Hormonālās tabletes – uz jautājumiem atbild Dr.Čēma

Vairāk nekā pirms nedēļas piedāvājām informatīvu rakstu par hormonālajām tabletēm, aicinot espati.lv lasītājas uzdot jautājumus par šo tēmu ginekoloģei Marinai Čēmai. Šoreiz  publicējam dakteres atbildes uz visiem uzdotajiem jautājumiem komentāru sadaļā, kā arī tiem, kas iesūtīti redakcijas e-pastā. 

Labdien, daktere ņēma!
Man ir 24 gadi, lietoju hormonālās tabletes apmēram 10 gadus, jo bez tām man bija neregulāras mēnešreizes, bet pēc tam, kad bija pārtraukumi, bez hormoniem mēnešreižu vispār nebija. Apmēram pirms 2 gadiem man uzstādīja diagnozi PCO (policistisku olnīcu
) sindroms (un nenotiek ovulācija), dzēru ļoti daudz zāļu, lai varētu palikt stāvoklī, bet gada laikā nekas neizdevās. Tāpat arī no šīm  daudzajām zālēm gada laikā ļoti pieņēmos svarā, ārsts teica, ka tas nav no zālēm, bet, kad pārtraucu dzert, svars mazliet nokritās.
1) ārsts man teica, ka hormonālās tabletes man būs jādzer visu mūžu, bet es nezinu, vai tas ir pareizi. Vai ir citas iespējas?
2) Cik liela iespēja man ir palikt stāvoklī, ja gada laikā tas neizdevās (un šobrīd nav pastāvīga partnera)ī Vai man par to jāuztraucas – varētu būt traucējumi?
3) Ko Jūs  varētu man ieteikt, veselības, auglības uzlabošanai?

Labdien! Kā jau tu minēji, Tev ir PCO sindroms, un, lai dabiski sev varētu palīdzēt, Tev vajadzētu būt normālam ķermeņa svaram. Ja tas tā ir un nav regulāras mēnešreizes un vajag izsargāties, tad Tavs līdzeklis ir hormonālās tabletes. Tev ir ļoti būtiski izsargāties, jo sievietēm ar PCO, reizēm (atkarīgs no PCO pakāpes) varētu būt grūtības palikt stāvoklī. Un, ja paliek stāvoklī, nepārtraukt šo grūtniecību. Bet nesatraucies, medicīna parasti ļauj tikt pie bērniņa ar smagu PCO. Un reizēm tas izdodas pašai, pat ļoti labi.

Pirms kāda laika man  uz gadu tika izrakstītas zāles – Divigel. Cik ilgi tās drīkst lietot ī Ir palielinājies ķermeņa svars, kas būtu jādara?
Parasti Divigel izraksta sievietēm pie klimaktēriska sindroma. Ja tā, tad jākonsultējas ar savu ārstu, cik  smags šis sindroms bija pirms lietošanas uzsākšanas un kā Tu jūties pašlaik.

Lietoju tabletes jau gandrīz 15 gadus ar pārtraukumu, kamēr biju stāvoklī un ‘baroju bērnu ar krūti. Vai tik ilgstoši lietot hormonālo kontracepciju nav kaitīgi?
Kontraceptīvās tabletes var lietot gadiem, gadu desmitiem, ja nav nekādu pretindikāciju. Piemēram, vecums virs 35 gadi un smēķēšana.

Vai ir taisnība, ka hormonālās tabletes – īpaši, ja tās lietotas ILGSTOŠI – izraisa vēzi?
Hormonālās kontraceptīvās tabletes var lietot ilgstoši, gadiem, un tās neizraisa vēzi un pat pasargā no dzemdes endometrija un olnīcu vēža.

Homonālajai kontracepcijai jopojām vajadzīgas receptes?Jā, hormonālās kontraceptīvās tabletes aptiekās pārdod, uzrādot recepti.

