Iekodusi ĒRCE – KO DARĪT?

Klāt ir gada siltākais periods, kad lielākā daļa no mums brīvo laiku izvēlās pavadīt pie dabas. Nav pat svarīgi kā – ar ģimeni, draugiem vai vienai, galvenais taču izvēdināt galvu no ikdienas sīkumiem, pagozēties saulītē un ieelpot smaržīgo vasaras gaisu. Atpūta šķiet brīnišķīga līdz brīdim, kad to izbojā ērces kodums. Ko darīt? Raksta tapšanā mūs konsultēja slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Antra Bormane.

ĒRČU AKTIVITĀTES LAIKS
Latvijā ērču aktīvākais laiks parasti ir no aprīļa beigām līdz jūlija sākumam, taču mosties tās sāk jau tad, kad temperatūra vien dažus grādus pakāpusies virs nulles. Tādējādi gan aprīļa sākumā, gan augustā un pat oktobrī ir jāuzmanās atrodoties pie dabas, jo šie kaitēkļi ir aktīvi līdz pat pirmajam sniegam un salam, stāsta epidemioloģe Antra Bormane.

KO DARĪT, JA ĒRCE PIESŪKUSIES?
Diezgan pašsaprotami šķiet, ka, atrodoties pie dabas, regulāri jāskatās vai nav piesūkusies ērce un visticamāk vairums no mums tā arī dara, taču, ko darīt, ja ērce tomēr piesūcas? Der iegaumēt, ka, neatkarīgi no tā, vai esi vakcinējusies pret ērču encefalītu, vai nē, visdrošāk no ērces var atbrīvoties pie ārsta, taču ne vienmēr konkrētajā brīdī tam atrodas laiks, jo svarīgi ir kaitēkli noņemt pēc iespējas ātrāk. Noņemot ērci, speciālisti iesaka ievērot šādas darbības:
  • Sākumā ar spirtu dezinficē vietu, kur ērce piesūkusies, tas atslābina ērces muskuļus.
  • Ar ļoti smalku pinceti (ideāli, ja tā ir speciālā pincete šādiem gadījumiem, kas iegādājama aptiekās) jāsatver ērce pēc iespējas tuvāk ādai un ar lēnu, vienmērīgu kustību, pretēji pulksteņa rādītaja virzienam, tā jāizvelk. Ļoti svarīgi ir nesaspiest ērci, tāpēc straujas kustības šajā procesā nederēs!
  • Lai izvilktu ērci, var izmantot arī diega cilpu – tā jāapsien ap ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un, lēni velkot, ērce jāizņem.
  • Ja nav ne pincetes, ne diega un ērce ir jāizvelk ar pirkstiem, nedariet to ar kailām rokām. Izmantojiet cimdus, auduma gabalu, salveti vai ko citu kas nosedz pirkstus, taču vilkšana ar pirkstiem ir galējais risinājums, tā tomēr nav tā labākā izvēle.
  • Kad ērce noņemta, koduma vieta atkal jādezinficē ar spirtu, odekolonu vai citu dezinficējošu šķidrumu un obligāti jānomazgā rokas. Jāpievērš uzmanību tam, vai ērce izņemta ar visu snuķīti. Ja tas ir palicis iekšā, tad nekavējoties jādodas uz tuvāko medicīnas iestādi, kur to izvilks attiecīgie speciālisti!
  • Svarīgi atcerēties, ka ērci nedrīkst griezt, raut un apsmērēt ar eļļu vai sviestu, kā tas agrāk tika ieteikts. Tādas vielas kukainim var izraisīt vemšanu, veicinot slimības ierosinātāju iekļūšanu organismā.
  • Ja vēlamies būt pilnībā droši par to, vai ērces noņemšanas procedūra ir noritējusi veiksmīgi, vislabāk ir pēc iespējas ātrāk ziņot par ērces kodumu ģimenes ārstam, kurš tālāk izlems par vizītes nepieciešamību. Noteikti sazinies ar ģimenes ārstu arī tad, ja neesi potējusies pret ērču encefalītu, ārsts vislabāk ieteiks, kā šādā situācijā rīkoties. Iespējams, ka tev būs jālieto kāds no pretvīrusu medikamentiem, ko ieteiks ārsts.
  • Atceries, ka potēšanās pret ērču encefalītu nozīmē to, ka esi pasargāta tikai no vienas kaitēkļa pārnēsātās slimības. Ērces pārnēsā arī laima slimību, erlihiozi un citas infekcijas, pret kurām vakcīnas vēl nav izstrādātas. Tāpēc minētie piesardzības pasākumi gan ērču noņemšanai, gan atpūtai dabā ir jāievēro visiem, arī tiem, kuri jau ir vakcinējušies!Turklāt ļoti būtiski ir kukaiņa koduma vietu novērot vēl vairākas nedēļas pēc koduma, ja šajā vietā parādās ādas apsārtums vai citas izmaiņas, obligāti jākonsultējas ar ārstu!
PROFILAKSES PASĀKUMI
Atpūšoties pie dabas, jāvelk pieguļošs apģērbs, brīvā kleitā vai kuplos  svārkos pastaigā nav ieteicams doties. Tā kā ērces pieķeras aptuveni 15 centimetrus no zemes un tad rāpjas augšup, visvairāk ir jāuzmana potīšu rajons. Vienkāršākais veids, kā to darīt ir salikt bikšu galus zeķēs. Aprocēm, apkaklei jābūt pieguļošai un krekls jāliek biksēs. Ja pastaiga norit mežā, tad svarīga ir arī cepure, jo ērces mēdz dzīvot arī kokos. Pastaigas laikā jāveic arī regulāra pārbaude, lai savlaicīgi pamanītu ērci un, pārrodoties mājās, drēbes ir jāizpurina, taču to vēlams darīt ārā, nevis telpās.
Iegaumē, ka pavasarī un rudenī, kamēr nav izteikts karstums, ērcēm vislabāk patīk gozēties saulītē, taču vasaras svelmē, tās labprāt uzturas ēnā. Ērču dzīvesvietai labvēlīga ir gara zāle un nesakopti krūmāji, taču tās mēdz mitināties arī zaros un puķēs, tāpēc uzmanies arī tad, kad veic dārza kopšanas darbus!
Ja ērce pārnēsā slimību, tad jau ar pirmo kodumu infekcija tiek ievadīta cilvēka asinīs un, ja vīrusa daudzums ir pietiekami liels, cilvēks var saslimt. Ērču encefalīts ir bīstama infekcija, kura katram upurim individuāli var izraisīt visdažādākās veselības komplikācijas. Tāpēc atceries, ka vislabākais ierocis cīņā pret ērču encefalītu ir savlaicīga vakcinēšanās. Rūpējies par sevi un saviem tuviniekiem, īpaši svarīgi ir sapotēt bērnus, jo ne vienmēr varam izsekot līdzi bērna darbībām brīvā dabā, kur nu vēl tam, vai bērnam cenšas piesūkties ērce. Bērnus iespējams vakcinēt jau no viena gada vecuma, iepriekš konsultējoties ar ģimenes ārstu.

