GALVENIE tavas ādas novecošanās FAKTORI

Āda ir cilvēka veselības un dzīvesveida spogulis. Gadiem ejot, tā mainās, tāpat kā mūsu vecums, tā zaudē savu tvirtumu, sāk parādīties pirmās novecošanās pazīmes.
 
Ādas novecošanās procesu var dalīt divās kategorijās – iekšējā un ārējā novecošanās. Iekšējo novecošanos veido ar vecumu saistītās izmaiņas, kuras nevaram kontrolēt, piemēram, ģenētiskie faktori. Ārējā novecošanās ietver faktorus, ko faktiski varam kontrolēt, piemēram, saules iedarbība.
 
Iekšējās novecošanās galvenie faktori
Iedzimtība.
Viens no galvenajiem ādas novecošanas iemesliem ir ģenētika – tā saistīta ar iedzimtām, pārmantotām ģenētiskām īpašībām, kas organismu „ieprogrammējušas” novecot konkrētā veidā un laikā.


Hormoni. Visdramatiskākās pārmaiņas sievietē notiek aptuveni menopauzes gados, kad estrogēnu daudzums nodara ievērojamu zaudējumu kolagēnam, kas ir svarīgs proteīns un veido lielu daļu no ādas atbalsta struktūrām. Kolagēna zaudēšanas rezultātā parādās grumbas un āda sāk brīvi nokarāties.
 
Ārējās novecošanās galvenie faktori
Par laimi šos faktorus, kam ir vislielākā ietekme uz ādas novecošanos, tu vari kontrolēt, uzlabot ādas izskatu un saglabāt to jaunāku.

Saules iedarbība. Saules gaismai ir vislielākā ietekme ādas novecošanās procesā. Saskaņā ar zinātnieku pētījumiem, 80% gadījumu pie priekšlaicīgas ādas novecošanās ir vainojami ultravioletie stari. Galvenais iemesls kāpēc saule ir kaitīga ādai, ir tas, ka tā izraisa brīvo radikāļu ražošanu organismā. Tā rezultātā rodas oksidatīvais stress, kas izpaužas kā organisma nespēja tikt galā ar apkārtējās vides radītajiem šūnu bojātājiem, tādējādi palielinot risku arī saslimt ar vēzi un insultu.

Lielākā daļa saules nodarīto kaitējumu notiek agrīnajā mūsu dzīves periodā, kad mūsu vaigus vēl klāj kvēlojošs jaunības svaigums, bet nodarīto postījumu rezultāti parādās, kad sasniedzam apmēram 40 gadu robežu.

Tu vari aizsargāt sevi izvairoties uzturēties saulē, kad tā ir visintensīvākā, lietojot saules aizsargkrēmus ar 15 vai augstāku SPF (pretsaules aizsargfaktors), valkājot aizsargājošu apģērbu un izvairoties no solārijiem, jo, lai arī tumšajā gadalaikā saules gaisma organismam ir ļoti vajadzīga, augstā ultravioleto staru koncentrācija veicina ādas novecošanos.

Smēķēšana. Smēķēšana līdz pat 30% samazina skābekļa pieplūdumu ādai, smalkie asinsvadi uz sejas savelkas, tādējādi aizsprostojot ceļu uzturvielu piegādei, kas ir vajadzīgas patstāvīgam ādas atjaunošanās procesam. Tā rezultātā āda sāk izskatīties pelēka un blāva. Arī smēķēšana izraisa brīvo radikāļu rašanos organismā, tādējādi izjaucot ķermeņa audu un orgānu līdzsvaru, brīvie radikāļi uzbrūk kolagēnam, līdz ar to āda zaudē savu elastību un izturību.

Gaisa piesārņojums.
Līdzīgi kā cigarešu dūmi, arī gaisa piesārņojums ierobežo skābekļa un barības vielu plūsmu ādai, un izraisa brīvo radikāļu rašanos. Tomēr ir svarīgi atcerēties, ka brīvie radikāļi ir normālas vielmaiņas blakusprodukts, kas rodas organismā katrreiz, kad uzņemam pārtiku, ko organisms pārvērš enerģijā. Mazos daudzumos tie spēlē pozitīvu lomu, proti, uzbrūk baktērijām un iznīcina toksiskos elementus, kas ietekmē šūnas un asinis. Bet ja tie ir lielā skaitā, tie sāk „zagt” jonus no normālajām, veselajām šūnām un gēniem, bojājot tos, dažreiz pat izraisot mutāciju, kas lēnām izraisa vēzi.

Ieradumi.
Tādi faktori kā ēšanas ieradumi, miega daudzums, stresa pakāpe, kam esi pakļauta, arī ietekmē tavu ādu.

Būtiska loma ādas stāvokļa un veselības saglabāšanai ir arī tam, ko tu ēd. Tāpēc svarīgi, lai uzturs būtu pilnvērtīgs ar dažādiem vitamīniem, antioksidantiem un vielām, kas uzlabo organisma vielmaiņu. Antioksidanti atrodami upenēs un citās ogās, kā arī svaigos kāpostos. īpaši svarīgi organismam ir arī E un C vitamīni. Laba lieta ir arī selēns.

Uzturā svarīgi lietot arī šķiedrvielām bagātus ēdienus, kas palīdz regulāri iztukšoties zarnu traktam, lai tajā neuzkrātos toksīni. Ja cilvēks nelieto šķiedrvielas un viņa kuņģa – zarnu trakts nav vesels, toksīni, kas cirkulē caur asinīm un zarnām, lielā mērā ietekmēs arī ādas stāvokli – tā kļūst sausāka, pelēkāka, nereti var parādīties arī alerģiskas reakcijas.
 
