) daudzumu, gandrīz nemaz nenokļūstot asinsritē un nepārtraucot sievietes ikmēneša ovulāciju, toties efektivitāte ir liela, sniedzot vairāk nekā 99% drošību. Hormonālā spirāle spēj ietekmēt sievietes menstruālo ciklu – pirmajos mēnešos, pēc tās ievietošanas ir iespējama smērēšanās starp mēnešreizēm, taču par to nav jāuztraucas, jo tā ir normāla blakusparādība, kas skaidrojama ar to, ka dzemdes gļotāda hormonu ietekmē kļūst plānāka. Tāpat uztraukumam nav pamata, ja pēc pirmā lietošanas gada samazinās menstruāciju asiņošana, ar laiku pazūdot gandrīz pilnībā – kaitējumu organismam tas nenodara. Turklāt ārsts spirāles lietošanu var pārtraukt jebkurā mirklī (izņemšana ir pavisam vienkārša) – un sievietes auglība ātri vien atgriežas iepriekšējā līmenī.

Ja hormonālās spirāles darbība ilgst 5 gadus, tad hormonālās minispirāles termiņš ir 3 gadi. Tā atšķiras ar izmēru – šī pasaulē vismazākā spirāle ir tikai 28 x 30 mm maza, un hormona deva ir vēl niecīgāka, kas minispirāli padara atbilstošu ne tikai mūsdienu sievietēm, bet arī meitenēm, kas vēl nav dzemdējušas, nodrošinot vairāk nekā 99% aizsardzību. Hormonālo spirāli un minispirāli sešas nedēļas pēc dzemdībām drīkst sākt lietot arī tās sievietes, kuras baro bērnu ar krūti. Ja māc bailes, vai spirāle joprojām atrodas savā īstajā pozīcijā, ginekologs pēc apskates to noteikti precizēs.
[BANNER]

Dzemdes (vara) spirāle. Ārsts ievieto sievietes dzemdē plastikāta kontraceptīvu ierīci ar vara stieplīti (Latvijā pieejama arī zelta stieplīte), no kuras turpat dzemdē vairāku gadu garumā izdalās vara joni, radot apaugļošanās procesam nelabvēlīgu vidi. Visbiežāk vara spirāli lieto sievietes, kuras vēlas ilgstošu aizsardzību, bet nepanes hormonālo kontracepciju. Efektivitāte – vairāk nekā 99%, darbība no 3 līdz 10 gadiem. Šai kontraceptīvajai metodei ir biežāk iespējamas nevēlamas blakusparādības, salīdzinājumā ar hormonālajām spirālēm. Ja vērojama alerģija pret varu vai plastikātu, kā arī biežas ginekoloģiskas saslimšanas, dzemdes spirāli nevajadzētu lietot, tas attiecas arī uz sievietēm, kas nav dzemdējušas. Turklāt, jāņem vērā, ka varš ir metāls, tāpēc pirms jebkādām medicīniskām pārbaudēm un manipulācijām ir jābrīdina ārsts!

Kontraceptīvais implants. Latvijā pieejams kopš 2014. gada marta. Tas ir mazs, elastīgs kontraceptīvas iedarbības stienītis, kurš ar nelielas ķirurģiskas procedūras palīdzību (kuru veic ārsts) tiek ievietots sievietes augšdelmā zem ādas un 3 gadu garumā ķermeņa asinsritē izdala nelielu hormona (progestīna) devu. Ovulācija tiek nomākta, paredzot vairāk nekā 99% drošību. Mēnešreižu asiņošanas daudzums, lietojot implantu, lielākoties samazinās (reizēm iztrūkst pilnībā), bet auglība pēc tā izņemšanas atjaunojas vidēji 6 mēnešu laikā. Reizēm var novērot aknes uzliesmojumu, krūšu jūtīgumu un nelielas svara izmaiņas. Pamanot nevēlamas blakusparādības, implantu var izņemt jebkurā laikā!

KURA KONTRACEPTĪVĀ METODE DERĒTU MAN?
Visas iepriekš minētās kontracepcijas metodes der sievietēm, kuras vēlas atgriezenisku, ērtu, ilgdarbīgu un maksimāli efektīvu aizsardzību, kas neatgādina par sevi ikdienā. Šīs metodes gan neizslēdz faktu, ka, lai izvairītos no STS un HIV infekcijas, papildus jālieto arī prezervatīvs. Hormonālo spirāli, minispirāli, dzemdes spirāli un kontraceptīvo implantu var lietot arī jaunās māmiņas (nogaidot 6 nedēļas pēc dzemdībām), kuras baro bērnu ar krūti, kā arī sievietes, kurām nācies pārtraukt grūtniecību. Tāpat tā būs laba izvēle tām, kuras nepanes kombinētās kontraceptīvās tabletes.

Hormonālā spirāle īpaši ieteicama tad, ja līdz tam traucējušas pārmērīgas menstruācijas, toties hormonālā minispirāle derēs arī meitenēm, kuras vēl nav dzemdējušas. Dzemdes (vara) spirāli iesaka izvēlēties tām daiļā dzimuma pārstāvēm, kuras nedrīkst lietot hormonālo kontracepciju un kuras jau ir dzemdējušas; jaunām meitenēm tā nebūs piemērota, tāpat arī tad, ja vērojama alerģija pret varu un citiem metāliem. Ja iepriekš mocījušas sāpīgas mēnešreizes un pārdzīvotas ginekoloģiskas saslimšanas, dzemdes spirāli nevajadzētu lietot. Hormonālais implants derēs, ja nav bijušas problēmas ar mēnešreizēm un sirds-asinsvadu sistēmu. Ja pārciests krūts vēzis vai novērojamas problēmas ar sirdi, kā arī vēnu un artēriju tromboze, implanta lietošana nav ieteicama. Būtiski apzināties, ka daži medikamenti (tajā skaitā antibiotikas) samazina hormonālās kontracepcijas efektivitāti, tāpēc pirms to lietošanas nepieciešams konsultēties ar ārstu.

Labākais padomdevējs – ārsts. Pirms individuālās kontracepcijas metodes izvēles, bez šaubām, jākonsultējas ar savu ārstu un jāveic medicīniskā apskate. Tikai ārsts spēs vislabāk izvēlēties un piemērot tev labāko kontracepcijas veidu – vadoties gan pēc vajadzībām, gan vēlmēm, gan veselības stāvokļa un citiem faktoriem. Taču tavs uzdevums ir interesēties par jaunumiem un lūgt, lai ārsts izvērtē, cik piemērots kāds no tiem varētu būt tavā gadījumā!

 
7 komentāru
  1. Par izmaksām nezinu, taču par to, ka minispirāli var lietot pusaudzes, tas gan ir tiesa.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.