Filmas Lieldienu nedēļā, espati.lv iesaka

LTV7
Ceturtdiena, 1.aprīlis, plkst. 21.55
VIESNĪCA RUANDĀ /Hotel Rwanda/

Laikmeta drāma/ kara filma.
Apvienotā Karaliste/ ASV/ Itālija/ Dienvidāfrika, 2004.g.
Režisors – Terijs Džordžs.
Lomās: Dons Čīdlzs, Hakims Kei-Kazims, Niks Nolte, Sofija Okonedo, Vakins Fīnikss.
Vēl pavisam nesen – 1994. gadā – Ruandā notika viens no visbrutālākajiem slaktiņiem cilvēces vēsturē – karojot konkurējošām ciltīm, tikai trīs mēnešu laikā tika nogalināts miljons cilvēku. Bet vispārsteidzošākais ir tas, ka moderno tehnoloģiju un 24 stundas diennaktī raidošu ziņu kanālu ērā šis notikums palika gandrīz nepamanīts visā pārējā pasaulē. Pareizāk gan būtu teikt – pārējā pasaule izvēlējās novērsties un ignorēt… Palika nepamanīts arī kāda pavisam parasta cilvēka – valsts galvaspilsētas greznākās viesnīcas menedžera – ar pārcilvēcisku drosmi un pašaizliedzību paveiktais varoņdarbs. Pārvēršot grezno viesnīcu par bēgļu patvēruma vietu, viņš izglāba tūkstoti un divus simtus izmisušu un bezpalīdzīgu nāvei nolemtu cilvēku…  
Uz faktiem balstīts dramatisks un emocionāli iespaidīgs vēsturisko notikumu atspoguļojums. Tomēr filmas centrā ir ne tik daudz šie vēsturiskie notikumi, cik viens tiešām īpašs cilvēks. Nevis tāds varonis, kura siluetam daiļi atspoguļoties uz kalnainu virsotņu fona, bet gan tāds, kas saprot, kā darbojas lietas reālajā pasaulē – viņš ir veikls diplomāts, zina valodas, spēj izturēties atbilstoši dažādu kultūru paradumiem, neapjūk haosā un spēj nomierināt neapmierinātos. Un rezultātā šī kara filma kļūst tik iespaidīga nevis specefektu, digitāli veidotu milzu armiju vai cīņas skatu dēļ, bet gan tāpēc, ka galveno lomu atveidotāji Dons Čīdlzs un Niks Nolte, kā arī filmas režisors Terijs Džordžs un scenārija autors Kīrs Pīrsons iegulda šajā darbā visu savu meistarību un arī sirdi turklāt.       
Trīs Oskara un trīs Zelta Globusu balvu nominācijas.  

TV3
Piektdiena, 2. aprīlis, plkst. 22.10
KĀRTĒJAIS PIRMAIS RANDIŅŠ /50 First Dates/

Romantiska komēdija. ASV, 2004.g.
Režisors – Pīters Sīgals.
Lomās: Ādams Sandlers, Drū Berimora, Dens Eikroids, Šons Estins, Robs Šnaiders.
Vispirms Henrijs iemīlējās, tikai pēc tam atklāja, ka Lūsija viņa vakar teiktos komplimentus neatceras. Un rīt neatcerēsies šodien teiktos. Kopš avārijā gūtas traumas Lūsijai ir problēmas ar īslaicīgo atmiņu. Visas Henrijam parastās meiteņu valdzināšanas metodes izrādās nederīgas! Bet līdz šim taču vienmēr tieši Henrijs ir bijis tas, kas nekādu uzmanību vairs nepiešķir vakardienas meitenei pēc kopīgi pavadītas nakts!   
Abi galveno lomu atveidotāji jau reiz pierādīja savu saderību uz ekrāna filmā “Kāzu dziedātājs” (The Wedding Singer, 1998.g.). Tiešām darbojas. Un laikam jau būs iepaticies. Turklāt šoreiz Ādams Sandlers ir daudz jaukāks un mīlīgāks, nekā esam pieraduši viņu redzēt uz ekrāna. Jā, arī romantiskāks. Visā visumā ļoti jauka un labsirdīga filma. Būtu taču tikai jauki, ja pasaulē būtu tādi vīrieši, kas būtu ar mieru katru mīļu dienu arvien no jauna iekarot savas mīļotās sirdi… un īslaicīgo atmiņu?     


