Ģenerālā tīrīšana, jeb tīrām jautri un veselībai nekaitīgi

Izrādās, mitekļa ģenerālā tīrīšana nemaz nav tik vienkārša padarīšana. Turklāt vēl tā, lai saudzētu savu veselību, nagus, roku ādu. Profesionāļiem pat ir vesels plāns, kā soli pa solim izmēzt ziemu no dzīvokļa. Lai kaut ko neaizmirstu, aicinājām talkā uzkopšanas speciālistus.

Bet pirms lasi tālāk un apsver domu, ka laiks beidzot tiešām ķerties pie lielās pavasara tīrīšanas, ierosmei fonā kāds bāāāigi rosinošs komentārs, ko Ordnunga ieviešanā kādā blogā iesaka Ilze Sperga: „Baisi atzīt, bet vislabākā mūzika mājas tīrīšanai ir vācu šlāgeri. Optimistiski, ritmiski, pacilājoši. Lupata danco līdzi un gurni gorās. Kaut kas tajos vāciešos ir tāds, kas uzbudina uzbrukt netīrībai. Šodien nejauši ieliku vecajā kompī, kam ir baisu baisās tumbas, kas velk līdz virtuvei, ne to CD. Nekā nedarīšana beidzās ar virtuves izrevidēšanu. Septiņi maisi ārā! Bija labi audzis pa ziemu. Un kam jāsaka paldies? Vācu estrādei!” Šeit arī oriģināls:

Kā pareizi mēzt māju, ar ko sākt un ar ko beigt, skaidros firmas Bizmark speciāliste Agita Skujiņa. Ņemot vērā faktu, ka daudzām nemaz tik ātri neizdosies iegūt ekoproduktus mājas uzkopšanai, Agita ieteiks dažādus tautas līdzekļus, kuru spējas prata novērtēt mūsu vecmāmiņas, kad pat lielajās pilsētās saimniecības preču veikalos neko daudz vairāk par Skaidru nopirkt nevarēja. Putekļusūcēji derēs visi, bet ideāli ir ar ūdens filtriem. Tie iesūktos putekļus saslapina, neļaujot tiem atkal izlīst atpakaļ gaisā.

Tā saucamie ekolīdzekļi ir arī antialerģiski. Līdzekļa sastāvs ir uzrādīts gan uz etiķetes, gan atrodams mājaslapā – tā sastāvā ir dabiskās ēteriskās eļļas (iegūtas no 100% dabiski audzētiem augiem) u. c. dabiski komponenti (katram līdzeklim savi), šie līdzekļi ir bez konservējošām vielām un 100% bioloģiski sadalās, tai skaitā Sonett, ar ko strādā Bizmark.

Parasti produktu līnijā ir gan universālie tīrīšanas līdzekļi, gan pastas emaljas, keramikas, stikla virsmu tīrīšanai, gan īpašs stikla tīrāmais līdzeklis, gan līdzeklis vannām, tualetes podiem u. c. santehnikai, gan virsmu tīrīšanas līdzeklis ar citronskābi kaļķakmens nosēdumu noņemšanai. Vairākus no šiem līdzekļiem var iegādāties SIA Bernadeta veikaliņos Baložu ielā un Čiekurkalnā, šur tur arī citos ekoveikalos.

Piemēram, universālais tīrīšanas līdzeklis ir ļoti koncentrēts, var šķaidīt – pietiek ļoti ilgam laikam (grīdu mazgājot, jāpievieno tējkarote uz spaini ūdens). No lupatiņām mēs izmantojam Norwex. Sevišķi labas ir universālās, stikla tīrāmās, pulējamās un grīdas mopi.

1. Vislabāk ģenerāltīrīšanu veikt saulainā laikā. Pirmkārt, Saules pozitīvā terapija palielina D vitamīna devu organismā. Otrkārt, izmantojot spilgto gaismu, labāk varēs izvērtēt putekļu un traipu slēptuves. Lai tīrīšana veiktos vēl vieglāk, runā, ka palīdz arī Mēness fāzes. Jāizvēlas pilnmēness laiks un, vēlams, gaisa stihijas dienas, kurās uzkopšanas darbi sokoties īpaši veiksmīgi.

2. Vispirms jāizrevidē izlasītu un neizlasītu žurnālu kaudzes, jāpāršķiro drēbju, kurpju un citu skapju saturs – tas ir pats laikietilpīgākais. Uzreiz jābrīdina, šis pasākums var ļoti, ļoti ieilgt, tāpēc varbūt to var izdarīt kādu dienu iepriekš. Jābūt arī ļoti kritiskai – zinātniski pierādīts, ja konkrētā lieta, apģērbs u. c. nav bijis nepieciešams ilgāk par gadu, 99,99% gadījumu šī lieta nebūs nepieciešama arī turpmāk. Kādam citam šīs mantas var noderēt vairāk. Visus liekos maisus prom uz koridoru.

Sašķirotos un vajadzīgos preses izdevumus savieto kartona kastēs (ļoti piemērotas šim nolūkam ir RIMI iepirkumu kastes), ko vēlāk var apzīmēt, aplīmēt un sānos uzrakstīt nelielu pārskatu ar saturu, piemēram, Receptes, Skaistumkopšana, Žurnāls IEVA u. tml.

3. Ziemas apavus un virsdrēbes pirms nolikšanas ieteicams uz laiku iznest saulītē un pavēdināt. Tikmēr laiks skapju iekšpusēm. Labi der viegli mitras putekļu lupatiņas, rūpīgi izslaukot katru plauktu un nišu. Ja skapis ir ar bīdāmo durvju sistēmu, īpaši rūpīgi jāiztīra piebirušās sliedītes. Neaizmirstiet arī skapjaugšas!

