GRIPA – kā no tās IZVAIRĪTIES?

Klāt ir laiks, kad arvien plašumā vēršas ikgadējās vīrusa infekcijas slimības, tai skaitā gaidāma arī gripa. Kas īsti ir gripa, kādas ir tās pazīmes, un pats galvenais – kādus profilaktiskos pasākumus ievērot, lai maksimāli izvairītos no šīs slimības – par to lasi tālāk!

KAS IR GRIPA?
Gripa ir akūta un sevišķi lipīga vīrusa infekcijas slimība, kas izplatās pa gaisu, pilienu veidā, kā arī rokām un priekšmetiem, uz kuriem nonākuši vīrusa baciļi no slima cilvēka elpceļiem. Ar gripu sasirdzis cilvēks runājot, šķaudot un klepojot izdala apkārtējā vidē šī vīrusa ierosinātājus, kas rada risku visiem cilvēkiem, kas atrodas attālumā līdz vienam metram un atsevišķās situācijās līdz pat sešiem metriem! Baciļi var nosēsties arī uz dažādām virsmām un saglabāties aktīvi līdz pat vairākām stundām. Gripas aktivitātes periods Latvijā ik gadu ir rudens-ziemas periods un slimības aktīvākais pacēlums parasti ilgst 8 līdz 10 nedēļas. Salīdzinot ar citām vīrusa infekcijas slimībām, gripai raksturīgs augsts komplikāciju (pēc-slimības problēmu) risks, kā arī ļoti strauja un plaša izplatība. Tieši šie ir iemelsi, kādēļ gripa ir slimība, no kuras jācenšas maksimāli izvairīties, taču, ja gadās saslimt – nekavējoties konsultēties ar ārstu par ārstēšanās plānu!

Gripas izplatītākie simptomi ir šādi
– pēkšņs sākums, stipras galvassāpes, izteikts nogurums, drudzis un drebuļi, kaulu „laušanas” sajūta, paaugstināta temperatūra, aizlikts deguns, bet nereti bez iesnām, kā arī sauss un rejošs klepus, sāpes rīklē. Ja tiek konstatēti šie (daži vai visi) simptomi, noteikti nepieciešams sazināties ar savu ģimenes ārstu, lai piemērotu visefektīvāko ārstēšanas plānu!

KĀDUS PROFILAKTISKOS PASĀKUMUS VEIKT, LAI IZVAIRĪTOS NO GRIPAS?
Pareizi profilaktiskie pasākumi ir absolūti nepieciešami un veicami gripas izplatības laikā, lai maksimāli pasargātu sevi un savu ģimeni no saslimšanas ar šo lipīgo vīrusa infekcijas slimību.

