Grūtnieču nelabums

Ar skrējienu uz vannasistbu rīta agrumā vairākums filmu varoņu (sieviešu) saprot, ka ir mātes cerībās. Tomēr nebaidies, rīta nelabums nav obligāta grūtniecības pazīme. Turklāt ir daudzi veidi, kā to mazināt, ja slikta dūša tomēr piemeklē.

Ne velti gaidību otrais vārds ir grūtniecība. Tātad šis laiks ir ne vien prieka un cerību pilns, bet arī grūts. Un vairākums sieviešu kā pirmo pārbaudījumu bērniņa gaidīšanas laikā izjūt rīta (un dažkārt arī dienas vai vakara) nelabumu.
Lielākoties šis nepatīkamais fakts piemeklē ap piekto, sesto grūtniecības nedēļu (skaitot no pēdējo mēnešreižu pirmās dienas) un ilgst aptuveni septiņas, astoņas nedēļas. Daudz retāk gadās, ka rīta nelabumi nepāriet līdz pat grūtniecības otrai pusei vai beigām.
Tā gadījās arī Evai: „Gaidot pirmo bērniņu, drīz pēc testa ar divām svītriņām no rītiem pirmais darbs bija skrējiens apciemot Lielo Balto Keramikas Izstrādājumu. Arī dienā praktiski nespēju pārvietoties ar automašīnu, jo visu laiku mocīja jūras slimība. Dakteri mierināja, ka nelabums pāries pēc trešā grūtniecības mēneša. Bet tā nenotika. Turpināju apzinīgi vemt līdz pat grūtniecības beigām. Lai gan jāsaka, beigās pie šīs savas organisma jaunās īpatnības tā pieradu, ka uztvēru šo procesu kā kaut ko līdzīgu parastam tualetes apmeklējumam un īpaši nesatraucos.
Uzzinot, ka mūsu lielajam bērnam drīz pievienosies vēl viens, jau bažīgi gaidīju nelabuma sākšanos, bet tas tā arī neparādījās. Jaunāko bērnu sagaidīju bez nevienas vemšanas reizes. Vīrs pat sāka par mani smieties, apgalvojot, ka pirmo reizi man vienkārši bija līdz nelabumam bail no dzemdībām
.” 

Dažādas pakāpes
Viegls nelabums
Nelieli nelabumi no rīta skar teju deviņas no desmit grūtniecēm. Tomēr parasti šie nelabumi nav pārāk traucējoši. Iespējams, ka slikta dūša piemeklē, vien saožot kādu noteiktu smaku, rīta zobu tīrīšanas laikā vai vēl kādā citā brīdī, kad notiek kāds ārējs kairinājums. Tomēr parasti nelabuma lēkmes nav pārāk spēcīgas un apgrūtinošas.

Vidēji smags nelabums
Retāk gadās, ka sievieti grūtniecības nelabums moka vairākas reizes dienā, pat ietekmējot svara izmaiņas. Tomēr, neskatoties uz to, ka nelabā dūša kļūst teju par otro dabu, topošā māmiņā spēj normāli padzerties un ieēst. Lai gan šāda toksikoze neapdraud ne māmiņas, ne bērniņa veselību, derētu par to aprunāties ar savu ginekologu vai vecmāti. Iespējams, ka slikto dūšu var novērst vai vismaz mazināt. Turklāt ārsts var nolemt ieteikt papildus lietot grūtnieču vitamīnus.

Nopietns nelabums
Aptuveni 2 procenti grūtnieču, gaidot bērniņu, piedzīvo ļoti smagu nelabumu. Tas nozīmē, ka slikta dūša un vemšana nomoka gandrīz nepārtraukti un topošā māmiņa nespēj nedz normāli paēst, nedz pat padzerties. Diemžēl šādas pakāpes nelabumi prasa medicīnisku iejaukšanos, lai nekaitētu pašas un mazuļa veselībai. Visticamāk, ka nāksies lietot noteiktus medikamentus, kas palīdz mazināt nelabumus, kā arī kādu brīdi uzturēties slimnīcā.

