GUDRĪBAS ZOBI – bumba ar laika degli?

Par zobārstu visbiežāk atceramies tikai tad, kad problēma jau kļuvusi traucējoša. Bailēm ir milzīgs spēks. Kamēr mutes dobumā nav jūtams diskomforts un sāpes, lielākā daļa no mums pat nenojauš, vai un kā viņu mutē ir iedzīvojušies gudrības zobi. Turklāt arvien biežāk dzirdam viedokli, ka mutes veselībai tie nodara vairāk ļauna nekā laba. Vai tas tā tiešām ir? 

INFORMATĪVĀ PUSE
Astotos zobus jeb trešos dzerokļus mēdz saukt arī par gudrības zobiem, jo pārsvarā to šķilšanās notiek vecumā no 18 līdz 25 gadiem, respektīvi, tie šķiļas kā paši pēdējie (vai neizšķilas vispār), turklāt tad, kad cilvēks jau ir pieaudzis.
Lielākajai daļai cilvēku ir četri gudrības zobi, taču izšķilšanās un ieķīlēšanās stāvoklis var būt ļoti dažāds; tāpat nav izslēgti gadījumi, kad mutes dobumā šie zobi neizveidojas vispār. Interesanti, ka vīriešiem biežāk konstatēts augšējo gudrības zobu trūkums.
Problēmas ar gudrības zobiem mūsdienās visbiežāk rodas no tā, ka tiem vienkārši vairs nav vietas, kur augt. Evolūcijas procesā cilvēka uzturs kļuvis daudz mīkstāks, nav vairs nepieciešamība košļāt ēdienu ar tik lielu slodzi. Šī iemesla dēļ žoklis sašaurinājies par 10 līdz 12 mm, bet zobu aizmetņu daudzums palicis tāds pats kā iepriekš. Evolūcijas virzība gan paredz, ka astotie zobi reiz pilnībā izzudīs no cilvēku mutes dobuma.


TRAUCĒJOŠO SIMPTOMU RAŠANĀS
Visbiežāk astoto zobu problemātika aktualizējas šķilšanās laikā, kas katram (atkarībā no žokļa lieluma un zobu izvietojuma mutes dobumā) var noritēt diezgan individuāli. Piefiksēsim ar šo procesu saistītos iespējamos sarežģījumus:

Smaganu infekcija.
Ja zobs tikai daļēji izspraucas cauri smaganai, veidojas tā saucamā kapucīte (atloka zem smaganu gļotādas, kuru iztīrīt paša spēkiem ir praktiski neiespējami), kas kļūst par sava veida mikrobu perēkli, izraisot iekaisumu mīkstajos audos. Tehniski zobārsts šo kapucīti var arī noņemt, taču pārsvarā iekaisums tomēr atkārtojas.

Spiediens uz zobu rindu.
Ja gudrības zobi ir ieķīlēti žokļa kaulā (mutes dobumā tiem nav vietas), augot tie grūžas virsū blakuszobiem, tādā veidā bojājot to struktūru un sagāžot tos. Ar laiku var rasties arī zobu rindas nobīde. Turklāt, ja zobi aug vaiga virzienā, tie spēj ļoti nopietni kaitēt žokļa kaulam un apakšējiem audiem.

Kariesa risks.
Gudrības zobu novietojums bieži ir ļoti īpatnējs, tāpēc to tīrīšana ir pietiekami problemātiska. Turklāt kariesa risks attiecas arī uz blakuszobiem.

Cistas.
Ņemot vērā faktu, ka gudrības zobus kopt ir ļoti grūti, arī nerva un kaula iekaisuma risks ir ļoti liels, tāpat var veidoties arī šķidrumu saturošas cistas, kas bojā apkārtesošo kaulu.
Ja novērojamas pieaugošas sāpes zoba un aizauss apvidū, pietūkums, rīšanas grūtības, palielināti zemžokļa limfmezgli, galvassāpes un sāpes deniņos, kā arī paaugstināta temperatūra, tad pēc iespējas ātrāk jādodas pie zobu ķirurga uz apskati, līdz tam iedzerot kādu pretsāpju, pretiekaisuma tableti, kā arī paskalojot mutes dobumu ar sālsūdeni vai kumelīšu tēju.
Atcerieties, ka nekādā gadījumā uz iekaisušo vietu nedrīkst likt sildošās kompreses, jo tās procesu tikai pasliktinās, tāpat arī pretsāpju tablešu likšana uz iekaisušās smaganas ne pie kā laba nenovedīs.

