IDEJAS Ziemassvētku un Jaunā gada SVINĒŠANAI

Ziemassvētki sen jau vairs nav tikai klusi un mierpilni ģimenes svētki. Iespēju būt kopā šajos svētkos izmanto arī uzņēmumu kolektīvi un draugu kompānijas. Espati.lv atklāj, cik dažādi var gūt svētku prieku kopā.

LĪKSMIE ZIEMAS SAULGRIEŽI
Līksmi šos svētkus varat nosvinēt mūsu senču garā. Ziemas saulgrieži, pretēji kristīgajiem svētkiem, ir gana jautrs pasākums ar bluķa vilkšanu, sadziedāšanos, dančiem un ķekatniekiem. Tādā veidā tiek svinēta gaismas uzvara pār tumsu un Saules ceļa sākums uz pavasari. Šādai aktivitātei būtu nepieciešams izvēlēties piemērotu vietu, piemēram, drauga vai kolēģa lauku māju, kur ir pagalms un var vēlāk izveidot ugunskuru. Bluķa vilkšanai nepieciešams, protams, bluķis – koka celms, vēlams ozols, kas iesiets auklā. Bluķa vilkšana jāveic barā, ejot apkārt mājām, kurās esat sanākuši, dziedot dziesmas ar piedziedājumu kaladū. Iespējams vilkt apkārt arī vairākām mājām, īpaši pievēršot uzmanību vietām, kur gada laikā noticis kas nelabs. Tādējādi tiek sakopotas visas nepatikšanas, kas aiziet prom līdz ar bluķa sadedzināšanu.

Bez bluķa vilkšanas vēl pazīstamāka Ziemas saulgriežu tradīcija ir ķekatās iešana. Tā nu reiz ir iespēja katram pārvērsties un ālēties uz nebēdu. Ķekatnieki parasti maskās attēlo kādu dzīvnieku vai tēlu, kuram grib pielabināties vai arī iespaidot. Tā, piemēram, izplatīta ir lāča, dzērves maska, kā arī tik baiss tēls kā nāve. Ķekatnieku galvenā darbība ir saistīta ar iešanu no vienas mājas uz otru, dziedot, runājot pārveidotās balsīs un dancojot. Tādējādi, ķekatnieku apmeklētajās vietās tiek nesta svētība un aizdzīti ļaunie gari. Protams, svētītas tiek tās mājas, kuras labprāt uzņem ķekatniekus un neaizmirst tos arī pacienāt. Jāpiebilst, ka svinēšanai senču garā būs nepieciešama neliela sagatavošanās – jāaizzina sīkāk Ziemas saulgriežu tradīcijas, jāsamācās dziesmas un dejas, jo tā ir svarīga svinēšanas sastāvdaļa. Tāpat svarīgi ir atrast vietu, kur to darīt, pagatavot maskas, kas var izvērsties par jautru pasākumu pirms pašas ķekatās iešanas. Priekšrocība šāda veida svinēšanai – nav lieli izdevumi, kā arī var piedalīties neierobežots skaits dalībnieku. Ja nu paši nezināt, ko un kā darīt, Rīgā iespējams doties uz Brīvdabas muzeju vai Rātslaukumu, kur kopā ar folkloras kopām varēsiet ieskandināt svētkus mūsu senču garā.

ZIEMAS PRIEKI BRĪVĀ DABĀ
Kas varbūt skaistāks par ziemas pasaku mežā ar baltu ziemas ceļu, kupenām un sniega pilnajiem egļu zariem (ja vien ir sniegs)? Uz mežu varat doties, lai vienkārši pastaigātos un ļautos ziemas burvībai, piemēram, pikojoties un ceļot sniegavīru. Ja atrodat jauku vietu, varat uzkurt ugunskuru. Lai sasildītos, līdzi ņemiet termosu ar tēju vai karstvīnu, bet svaigā gaisā daudz labāk garšos piparkūkas un pīrādziņi. Protams, neiztrūkstoša var būt dziedāšana un danči. Neaizmirstiet somā vai kabatās iebērt ābolus, burkānus un citus našķus, lai iepriecinātu meža zvērus. Un nobeigumā uz mirkli, lai uzburtu skaisto Ziemassvētku kartītēs skatīto ainu, iespraudiet kādā eglītē pāris svecīšu un aizdedziet tās. Mežs ap jums pārvērtīsies, ieskaujot burvīgā ziemas pasakā.