TV1000

Sestdiena, 3. aprīlis, plkst. 19.00
DZIEDONIS /El Cantante/

Biogrāfiska drāma. ASV, 2006.g.
Režisors – Leons Ičaso.
Lomās – Marks Entonijs, Dženifera Lopesa, Džons Ortizs, Nelsons Vaskess.
Savienotajās Valstīs slava pie puertorikāņu salsas dziedātāja Ektora Lavo atnāca strauji. Taču, jo vairāk sasniedza Ektors, jo vairāk degradējās kā personība narkotiku un alkohola ietekmē. Tikai viena sieviete – Ektora sieva Puči – spēja viņu saprast, bet izglābt nespēja vairs neviens…
Vai maz zini, ka Dženifera Lopesa kļuva pazīstama kā aktrise nebūt ne pēc filmas “Kāzu rīkotāja” (The Wedding Planner, 2001.g.), bet gan vēl agrāk – ar filmu “Selēna” (Selena, 1997.g)? Tas bija biogrāfisks stāsts par Amerikas kontinentā slaveno dziedātāju Selēnu Kintanilju-Peresu. Deviņus gadus vēlāk Lopesa mēģina vēlreiz iekāpt tajā pašā upē – izveidot filmu par pazīstamu latīņamerikāņu mūziķi, tikai šoreiz virza priekšplānā savu vīru Marku Entoniju. Otrreiz tā pati upe slavas virsotnēs tomēr neuznes, tomēr filma man šķiet gana interesanta, lai to ieteiktu. Un ne tikai (bet arī) salsas ritmu dēļ.    
 

LNT
Sestdiena, 3. aprīlis, plkst. 21.10
TROJA /Troy/

Varoņeposs. ASV/ Apvienotā Karaliste/ Malta, 2004.g.
Režisors – Volfgangs Petersens.
Lomās: Breds Pits, Ēriks Bana, Orlando Blūms, Diāna Krīgere, Džūlija Kristi, Pīters O’Tūls, Braiens Kokss, Brendans Glīsons, Šons Bīns, Safrona Berouza.
Ir pieredzēti dažādi kari – par zemi, par varu, par slavu. Bet nekad līdz tam vēl nebija pieredzēts karš par mīlestību. Ja runa ir par cīņu par visskaistāko sievieti pasaulē, ir vajadzīgi visdižākie karotāji. Ahilejs tāds ir, tikai viņam pavēlēt nevar neviens… Tūkstotis kuģu, 50 tūkstošu cilvēku armija un Ahilejs dodas stāties pretī līdz šim nekad neuzveiktajiem trojiešiem…
Homēra eposa “Iliāda” brīvs ekranizējums, taču patiešām ļoti brīvs – kā klasiskās literatūras mācību stundas aizstājējs filma nederēs. Lai arī šeit darbojas kā Ahilejs, Menelajs, Agamemnons un Helēna, tā slavenais Trojas zirgs, piemēram, grieķu dievu klātbūtne filmas autoriem nav likusies gana svarīga, lai iekļautu filmā. Vai arī tieši otrādi – pārāk svarīga, lai iekļautu. Neesot bijis paredzēts rādīt arī pašu daiļo Helēnu, kara vaininieci – tomēr taču – saskaņā ar leģendu, skaistākā sieviete zemes virsū! Producenti tomēr uzstājuši. Bet tas vēl nebūt nav sliktākais – pārvērst sengrieķu mītu un leģendu varoņus par action žanra klišejām un likt no viņu mutēm skanēt pavisam triviālām frāzēm ir daudz bēdīgāk. Toties to visu bagātīgi atsver Breda Pita daiļais vaigs un, ak, šoreiz arī tik labi (sešu mēnešu ilgumā) trenētais augums, kas tiek eksponēts pie katras mazākās iespējas. Vai arī Orlando Blūma ne mazāk daiļais. Kas nu kurai. =)       

LTV7
Sestdiena, 3. aprīlis, plkst. 22.00
ELA IELEJĀ /In the Valley of Elah/

Krimināla drāma/ detektīvfilma. ASV, 2007.g.
Režisors – Pols Hagiss. 
Lomās: Tomijs Lī Džonss, Šarlīze Terona, Sjūzena Sarandona, Džeisons Patriks, Džeimss Franko, Džonatans Takers.
Vjetnamas kara vaterāns Henks Dīrfīlds vienu dēlu, kas bija izvēlējies militāru karjeru, jau ir zaudējis. Nu viņam paziņo, ka otrs dēls Maiks uzreiz pēc atgriešanās no frontes Irākā ir pazudis bez vēsts. Arī jau uzzinājis, ka Maiks tiešām ir miris, Henks nepaļaujas uz izmeklēšanu vien – paša karā pieredzētais un tēva instinkts rada daudzus mokošus jautājumus, uz kuriem pats Henks grib rast atbildes…
Pols Hagiss veido labas filmas – viņš režisēja “Sadursmi” (Crash, 2004.g.) ar Sandru Buloku, kas saņēma Oskara balvu kā gada labākā filma, viņa sarakstītas ir Klinta Īstvuda filmas “Miljonu dolāru mazulīte” (Million Dollar Baby, 2004.g.) un “Vēstules no Ivodzimas” (Letters from Iwo Jima, 2006.g.), kā arī pēdējās no Bondiādes filmām – “Casino Royale” (2006.g.) un “Mierinājuma kvants” (Quantum of Solace, 2008.g.). Šoreiz savu darbu Pols Hagiss veido kā izcilu aktieru ansambļa filmu, kurā visi izceļ galveno zvaigzni, kas “iznes” visu dramatiskumu – Tomiju Lī Džonsu. Šī neapšaubāmi ir Džonsa labākā loma, kas viņam piemērota perfekti. Par to viņš saņēma Oskara balvas nomināciju.
 
