Filmas šonedēļ.

TV Rossija

Ceturtdiena 20.maijs plkst. 23. 15
MĪĻĀKAIS / Любовник/
Psiholoģiska drāma. Krievija, 2002. g. 
Režisors – Valērijs Todorovskis. 
Lomās – Oļegs Jankovskis, Sergejs Garmašs, Vera Voronkova.
Krievijas kritiķi par šo filmu bija absolūtā sajūsmā. Tā guvusi balvas vairākos gan Krievijas, gan starptautiskos kino festivālos. Un tas viss – ne velti. Psiholoģiski izsmalcināts un spēcīgs ir abu galveno filmas vīriešu tēlojums un lieliski ir izstāstīts stāsts. Filmas darbība risinās ap mīlas trijstūri. Ir vīrs – profesors, pusmūža inteliģents, estēts (Jankovskis), ir mīļākais (Garmašs) un ir jauna un smuka sieva (Voronkova), kura iet bojā filmas pašā sākumā. Paliek vīrs, kurš īsi pēc sievas bērēm uziet burtnīcu ar sievas rakstītu, nepabeigtu mīlestības vēstuli kādam. Un paliek mīļākais, kura skumjas, izmisums un vientulība pēc mīļotās zaudēšanas ir tik liela, ka viņš klauvē pie durvīm vīram, lai dalītu sāpes. Abu vīriešu attiecību stāžs ar aizgājēju ir identisks – 15 gadi. Drāmas laikā vīram rodas aizdomas, ka arī viņa 14 gadīgais dēls ir mīļākā, nevis viņa bērns. Satiekoties sākas abu vīriešu attiecību drāma, kuras emocionālā amplitūda svārstās no spēcīga naida līdz dziļai iejūtībai pret otru.
Todorovskis ir viens no mūsdienu atzītākajiem Kreivijas kino režisoriem, kas uzņēmis tādas filmas kā „Kurlo zeme” (1998. gads), „Meistars un Margarita” (2005. gads), „Stilīgie” (2008. gads) „Kandagāra” (2010. gads) un daudzas citas.

TV 21
Piektdiena, 21. Maijs, plkst. 20.40
Angļu pacients /The English Patient/
Drāma, ASV, 1996.
Režisors – Entonijs Mingella 
Lomas – Ralfs Fainss, Žiljeta Binoša, Kristīna Skota Tomasa, Viljams Defo
Otrais pasaules karš tuvojas beigām. Pamestā Itālijas klosterī kanādiešu medmāsa pašaizliedzīgi  rūpējas par cilvēku, par kuru zināms vien tas, ka viņš šķietami ir anglis. Apdegumi, kas gūti aviokatastrofā  Sahāras tuksnesī, sakropļojušas pacientu līdz nepazīšanai. Filmā risinās divi paralēli stāsti. Pagātnes atmiņu uzplaiksnījumi vēstī par pirmskara laiku, kad daudzsološs jauns ungāru zinātnieks ģeogrāfs ierodas veikt pētījumus Sahāras tuksnesī un satiek tur savu liktenīgo dzīves sievieti. Viņa ir precēta. Abu jūtas ir caurstrāvotas ar apspiestu kaisli, kas burtiski dzirksteļo no ekrāna. Otrs stāsts risinās ap šo pašu cilvēku – tikai smagi sakropļotu – slimnīcā. Filma saņēmusi 9 Oskara balvas (tai skaitā arī par labāko gada filmu) un virkni apbalvojumu dažādos pasaules kino festivālos. Turklāt filma ir atkārotu skatīšanās vērta – dziļi skarošs un smeldzīgs mīlas stāsts.
Entonijs Mingella ir režisors filmām „Talantīgais Misters Riplijs”, (1999. gads), „Aukstais kalns” (2003. gads) „Ņujorka, es mīlu tevi” (2009. gads).


PBK Krievijas TV

Piektdiena,21.maijs, plkst. 22.55
Drīz – pavasaris / СКОРО ВЕСНА
Melodrāma, Krievija 2009. gads
Režisore – Vera Storoževa
Lomās – Ksenija Kutepova, Olga Popova, Sergejs Puskepalis
Filmas darbība risinās sieviešu klosterī tālu prom no pilsētas, klusā, nomaļā pamestībā. Klosterī dzīvo un strādā bijušie bezpajumtnieki, kuru aizgādne un virsmāte ir jauna sieviete Katrīna. Viņa savā paspārnē paņēmusi arī meiteni no bērnu nama 18 gadīgo Olgu. Reiz klosterī ierodas turīgs biznesa cilvēks Paša. Šī ierašanās kļūst par izmaiņu punktu, gan viņa, gan klostera iemītnieku dzīvē. Jaunā meitene Olga uzzina, ka Paša ir smagi slims un nāvei nolemts un no sirds cenšas palīdzēt. Ieraugot Katrīnu, Paša saprot, ka liktenis bijis ironisks un dzīve viņu savedusi kopā ar bijušo sievu. Drāmas elementi filmā mijas ar labu humoru, bezcerība ar jaunām iespējām un ticību.
Filmas režisore, kuras kontā šobrīd ir piecas spēlfilmas, par iepriekšējo darbu „Ceļojums ar mājdzīvniekiem” (2007. gads) saņēma vairākas balvas Krievijas kino festivālos.