Gribēju pajautāt ārstei, ko darīt, ja vīrs ir prom darbā ārzemēs un mājās ir uz diviem mēnešiem reizi pusgadā – vai ir vērts turpināt dzert hormonālās tabletes laikā, kamēr man 6 mēnešus nav dzimumdzīves? Vai tabletes nevajag pārtraukt lietotā
Šis jautājums ir jāizlemj pašai vai kopā ar ginekologu. Var lietot tabletes arī, ja nav dzimumdzīves. Var lietot piemēram, prezervatīvus to laiku, kad vīrs ir mājās. Var ievadīt spirālīti uz 5 gadiem. Vairāk jāzin par Jūsu veselību, par mēnešreizēm un attieksmi pret citiem izsargāšanās veidiem.

Kā tur īsti ir ar stāstiem, ka sievietes paliek stāvoklī, lietojot hormonālās tabletes? Man ir vairākas paziņas, kas apgalvo, ka bijušas tik pārsteigtas, uzzinot, ka ir stāvoklī, jo ir regulāri un kārtīgi lietojušas tabletes? Tas tiešām ir iespējams?
Lietojot  hormonālās kontraceptīvās tabletes ļoti retos gadījumos iestājas grūtniecība. Jo pasaulē nav kontraceptīvais līdzeklis ar 100% drošību. Bet ir jāzina – hormonālās kontraceptīvās tablešu iedarbību var mazināt citi medikamenti, piemēram, antibiotiķi, caureja, vemšana.

Lietoju hormonālās kontracepcijas piekto gadu un nepavisam nevaru teikt, ka tās kaut kādā ziņā mazinātu pirmsmenestruālos simptomus. Cik nepatīkami tie bija iepriekš, tik uz mata tādi pat tie ir joprojām. Vai to var mainīt? Vajadzētu parunāt ar savu ginekologu, varbūt var nomainīt tabletes, bet varbūt vajadzētu pamainīt savu dzīves veidu, vairāk laiku veltīt sev; atpūtai, sportam, ēšanas režīmam.

Vai tad nav tā, ka pāris firmas samaksājušas, un ārsts vienkārši piedāvā viņu pārstāvēto produkciju?
Mūs tik tiešām piedāvājam firmu pārstāvētus medikamentus. Bet izrakstīšana par samaksu nenotiek, varu to apgalvot. Pajautā savam ginekologam, kāpēc šo medikamentu Tev izraksta, un saņemsi atbildi.

Kādas ir līdzīgas iespējas izsargāties nelietojot hormonālās tabletes un vispār visu, kas saistīts ar mākslīgajiem hormoniem? Kādas metodes var aizvietot šos preparātus?
Hormonālajam kontraceptīvajām tabletēm pēc efektivitātes var pielīdzināt dzemdes spirāli, prezervatīvus un sterilizāciju.

Kāpēc, pārtraucot lietot hormonālo kontracepciju, rodas ādas problēmas un pat pastiprinātas nekā tās bijušas iepriekš vai vispār nav bijušas. Vai tas nozīmē, ka esmu pieradinājusi organismu pie tabletēm un tagad vairs bez tiem tas normāli nefunkcionāls?
Pārtraucot lietot tabletes, organismam ir jāpārkārtojas un jāsāk strādāt citādāk. Tāpēc varētu būt, ka parādās arī problēmas ar ādu, kam pēc pāris mēnešiem vajadzētu izzust, ja šīs problēmas jau nebija pirms tablešu lietošanas

Vai tabletes tik tiešām mazina libido?
Mazliet tiešām varētu mazināt. Sievietes libido nosaka vīrišķais hormons – testosterons. Ovulācijas laikā tas organismā paaugstinās. Lietojot hormonālās tabletes, tā kā nedarbojas sievietes olnīcas, kuras izstrādē arī vīrišķos hormonus, nav šā paaugstinājuma. Bet libido ir atkarīgs ne tikai no tabletēm, svarīgs ir arī sievietes psihoemocionālais stāvoklis, partneru savstarpējās attiecības, stress darbā utt.

