Filmas šonedēļ

Silver Baltic

Ceturtdiena, 19. augusts, plkst. 20.00

Mironis  / Dead Man

Postmodernais vesterns, drāma, ASV, 1995.g   
Režisors – Džims Džarmušs
Lomās – Džonijs Deps, Garijs Fārmers
Rit 19 gadsimta vidus. Jauns Klīvlendas grāmatvedis (Viljams Bleiks) devies ceļā ar vilcienu uz mazītiņu ciemu Amerikas mežonīgajos rietumos, kur viņam it kā piedāvāts darbs. Ieradies tur, Viljams noskaidro, ka vieta ir aizņemta, un viņš bez ceremonijām tiek izmests uz ielas. Jaunajam cilvēkam nav ne naudas, ne pajumtes un viņu izmitina vietējā prostitūta. Sievietes iepriekšējais draugs pieķer abus gultā un sākas karstasinīga ciņa. Tās rezultātā Viljamam pēdas uzsāk dzīt nonāvētā uzbrucēja tēva sūtīti cilvēki. Pēc pakaļdzīšanās Bleiku ievaino, un viņš mostas no bezsamaņas, kad kāds indiānis cenšas izvilkt krūtīs iestrēgušo lodi. Indiānis nosauc sevi par Noubadiju ( Nevienu) un paziņo, ka lodi izvilkt nav iespējams, neskarot sirdi. Viņaprāt, Bleiks nu ir dzīvs mironis. Turklāt indiānis uztver Viljamu kā slavenā angļu dzejnieka Viljama Bleika reinkarnāciju. Turpmāk viņi ceļā dodas kopā, neskaitāmas reizes no jauna nogalinot dažādus nekrietnus uzbrucējus. Viljams no klusā, korektā un pieklājīgā Klīvlendas grāmatveža pamazām pārtop gluži citā cilvēkā – bezbailīgā, sevī iekšēji dziļi mierīgā un viedā. Tomēr arī lieliskais tandēms izrādās – nav neuzvarams. Filmas beigās katrs no viņiem šķietami iet bojā.
Pasaules kritiķi filmu uzņēma visai rezervēti. Tā nav saņēmusi balvas kino festivālos, lai gan ir tikusi dažos no tiem nominēta. Tai pat laikā šīs filmas  iedarbība ir tik spēcīga, ka var vien pievienoties Krievijas roka žurnālista un mūzikas kritiķa Artjoma Troicka komentāram pirms šī kino darba pirmizrādes Krievijas televīzijā: „Miroņa” demonstrēšana ēterā ir pielīdzināma šamaņu dejām Kremļa zālēs.”

Viasat TV 1000 Premium

Ceturtdiena, 19. augusts, plkst. 23.30


Sātana advokāts  / Тhe Devil’s Advocate

Trilleris, ASV, 1997.g   
Režisors – Teilors Hakfords
Lomās – Keanu Rīvs, Als Pačino, Čarlīze Terona, Džefrijs Dunkans Džouns
Jaunā advokāta Kevina Lomaksa panākumi pamudinājuši elitāru Ņujorkas firmu izteikt viņam ļoti vilinošu piedāvājumu. Kevina karjerā notiek strauja izaugsme, savukārt viņa novārtā pamestajai sievai Mērijai Annai sāk rādīties ļaunas, šausminošas vīzijas. Kevinā mostas aizdomas par jaunā priekšnieka personību, un drīz viņam jāizvēlas starp savas dzīvības un dvēseles glābšanu.
„Sātana advokāts” ir viena no nedaudzajām Amerikā tapušām filmām, kuru ar baudu iespējams skatīties atkal un atkal. Te vienkopus var baudīt visaugstākās raudzes aktieru darbu, dinamisku spriedzi un uzdot sev lieku reizi jautājumus, kurus mēs katra savā dzīvē agri vai vēlu esam vaicājušas.


Rossija PTP

Piektdiena, 20. augusts, plkst. 22.35

Vīrietis – skaistulis  / Красавец-мужчина
Muzikāla filma, drāma, PSRS, 1978.g   
Režisors – Margarita Mikaeljan
Lomās – Marina Nejolova, Oļegs Tabakovs, Ludmila Gurčenko
Filma veidota pēc Aleksandra Ostrovska lugas. Tās galvenais varonis ir vīrietis –skaistulis, kura dzīve ir pārtikusi un laimīga. Viņš ir savas sievas mīlēt un dievināts un vada dienas omulīgā pilsētiņā Brjahinovā. Viendien devies uz Maskavu, viņš zaudē kāršu spēlē un iedzīvojas parādos. Maskavā viņš satiek miljonāri Oboldujevu. Cerot tik pie viņas mantas un izlīdzināt finansiālo situāciju, viņš sagorza sievietei galvu un bildina viņu. Paralēli viņš paskaidro situāciju sievai, lai saņemtu šķiršanos.
Filma ir veltījums izcilā krievu aktirea Oļega Tabakova 75 gadu jubilejai.
Ja tev patīk krievu literatūras ekranizējumi, jūti garšu vecās filmās un spēj novērtēt lielisku aktierspēli, “Vīrietis-skaistulis” būs patīkams un viegls piedzīvojums!