PBK Krievijas TV
Sestdiena, 22. Maijs, plkst. 20.15
S+V / “М + Ж (Я Люблю Тебя)
Romantiska komēdija
Režisors – Aleksandrs Černihs
Lomās: Nellija Uvarova un Grigorijs Antipenko
Filma noteikti iepriecinās visas, kas vēl nesen steidzās mājās, lai noskatītos seriāla „Nepiedzimsti skaista” turpinājumus. Turklāt atšķirībā no seriāla – te viss notiks vienā un koncentrētā sērijā. Viņi abi būs tik pat pretrunīgi cilvēki, kā esam tos jau iepazinušas. Viņa – provinciāla, romantiķe, kas atbraukusi uz Maskavu no Minskas, lai apmeklētu grāmatu gadatirgu. Viņš – Maskavas „lauva”, ciniķis, sieviešu mīlulis, veiksminieks, kurš apslēptā sirds stūrītī ilgojas pēc īstām, patiesām jūtām. Kopā viņus saved vairāki „nejauši” gadījumi. Tie notiek tik regulāri un secīgi, ka nekas cits neatliek kā vien rūpīgāk ieskatīties vienam otrā. Šajā filmā ar sirsnīgu smaidu var sekot līdzi tam, kas parasti dzīvē nenotiek. Tā ir kino burvība – ka tur risinās viss par ko mēs sapņojam, ilgojamies, ceram, smaidam un ironizējam.

LTV1   
Sestdiena, 22.maijs, plkst. 23.10
Sargājošās debesis  /The Sheltering Sky
Drāma. Lielbritānija / Itālija, 1990.
Režisors – Bernardo Bertoluči.
Lomās-  Debra Vingere, Džons Malkovičs, Kempbels Skots.
Amerikāņu pāris – dzīves un laulības nogurdināti un garlaikoti dodas ilgstošā ceļojumā uz ziemeļāfriku – Sahāras tuksnesi. Kopā ar viņiem brauc arī ģimenes draugs.  Aizspriedumi, aizdomas, pārpratumi, neuzticība, kaislība, atdzimstošas jūtas, zaudējumi, vientulība un sevis meklējumi.
Bertoluči šķietami norāda, ka mēs visu laiku uzvedamies tā, it kā dzīve būtu neizsmeļams avots. Filmas varoņi koķetē ar šo domu. Tomēr reāla nāve dzīvi palikušajiem ir kā atgādinājums  nešķiest dzīvi, sevi un laiku velti. Filma ir ne tikai psiholoģiski interesanta, bet arī vizuāli skaista un bagāta vēstījumiem. Tās operators Vitorio Storaro ir viens no labākajiem pasaules kino vēsturē. Viņš ir daudz strādājis tieši ar Bertoluči. Par savu darbu saņēmis un bijis nominēts gandrīz visiem iespējamiem apbalvojumiem par operatora mākslu.
„Sargājošās debesis” saņēmusi vairākas balvas starptautiskos kino festivālos. Savukārt Bertoluči ir režisors arī citām izcilām filmām –   „Pēdējais tango Parīzē”  (1973. gads), „Pēdējais imperators” ( 1987. gads), „Sapņotāji” (2003. gads) un vairākām citām.

TV3
Svētdiena, 23.maijs, plkst. 20.00
Dāvana vientuļai sievietei
Detektīvkomēdija
Latvija, 1973. gads
Režisors – Ēriks Lācis
Lomās – Velta Skurstene, Harijs Liepiņš, Eduards Pāvuls, Gunārs Placēns, Arturs Dimiters
Bagāta ģeniāliem citātiem, lielisku aktierdarbu paraugs, caurvīta sirsnīgas pašironijas – „Dāvana vientuļai sievietei” ir filma, kuru var baudīt un lepoties, ka mums reiz bijuši brīnišķīgi režisori, kas mācēja taisīt labu kino. Stāsts ir par laiku, kad personiskais automobilis bija visu vērtību mērs. Kāda lauku sieviņa loterijā vinnē vieglo automašīnu. To iekāro vai visi kaimiņi, radi un paziņas, jo priekš kam vecai kundzītei auto?! Dzīve un attiecības pēkšņi kļūst neviennozīmīgas un sarežģītas. Lai laikus notvertu svešas mantas tīkotājus, izmeklētājai rodas savdabīgs plāns. 
Ja tu svētdienas vakaru vēlies vieglu, tīru un smaidīgu – šī būs laba izvēle.
Režisors Ēriks Lācis ir autors filmām “Fronte tēva pagalmā” (1964),  “Kapteiņa Enriko pulkstenis”, (1967. gads) “Meldru mežs” (1971. gads),  “Zem apgāztā mēness” (1977. gads), ”Vilkatis Toms” (1983) un citām. Režisors miris 2005. gada jūnijā.
Kadri no filmas:

