GODŽI ogas, ČIA sēklas un BALTĀ ZĪDKOKA ogas – kas tās tādas?

Gadalaiku maiņas mūsu platuma grādos nereti atnāk ar nogurumu un miegainību, kas parasti rodas vitamīnu trūkuma dēļ. Ko darīt? Protams, viens no variantiem ir nopirkt sintētiskos vitamīnus, un uzskatīt, ka darbiņš padarīts. Taču varbūt tomēr ir vērts vispirms apzināt dabīgos resursus? Nē, šoreiz runa nav par svaigi spiestu apelsīnu sulu un citiem ierastiem vitamīnu avotiem! Vai zini, kas ir, kā lietojamas, un ko labu tev var dot GODŽI un BALTĀ ZĪDKOKA ogas vai, piemēram, ČIA sēklas? Piedāvājam tev īso ievadkursu! 

GODŽI OGAS


Vispārīga informācija
. Godži ogas (sauktas arī par Līcija vai Tibetas bārbelēm) tiek audzētas Ķīnā, no kurienes piegādātas gan Eiropas, gan Āzijas valstīm. Saskaroties ar ādu, ogās notiek oksidēšanās reakcija, un tās kļūst melnas, tāpēc šīs ogas tiek novāktas, nopurinot tās no 3 metrus augstajiem krūmiem. Pēc tam godži ogas tiek žāvētas ēnā. Pirmo reizi šī auga ārstnieciskā ietekme rakstos minēta jau pirms mūsu ēras. Tibetā šis tiek uzskatīt par vienu no līdzekļiem, kā paildzināt mūžu. Tās izskatās līdzīgas rozīnēm, bet ir izteikti sarkanā krāsā.

Kāpēc vērts pamēģināt?
Godži ogas satur četru polisaharīdu kopumu – šāds saturs nav sastopams nevienā citā pārtikas produktā. Šie polisaharīdi uz organismu iedarbojas līdzīgi kā antibiotikas, palīdz imūnsistēmai sakaut vīrusus un darbojas arī kā līdzeklis pret pampumu. Ogas ir vērtīgs olbaltumvielu avots, satur neaizvietojamās aminoskābes un arī minerālvielas. Tajās ir ļoti daudz C vitamīna, kas rūpējas par imunitāti, daudz dzelzs, kas ir svarīgi mazasinības gadījumos, kā arī B un E vitamīni. Godži tiek uzskatītas par vienu no dabiskajiem pretvēža līdzekļiem.

Kā garšīgāk?
Godži ogas ir pietiekami garšīgas, lai tās ēstu vienas pašas (dienā 10 – 15 grami), tomēr tās var izmantot tieši tāpat kā rozīnes, piemēram, salātos, saldajos ēdienos, kēksos, tortēs un cepumos, kā arī pieberot jogurtam vai auzu pārslu putrai. Skaisti izskatās ēdienu dekorēšanā! Enerģētiskā vērtība – 344kcal/100g.

ČIA SĒKLAS


Vispārīga informācija
. Čia sēklas tiek audzētas pārsvarā Meksikā, kur tās kultivē jau no seniem laikiem. Sākotnēji tās tika gan piejauktas dažādiem ēdieniem, gan arī uzskatītas par ārstniecības augu. Čia sēklas izskatās līdzīgas magoņu sēklām un tās ir viens no bagātīgākajiem dabas produktiem. Leģenda vēsta, ka šīs sēklas ir tik ļoti uzturvielām bagātas, ka acteku kareivji pārtikuši tikai no saujas čia sēklu dienā…

Kāpēc vērts pamēģināt?
Speciālisti iesaka čia sēklas lietot īpaši organisma pārslodzes un stresa gadījumos, jo tās spēj novērst daudzu būtisku vielu trūkumu. Čia sēklas ir lielisks dabīgais Omega-3 taukskābju avots, satur vairāk kalcija nekā piens un vairāk dzelzs nekā spināti. Tajās ir arī ļoti daudz magnija, kas palīdz novērst muskuļu krampjus, tāpēc sēklas ieteicams lietot sportistiem. Pozitīvi ietekmē glikozes līmeni asinīs un darbojas arī kā antioksidants. Izteikti alerģiskiem cilvēkiem tomēr iesaka sākumā uzmanīties un vērot organisma reakciju pirms ieviest čia sēklas savā ikdienas uzturā. Nevajag pārspīlēt ar dienas devu – pilnīgi pietiks ar 1-2 ēdamkarotēm dienā.