ārste man reiz teica, ka, lietojot hormonālās tabletes, es nedrīkstu smēķēt. Kāpēc?
Praktiski visas tabletes satur estrogēnu un progesteronu, bet ir arī tabletes (šobrīd vienas), kas  satur tikai progesteronu. Šīs tabletes der sievietēm, kuras zīda bērniņu, ka arī sievietēm pēc 35 gadiem, kuras smēķē. Tā ir kontrindikācija un sieviete ir jābrīdina – ja viņa pēc 35 gadiem smēķē, tad jālieto tieši progesteronu saturošās tabletes. Tam par iemeslu ir tas, ka pieaug tromba embolija risks. Smēķētājas pašas par sevi ir šā tromba riska grupā. Ir sievietes, kas, protams, šo nosacījumu neievēro. Mūsu uzdevums ir informēt, un sieviete pati pieņem lēmumu, kādas tabletes lietot.

Paldies dakterei Marinai Čēmai par atsaucību!

Raksts tapis sadarbībā ar portālu www.atceries.lv.

23 komentāru
 1. Es hormonālās tabletes dzēru 4 mēnešus un 6 kg bija klāt. Pārtraucu. tagad ir spirāle, nekādu problēmu.

 2. Cilvēki ir tik dažādi. Tiem, kam nav šo problēmu, nemaz īpaši neuztraucas par blakusparādībam. Cepas jau tās sievietes, kurām kaut kas nav izdevies šajā ziņā. Ticu, ka ir tādas, kam tabletes der, un ir tādas, kam galīgi nē.

 3. aptuveni 2 gadus lietoju Logest,sākotnēji biju sajūsmā,zaudēju svaru, mēnešreizes bija kā pēc pulksteņa, samazinājās līdz 2-3 dienām. Bet tad, parādījās asiņošana starp mēnešreizēm, ādas pigmentācijas problēmas, un pilnīgs intereses trūkums pret seksu. Tagad nelietoju jau 9 mēnešus un seksu gribu kā traka :))

 4. es tiešām nesaprotu, kā var apgalvot, ka šīs tabletes var lietot gadiem un nav nekādu seku??? Vai ginekologi neapmeklē ārtsu forumus, vai tur netiek runāts par hormonālo līdzekļu kaitīgo ( pat postošo) ietekmi uz organismu???
  Aizgāju pie ārstiem ( ne ginekologiem) ar savām problēmām-un pirmais jautājums, vai esmu lietojusi hormonālos kontraceptīvos līdzekļus. Biju lietojusi kādus 5-6 gadus. Ārsti tikai noplātīja rokas-nu tad gaidiet, varbūt šīs pazīmes pēc kādiem gadiem izzudīs, ja organisms izskalos to, kas no šīem “brīnumlīdzekļiem” ir uzkrājies. Tālāku izmeklēšanu pat neveica. Acīmredzot nebiju vienīgā.
  Tā kā visi ginekologu apgalvojumi par šo tablešu absolūto nekaitīgumu ir tikai un vienīgi viņu rūpes par savu kabatu un zāļu izplatītāju piešķirtajiem bonusiem!

  Silti iesaku-neatbalstiet ar savu veselību šo biznesu!!!! Sievietes ir izmēģinājumu žurciņu lomā! Un tikai pēc ilgstošas šo līdzekļu izpētes uz dzīviem cilvēkiem ( mūsu sievietēm un to pēcnācējiem) varēs arī konstatēt patieso hormonālo kontraceptīvo līdzekļu “nekaitīgumu”

 5. Vispār – ja tabletei ir 50 gadi, tad jau principā mums jau uz sevi būtu jājūt šīs sekas, jo mūsu vecāki taču arī sanāk, ka lietoja. Un stipri lielākas hormonu devas, nekā tagad.

 6. Mūsu vecāki nelietoja, jo pie mums bija ļoti sliktas kvalitātes tabletes, ja nemaldos 1 veida, kas cilvēkus patiešām darīja resnus

 7. Bet kā tad citur? Vai ārzemēs tās lito mazāk? Esmu dzirdējusi, ka mēs paniski baidāmies no sterilizācijas. Pareizāk sakot, vīrieši baidās, tāpēc arī sievietēm visu laiku jāuzņemas galvenā atbildiba. Ārzemēs gan tā ir normāla prakse. tas gan tad, ja jau ir bērni.

