Hormonālā kontracepcija – kas notiek, kad PĀRTRAUC to lietot?

Hormonālo kontracepciju mēdz saukt par vienu no visdrošākajām un efektīvākajām izsargāšanās metodēm pasaulē. Pirms lietošanas uzsākšanas mums tiek sniegta informācija, kā preparāts var ietekmēt organismā notiekošos procesus, taču nereti aizmirstam pajautāt, ar ko jārēķinās, pārtraucot lietot hormonālo kontracepciju. Par to šoreiz mūs informēs ārstes-ginekoloģes Ina Paegle un Sigita Bukolovska.

NEPLĀNOTA GRŪTNIECĪBA. Pirmais, ar ko jārēķinās, noslēdzot jebkuru kontracepcijas veidu (prezervatīvs, intrauterīnā spirāle, hormonālā kontracepcija u. c.), ir neplānota grūtniecība. Diemžēl sabiedrībā pastāv mīts, ka hormonālā kontracepcija darbojas vēl kādu laiku pēc tās pārtraukšanas. Tā tas nav, tāpēc jārēķinās ar to, ka hormonu darbība tiek apturēta tūlīt pēc kontracepcijas atcelšanas, un grūtniecība var iestāties jau nākamajā ciklā, stāsta ginekoloģe Ina Paegle.

PROBLĒMAS AR SEJAS ĀDU. Sievietēm, kurām novērojamas ādas problēmas – piemēram, pinnes, ar hormonālās kontracepcijas lietošanas palīdzību (īpaši, ja tiek izvēlēti preperāti ar antiandrogēnu – pret vīrišķajiem hormoniem) ādas stāvoklis visbiežāk uzlabojas. Taču jāņem vērā, ka problēmas pakāpeniski var atjaunoties iepriekšējā līmenī, ja tiek izlemts pārtraukt hormonālo preparātu lietošanu, ar novērojumiem dalās ginekoloģe Sigita Bukolovska. Secinoši – tas ir mīts, ka hormonālā kontracepcija pasliktina ādas stāvokli, tā vienkārši uzlabo situāciju preparāta lietošanas laikā.

NEREGULĀRS CIKLS. Līdzīgi kā ar ietekmi uz ādas stāvokli, arī pacientēm ar neregulāru ciklu nereti hormonālo kontracepciju nozīmē kā ārstējošo terapiju. Tāpēc, pamatots ir sieviešu uztraukums, vai terapijas efekts saglabāsies arī pēc hormonālo preparātu lietošanas. Jā, reizēm dažus mēnešus pēc līdzekļu lietošanas pārtraukšanas menstruāciju regularitāte var saglabāties līdzīgi kā hormonu preparātu lietošanas laikā, taču, ja sievietēm pirms tablešu lietošanas bijušas neregulāras un sāpīgas mēnešreizes, diemžēl pēc tablešu lietošanas pārtraukšanas cikls visbiežāk (bet ne vienmēr) atgriežas iepriekšējos parametros. Retos gadījumos pēc terapijas noslēgšanas menstruācijas neatsākas vairākus mēnešus, taču tā ir ļoti individuāla, turklāt koriģējama situācija.

SIEVIETES AUGLĪBA. Vēl kāds mīts, ko nereti nākas uzklausīt ginekoloģēm, – ka hormonālās kontracepcijas lietošana samazina sievietes auglību. Pacientes mēdz uzskatīt, – ja grūtniecība pēc kontracepcijas atcelšanas nav iestājusies pāris mēnešu laikā, tad pie visa vainīgas tabletes. Ārste Paegle akcentē, ka auglība atjaunojas jau nākamajā ciklā, taču grūtniecības iestāšanos ietekmē arī vairāki citi, ar veselību saistīti faktori, turklāt tas ir atkarīgs no divu cilvēku auglības spējām. Arī dr. Bukolovska piebilst, ka hormonālās kontracepcijas metode ir ar pilnībā atgriezenisku darbību, neatkarīgi no tā, cik ilgi metode izmantota. Tāpat nav iemesls uztraukties arī par palielinātu aborta risku, tieši pretēji – jo ilgāk tabletes lietotas, jo mazāka spontāno abortu iespējamība, turklāt hormonālās kontracepcijas lietošana pirms grūtniecības iestāšanās neietekmē augļa attīstību.

IETEKME UZ LIEKĀ SVARA RAŠANOS. Dažkārt sievietes sūdzas par nelielu svara pieaugumu, lietojot hormonālo kontracepciju, kas ir saistīts ar šķidruma aizturi organismā un izzūd, pārtraucot lietot šos līdzekļus. Izteiktāks svara pieaugums (kas saglabājas pēc hormonālās kontracepcijas pārtraukšanas) vērojams sievietēm, kurām preparāta lietošanas ietekmē palielinājusies apetīte, šajā gadījumā ginekoloģe Bukolovska iesaka audzināt raksturu un izvērtēt savu ēdienkarti.

Atceries! Lai izvēlētos sev piemērotāko un veselībai atbilstošāko kontracepcijas veidu, vispirms konsultējies ar savu ginekologu.