DILEMMA – OPERĒT VAI NOGAIDĪT?
Ja kāds no simptomiem jau piezadzies un sāpes nerimstas, tad zini, ka pienācis laiks apmeklēt stomatologu. Izvērtējot rentgenuzņēmumu, ārsts secinās, kāds tālākais rīcības plāns būtu pacientam visatbilstošākais.
Ja gudrības zobs nerada nepatīkamus simptomus, kā arī, ja tas izaug paredzētajā vietā bez sarežģījumiem, protams, operācija nav nepieciešama. Taču būt lietas kursā par astoto zobu novietojumu jebkurā gadījumā ir vēlams, it sevišķi, ja tuvākajā laikā plānojat grūtniecību. Tā kā grūtniecības laikā ķirurģiskas manipulācijas un ķīmisku zāļu lietošana nav vēlama, iesakām jau laicīgi darīt visu nepieciešamo, lai izvairītos no riska faktoriem, pat ja tas nozīmē lemt par labu operācijai. Pirms lēmuma izdarīšanas vērts ņemt vērā arī faktu, ka jauns organisms ir daudz spēcīgāks cīņā ar baktērijām un dažādām komplikācijām, turklāt gudrības zobi var izšķilties arī 60 gadu vecumā, ja zobu rindā parādās kāda brīva vieta.

ĶIRURĢISKĀS IEJAUKŠANĀS PROCESS
Lai izņemtu astoto zobu, visbiežāk nepieciešams arī griezums smaganā, sarežģītākos gadījumos nākas skart arī nelielu daļu žokļa kaula. Nereti zobs pirms izņemšanas tiek sadalīts vairākās daļās, turklāt brūce aizšūta. Augšžokļa astoto zobu izņemšana ir mazāk traumatiska nekā apakšžokļa, jo augšžokļa kauls ir plānāks, tādēļ zoba atdalīšanas process norit vieglāk.
Pēdējos gados lokālo anestēziju iespējams kombinēt arī ar sedāciju jeb nomierinošiem līdzekļiem, kurus ievada vēnā operācijas laikā. Pacients ir pie apziņas, komunicē, taču sāpju sajūtu vairs nav, tāpat ir zudusi arī realitātes un laika izjūta, ļoti bieži pacients gandrīz neko no operācijas procesa pēc tam vairs neatceras. Operāciju var veikt arī vispārējā narkozē, taču tas sanāks dārgāk un var atstāt nevēlamas blaknes nākotnē.

PĒC OPERĀCIJAS
Astoto zobu izņemšana ir nopietna operācija, tāpēc arī pēcoperācijas process nav no vieglākajiem. Ar ko rēķināties dzīšanas procesā?
 • Pirmās 4 stundas pēc operācijas nav ieteicams lietot šķidrumu un pārtiku.
 • Pirmās dienas vēlams atturēties no smēķēšanas un alkohola lietošanas, kā arī ierobežot sportiskās aktivitātes.
 • Kad lokālās anestēzijas iedarbība beigusies, pacientu var pārņemt diezgan spēcīga sāpju sajūta, kas var saglabāties pat vairākas dienas pēc operācijas. Šajā gadījumā jālieto ārsta izrakstītās vai arī aptiekā nopērkamās pretsāpju, pretiekaisuma tabletes. Pēc sarežģītām operācijām ārsts mēdz izrakstīt arī antibiotikas.
 • Jārēķinās, ka pēc sarežģītas operācijas var būt arī tūska. Lai tā būtu pēc iespējas mazāka, vēlams pirmās 24 stundas periodiski paturēt vēsu kompresi ārpus mutes dobuma. Tūskai vajadzētu mazināties un pāriet nedēļas laikā.
 • Ja ir radies lokāls asins izplūdums (zilums), tam būtu jāizzūd nedēļas laikā.
 • Mutes skalošama nav ieteicama pirmās dienas pēc operācijas, jo var izraisīt alveolītu (bedrītes iekaisumu). Pēc tam skalošanu jāveic ļoti saudzīgi.
 • Brūces nevajadzētu aiztikt ne ar mēli, ne pirkstiem. Jūtīgums var saglabāties vēl vairākas nedēļas, taču, ja sāpes lēnām samazinās, tad uztraukumam nav pamata.
 • Dariet tikai to, ko Jums ir ieteicis ārsts!
Biežākās iespējamās komplikācijas – sausā alveola (alveolīts), kad zoba izraušanas vietā nav izveidojies asins sarecējums (kurš veic pasargāšanas funkciju, neļaujot piekļūt dažādām baktērijām un infekcijām, tādējādi veicinot brūces ātrāku sadzīšanu). Lūpu, mēles, zoda tirpšana, kas saistīta ar nervu traumēšanu operācijas laikā. Ja sāpes pastiprinās, ir paaugstināta temperatūra, asiņošana vai nepatīkams aromāts no brūces, nekavējoties dodieties pie sava zobu ķirurga!

