Garšvielas siltumam

Zini, kā mainās ēdiena garša, ja tam pievieno citādas garšvielas? Ar tām var radīt svētku noskaņojumu, var pavedināt mīļoto vīrieti, bet var arī pilnībā sabojāt izcilus produktus. Tāpēc esi radoša un arī zinoša garšvielu izvēlē.
Ziemas mēnešos paeksperimentē ar garšvielām, kas silda pat tad, ja ēdiens atdzisis.

Ingvers
Ingvers pieminēts jau Konfūcija darbos, kas sarakstīti teju 500 gadus pirms mūsu ēras. 14. gadsimtā Eiropā šī čokurainā saknīte bija otrā populārākā garšviela pēc pipariem.

Arī mūsdienās bez ingvera nav iedomājamas daudzas pierastas un garšīgas lietas. Tieši ingvers ir viena no svarīgākajām piparkūku sastāvdaļām. Bet, ja tev garšo suši, esi pazīstama ar marinētām ingvera šķēlītēm.

Vislabāko ingveru audzē Jamaikā, tomēr par labu tiek uzskatīts arī Kenijas saules briedinātais. Daudz tumšāks un garšas niansēs nabadzīgākas ir Āfrikas un Indijas ingvers.

Ingveru var lietot gan svaigu, gan dažādā veidā pārstrādātu. Pērkot svaigu ingveru, izvēlies resnākas saknītes, kuru miziņa ir sudrabaina. Tas nebūs labs, ja saknīte ir sakrunkojusies, mīksta vai izkaltusi un kļuvusi viegla.

  • Garšas baudai. Ingvers lieliski iederas gan pamatēdienu, gan našķu gatavošanā. Svaiga ingvera sakne, pievienota zupām, sautējumiem un ceptiem ēdieniem (gan jūras veltēm, gan gaļai vai dārzeņiem), rada neatkārtojamu, pikantu garšu. Ingvers ir svarīga cepumu un kēksu sastāvdaļa, bet sukādes der saldu augļu salātu pagatavošanai. Sava neatņemama vieta ingveram ir arī čatniju, marināžu un pat ievārījumu sastāvā.Interesanti, ka, gatavošanā izmantojot svaigu ingveru, tas sasmalcināts kļūst maigāks, bet, ja ēdienam pievienosi kaltētu, iegūsi intensīvāku garšu. Ja vēlies izmēģināt kaut ko jaunu, pievieno kotlešu masai nedaudz rīvēta ingvera.
  • Veselības uzlabošanai. Ingveru medicīniskos nolūkos izmantojuši jau sensenos laikos. Un arī mūsdienās tā ārstnieciskās īpašības netiek apšaubītas. Piemēram, ja tu vai tavi bērni cieš no jūrasslimības braucot automašīnā, der kabatā iebērt sauju ingvera sukāžu. Ingvera sukādes vai tēja noderēs arī grūtniecēm, ja māc rīta nelabumi. No rīta iedzerta ingvera tēja vairo možumu un enerģiju. Bet ziemā īpašā vērtē ir ingvera spēja mazināt saaukstēšanās risku. Savukārt skābus kāpostus un cepešus baudījušie novērtēs to, ka ingvers uzlabo gremošanu.

Ķimenes
Garšviela ar vienu no senākajām vēsturēm. Izrādās, ka latviešiem tik pierastās un zināmās ķimenes lietojuši jau senie ēģiptieši vairāk nekā 5000 gadu senā pagātnē. Ķimenes dažādos laikos ir gan slavētas, gan peltas. Senāk ķimeņu sēklas simbolizēja alkatību un negantumu. Tomēr viduslaikos to reputācija uzlabojās un aromātiskās sēkliņas jau tika uzskatītas par uzticības un taisnīguma reprezentētājām. Piemēram, Vācijā līgavainis un līgava lika kabatās pa saujiņai ķimeņu, lai tādējādi izrādītu savu uzticību viens otram.