Kāpēc tā notiek
Lai gan modernā medicīna sliecas izskaidrot teju ikvienu norisi cilvēka organismā, grūtnieču nelabumam precīzu iemeslu tā atrast nav spējusi. Iespējams, ka šai parādībai ir pat vairāki, dažkārt savā starpā nesaistīti iemesli.
Pastāv uzskats, ka sliktās dūšas iemesls ir straujās hormonālās izmaiņas, kurām pakļauts grūtnieces organisms.  Tā kā pirmajos mēnešos strauji pieaug grūtniecības hormona HCG līmenis, tavs ķermenis jūtas apjucis no jaunajām pārmaiņām un var reaģēt ar sliktu dūšu. Šis skaidrojums šķiet loģisks arī tāpēc, ka bieži vien novērots, ka daudzaugļu grūtniecības gadījumā (hormona pieaugums ir lielāks) arī toksikoze ir izteiktāka.
Vēl viens fizioloģisks iemesls varēt būt zarnu trakta un kuņģa darbības izmaiņas. Līdz ar bērniņa gaidīšanu viss ķermeni sāk darboties savādāk. Iespējams, ka pārkārtošanās iespaidā tavs kuņģis vairs nespēj tik labi sagremot pārtiku, tāpēc, ēdot smagāku ēdienu vai pārāk daudz, vari izjust izteiktu nelabumu. Šo izmaiņu iemesls ir muskuļu atslābums, jo organisms pārkārtojas, lai pasargātu augli no priekšlaicīgām dzemdībām.
Daži mediķi uzskata, ka grūtniecības nelabumu pamatā ir vielmaiņas izmaiņas – samazināts cukura līmenis un nepārtraukti rūkoši vitamīna B6, kā arī dzelzs krājumi rada zināmas pašsajūtas maiņas. 
Savukārt citi ārsti uzskata, ka slikta dūša grūtniecības sākumā ir ielikta evolūcijas laikā. Tā ir kā savdabīga aizsargreakcija, lai pasargātu topošo māmiņu un bērniņu no nevēlamas apkārtējās vides ietekmes – atrašanās kaitīgā vidē vai kaitīgas pārtikas ēšanas.
Dažkārt grūtniecības nelabumu izraisa tīri emocionālas dabas pārdzīvojumi. Bērniņa gaidīšanas laikā saasinās jūtas, kas, iespējams, jau ilgstoši tevī apslāpētas, ja mazais nav īstajā laikā, pašas bērnībā bijušas saspringtas attiecības ar māti, tu baidies, vai ar mazuli viss būs kārtībā un strādājot nenodari bērniņam pāri vai vienkārši esi nobijusies no gaidāmajām pārmaiņām, tāpēc uztraukumi var izraisīt vai pastiprināt sliktu dūšu

Ko darīt?
Lai gan lielākoties no sliktas dūšas izvairīties pavisam neizdosies, ir virkne ieteikumu, kas lielākajai daļai topošo māmiņu krietni vien atvieglo dzīvi. Tev atliek vien izmēģināt, kurš no tiem spēj uzlabot tavu pašsajūtu.
•    Nesāc dienu strauji. No rīta celies lēni, izvairies no steigas. Vismaz dažas minūtes pagulšņā.
•    Novieto pie gultas sausiņus vai baranciņas un izmēģini kādu apēst, vēl pirms esi paspējusi piecelties. Ja blakus ir kāds, kurš palutina, neizkāpjot no gultas,  iemalko tasi siltas ingvera tējas.
•    Atliec zobu tīrīšanu uz brīdi, kad vismaz kaut ko esi ieēdusi.
•    Pamēģini pirms brokastīm izdzert glāzi ūdens, kam pievienotas citrona šķēlītes.
•    Ja slikta dūša parādās neilgi pēc vitamīnu lietošanas, izmēģini pārcelt vitamīnu dzeršanu uz vakaru – tieši pirms gulētiešanas.
•    Izvairies no uzturēšanās karstās, nevēdinātās telpās.
•    Gatavojot ēdienu, atver logus un izmanto spēcīgāku tvaiku nosūcēju.
•    Ja vien iespējams, kādu laiku atsakies no siltu ēdienu gatavošanas, jo tiem piemīt spēcīgāks aromāts.
•    Centies ēst biežāk, bet mazākām porcijām, kaut katras pāris stundas.
•    Nedzer ēšanas laikā.
•    Starp ēdienreizēm vienmēr turi pa ķērienam pudeli ar vēsu, negāzētu ūdeni.
•    Izmēģini ingveru, daudzām grūtniecēm tieši šī garšviela novērš slikto dūšu. Varbūt tevi glābs kabatā ieliktas ingvera sukādes.
•    Dažas grūtnieces par labākajām zālēm pret nelabumu uzskata lakricas konfektes.
•    Centies pēc spējas vairāk uzturēties svaigā gaisā.
•    Palūdz mājiniekiem lietot mazāk smaržvielu un sadzīves ķīmijas ar spēcīgu aromātu.
•    Neaizmirsti atpūsties. Pietiekams miegs un diendusa lieliski uzlabos pašsajūtu.
•    Nepārdzīvo, grūtniecības nelabumi ir pārejoša parādība. Pēc laiciņa savus steidzīgos skrējienus uz vannas istabu varēsi atcerēties ar smaidu uz lūpām.