22 komentāru
 1. Pirms pāris nedēļām man veica apakšžoklī gudrības zoba ekstrakciju. Iemesls bija zoba šķībā guļa un jutīgums uz saldu/aukstu. Latvijā vienīgā vieta, kur veic sarežģītu zobu ekstrakcijas ir Dzirciema ielā.
  Nekādu papildus nomierinošu vielu nav jēga vēnā laist, jo ar narkozi pilnīgi pietiek. Nekādu sāpju nav. Man zobs tika sadalīts trijās daļās un tad izņemts. Šuves uzlika. Pēc operācijas jutos ļoti normāli, bet zināju, ka vislielākā jautrība sāksies, kad narkoze pilnībā izies, tādēļ daudz nevilcinoties devos uz mājām.
  Sāpes bija visai neciešamas vēl nākamās pāris dienas. Žokli pakustināt bija neiespējami, pat muti pavērt vaļā nevarēja. Pārtiku no visa, ko varēja iesūkt caur salmiņu.
  Pretsāpju zāles un antibiotiku kurss arī tika iziets. Bija arī ievērojams pampums vismaz dienas trīs, četras.
  Mans ieteikums, ja plānojat ko darīt ar gudrības zobiem, tad ieplānojiet arī atvaļinājumu. Un viss izmaksāja ap 102 eiro. 98 par operāciju un 4 par rentgenu. Pati operācija irlga ap 15min, ieskaitot laiku kamēr iedarbojās narkoze.

 2. Man bija tā, ka vienā jaukā dienā sāka sāpēt tā vieta, kur vajadzētu būt gudrības zobam (tas vēl nebija pat redzams), iedzēru ibumetinu un tik dzīvoju tālāk. Sāpes nepārgāja un pēc apmēram 2 nedēļām aizbraucu uz stomatoloģijas institūtu. Pēc rentgena daktere man paziņoja, ka zobs jāņem ārā. Precīzāk jāizoperē, jo nebija jau aiz kā izraut. Tas bija jādara uzreiz. Biju šokā, galīgi nesagatavojusies, bet piekritu. Pati operācija bija normāla, sāpes nejutu, jo anestēzija bija laba, bet pēc tam nedēļa bija kā murgs… Pēc pusgada ar otru zobu bija tieši tas pats. Man bija tobrīd 25 gadi.

 3. Ļoti, ļoti labs raksts! Viss izskaidrots, tagad jāsāk baidīties, jo man tikai viens gudrības zobs pagaidām ir izaudzis!

 4. Šausmas … man šitas ir gājis secen – visi zobi ir izauguši. Šermuļi skrien jau iedomājoties par parastu zobārstu, kur ta vēl šitā 🙁

 5. Nav taisnība, ka tikai Dzirciema ielā veic šādas operācijas. Es gāju uz zobārstnīenīcas klīniku Juglā, nosaukumu neatceros. Tiesa gan ne pie parastā zobārsta, bet pie ķirurga. Viņš teica, ka esot sarežģīts gadījums (škībs, pa pusei izaudzis zobs. lai izņemtu, vajadzēja sadalīt divās daļās), tācu neskatoties uz to, operācijas ilga max15min. Jāmaksā bija ~Ls60 (pagājušajā rudenī), tā ka +/- tikpat cik Dzirciema ielā.
  Pēc tam internetā lasīju, ka patiesībā neesot ieteicams pēc operācijas dzert ar salmiņu, jo tas var izraisīt to, ka nokrīt tas asins sarecējums, kam jāaizsargā brūci.

