Graustu miljonārs saņem Oskaru kā gada labākā filma

SV Kinoakadēmijas godalgu ceremonijā Holivudā svētdien Denija Boila optimistiskā filma "Slumdog Millionaire" ("Graustu miljonārs") uzvarēja astoņās no deviņām nominācijām, tostarp arī labākās filmas un labākās režijas kategorijā.
Kategorijā "Labākais aktieris" balvu saņēma Šons Pens par veikumu filmā "Milk" ("Milks"), kur viņš attēlo homoseksuālo ASV politiķi Hārviju Milku, bet labākās aktrises "Oskaru" ieguva Keita Vinsleta par lomu holokausta drāmā "The Reader" ("Lasītājs").


Šons Pens, "Milk"


Keita Vinsleta, "The Reader"

Savukārt kategorijā "Labākā otrā plāna aktrise" uzvarēja Penelope Krusa – par tēlojumu filmā "Vicky Cristina Barcelona" ("Vikija, Krsitīne, Barselona"). Par labāko aktieri otrā plāna lomā tika atzīts nu jau aizsaulē aizgājušais austrāliešu aktieris Hīts Ledžers. Viņam "Oskars" piešķirts par darbu filmā "The Dark Knight" ("Tumšais bruņinieks").

Penelope Krusa, "Vicky Cristina Barcelona"

Hīts Ledžers, "The Dark Knight"

Tomēr šajā "Oskara" balvu pasniegšanas ceremonijā nenoliedzami triumfēja filma "Slumdog Millionaire" ("Graustu miljonārs"). Lai saņemtu balvu par gada labāko filmu, uz skatuves kāpa vairāk nekā ducis aktieru un radošās grupas pārstāvju, kas piedalījās šīs Bolivudas kino iedvesmotās filmas tapšanā. "Mēs kopā piedzīvojām neparastu ceļojumu," atzina producents Kristians Kolsons. "Mums bija sirdsdegsme, un mums bija pārliecība, un, ja jums ir divas šīs lietas, iespējams ir jebkas."
Filma atnesa "Oskaru" arī britu režisoram Boilam un indiešu komponistam A.R.Rahmanam, kas saņēma balvu par labāko dziesmu un labāko mūziku filmai.


Kadrs no "Slumdog Millionaire"

Pirms gada labākās filmas apbalvošanas balvas tika pasniegtas arī Šonam Penam un Keitai Vinsletai par viņu aktierdarbu pirmā plāna lomās.

"Paldies, paldies, jūs, komunistu un zilo mīļotāji. Es to negaidīju," saņemot "Oskaru", jokoja Pens, kas labi pazīstams ar savu vaļsirdību.

Aktieris izmantoja savu iespēju pateikties par balvu, lai paskubinātu viendzimuma laulību oponentus pārdomāt savus uzskatus. "Es domāju, šis ir piemērots brīdis, lai tie cilvēki, kas balsoja par geju laulību aizliegšanu, tagad pasēdētu, padomātu un iztēlotos kaunu savu mazbērnu acīs, ko viņi noteikti piedzīvos, ja šāds "atbalsts" turpināsies," viņš paziņoja. "Visiem cilvēkiem ir jābūt vienlīdzīgām tiesībām."

33 gadus vecā Keita Vinsleta, kas kopš 1996.gada bija nominēta Kinoakadēmijas balvai piecas reizes, svētdien saņēma savu pirmo "Oskara" statueti par lomu filmā "The Reader" ("Priekšlasītājs"), kur viņa tēlo bijušās koncentrācijas nometnes sardzi, kas uzsāk mīlas dēku ar pusaugu zēnu pēckara Vācijā un vēlāk stājas tiesas priekšā par pastrādātajiem kara noziegumiem.
Saņemot balvu, aktrise atzina, ka viņa jau sen ir sapņojusi iegūt "Oskaru". "Es melotu, ja teiktu, ka iepriekš nebiju izmēģinājusi šo runu. Šķiet, es biju kādus astoņus gadus veca, es skatījos vannas istabas spogulī un šīs ("Oskara" statuetes) vietā turēju rokās šampūna pudeli," viņa teica klātesošajiem. "Taču šoreiz tā nav šampūna pudele," aizkustināta atjokoja Vinsleta. "Es jūtos ļoti laimīga par to, ka man ir izdevies pieveikt garo ceļu līdz šejienei, un es gribētu pateikties dažiem cilvēkiem, kas visu šo laiku ir ticējuši man."