Lasi arī – LATVIEŠU sieviešu ZINĀŠANAS par kontracepciju ir pārsteidzoši VIDUVĒJAS

11 komentārs
  1. Ļoti laba tēma – nekad nekas tāds nebija lasīts, jo parasti jau visām interesē kas būs, kad sāks lietot, bet neviena neinteresējas par to, ka kaut kas var mainīties arī pēc tam!

  2. man bija PSC, krūšu gali jūtīgi, MR 100% sāpīgākas kā pirms sāku lietot OK, caureja, ādas problēmas, neregulārs cikls, vien vārd sakot, pilns komplekts, nekad vairs neko tādu nelietošu..

  3. Izlasot raksta virsrskstu, ķēros pie lasīšanas ar lielu interesi,bet diemžēl esmu vīlusies. Nepamet sajūta, ka rakstu sponsorē hormonālo preperātu ražotājs/izplatītājs.

  4. To Linda – bet ko tu vēlējies izlasīt? Ka šausmas briesmas un gals būs klāt, ja lietosi kontracepciju? Mana pieredze rāda, ka ir tieši tā, kā te uzrakstīts – man arī reizes nesākās vairākus mēnešus, āda palika sliktāka, bet citādi nekas. Un arī šīs lietas pārgāja pēc aptuveni pusgada, tas laikam posms, lai viss sakārtotos. Un nesaku, ka nekad vairs nelietošu. Lietošanas laikā jutos labi un lietoju ilgi – ap 10 gadiem.

  5. Jutos un jūtos ļoti labi jau vairāk nekā 10 gadus lietojot hormonālo kontracepciju, taču bridī, kad biju nolēmusi beigt, lai gan pat ievēroju diētu un sportoju, pieņēmos svarā par vairāk nekā 5 kilogramiem. Jāatzīst, ka atsāku lietot, jo tobrīd tas šķita labāks variants nekā katru rītu uzkāpjot uz svariem izsalkušai bezpalīdzīgi noskatīties kā liekie kilogrami tik rodas un rodas..

  6. Esmu dzirdējusi, ka citām celulīts ļoti sarosoties pēc kontracepcijas pārtraukšanas. Man gan arī 10 gadu pieredze, pēc kuras viss it kā ok, tikai cikls galīgi neregulārs un daktere saka, ka tā arī būs, jo pirms tam tieši šī iemesla dēļ sāku tabletes dzert! Vinevārdsakot – tabletes palīdz uz to brīdi, kad dzer, kā pārtrauc tā vecās problēmas atpakaļ.

  7. Jau sen pierādīts, ka hormionālā kontracepcija (jebkurā veidā) tieši ietekmē gan sievietes vispārējo veselību, kas vēlāk obligāti izpaudīsies neārstējamās slimībās (alerģijas utt neizskaidrojami simptomi, kas iepriekš nav bijuši), gan un reproduktīvo sistēmu (hormonu izmaiņas notiks arī jūsu bērniem, kam, savukārt, radīsies vai nu grūtības ar bērnu ieņemšanu vai dzims, vienkārši sakot, kropļi). Tā kā pat nav, ko domāt par tādas kontracepcijas lietošana suzsākšanu.
    Daudzas iebildīs – bet ārsts tāču ieteica! Ne visiem zināms, ka farmācijas firmas jau sen sponsorē ārstu izglītību un jau no pirmā kursa neko nezinošam topošajam ārstām “ieborē”, ka kontracepcija ir laba utt (pierādot ar falcificētiem vai neesošiem pētījumiem) un ka ķīmiskie medikamenti ir labi utt. Ja cilvēkam (arī ārstam) ir smadzenes, tad viņš meklēs informāciju dziļāk, nekā jums to pasaka kaut kas priekšā.
    Tas pats attiecas uz potēšanu.
    Ir labs teicien – pirms uzticies, pārbaudi! Veselību atpakaļ neatgriezīs, bet to var saglabāt, ievācot vairāk informācijas par medikamentiem.

  8. Jopcik – ūja, ūja. Protams, farmācijai patīk nopelnīt, bet cilvēkiem dabīgi pietiek kaišu, kas saistītas ar ilgāku dzīvi/lielāku ķermeņa nolietojumu, lai izdomātu papildu kaites, šeitan mēs nerunājam par bioloģiskajiem ieročiem, tas tā, ja kāds iedomātos tos pieminēt. Turklāt kontracepcija jau nav no tām ienesīgākajām “industrijām”. Turklāt piedodatvaino, bet pateicoties šiem “fabricētajiem” pētījumiem mūsdienās cilvēki kopumā dzīvo ilgāk un kvalitatīvāk, šeit es neapspriežu sociālekonomiskās problēmas – tā jau ir cita vēžu kulīte. Kaut vai pateicoties potēšanai cilvēki vairs nemirst no Poliomelīta un Bakām, pateicoties hormonālajai terapijai, mazāk cilveku mirst no vēža/mokās ar vairogdziedzera saslimšanām. Bet tās jau arī ir izdomātas kaites, vai ne?

  9. Man radas problemas un nolemu palasit.Man pec tablesu partrauksanu lietosanu sak rasties liekais svars nesaprotu no ka aizcietejums jau ka divus menesus,isi sakot klustu apala bumba.Un berninu ienemt ari nesanak jau ka piecus menesus nesaprotu kapec. Un tas viss tikai del tam tabletem.Varbut zin kada ko darit un ka nosist to lieko svaru no mana kermena?

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.