  • Garšas baudai. Droši vien ikvienam zināms ķimeņu siers un rupjmaize ar ķimenēm. Tomēr šī garšviela labi iederas arī austrumnieku virtuvē. Piemēram, tradicionālā indiešu virtuve ar kariju un garam-masalu bez ķimenēm garšotu pavisam savādāk. Ja vēlies dažādot ierastās maltītes, pievieno ķimenes ceptiem kartupeļiem. Dažāds ķimeņu lietojums atrodams arī no Vācijas aizgūtās receptēs – marinādēs un, protams, skābētos kāpostos. Šeit ķimenēm ir ne vien garšas, bet arī tīri praktiska nozīme. Ēdot skābētus kāpostus ar ķimenēm, vēders pūšas mazāk.
  • Veselības uzlabošanai. Ķimeņu tēju augstu vērtē jaunās māmiņas. Tā palīdz gan vairot pieniņu, gan mazināt zīdainīša vēdera pūšanos. Arī tad, ja ir tādas nepatikšanas kā caureja vai vēdera darbības traucējumi, var līdzēt ķimenes. No ķimenēm jāturas pa gabalu vien diētu laikā, jo aromātiskās sēkliņas uzlabo apetīti.

Kanēlis
Senatnē kanēlis bija vērtīgāks par zeltu. Tas tika izmantots gan reliģiskos rituālos, gan balzamēšanai. Viduslaikos Eiropā mēdza mainīties ar pušķiem, kuros ieslēptas kanēļa miziņas, tādējādi izrādot maigumu un mīlestību.

Vai zini, ka kanēlis ir viena no retajām garšvielām, no kuras tiek izmantota miziņa? Ja vēlies nopirkt īsteni labu kanēli, tev jālūkojas pēc Šrilankā auguša.

  • Garšas baudai. Kanēli plaši izmanto gandrīz visas pasaules virtuvēs. Droši vien, lasot šīs rindas, tev prātā nāk tikko ceptas ābolmaizes vai piparkūku aromāts. Tomēr zini, ka kanēlis lieliski iederas arī gaļas ēdienu pagatavošanā. Un, protams, karstvīns – tas nav iedomājams bez kanēļa. Ir vērts arī pamēģināt meksikāņu recepti, kad kanēļa standziņu pievieno karstas šokolādes dzērienam.
  • Veselības uzlabošanai. Kanēlis noder kā stimulējošs un savelkošs līdzeklis. Tas novērš dažādas vēdera nebūšanas – pūšanos, caureju. Ja drīzumā gatavojies kļūt par māmiņu, vari mēģināt izmantot kanēļa spēju mazināt dzemdību sāpes. Savukārt mīlas frontē var noderēt kanēlim piedēvētās afrodīzija īpašības.

Čili
Ugunīgie pipariņi ir viena no pasaulē populārākajām garšvielām. Eiropa tos iepazinusi līdz ar Kolumbu, kad tika atklāta Amerika. Tā kā čili sēkliņas var uzglabāt pat divus trīs gadus, šī garšviela lielu popularitāti iekaroja jūrasbraucēju vidū.
Sākotnēji pagaršojot pikantāku ēdienu, kam pievienoti mazie pipariņi, visdrīzāk garšas nianses izbaudīt nespēsi. Lai mazinātu dedzinošo sajūtu mutē, izdzer glāzi piena vai kefīra. Tikai nemēģini ugunsgrēku slāpēt ar ūdeni vai sulu. Tas asās sajūtas tikai saasinās. Bet ar laiku, kad pie košanas mēlē pieradīsi, spēsi izbaudīt čili plašās garšas nianses.

  • Garšas baudai. Ja esi meksikāņu virtuves pielūdzēja, tu droši vien esi labi pazīstama ar čili garšu. Tas lieliski papildina arī zupas vai sautējumus orientālā gaumē. Ja vēlies, lai, gatavojot ēdienu ar čili, garša nebūtu tik asa, pievieno tikai pipara mīkstumu, bet sēkliņas izņem.
  • Veselības uzlabošanai. Tāpat kā saldā paprika, arī mazajos pipariņos ir ļoti daudz C vitamīna un karotīna. Tomēr parasti čili tiek apēsts tik niecīgā devā, ka īpašu iespaidu šo vērtīgo vielu klātbūtne neatstāj. Vērtīgāka ir čili spēja veicināt apetīti un uzmundrināt garu. Un vēl, kā jau vairākums ļoti pikantu garšvielu, čili piemīt baktericīdas īpašības.
Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.