 8. Jebkura iejaukšanās organisma sistēmās rada neprognozējamas sekas, jo mūsu organisms ir vienots komplekss ar vienotu asinsriti, nervu sistēmu utt. Izjaucot kādas sistēmas funkcijas, neglābjami un neizbēgami tiek ietekmētas citas sistēmas un to funkcijas. Organisms pats it kā “pārslēdz” iztrūkstošā orgāna funkciju uz citu, uzliekot tam papildu slodzi, papildus noslogojot smadzenes, asinsrites sistēmu u.c., radot papildus stresu visam organismam. Šodien biznesa interesēs tiek reklamēti un ieteikti visādi “brīnumlīdzekļi”, bez kuriem it kā mēs nevarot pilnvērtīgi dzīvot ( piemērs tam ir Fitlain, Herbalife utml) Arī sterilizācija ir salīdzinoši jauna un neizpētīta metode. Tā visticimāk neatstās sekas uz nākošajām paaudzēm, jo izslēdz iespēju radīt pēcnācējus, bet, kā to uzņem paša cilvēka organisms, tas nu laikam atkal ir paša cilvēka rokās. Šajā sfērā- medicīnā un farmācijā- bizness balsta biznesu, izveidojot apburto loku. Ejam pie ārsta-> lietojam medikamentus vienai vainai, sabojājam citu organisma sistēmu-> atkal ejam pie cita ārsta… un tā bezgalīgi. Pa vidu vēl iejaucas visādu “brīnumlīdzekļu” reklamētāji. Es pat gribētu teikt-smadzeņu zombētāji. Re, ko dara naudas vara!

 9. Nu pēc tevis rakstītā sanāk, ka ar seksu labāk nenodarboties, jo jebkas taču ir iejaukšanās, un, ja bērnus negribas, tad to vienkārši nav jādara? Kaut kādus pretapaugļošanās līdzekļus taču cilvēkiem ir jālieto. Un tie visi nebūs dabīgie. Jā, laikam var skaitīt tās dienas, kad ķipa nekas nevar notikt.

 10. 😀 labprātīgs sekss taču nav iejaukšanās organisma sistēmās. Es biju domājusi-ja kaut izgriež, ievieto vai lietojot medikamentus, kuru sekas nav pārbaudītas. Seksa sekas gan labās, gan sliktās ir jau diezgan pētītas un izzinātas, iznākums bez izsargāšanās arī zināms.
  Bet, kā labāk izsargāties, lai nenotiktu bērniņa ieņemšana? Kā izsargāties, lai “nenoķertu” kādu slimību? 100% nav nekas.

 11. Pirms dzemdībām lietoju tabletes lindynette20, biju ļoti apmierināt, jo stabilizējās cikls un pat nokritos svarā, tgd bērnam jau ir 2,5 mēneši, un es viņu nebaroju ar krūti, vai es drīkstu atsākt lietot tās pašas tabletes???

 12. sveiki!!!
  uzsāku litot hormonālās tabletes sakara ar to ka bija neregularas menesreizes!!
  saku lietot ne 1. men.diena bet apmeram 2 nedelas velak!!!
  vai paslaik ir reala iespeje, ka paliksu stavokli???

 13. Tagad jau tresho meen. lietoju plaaksterus, bet man tie ne sevishkji patiik, to visu izraisiito blakus paraadiiibu deelj, taapeec ginekologe izrakstiija tabletes. Bet lai saaktu taas lietot ir jaasagaida meeneshreizes, bet ja man tagad jau tās sākās, kad veel ir uzliimeets peedeejais plaaksteris?! tad sanaaks 2 vai vairaak ned. nelietot neko, vai tad palikshu staavokliii, pat ja nenodarboshos ar seksu?

 14. sākot dzert hormonālās tabletes-ir normāli, ka izdalās asinis vēl ilgāku laiku pēc mēnešreižu beigšanās..tas tāpēc,ka organisms mēģina pierast pie šīm pārmaiņām?