 
TV3
Svētdiena, 4. aprīlis, plkst. 12.00
LIELĀ ZIVS /Big Fish/

Fantāzijas piedzīvojumu filma. ASV, 2003.g.
Režisors – Tims Bārtons.
Lomās: Jūens Makgregors, Alberts Finijs, Billijs Kradaps, Džesika Lenga, Helēna Bonema Kārtere, Elisona Lomana, Mariona Kotijāra, Stīvs Bušemi, Denijs de Vito.
Ja stāsta visu, kā ir, visbiežāk nav sarežģīti, bet nav arī diez ko interesanti. Ja stāsta Vila tēva dzīvesstāstu, nav iespējams atšķirt notikumus no fantāzijām un leģendām, tieši tāpēc Vils ilgi bijis dusmīgs uz tēvu, uzskatījis viņu par meli. Tomēr tieši tā šis brīnumainais stāsts par Edvardu Blūmu, par milžiem un raganu, kuras stikla acī var redzēt savu nāvi, Siāmas dvīnēm, klauniem un milzu zivi, ko var nozvejot tikai ar zelta gredzenu, ir vislabāk stāstāms… Bet nu Vils ir ieradies pie jau mirstošā tēva gultas un lūdz, lai vismaz reiz viņam tiktu izstāstīta patiesība…   
Tā kā šī ir Tima Bārtona filma, tā ir vizuāli satriecoši krāšņa. Citādi nemaz nav iespējams – nav neviena, kas fantāzijas prastu iedzīvināt tik koši kā Bārtons. Taču arī šai filmai piemīt tas tēlu un nozīmju slānis, kurā fantāzijas nav gluži izklaidējošas, bet jau biedējošas. Tomēr Tima Bārtona trakajām fantāzijām manuprāt piemīt kas ļoti īpašs – tām tic pats autors, viņš savus stāstus rada vispirms jau sev pašam. Nu un, ka viņš gluži kā vecais Edvards Blūms atkal un atkal citē pats sevi un stāsta ikreiz gandrīz vienu un to pašu? Nu un, ka tie stāsti visbiežāk vajadzīgi tikai kā attaisnojums specefektu izmantošanai? Katra stāsta ticamība taču ir atkarīga tikai no viena – no klausītāja ticības. Vai tad ne? 


TV21

Svētdiena, 4. aprīlis, plkst. 17.45
BŪT DŽŪLIJAI /Being Julia/

Drāma/ komēdija. Kanāda/ ASV/ Ungārija/ Apvienotā Karaliste, 2004.g.
Režisors – Ištvans Sabo.
Lomās: Anete Beninga, Džeremijs Aironss, Šons Evanss, Maikls Gembons, Mirjama Margulisa, Džuljeta Stīvensone, Tomass Staridžs.
Londonas teātra karaliene Džūlija Lamberte jūtas nogurusi un garlaikota. Tā gribētos piedzīvot ko intriģējošu! Viņa pat domā par karjeras beigām. Bet tad Džūlijas dzīvē ienāk divkārt par viņu jaunāks pielūdzējs Toms Fenels. Kaislīgi Džūlija ļaujas romānam. Ne mazāk spoži, kā darītu to uz skatuves. Ne mazāk veikli kā uz skatuves tiek galā ar sāncensēm. Jo dzīve taču ir īstais teātris, visa pasaule – skatuve… Tikai Džūlijas dēls Rodžers skumji nosaka: “Tev ir priekšnesums katram. Nedomāju, ka tu vispār eksistē”.
Somerseta Moema romāna “Teātris” ekranizējums. Jā, tā paša, kas Jāņa Streiča filmas pamatā. Tomēr abas filmas nav salīdzināmas vispirms jau divu tik dažādo lomu traktējumu dēļ – ar Vijas Artmanes Džūlija Lamberte labāk par jebkuru zināja, ka lielāka aktrise ir tā, kas spēj ilgāk izturēt pauzi, tad Anetes Beningas Džūlija ir enerģiska un dzirkstoša. Un par to nopelnījusi Oskara balvas nomināciju.

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.