5 komentāru
  1. Esmu saskārusies ar ērču koduma negatīvajām sekām, tamdēļ uzskatu, ka obligāti jāzvana dakterim, kad ērce ir iekodusi un vēlams ir izdzert tās pretvīrusu zāles (piem. Remantadīnu), tādejādi samazinot risku saslimt ar kādu no ērču ierosinātajām slimībām.

  2. Es tiko pamanīju,ka man piesūkusies ērce…..ņēmu,un izrāvu sev šo nepatīkamo kukaini,un dezinficēju ar šnabi….. jūtu,ka mana redze ir pasliktinājusies…vai tas varētu būt simptoms,no šī kukaiņa?…vai arī tas ir vienkārši mazliet stress…un kādi ir simptomi,ja kaut kas nav īsti labi?…paldies jau iepriekš par atbildēm.

  3. Nīdējot latvāņus biju domājis ka tie būs mans ienaidnieks, bet pēc snaudas uz kājas atradu ļoti mazu ērci, kuru no sākuma noturēju par kādu kreveli…
    Bet šis raksts palīdzēja!

  4. Jūs normāli varat aprakstīt,ko darīt pēc atklāšanas un pašrocīgas izņemšanas. Kad cilvēks pusnakts vidū atrodas dziļos laukos,kur ja arī ir auto, līdz ārstam tālu tik un tā ir tālu. Un šaubos vai visās LV čuhņās zinās dr. ko darīt.
    Kā manā gadījumā,johaidi

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.