Uz skatuves uznāca arī Hīta Ledžera ģimene, lai saņemtu traģiski bojā gājušā aktiera balvu otrā plāna lomas kategorijā par Betmena pretinieka un slavenā komiksa ļaundara Džokera atveidojumu filmā "The Dark Knight" ("Tumšais bruņinieks"). "Hīt, mēs abi zinājām, ka tas, ko tu izdarīji ar Džokeri, bija kaut kas ārkārtīgi sevišķs, un esam pat runājuši ar tevi par šo pašu dienu," teica Ledžera māsa Keita. "Mēs ļoti gribētu, lai tu būtu šeit, taču mēs ar lielu lepnumu saņemam šo apbalvojumu, lai nodotu to tavai skaistajai meita Matildai. Paldies!"

Spāņu zvaigzne Penelope Krusa, saņemot savu balvu par otrā plāna lomu Vudija Alena komēdijā "Vicky Cristina Barcelona" ("Vikija Krsitīne Barselona"), bija jūtu pārņemta. "Vai šeit kādreiz kāds ir noģībis? Jo es varētu būt pirmā," gluži samulsusi teica aktrise.

Savukārt filma "The Curious Case of Benjamin Button" ("Neticamais stāsts par Bendžaminu Batonu"), kas janvāra beigās ieguva 13 "Oskara" nominācijas, saņēma vien trīs ASV Kinoakadēmijas balvas tehniskās kategorijās – par labāko māksliniecisko režiju, labāko grimu un labākajiem vizuālajiem efektiem.

81. "Oskara" balvu ieguvēju saraksts:
Gada labākā filma: "Slumdog Millionaire" ("Graustu miljonārs");
Gada labākais režisors: Denijs Boils – "Slumdog Millionaire" ("Graustu miljonārs");
Labākais aktieris: Šons Pens -"Milk" ("Milks");
Labākā aktrise: Keita Vinsleta – "The Reader" ("Priekšlasītājs");
Labākā otrā plāna aktrise: Penelope Krusa – “Vicky Cristina Barcelona” ("Vikija, Kristīne, Barselona");
Labākais otrā plāna aktieris: Hīts Ledžers – “The Dark Knight” ("Tumšais Bruņinieks");
Labākā animācijas filma: “Wall-E”;
Labākā filma ārzemju valodā: "Departures" ("Aiziešana" – Japāna);
Labākais oriģinālais scenārijs: Dastins Lenss Bleks – "Milk" ("Milks");
Labākais adaptētais scenārijs: Saimons Bofojs – “Slumdog Millionaire” ("Graustu miljonārs");
Labākā mūzika filmai: A.R.Rahmans – “Slumdog Millionaire“ ("Graustu miljonārs");
Labākā dziesma filmā: "Jai Ho" – A.R.Rahmans un Gulzars – "Slumdog Millionaire" ("Graustu miljonārs").

Keitai Vinsletai šis gads ir bijis zīmīgs ar divām izcilām lomām – filmā "Revolūcijas ceļš" ("Revolutionary Road") un "Lasītājs ("The Reader"). Noskaties "Lasītāja" filmas fragmentus šeit:


Šeit vari izlasīt visu nominantu sarakstu un noskatīties fragmentus no visvairāk nominētajām filmām:
http://socializesanas.espati.lv/index/view/raksts/Kuri-dabus-Oskaru/id/558/

2 komentāru
  1. kakainais čalītis rullē – tiešām laba filma!
    mazliet gan par Bendžaminu škrobe

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.