TV21
Svētdiena, 23.maijs, plkst.  13.30 un 21.30
Dejas Lūnasa Svētkos  /Dancing at Lughnasa/
Melodrāma
ASV, 1998.  gads
 Režisore –  Peta O´Konora 
Lomās –  Merila Strīpa, Maikls Gembons, Ketrīna Makkormana.
Šis ir stāsts par kāda maza puikas vasaras nogali mazītiņā īru ciematiņā 1936. gadā. Viņš pavada laiku pie savas tantes, kura dzīvo kopā ar savām čerām neprecētajām māsām un brāli – mācītāju, kurš pēc 25 gadu misionāra gaitām Āfrikā, atgriezies dzimtajā ciematā. Filma ir gan par mīlestību, gan sadzīvi, gan jauniem globāliem apstākļiem, kas nopietni apdraud līdzšinejo ģimenes kārtību. Filmā bieži skan īru deju mūzika, kas šķietami simbolizē sīksto, dīvespriecīgo īru cilvēku kodolu un apņemšanos nepadoties grūtību, vai pārmaiņu priekšā. Filmas kulminācija ir Lūnasa svētki – seni ķeltu godi, kad tiek atzīmēta ražas ievākšanas sākumā augusta beigās.
“Dejas Lūnasa svētkos” uzņemta pēc dramaturga Briāna Friela tāda pat nosaukuma lugas, kas sarakstīta 1990. gadā un uzvesta daudzos pasaules teātos – tai skaitā arī Rīgā, Dailes teātrī 1993. gadā. Filma saņēmusi vairākus apbalvojumus, gan Īrijā, gan citur pasaulē.


TV3+

Svētdiena, 23. Maijs, plkst. 20.20 
Neiespējamā misija 2 /Mission impossible 2/
Trilleris, piedzīvojumu filma
Vācija/ASV 2000. gads
Režisors – Džoans Vū
Lomās – Toms Krūzs, Djugrejs Skots, Tendijs Ņūtons.
Austrālijas slepenā laboratorijā ir radīts jauns vīruss un tā antiviela. Tās radītājs dodas sava izgudrojuma paraugu nogādāt uz Ameriku. Filmas galvenais varonis Etans Hants, ko atveido Toms Krūzs, dodas kopā ar zinātnieku, bet pa ceļam nogalina, piesavinās koferi ar vīrusu un tā antivielu, izlec no lidmašīnas, kamēr tā ietriecas klintīs un uzsprāgst. Viss tomēr nav tik ļauni – labie nav kļuvuši par sliktajiem – izrādās, kāds cits ir pārģērbies par Etanu, lai iegūtu slepenā izgudrojuma paraugu. Sākas pakaļdzīšanās īstajiem neliešiem, nāvējoša vīrusa draudi, kaislība ar satriecošu aziāti un, protams, … laimīgas beigas. Ja tev prasās spriedzi, bagātīgus specefektus, skaistus cilvēkus un pārcilvēcīgu varonību – šī būs pareizā izvēle svētdienas vakaram.
Turklāt, ja tevi filma iejūsmos, zini, ka „Iespējamai misijai” ir arī trešā daļa un nākamgad (2011.gadā) gaidāma šīs komerciāli visnotaļ veiksmīgā projekta pēdēja – 4. Daļa.

10 komentārs
  1. Vot, Anglju pacientu sagribējās vēlreiz noskatīties. Reklāmiņa uzjundīja atmiņas. Bija laba filma ļoti. Tikai man nav TV21:(

  2. Jāāāā!- Angļu pacients ir labais, lai gan mana māsa skatījās un vispār nesaprata, par ko tie oskari sadoti.

  3. o, lielisks raksts! īpaši priecājos par iespēju nenokavēt filmu Dāvana vientuļai sievietei.. latviešu filma, par ko nu reiz nav kauns, ka tā latviešu 🙂 un saka, ka mums neesot humora izjūtas!! 🙂

  4. Eu, bet Mīļākais tiešām bija labais. Bija stipri ko padomāt pēc tam. Ļoti esaku visām, kas neredzēja, pameklēt filmu tāpat. Un vēl – es nezināju, ka Jankovskis jau gadu kā miris un filmu rādīja viņa piemiņai tā teikt. Brīnišķīgs aktieris.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.