·

7 komentāru
  1. Vai, paldies Dievam, vēmu uz ielas un vispār tikai vienreiz, kad, skrienot uz darbu, tukšā dūšā steigā iedzēru tikai vitamīnus. Bet novēroju, ka rīt sliktumu var “izlaist”, ja momentā pēc pamošanās, pat nepieceļoties, kaut ko apēdu. Un kādu malku piena vai cita dzeramā Tad varēja dienu nodzīvot kā pilnvērtīgs cilvēks. Bet, ja nepaguvu to izdarīt pamošanās fāzē, tad gan vienu otru reizi nācās reiboņa dēļ gar kādu sienu nošļūkt 🙂

  2. Oi, šito īsti pat atcerēties negribas. Ja man saka – kad tad būs otrais bērniņš, es momentā atceros tos 9 mēnešus, kad biju novēmusies zaļa, un apetīte uz bērniem pāriet. Nē, nu slimnīcā jāguļ nebija, bet normāli uztvēru to, ka paēdot varu aiziet un pusi izvemt. Ar arbūziem vasarā vispār bija jautri. Paēdu paēdu, aizgāju uz tualeti, parunājos ar podu un tad varēju ēst tālāk. Un tā jau kļuva par ierastu un automātisku lietu. Kad piedzima bērns, laiku pa laikam tīri psiholoģiski arī gribējās iet uz tualeti, kad paēdu, bet organisms vairs neprasīja. Vispār tāds nevājš murgs tas nelabums.

  3. Nu es laikam esmu tā viena no desmit grūtniecēm, kas nezina, kas ir rīta/vakara nelabums :))) visi prasa, kāpēc tā, a ko lai es zinu. ginekoloģe saka, lai tik priecājos. nu jau ceturtais mēnesis pilns, bet ne reizi nav bijis slikti.

  4. Ir dzirdēts viedoklis, ka toksikozei var būt tiešs sakars ar sievietes psiholoģisko “gatavību” palikt stāvoklī. Uz manis šis pieņēmums strādā. Pirmai gr-bai biju gatava, tā noritēja viegli. Otrā gr-ba bija kā sniegs uz galvas, nebiju tai gatava, daudz pārdzīvoju un bija arī visi nelabumi.

  5. Nu nezinu gan, esmu bijusi stāvoklī jau trīs reizes un visas trīs reizes ir bijis nelabi…principā arī tieši to pazīstamo izjūtu dēļ esmu zinājusi, ka esmu stāvoklī.

  6. Nu es arī esmu viena no 10, kas nezin, kas ir nelabas dūšas, vemšanas utt. Pat ne mazliet uz to pusi 🙂 Dažus ēdienus negribējās ne redzēt, tomēr nekādi nelabumi nekad nav piemeklējuši :)) Šobrīd man 15 nedēļa 🙂

  7. Tieši tagad esmu stāvoklī, 6 nedēļa un ir rīta/dienas/vakara nelabumi, bet var visādi mēģināt to apmānīt 😀 Ļoti labi strādā tie sausiņi no rīta gultā un auksts, negāzēts ūdens. Visur nēsāju līdzi rupjmaizes sausiņus 🙂
    Bet to var izturēt, ja domā par maziņo :)))

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.