 6. “Pēc tam internetā lasīju, ka patiesībā neesot ieteicams pēc operācijas dzert ar salmiņu, jo tas var izraisīt to, ka nokrīt tas asins sarecējums, kam jāaizsargā brūci.”
  Ja muti nevar pavērt pat tik plati, lai tajā ieliktu mazo karotīti – un tā četras dienas, tad diez vai “ēšana” caur salmiņu būtu nosodāma.

 7. Es pēc operācijas dzēru ar salmiņu, jo muti platāk vienkārši atvērt nevarēju, lai ieliktu karoti vai dakšu. Sakošļāt jau arī neko nevar. Bet man bija šuves uz operācijas vietas, tapēc vaļā atnākt nekas nevarēja.

 8. Man pirms 3gadiem dzirciema iela izopereja 1 augsejo gudribas zobu, +-20min, samaksaju 40ls, tagad pirms 8dienam biju jau atkal turpat, bet soreiz jau 2 opereja ara, augsejo un apaksejo. Operacija ilga 1,5h. Samaksaju 123€ +22€ par rentgenu. Mani gudribas zobi aug horizontala gula, spiezot parejos zobus kopa. Pati operacija nekas traks, izturet vareju. Vel viena operacija prieksa.

 9. Un aizmirsu piebilst ka man to zobu burtiski izkala ara, pa mazam lauskam lauza nost jo vispar nekadigi nevareja izraut:/

 10. Es pie sava zobarsta Liepaja,kas ir ari kirurgs,eju jau daudzus gadus regulari.Beidzot sanemos 8 apakseja zoba rausanai.Saklausijuaies briesmu stastus,sabijusies ne pa jokam. Tas bija sarezgiti, mocijas kadas 40 min. nosvidis,jo man tas zoba boja skibs un ieaudzis 7.Ar visu rausanu,rentgenu,kontrolviziti,diegu iznjemsanu samaksaju 35 Ls.Pec operacijas bija friziera vizite,jo tas boja no rita,sakas baigas sapes,nevareju ne parunat.Pretsapju zales oedarbojas pec kadas stundas,vakara vel vienu tableti un viss.Nideja tas zobs kadas 10 dienas,bet sapes bija nelielas un pretsapju tabl.vairs nelietoju.Es,kas vispar sapes neciesh.Jutos ka varone.:)Pozitiva pieredze.Antibiotilas gan bija jadzer.

 11. Sveiki,vakar pardzivoju,so (mana uztvere)vienu no manas dzives lielakajiem murgiem.Operacija ilga vairak ka stundu,jo sakne bija ka akis ,dakteris dalija pa maziem gabaliniem lidz dabuja visu lauka.Sanemu 7 narkozes potes,kurs likas ka zibens atruma beidzaas.Pa taisno no arsta kabineta devos uz aptieku,lai sanemtu pretsapju zales,vaigs saka pampt jau vakar,sodien esmu ka kamis,paest protams iespejams nav pilnigi nekko.ir tada ka spiedosa sajuta.Skaloju ar kumelitem un salsuudeni,ka ari speciali aptiekas noperkamu skalojamo lidzekli.Arsti mani iepriecinaja,sakot,ka ista kulminacija saksies tikai tresaja diena,taka ar bailem gaidu ritdienu:d Loti,loti ceru,ka jau rit vai parit saks palikt labak un ar bazam gaidu tresdienu,kad tiks nemti ara diegi.Samaksaju 35Euro par augsejo un 85 Euro par apaksejo+4 .50 par rengenu un nu jau esmu izterejusi pie 30euro par zaleem.

