Gandrīz puse Latvijas vecāku atzīst, ka viņu bērns ēd neveselīgi

Nesen veiktais Unilever pētījums apliecina, ka tikai 16% no aptaujātajiem vecākiem ir pārliecināti, ka viņu bērns patiešām ēd veselīgi. Kopumā pētījumā atklājies, ka tikai 52% aptaujāto vecāku uzskata, ka viņu bērns ēd veselīgi vai drīzāk veselīgi. Otra puse vecāku atzīst, ka viņu bērns ēd neveselīgi vai arī vecākiem grūti novērtēt sava bērna uztura veselīgumu.

Salīdzinājumā ar citām Baltijas valstīm, Latvijas vecāki savu bērnu ēšanas paradumus vērtējuši viskritiskāk, jo Igaunijā 52% aptaujāto vecāku un 44% aptaujāto vecāku Lietuvā pārliecināti atbildējuši, ka viņu bērni ēd veselīgi.

Kā uzskata Latvijas Diētas ārstu asociācijas vadītājs Andis Brēmanis: "Latvijas bērnu uzturs ir samērā neveselīgs, par ko liecina arvien pieaugušais aptaukojušos bērnu skaits. Tāpēc priecē, ka pēdējā laikā šis temats ir nonācis ne tikai vecāku, bet arī valsts dienas kārtībā, kura jau sākusi piedāvāt veselīgas maltītes pirmklasniekiem bez maksas! Tomēr lielākā problēma ir tā, ka bieži vien ne tikai bērni, bet paši vecāki neizprot, ko patiesībā nozīmē veselīgs uzturs. Tāpēc pētījumā atklāto savā ziņā var vērtēt arī pozitīvi – vecāki sāk apzināties un izprast veselīga uztura būtību un spēj kritiski izvērtēt savus un savu bērnu ēšanas paradumus!"

Kopumā iedzīvotāju zināšanas par veselīgu uzturu turpina pieaugt. To apliecina fakts, ka 75 % respondentu zina, kas ir "labie" jeb augu tauki un "sliktie" jeb dzīvnieku tauki (2008. gadā to zināja 47% respondentu ), jo izpratne par šiem tauku veidiem ir ļoti nozīmīga veselīgam un sabalansētam uzturam. Tāpat 83% respondentu zina vai vismaz ir dzirdējuši par neaizvietojamajām taukskābēm Omega-3 un Omega-6, kas ir ļoti būtiskas uztura sastāvdaļas, jo organismam šīs taukskābes ir nepieciešamas, bet pats viņš tās saražot nespēj. 78% respondentu norādījuši, ka organismam tās ir nepieciešamas ik dienas.

Tomēr, par spīti zināšanu pieaugumam, neaizvietojamās taukskābes netiek uzņemtas pietiekamā daudzumā, jo viens no bagātākajiem šo taukskābju avotiem – treknās zivis kā lasis, forele, siļķe un citas, uzturā galvenokārt tiek lietotas retāk kā reizi nedēļā vai nemaz. Tikai 16% Latvijas iedzīvotāju treknās zivis ēd 1 – 2 reizes nedēļā, kas ir pietiekams daudzums, lai uzņemtu neaizvietojamās taukskābes. Vēl retāk par Latvijas iedzīvotājiem zivis uzturā lieto Lietuvas iedzīvotāji – tikai 13%, bet absolūti līderi zivju ēšanas biežumā ir igauņi, kur pietiekamā daudzumā zivis uzturā lieto 27% iedzīvotāju.

Zināšanas kopumā par veselīgu uzturu turpina pieaugt, tomēr aizvien ir nepieciešams turpināt iedzīvotāju izglītošanu par veselīgu uzturu, jo tās vēl joprojām ir nepilnīgas. Tā, piemēram, 67% aptaujāto norādījuši, ka neaizvietojamo taukskābju Omega-3 un Omega-6 neuzņemšana pietiekamā daudzumā palielina risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām, tomēr tikai 17% norādījuši, ka viņu bērns augs un attīstīties lēnāk, lai gan tieši augoša bērna organismam šīs taukskābes ir īpaši nozīmīgas, ne par velti neaizvietojamās taukskābes atrodas mātes pienā.

Kā uzsver Andis Brēmanis, Latvijas Diētas ārstu asociācijas priekšsēdētājs: "Vecāki arī turpmāk aktīvi jāizglīto par veselīga uztura pamatiem, jo tieši viņi galvenokārt veido un var ietekmēt bērna ēšanas paradumus. Izglītoti un zinoši vecāki pratīs saviem bērniem nodrošināt svarīgākās uzturvielas pietiekamā daudzumā, lai to bērni augtu un attīstītos veseli, kā arī prastu izdarīt veselīgas izvēles."

5 komentāru
  1. Nu jā, ir jāizglīto….piem. žurnāls Mans Mazais uz 2 lpp.(!!!) atvēruma kopā ar E. Tanni reklamē, ka Coca Cola esot bez konservantiem un sintēskām vielām, iesaka lietot to uzturā, jo bērniem vajagot garšīgu un veselīgu ēdienu! Ja pat specializētais preses izdevums ir nopirkts, tad kur vēl varētu smelties drošu un ticamu informāciju par tēmu??!!
    Pie tam, kad meklēju vietu bērna dzimenītes svinēšanai, dažas kafuškas piedāvāja uzklāt sīčiem galdu no kartupeļien frī, Colas, krekeriem. Kad pieteicos pati izveidot plati no augļiem, siera un morsa, man atteica: Nu bet bērniem taču svētki! kas var būt labāks par fri!!! Svinējām mājās…:)

  2. Tās gan ir šausmas!! tiešam nevareju iedomaties ka kaut ko tadu var likt Mana mazajā!! Manās acīs ši izdevuma reputācija ir 0

  3. to lauritta – MM februāris 2009. Skaidrs, ka visa informācija jāvērtē vecākiem pašiem, bet šāda propaganda liek atkal aizdomāties par reklāmas mērķi -informēt vai vnk gūt peļnu.

  4. dārgie vecāk! papīrs pacieš visu!:) kāda starpība, kas bja žurnālā? un vai tiešām neviens pats need fri kartupeļus? un nedzet colu? bērni ēd to, ko ēd vecāki.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.