Ādas kopšana, lai aizkavētu novecošanos 
Ļoti svarīga ir ikdienas ādas kopšana, jo, lai gan apmēram 90% ādas izskatu nosaka ģenētika, arī ģenētiski veselīgu ādu ir iespējams sabojāt, to nekopjot un par to nerūpējoties. āda regulāri jāmitrina. Izvēlies kosmētiku, kuras sastāvā ir alfa hidroksīdskābes un glikolskābes. Raugies, lai ik vakaru seja tiktu ļoti labi attīrīta, kā arī sejas attīrošo un barojošo produktu sastāvā būtu retinols. Tā ir viela, kas palīdz ādai atbrīvoties no atmirušajām ādas šūnām un mitrina dziļākos ādas slāņus. Tomēr pārlieku nepieradini ādu pie sejas kopšanas līdzekļiem un šad tad ļauj tai dzīvot pašai savu, no krēmiem brīvu dzīvi. 

Zinātniskie pētījumi joprojām turpina piedāvāt jaunus un daudzsološus ādas atjaunināšanas veidus. Tomēr, ja esi izlēmusi kādu no tiem izmēģināt, noteikti vispirms konsultējieties ar dermatologu un rūpīgi izvēlies sev piemērotāko procedūru un vietu, kur to veikt. 

Tomēr, vislabāk jau laikus izvairīties no ārējiem faktoriem, kas sekmē priekšlaicīgu novecošanos, lai šīs procedūras tev nevajadzētu pielietot pāragri.

14 komentārs
 1. Zinu, ka solarijs novecina adu, bet labak but nedaudz krunkainakai pec 40, neka zilibalai katras ziemas beigas.

 2. Piekrītu, ka sejas āda ir ļoti labi jāattīra katru vakaru. Mana kosmētiķe stāstīja, ka no kosmētikas un dienas sārņiem neattīrīta āda novecojas daudzkārt ātrāk, nekā kopta un katru vakaru aprūpēta.

 3. Nu nekā jauna:( Vismaz tad par kopšanu varēja paizpausties. Par to, kā mēs to ādu bojājam, to jau man šķiet dzemdību namā katrs zīdainis zina.

 4. Ar sauli nemaz nav jāgaida 40 gadu robeža. Pat ne ar sauli – solāriju. Kad bija pāris gadus atpakaļ modē pārsauļoties, tad tām beibēm, kas toreiz to rūpīgi darīja, šodien sejas āda izskatās pēc bēdu alejas.

 5. Vienvādsakot – ir lietas, kas ir un kas nav no mums atkarīgas. Ja par ādu rūpējas, var cerēt, ka viņa atspoguļos sevī to visu labāko, ko nu viņa savu iespēju robežās var, bet uz brīnumiem nav ko cerēt.

 6. Tomēr šķiet, ka vislielākā nozīme ir tieši ģenētikai. Ja mamma un ome ap 40 gadiem sačervelējas, tad nevar gaidīt, ka kāds krēms glābs. Skalpelis – jā, bet kas cits – nē. Tā kopšanās jau vairāk ir tāds placebo efekts. No tā, ka sevi aprūpējam, galvā izdalās labsajūtas hormons, kas rada to acu apmānu, ka viss jau ir stipri labāk, nekā, ja nekoptos.

 7. Un kā tu izvairīsies no tiem ārējiem faktoriem? Kā tu nestresosi? Kā tu neelsposi pislētas gaisu? Kā tu mūždien labi izgulēsies un sabalansēti ēdīsi? Ļoti nosacīti. Es arī pievienojos tām, kas saka, ka vislielākā nozīme ir iedzimtības faktoram.

 8. Ai, grūti ir samierināties, ka smukums zūd. Man šogad palika 40. Protams, krēmi ir laba lieta, rūpīga kopšana, regulārs kosmetolgs, bet no novecošanās un tās sajūtas, kas nāk līdzi tak nekur nepaglābsies.

 9. Bet te tak blakus ir cerīgi raksti, piemēram, kā noslēpt 5 gadus piecos paņēmienos:))). Palasās un noslēpj to gadus aci nepamirkšķinot.

 10. Un tepat jau arī ir raksts – kā padarīt seju jaunāku:)))))) Iespējas plašu plašās:))) Nav ko mūs iegruzīt ar bezcerību un 90% neizbēgamību:))))

 11. Neesmu iepazinusi piedāvātās Krievijas aptiekas preces, bet ikdienā lietoju Faberlic – skābekļa kosmētiku ( arī Krievijas).
  Iesaku ikvienai sievietei( protams, arī var vīrieši) ieiet mājas lapā- [cenzēts]lv.faberlic.lv un izpildīt testu un pārliecināties- vai un cik mūsu ikkatra ādai trūkst skābeklis.
  Faberlic kosmētika ir VIENKĀRŠI IDEĀLA GAN IEDARBĪBAS UN REZULTĀTA, GAN CENAS ZIŅĀ!!!
  Ja kādu ieinteresēja šī kosmētika- varam parunāt!
  Mans e- [email protected]
  LAI MĒS VISAS ESAM SKAISTAS, SMAIDĪGAS UN LAIMĪGAS!!!

 12. Vislabaakie kremi ir looti daargi un 99% dabih=gi, to ko jus miljaas peerkat droghaas, tas ir suudi. peedeejie.

 13. normaals krems maksaa tagad ap 100 euro. pasakiet cik daudz ir taadu kas to var atlauties?

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.