4. Praktiskie darbi jāsāk ar logu mazgāšanu. Tīri logi saulainā dienā skaidrāk, pirmkārt, parādīs, kur sasēduši putekļi, otrkārt, tīrot logus uzkopšanas beigās, lieku reizi būs jāpārmazgā netīrumiem nopilējušās grīdas un palodzes. Lai logus nomazgātu pa īstam zaļi un arī spoži, jāizmanto etiķūdens, ja mājas aptieciņā ir – tad arī nedaudz ožamā spirta. Spīdošu rezultātu var iegūt, izmantojot iepriekš minētās mikrošķiedru lupatiņas – tās tikai jāsamitrina ar ūdeni, neizmantojot nekādas ķīmiskas piedevas.

5. Šai pašā raundā jāpieķer klāt arī spoguļi un mēbeļu stikla durtiņas. Rūpīgi  noberzīsim pirkstu nospiedumus ārējiem/iekšējiem logu rāmjiem, putekļus no aizkaru stangām un beigās no palodzes. Te varētu izmantot viegli ieputotu ziepjūdeni. Kamēr pašas mazgājam logus, veļas mazgājamā mašīna mazgā aizkarus. Gadījumā, ja mājās ir tāda smalka uzparikte kā tvaika putekļusūcējs, aizkarus un žalūzijas iespējams iztīrīt, nemaz nenoņemot tos no loga.

6. Griestu lampas, stāvlampas un galda lampas. Šeit parasti pietiek kārtīgi pāriet pāri ar mitru putekļu lupatiņu vai arī, noņemot plafonus, tos nomazgāt ziepjūdenī, noskalojot tekošā ūdenī. Papīra abažūriem var izlīdzēties ar putekļu slotiņām vai ar putekļusūcēju, izvēloties mazo sukas uzgali.

7. Sienas. Saulainā laikā vajadzētu būt pietiekamai gaismai, lai varētu saskatīt pirkstu, ievārījuma traipus, mušu pēdas, bērna autogrāfus un arī putekļu kārtiņu, kas gada laikā iekārtojas uz tapetēm un arī uz līdzenas, krāsotas sienas. Vislabāk jau ar putekļsūcēju. Jābrīdina, sanāks pamatīga fiziskā slodze! Sienu slaucīšanas procesu var veikt, izmantojot mitru putekļu lupatiņu. Protams, vispirms novērtē apdari, varbūt tā pieļauj tikai sauso uzkopšanu! Paskaties – gleznu rāmji un sienas fotogrāfijas fantastiski uzkrājušas putekļus.

8. Radiatori. Ar tvaika putekļusūcēju eleganti iespējams izsist visus putekļus ar tvaika strūklas palīdzību. Ja tādu iespēju nav, radiatori jāapstrādā ar parasto putekļu sūcēju un suku (līdzīgu kā pudeļu mazgājamā). Ar mitru lupatiņu jāuzbrūk radiatoru fasādei, stiprinājumiem un citām detaļām.

9. Mīkstās mēbeles kārtīgi iztīrām ar putekļusūcēju. Gultas, dīvānus, klubkrēslus iespēju robežās izgrūsta, lai varētu iztīrīt to, kas tiem salīdis apakšā, sākot ar putekļiem un beidzot ar kaķa mantiņām.

10. Korpusa mēbeles (skapji, virtuves mēbeles, slēgtie plaukti), to durtiņas, sānus un citas detaļas, kā arī istabas durvis. Koka mēbeļu pulēšanai labs līdzeklis ir eļļa, sajaukta ar nedaudz citrona sulas. Šo maisījumu ar mīkstu lupatiņu (uzmanīgi – lupatiņa nedrīkst pūkoties!) ieberzē koka detaļās.

11. Virtuve. Soda ir neaizvietojams palīgs gan plīts tīrīšanai, gan virtuves virsmu apstrādei. Savukārt trauku skapīšus un dažādu garšvielu lādītes tīrām ar mitru ziepjūdens lupatiņu.

12. Santehnika. Tur neiztikt bez mājas trīsvienības – sodas, etiķa un citronskābes. Vispirms vannas istabā notīra sienas. Flīzes parasti ir ar kaļķainiem ūdens pilienu nosēdumiem. To tīra ar ūdenī šķīdinātu citronskābi – tā noņem traipus no flīzēm, duškabīnes stikliem un visām parējām kaļķakmens nosēdumu skartajām vietām. Tiesa gan, šķidrumam nedaudz ļauj iedarboties, pirms ķerties pie beršanas un susināšanas.

Tualetes podu, izlietņu un vannu izberšanai izmanto sodu – kārtīgi noberž virsmu, tad noskalo un uzspodrina. Lai likvidētu nepatīkamas smakas sanitārajās telpās, var izmantot etiķi (ielej podā vai izlietnē).

13. Ar mitru lupatu un ziepjūdeni pārslaukām grīdlīstes.

14. Pēdējās mazgā grīdas – vispirms izsūc ar putekļusūcēju vai kārtīgi izslauka visus stūrus pie skapjiem un mēbelēm, istabas kaktus, tad – pati mazgāšana. Ziepjūdenī var piepilināt terpentīnu – gan smaržai, gan dezinfekcijai.

15. Šķērsizvēdināšana! Lai iegūtu spīdoši tīru māju, nav obligāti jāiegādājas kaudze dārgu tīrīšanas līdzekļu. Visbiežāk pietiek ar pozitīvām un zaļām domām, vienkāršiem un visiem pieejamiem uzkopšanas līdzekļiem un vēlmi darboties. Kā arī ar izdomu!

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.