Ja vēlaties aktīvi pavadīt svētku brīvdienas, varat kopīgi doties uz kādu Latvijas kalnu un gūt prieku no ziemas aktivitātēm, slēpojot vai vienkārši šļūcot ar riepu kamerām no kalna. Romantiskākam piedzīvojumam varat mēģināt izīrēt ragavas ar zirgu un izlaist kādu loku pa ziemīgajiem meža ceļiem. Dodoties ārpus mājas, pats svarīgākais ir sagatavoties – novērtēt laika apstākļus, informēt draugus vai kolēģus par paredzēto pasākumu, attiecīgi saģērbties, sarunāt transportu un nodrošināties ar nepieciešamajiem svētku gardumiem. Aktivitātes ārā ir piemērotas nelielai draugu vai kolēģu grupai, turklāt nevajag lielus finansiālos ieguldījumus, lai radītu vienkāršu un patiesu prieku.

ĪSTAIS LAIKS PĀRVĒRTĪBĀM
Gada nogale ir īsti piemērota pārvērtībām, jo klāt ir karnevālu laiks! Karnevāls ir piemērots gan lielam uzņēmumam, gan nelielam draugu lokam, jo ir iespējams izvēlēties vietu un tēmu atbilstoši ieplānotajam budžetam. Karnevāla tēmas var būt visdažādākās. Pamatīga sagatavošanās būs jāpieliek, lai iejustos pasaules kino zvaigžņu vai pasaku tēlos. Kāda no espati.lv lasītājām pagājušajā gadā savā uzņēmumā atcerējās bērnību, kā Ziemassvētki tika svinēti bērnudārzā. Uz pasākumu katram bija jāierodas ar masku – vairākas kolēģes bija pārvērtušās par sniegpārsliņām un sniegbaltītēm, kāds cits bija kļuvis par ezi vai lāci, bet uzņēmuma vadītājs iejutās Ziemassvētku vecīša tēlā. Neiztrūkstoša bija eglīte ar darbinieku bērnības eglīšu rotājumiem un bērnības fotogrāfijām. Katram, lai iegūtu saldumu paciņu, bija jādodas pie eglītes un jāskaita kāds pantiņš vai jānodzied dziesmiņa. Šāda veida pasākums viennozīmīgi prasa lielu sagatavošanos gan no organizatoru, gan dalībnieku puses, tomēr ir vērts pacensties. Vietas izvēle atkarīga no tā, cik daudz cilvēku plāno piedalīties – paspēt noīrēt kādu šikāku vietu, visticamāk, vairs nav iespējams, tomēr vienmēr paliek iespēja svinēt darbavietā – sabīdīt galdus un krēslus telpas malās, tādējādi atbrīvojot vietu svētku aktivitātēm. Draugu kompānija var izvēlēties ballēties pie kāda mājās. Noteikti padomājiet par telpu noformējumu, jo atmosfēra ir daļa no veiksmīga pasākuma. Protams, uzkodas un dzērieni – tas viss ir pēc jūsu pašu ieradumiem, gaumes un finansiālajām iespējām. Atcerieties, karnevāls – tā ir iespēja kļūt, par ko vien vēlies!

NETVERAMĀ SVĒTKU SAJŪTA
Ja Ziemassvētkos vēlaties gūt emocionālu piepildījumu, uzdāviniet viens otram biļetes uz kādu svētku pasākumu, kuru kopā varat arī apmeklēt. Iespējas, no kurām izvēlēties, ir daudz un dažādas – svētku pasākumi teātros, koncerti ar pazīstamiem Latvijas dziedātājiem, baleta izrādes, klasiskās mūzikas koncerti u. c. Izvēloties kādu no variantiem, noteikti ņemiet vērā, lai šis pasākums šķistu interesants visiem. Pēc pasākuma apmeklējuma vakaru varat turpināt ar jauku pasēdēšanu kādā kafejnīcā vai restorānā. Piemērota nelielam uzņēmuma vai draugu kolektīvam. Kopumā šādai svētku svinēšanai ir vairāki plusi. Pirmkārt, tā nu beidzot ir iespēja saposties, uzvilkt klasisku kokteiļkleitiņu un jaunās kurpes vai aiziet pie friziera un izveidot jaunu frizūru. Otrkārt, biļetes ir lieliska, ne dārga dāvana un kopīgs pasākums vienlaikus, tādējādi tiek nošauti divi zaķi ar vienu šāvienu. Kāda no espati.lv lasītājām kopā ar draugiem svētku pasākumu apmeklēšanu padara interesantāku ar dažādām niansēm. Tā, piemēram, vienu gadu svētku pasākums tika rīkots pēc etiķetes – sākot ar ielūgumiem, svētku tērpiem un smalkām sarunām pie vīna glāzes, jo svētki – tas ir mirklis ārpus ikdienas.

Lai jauki un piepildīti svētki kopā!

1 komentārs

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.