LNT

Piektdiena, 20. augusts, plkst. 22.50

Mirušais nāk  / Dead man walking/
Krimināla drāma, ASV, Lielbritānija, 1995.g   
Režisors – Tims Robins
Lomās – Sūzena Sarandona, Šons Pens, Roberts Proskijs, Reimonds Dž. Berijs, Pīters Sarsgārds
Saņēmusi lūgumu pēc garīgas palīdzības no nāvei notiesāta ieslodzītā, māsa Helēna nolemj būt līdzās Metjū, kuram līdz soda izpildes brīdim atlikušas vien dažas dienas. Metjū ir notiesāts par pusaudžu zēna slepkavību un meitenes izvarošanu. Viņa sabiedrotajam piespriests mūža ieslodzījums. Iedziļinoties vīrieša stāstos par notikušo, māsa Helēna visiem spēkiem cenšas panākt, lai arī Metjū lieta tiek izskatīta vēlreiz, un nāves sods tiktu atcelts. Tas savukārt rada milzīgas dusmas, agresiju un virkni pārmetumu mirušā zēna un cietušas meitenes vecākos. Bet Helēna neatlaidīgi tic un vēlas palīdzēt Metjū … ja ne citādi, tad vismaz mirt ar cieņu un garīgu atpestīšanu.
Filma ieguvusi trīs Zelta Globusa, četras Oskara balvas nominācijas. Sūzena Sarandona par labāko aktierdarbu, saņēma  Oskaru, savukārt Šons Pens Sudraba lāci Berlīnes Kinofestivālā.
Lai arī gana veca, tomēr šī filma uzrunā vērtības, kuru nozīmei nav noilguma. Ja tu mēdz aizdomāties par tik nopietnām lietām kā cilvēcība, līdzcietība, atzīšanās tajā, ko tu esi sev slēpusi, ticība, ka cilvēki nav tikai labi, vai ļauni un piedošana, tad „Mirušais nāk” visticamāk tev uz brīdi kalpos kā kino šķīstītava.

Silver Baltic

Sestdiena, 21. augusts, plkst. 22.00

Treinspottings  / Trainspotting
Melnā komēdija, drāma, Lielbritānija, 1996.g   
Režisors – Denijs Boils
Lomās – Evans Makgregors, Džoans Lī Millers, Juens Bremners, Kevins Makkinds
Filma vēstī par četriem draugiem, kuru galvenais vienojošais elements ir narkotikas. Katra stāsts „Treinspottingā” sasniedz galējo robežu, lūzumpunktu, pēc kura jāizdara izvēle. Aktieris Evans Makgregors iemieso sevī „mūsdienu varoni” – jaunu cilvēku, skotu Marku, kurš cenšas pārvilkt strīpu narkotiku lietošanai un uzsākt pieauguša, apzināta un atbildīga cilvēka dzīvi. Paralēli risinās arī viņa trīs draugu stāsti, kuru problēmas un mērķi ir visai līdzīgi. Lai gan „Treinspottings” ir visai atklāts un reālistisks darbs, tas ir bagāts laba, melna angļu humora un neordināru kinematogrāfisku risinājumu.
Filmā skan lieliska mūzika Iggi Pops, Braiens Īno, Blur, Lū Rīds, Deivids Bovijs, Uderworld un citi. Un tā ir bagāta teicamiem citātiem.
Ja vien tu gribi sajust sevi dullu, dzīvu, dumpīgu un meklējošu, filma noteikti ir redzēšanas, vai no jauna skatīšanās vērta!