 15. Labdien!!
  man esmu 29 gadus veca.
  problēma: nav mēnešreižu nu jau kuro mēnesi ~ 6mēnesis,stāvoklī neesmu, analizēs asins ,uztriepe, un ultrasonografija ir normas robežās – vienīgi ir plāna dzemdes … no kā rodas mēnešreizes, stresa nav, svars nav zaudēts. Ārste man izrakstīja Femoston, bet bail to lietot…vai varat palīdzēt ar padomu?,kāda garantija ,ka es nesaslimsu ar vēzi,jo tur minetas vairākas blakusparādības..
  Paldies!

 16. Labdien!!
  man esmu 29 gadus veca.
  problēma: nav mēnešreižu nu jau kuro mēnesi ~ 6mēnesis,stāvoklī neesmu, analizēs asins ,uztriepe, un ultrasonografija ir normas robežās – vienīgi ir plāna dzemdes … no kā rodas mēnešreizes, stresa nav, svars nav zaudēts. Ārste man izrakstīja Femoston, bet bail to lietot…vai varat palīdzēt ar padomu?,kāda garantija ,ka es nesaslimsu ar vēzi,jo tur minetas vairākas blakusparādības..
  Paldies!

 17. Jautajums :Katru menesi saku jaunu pacinu ar 5dienas dienu, bet tagad esmu apmulsusi,jo sanak,ka saksu lietot ar 4dienu. Vai netisam esmu pazaudejusi tableti,kas ir mazticams. Jeb tas ir normali,un nav par ko raizeties?

 18. Sveiki ! Dzeru tabletes jau 6 dienas un saku sis tabletes dzert kops pirmas menesreizu dienas .. vakar ar draugu milejamies un vins beidza mani vai ir iespejamiba ka varu klut stavokli !!! gaidu atbildi esmu satraukusies loti …

 19. Sveiki…. pec hormonalo tablesu lietosanas man jau 4 menesus nau bijusas menesreizes……velejos uzdot jautajumu..vai tas ir del tabletem??????

 20. Vai man nav jabaidas ja lietoju hormonalas tabletes, ka nevaresu palikt stavokli ar laiku?? Vai pec tablesu lietosanas nav jaatira kadu laiku organisms, lai varetu palikt stavokli…Un tabletes nelietoju regulari ka vajadzetu, jo velos palikt stavokli, dzeru tikai tad, kad virs liek vinju prieksa…Vai ta ari ir iespejams palikt stavokli, kad neregulari vinjas lietoju?

 21. Labdien,man ir tāda situācija,ka man arī bija PCO,izrakstīja tabletes-DIANE,bet bija pa stipru,slikta dūša bija,utt,pārtraucu,mēnešreizes it kā bija viss kārtībā,tagad nesen atkal pazuda divus mēnešus,gāju pie ārsta, ieteica pamēģināt arī-REGULON,sākās mēnešreizes,sāku dzert -izdzēru septiņas dienas,un arī no šīm man bija ļoti slikti,mēnešreizes bija beigušās,turpināju dzert,bet sapratu,ka nepanesu-pārtraucu divas dienas pēc mr beigām,un nākamajā dienā atkal sākās mr,vai tas nav bīstami? vai nesāk noārdīties slānis,kurš vēl nav gatavs noārdīties? tas nevar atstāt bīstamas sekas?

 22. Labdien. Mani nomoka jautājums – ko daŗīt?
  Nolēmu sākt lietot ikdienas kontracepcijas tabletes – Midiana. Visu darīju pareizi. Pirmo kontracepcijas tableti iedzēru dienā,kad man sākās mēnešreizes. Bet mēnešreizes tajā pašā vakarā arī pazuda,beidzās un joprojām nav atgriezušās. Nolēmu dzert tabletes tālāk. Nu jau ir pagājusi gandrīz nedēļa kā lietoju kontracepcijas tabletes. Esmu satraukta par to, kāpēc man pazuda mēnešreizes pirmajā tabletes lietošanas dienā un cik droša tagad ir izsargāšanās intīmajā dzīvē? Kā man pareizāk rīkoties?
  Ļoti gaidu jūsu atbildi.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.