 12. Sveiki.Man šodien izņema apakšējā žokļa 8 zobu.Šarlotes poliklinikāsamaksāju ar rengenu un anastēziju 67euro.iztastija pirms procedūras kas un kā bus.mocija ilgi.tagad sāp ļoti.man gan teica ka pec 2h var ēst dzert.bet ieest nevaru padzeros mazliet lai nav sausa mute.cerešu kā dzīs bez liekām problēmām.

 13. Iesaku raut blakus institūtam otrā pusē Mutes, sejas un žokļu ķirurģijas centrā pie Dr. Ņemceva. Izvēlējos šo ārstu pēc pozitīvām rekomendācijām. Plusi 1) lētāk kā Stomatoloģijas institūtā 2) pāris dienas jāpaliek slimnīcā – ir kam pajautāt par savām sajūtām, kā arī dod labas zāles un nekas nesāp. 3) noteikti jāpieskaņo mēness fāzēm – jārauj dilstošā mēnesī (par šo ir informācija krievu portālos). Manā gadījumā tas pasākums tiešām nav tik traks, kā to apraksta portālos. 🙂

 14. Izlasīju rakstu un komentārus un sajutos ārkārtīgi laimīga 🙂 Pirms nedēļas man izrāva apakšējo gudrības zobu. Pirms tam bezgala baidījos. Sēdēju krēslā un dakterīte saka – uzlikšot instrumentu zobam. Sēžu un gaidu, kad nāks tā baisā raušana. Pēc brīža man saka, ka varot celties. Sākumā nodomāju, vai tiešām raus kājās stāvot? Izrādās – viss jau beidzies! Ne mazāk pārsteidzošs bija fakts, ka arī pēc narkozes iziešanas pretsāpju zāles īsti neprasījās. Ja nejustu, ka zoba vairs nav, varētu domāt, ka mani piemānīja un neko neizrāva. Samaksāju EUR 60.

 15. Mī un žē! Vakar izopereja man apakšējo gudribas zobu.Tagad vartos pa gultu un cenšos pardzivot sāpes.Operēja Lielvārdē,Daces Ločmeles zobarstniecībā.man tas proces notika 2 h!!!!!!

 16. Šodien otrā diena. Milzīgs pampums un “pasāp”, bet ne pārlieku mokoši, vairāk tā – velkoši, jo liekas tas vaigs sprāgs. Jālieto pretsāpju (ja vajag+antib.)

  Zobs bija šķībi/slīpi audzis, to pat nezināju un vispār nesūdzējos, bet zobārste teica, ka vajagot raut ārā, jo ir caurs un “nevajagot riskēt”. Pirmo reizi ierodoties pie ķirurga pirms gada, nebija līdz rentgena un man atteica, jo sūdzību nav. Pēc jauna zobārtes norādījuma, atkal aizgāju, šoreiz uztaisīja bildi un ieraudzīja to cik agresīvi zobs grūžas virsū pārējiem un aug pavisam līki.

  Raušana, protams, nebija patīkama (aptuveni 10min, neskaitot anastezijas laiku), bet ārste – ķirurģe pārliecinoši strādā un esmu pateicīga viņas grūtajam darbam. Jāraujot arī otrs, bet pagaidām neesmu gatava tam saņemties.
  Redzu, ka tas nebija tik dārgi – 56eur+8eur rentgens, Jelgavas slimnīca.

 17. Man ir tá.Citas slimíbas árstéshanas processá,man vajadzéja izraut vissus apaksheejos zobus pa diviem piegájieniem,ar divu nedélju interválu.Izrádíjás ka gudríbas zobi ,kas nebija izlídushi(man 42 gadi)un es pat nedomáju ka vinji tur ir,bija pamatigi iesédushies zhoklí.Divas nedéljas mocíjos ar labás puses zhokli pluss pusse apaksheejie zobi ,shodien otru pusi ráva ,ar lokálo anastéziju,6 zobus un gudribas zobu opereja .
  Árstéjos Lielbritánijá,un árstniecibas gaita identiska ká Latvijá,tas ljoti priecé ,ka Latvijá tik labs límenis .Protams ari péc operácijas process ir murgs ,murga galá.Péc izmocítám divám nedéljám,tagad atkal pie mokám tikusi ,konstatéju ,ka vislabák tomér péc iespéjas mazáak kustinát zhokli(Mans vírs sajúsmá par sho:))un vienmér kautkur tuvumá turét kádu ledus vaníti,vai ja izejat no májas kautvai kaadu vésu údens pudeli ,ko pielikt pie vaiga.
  Es pashlaik nestrádaáju,bet nevaru saprast ja bútu jástráda,Ká ar tádám sápém var pastrádát,vai dod varbút slimíbas lapu?
  Man shí vissa traká procedúra bija bez maksas,un pretsápju záles ko deva lídz ejot májás.Zél ka latvijá pa tádám mokám ir jámaksá,ceru ka laiki mainísies un latvijá zobuárstu pakalpojumi bús létáki un pieejami katram ,nevienam nenovélu shitádas mokas ciest.tagad saprotu ko jút cilvéki kam ir piem.lauzts zhoklis.