Kā garšīgāk?
Vari tās pievienot cepumiem un citiem miltu izstrādājumiem magoņu sēklu vietā. Vari pievienot svaigajiem salātiem vai iemaisīt kefīrā vai jogurtā. Nav ieteicams lietot vienas pašas, jo tās grūti norītu (pielīp mutes iekšējām sieniņām) un tādēļ var sagādāt nepatīkamas izjūtas. Enerģētiskā vērtība – 490 kcal/100g.

BALTĀ ZĪDKOKA OGAS


Vispārīga informācija.
Zīdkoka ogas tiek audzētas dažādās Āzijas valstīs, īpaši populāras tās ir Ķīnā. Parasti lieto saulē žāvētās ogas – tās ir ilgāk uzglabājamas. Šīs ogas izskatās gandrīz kā mūsu pašu avenes, bet ir baltas un saldākas, nekā to sārtās līdzinieces.

Kāpēc vērts pamēģināt?
Zīdkoka ogas ir ļoti spēcīgas C vitamīna avots, tātad spēcina imunitāti, palīdz atgūt spēkus pēc slimības un darbojas arī profilaksē. Šīs ogas satur arī kalciju un dzelzi (dzelzs īpaši labi uzsūcas organismā, ja tiek lietots kopā ar C vitamīnu – šķiet, radot šīs ogas, daba pati jau par to padomājusi). Šīm ogām piemīt asinis attīroša iedarbība, līdz ar to tās normalizē vielmaiņu un palīdz iegūtu un uzturēt ideālo svaru. Ogās esošais fosfors palīdz redzes problēmu gadījumā. Tās ir spēcīgs antioksidants un, lai arī ir ļoti saldas, palēnina cukura sadalīšanos asinīs un līdz ar to labvēlīgi iedarbojas, ja ir tendence uz paaugstinātu cukura līmeni asinīs.

Kā garšīgāk?
Zīdkoka ogas var pievienot dažādiem ēdieniem. Tās var pievienot, piemēram, rozīņu vietā kēksam vai pie kāda saldā ēdiena, izmantot kā tortes dekorācijas. Ikdienā tās var pievienot brokastu pārslām vai muslim, vai kā saldinātāju auzu pārslu putrā. Dod patīkamu saldumu augļu kokteiļos. Enerģētiskā vērtība – 329kcal/100g.

5 komentāru
  1. man garsho gozhi (枸杞, gouqi)ogas. es vinjas pie teejas lieku klaat. tad taas uzpuushas, un ir suliigas. man nedaudz atgaadina mezhroziites augljus. pie auzu paarslu putras arii liku vienreiz, tiiri ok.

  2. buratino
    n.epazinu šīs godži ogas,bet zīdkoks gan man ir,ogas garšīgas,saldas.Jāpurina no 3m koka.Ja vējš nopurina,tad vairs nevar savākt.

  3. Diemžēl līdz mums nonāk nekvalitatīvās godži ogas 🙁 pārpalikumi no sijāšanas. Viņas nereti ir tik ilgi nostāvējušas noliktavās vai konteineros, ka ir cietas, sausas un ar dīvainu smaku un garšu. Esmu ēdusi gan svaigi kaltētas, gan mūsu veikalā pērkamās. Nav jēga naudu par to izmest veikalā. Chia sēklas gan ir vērts pamēģināt. Piebērtas kefīram/jogurtam, viņas šķidrumu nedaudz saželē. Interesanti. Un atcerieties, ka C vitamīnu pakļaujot karstumam (tējā, krāsnī), tur nekas pāri no viņa veirs nepaliek.

  4. Nekur neesmu redzējusi tās zīdkoka ogas. Čia sēklas neesmu mēģinājusi un īsti negribas, jo nepatīk tādas sēklveidīgas lietas. 😀 Bet godži ogas gan man ir topā, ēdu kā traka un tik tiešām arī jūtu ka veselība uzlabojas. Rekur vēl raksts par godži ogām – http://[cenzēts]inbrain.lv/godzi-ogas/

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.