PBK

Svētdiena, 22. augusts, plkst. 20.30

Revolūcijas ceļš  / Revolutionary road
Krimināla drāma, ASV, Lielbritānija, 2008.g   
Režisors – Sems Mendes
Lomās – Keita Vinsleta, Leonardo DeKaprio
Simtiem pelēkos uzvalkos tērpti klerki ik dienas dodas uz darbu, lai vakarā tādi paši atgrieztos mājās. Viņu dzīves ir paredzamas, drošas rutīnas, kurās nekas būtisks nemainīsies. Kad Eiprila cenšas pierunāt savu vīru Frenku Vīleru, vienu no milzīga uzņēmuma klerkiem, piepildīt jaunībā kopīgi sapņotos sapņus un no Konektikutas pārcelties uz bohēmisko un brīvo Parīzi, starp abiem iegulst milzu atsvešinātības, nesaprašanās, egoism plaisa. Eiprila sakārtotajā Ameikas vidē smok. Viņa zaudējusi jēgu bezjēdzīgajā virspusībā. Eiprilas dzīve varētu ritēt savu gaitu pat bez viņas piedalīšanās. Vairāk par visu viņa vēlas uzdrošināties un darīt to kopā, lai mainītu pasauli un pamodinātu abus. Filma simboliski ir veltījums tiem, kuri 50. gadu mediju un kultūras uzspiestās vērtības pārņēma par savām, aizmirstot pašu sapņus. Tai pat laikā tā sasaucasarī ar mūsdienu realitāti, kurā dzenamies pēc materiālu sapņu piepildijumiem un skaistuma kultam.
Filma nominēta četriem Zelta Globusiem, Keita Vinsleta kā labākā aktrise saņēma šo prestižo apbalvojumu.
Tik daudz emocionālas, spēcīgas un dziļas atklātības, sāpju un savstarpējas divu cilvēku nesapratnes, kāda strāvo, skatoties šo filmu, reti var saņemt no kino darba. Tomēr tev jārēķinās, ka atškirībā no neskaitāmām citām amerikāņu filmām, šī nesniedz atrisinājumu, izlīdzinājumu un laimīgas beigas. “Revolūcijas ceļš” atstās tevi sajūtu pārpildītu un spēcīgi skartu.

Svētdiena, 22. augusts, plkst. 23.45

Zaļā jūdze  / The Green Mile

Krimināla drāma, ASV, 1999.g   
Režisors – Frenks Darabonts
Lomās – Toms Henks, Deivids Mors, Maikls Klarks Dunkans, Džeims Kromvels
Jau daudzus gadus strādājot par cietumsargu, Pols zaudējis ilūzijas par dzīvi un cilvēkiem. Viņš ir pieradis diendienā sastapties ar slepkavām un vērot nāvessodu izpildīšanu. Taču Pola sktījums pārmainās brīdī, kad viņš iepazīstas ar kādu neparastu ieslodzīto – milzīga auguma vīru, kurš ar pārsteidzošu mieru gaida savu pēdējo stundu. Melnādainais milzis apsūdzēts par divu balto meiteņu izvarošanu un slepkavību. Nāvei nolemtā milzīgā labestība prêt apkārtējiem un neparastās spējas, dziedēt citu sāpes un pat atgriezt dzīvību, apkārtējos rada bijību un sajūtu, ka notikus kļūda.  Filma uzņemta pēc slavenā rakstnieka Stīvena Kinga romāna motīviem un nominēta četrām Oskara balvām, tostarp kā gada labākā filma.
Lai arī “Zaļā jūdze” ir bagātīgi pildīta amerikāniskiem šabloniem un ir iepriekš paredzama, tomēr talantīgi veidots darbs, kas mudina uz labestību, pat apzinoties visas izmantotās klišejas, aizkustina un skar. Līdz ar to sievietei noteikti – redzēšanas vērta.

8 komentāru
  1. Mironis vispār ir FILMU FILMA!!!! Jau paskatoties skudriņas pār muguru! Tik, kas tas tāds par kanālu???

  2. Revolūcijas ceļu skatījos kinoteātrī un pēc tam vēl ilgi biju nekāda. Baigi gruzīga filma. Un pareizi pateikts – viņa nedod vispār nekādu atrisinājumu. Ir tāda bezcerības ajūta, ka izejas ta nav. Pat nezinu, vai vērts skatīties vēlreiz. Lai arī ļoti laba – ka filma.

  3. Es kā skatos , tā priecājos par ideju ar filmu pieteikumiem rullīšos. Nu, ka var nelasīt, bet uzmest aci un saprast – gribas šito, vai nē. A ja gribas – var arī izlasīt.

  4. Piekrītu Lienei par Revolūcijas ceļu. Smaga. Bet Mirušais nāk toties ir brīnišķīga.

  5. “Sātana advokātu” nupat kaut kur pa TV rādīja. Ne visu redzēju, bet pamanīju. Bet labs toč!

  6. Jā! Jā! Jā!!!!! Šovakar jāskatās MIRONIS!!!!!! Paldies par laba kino ieteikumiem!

  7. Revolūcijs ceļš vakar bijā ļoooti spēcīga. Tiešām paldies esapati par ieteikumu! Kinoteātros biju palaidusi filmu garām un ja nebūtu ielūkojusies te, arī tv nepamanītu.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.