 18. Man grieza abus apakšējos gudrības zobus (ne vienlaicīgi pa vienam vienā reizē) Kaspars Stāmers Dzirciema ielā, paliku ļoti apmierināta. Samaksāju 50 Ls. Iesaku procedūru neatlikt, jo nepaklausīju ārstu un atstāju abus augšējos, tagad jau otro dienu mocos ar sāpēm,jo parādījies iekaisums, bet esmu ārpus LV un te pirms tiec pie ārsta vēl jāsarunā vizīte. Labi vēl, ka tas nenotika kaut kur atvaļinājuma laikā, pludmalē. Jebkurā gadījumā nevaru vien sagaidīt, kad tikšu vaļā no iekaisuma un zoba. Tikko būšu LV tā uzreiz izgriezīšu atlikušo, lai jau miers ar tiem gudrības zobiem (kaut nu viņi man vispār nekad neizveidotos mutē, tāda klapata)

 19. Nu ļoti savādi. Man Šarlotē izrāva apakšējo. Ieskaitot smaganu un kaula griezšanu. Minūtes 15. Tik tālu viss ok. Bet ķirurģe man ieteica ik pēc stundas virināt žokli maksimāli plati neraugoties uz sāpēm. Lūk šo pēdējā ieteikuma izkaidrojumu es nekur neatrodu.

 20. Man ir 11 gadi, bet ir kreisajā pusē, apakšā jau sāk augt gudrības zobs. Šodien bijām pie ārsta. Ne zobārsta, bet tā kā ğimenes ārsta. Man šis zobs vēl cenšas tā kā tikt cauri smaganai, tāpēc puse no zoba ir neredzama. Sāp, un ir ir uzpampusi apakša zem zoba – proti kakla viena daļa. Bija temperatūra un dulla galva, bet tagad itkā viss normāli. Sāp, bet var paciest. Kāpēc tik agri sākuši augt?

 21. Man laikam paveicaas taa pat kaa DDDD komentaaraa:)))Ciemojoties Latvijaa paaris gadus atpakal,izdomaaju tikt valjaa no apaksheejaa gudriibas zoba-mana zobu dakteriite Evija Veidemane ,peec bildes izpeetiishanas,ieteica kirurgisku iejaukshanos(man ieteica kirurgu Lauski).Atziishos-nenormaali bail no zobaarstiem,liidz pat giibonim:(((Evija vieniigaa,kurai varu atveert muti..Tapeec saneemos un biju gatava;atstiept kaajas, Evijas kreeslaa,nekaa pie cita daktera..50grami nomierinoshaa ,potes un Evijas_es tikai paskatiishos_ 10 min,zobs aaraa:)Ne grieza,ne skaldiija,ne shuva..ielika kaut kaadu ;pats izkusiis; materiaalu,pretsaapju zaales(kad aties narkoze).Ne uzpampa,ne saapeeja(zaales veel paaris gadus glabaajaas),vakaraa uz vakarinaam ar zobaarsti un maasinju aizgaaju..Vieniigi muti pakustinaat bij taa jociigi..Veelu visiem tik vieglu atbriivoshanos no 8tajiem:)

 22. Man izrava vakar amerika seit zobarstiem ir loti labi instrumenti tads ka skruvgriezis man izrava pareizak sakot izcela ara 8 zobu ar visu blombi.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.