Galvenie profilaktiskie pasākumi, lai izvairītos no gripas, ir šādi:
  • Izvairīšanās no cieša kontakta ar saslimušiem cilvēkiem! Gripas izplatības laikā maksimāli ieteicams ierobežot uzturēšanos cilvēku pārpildītās vietās – masu pasākumos, pārpildītos sabiedriskajos transportos, lielveikalos, tirgū utt. Ja nav iespējams izvairīties no kontakta ar slimu cilvēku (piemēram, ģimenes locekli), ir jācenšas samazināt šī kontakta laiku līdz minimumam. Jācenšas slimais ģimenes loceklis izolēt atsevišķā istabā, vai vismaz jānovieto viņa gultas vieta 1,5 m attālumā no citiem ģimenes locekļiem, lai maksimāli pasargātu pārējos;
  • Roku mazgāšana! Bieža roku mazgāšana, sevišķi pēc sabiedrisku vietu apmeklēšanas, vai roku dezinfekcija var palīdzēt izvairīties no saslimšanas ar gripu. Svarīgi ir mazgāt rokas ar ziepēm un ūdeni! Tā ir daudz efektīvāka, kā roku dezinficēšana ar spirtu saturošiem līdzekļiem. Atceries – roku mazgāšanai velti vismaz 20 sekundes, lai būtu garantija, ka visi baciļi tiešām ir nomazgāti. Pēc roku nomazgāšanas noteikti jāizmanto vienreizējie papīra dvieļi vai siltā gaisa plūsma (sabiedriskās vietās), taču nekādā gadījumā ne auduma dvieli, kurā, iespējams, rokas pirms tam slaucījis slims cilvēks!
  • Telpu vēdināšana un mitrā uzkopšana! Sabiedriskās iestādēs, darba vietās un arī mājās, ja kāds no ģimenes locekļiem ir sasirdzis ar gripu, ļoti nepieciešams veikt tādus profilaktiskos pasākumus, kā regulāra telpu vēdināšana un mitrā uzkopšana. Tas nepieciešams, lai maksimāli likvidētu iespējamos, telpās esošos (gan gaisā, gan uz dažādām virsmām) esošos gripas vīrusa baciļus;
  • Pilnvērtīgs uzturs! Gripas izplatības laikā ļoti būtiska nozīme ir mūsu imūnsistēmas stiprināšanai, ko varam darīt arī lietojot sabalansētu un pilnvērtīgu uzturu, kas šajā vīrusa izplatības laikā varētu būt bagātināts ar vitamīniem. Ieteicams iekļaut savā ēdienkartē pēc iespējas vairāk produktus, kas satur fitokomponentus – bioķīmiskus savienojumus, kas palīdz organismam cīnīties ar vīrusiem un saglabāt mūsu veselību. Šīs vielas satur tādi produkti, kā svaigi kāposti, ķiploki, loki, citrusaugļi, jāņogas, dzērvenes u.c. Uzturā vērts iekļaut arī skābpiena produktus, kas stimulē imūno sistēmu;
  • Vitamīnu uzņemšana! Vīrusu infekcijas izplatības laikā būtiska nozīme ir pietiekamam C vitamīna daudzumam, ko uzņemam ik dienas. C vitamīns ir viens no svarīgākajiem vitamīniem, kas darbojas vīrusus iznīcinoši! Uzturā vēlams iekļaut produktus, kas satur daudz C vitamīna – piemēram, kivi, mežrozīšu augļus, kāpostus, saldos piparus, apelsīnus, greipfrūtus un citus citrusaugļus, dzērvenes u.c.
  • Pietiekoša šķidruma uzņemšana! Vīrusu infekcijas izplatības laikā ir ieteicama arī pietiekoša šķidruma uzņemšana – uzturā jālieto daudz zāļu tējas, kurām var pievienot medu, svaigi spiestas augļu un dārzeņu sulas, kas saturēs arī daudz vitamīnu, minerālūdeni. Tas viss palīdzēs organismam stiprināt imūno sistēmu un būt pēc iespējas spēcīgākam, cīņā ar vīrusa baciļiem.
  • Savi higiēnas piederumu lietošana! Šis profilakses pasākums noteikti jāņem vērtā ģimenēs, kurās kāds no tās locekļiem ir saslimis ar gripu. Slimniekam ir jālieto tikai savi atsevišķi trauki un higiēnas piederumi! Tos nekādā ziņā nedrīkst dalīt ar citiem mājiniekiem, lai pasargātu tos no iespējamās saslimšanas! Ieteicama arī vienreizējo mutautiņu lietošana, ko pēcāk iznīcina, nevis met pa tiešo miskastē.

    Lasi arī – Svarīgākais, kas tev būtu jāzina, GRIPAS laikam tuvojoties

6 komentāru
  1. Visus rudens-ziemas mēnešus dzeram vitamīnus, nu jau trešo gadu šādā veidā esam izvairījušies no slimošanām, cerams, arī šogad būs tāpat.

  2. Jā, man ir līdzīgi – it kā saka, ka visi slimo, bet mēs ar jau nez kuro gadu kā izsprūkam, tā izsprūkam!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.