FEROMONI – smarža, kas liek VIŅAM tevi IEKĀROT

Feromoni ir gaistošas ķīmiskas vielas, ko izdala dziedzeri cilvēka ādā. Tā ir īpaša smarža, kas katram no mums ir unikāla un vienreizēja. Šī smarža spēj piesaistīt vai tieši pretēji – atgrūst pretējo dzimumu, kā arī ietekmēt tā rīcību. Pastāv teorija, ka tieši feromoni ir atbildīgi par tā saukto iemīlēšanāssajūtu, kad cilvēki sāk stāstīt par tauriņu lidošanu vēderā, turklāt arī teiciens „Starp viņiem valda kaut kāda ķīmija” izrādās nav viss nekāds parastais sakāmvārds.

Man patīk tava smarža!
Inga, 28 gadi: „Arī man, kā jaunai un mūsdienīgai sievietei, ļoti patīk dažnedažādākie kosmētiskie līdzekļi, kurus izmantoju ikdienā – smaržīgas dušas želejas, ķermeņa krēmi un, protams, arī parfimērija. Smaržu pudelītes uz mana kosmētikas plauktiņa nav mazums, jo katram garastāvoklim un gadalaikam atbilstoša šķiet cita smarža. Taču kādu vakaru man pārsteigumu sagādāja mans draugs, kurš paziņoja, ka viņam neaprakstāmi patīkot mana smarža, tā viņu uzbudinot. Jāpiebilst, ka tajā brīdī viņš smaržoja vietiņu uz manas muguras, starp lāpstiņām, turklāt es tikko biju iznākusi no dušas… Uz jautājumu, kāda tad ir šī mana smarža, viņš nespēja skaidri atbildēt – tā esot tāda gandrīz netverama, saldeni skāba, varbūt nedaudz rūgta, to grūti aprakstīt. Sapratusi, ka neviens ķermeņa krēms vai dušas želeja man nav ar šādu aromātu, turklāt vietiņa starp lāpstiņām ir tā, kuru šie līdzekļi skar vismazāk, pieņēmu faktu, ka šī saldeni skābi rūgtā smarža tad ir mana īstā un dabiskā smarža.”

Smarža, kuru paši neapzinamies

Vēsturiski skatoties, cilvēki vienmēr un visos laikos ir vadījušies pēc otra cilvēka smaržas, veidojot kontaktus ar tiem. Pirmatnējie cilvēki vadījās pēc otra cilvēka smaržas, izvēloties partneri, jo šī smarža vēsta ļoti daudz – ar tās palīdzību, galvenokārt, noteica otra cilvēka veselības, psihisko un fizisko stāvokli, tādējādi smarža palīdzēja izvēlēties piemērotāko kandidātu sugas turpināšanai.
Mūsdienās gan šī partnera izvēle notiek daudz citādāk – svarīgāki ir kļuvuši vizuālie, sociālie un dažādi citi faktori, līdz ar to dabīgā smarža ir palikusi otrajā plānā. Turklāt, šīs otra cilvēka smaržas noteikšanas un analizēšanas spējas mūsdienu cilvēkam vairs nav tik attīstītas. Pie vainas tam ir ikdienā tik populārie ķermeņa krēmi, tualetes ūdeņi, smaržīgas dušas želejas un dažnedažādi citi kosmētiskie līdzekļi, kas ļauj mums smaržot pēc kā vien vēlamies. Parfimērijas ražotāju piedāvājumā ir viss – sākot ar augļu un ziedu aromātiem līdz pat cigāra dūmu un zirga sviedru smaržai! Taču tajā pašā laikā teikt, ka savas īpašās smaržas mums vairs nav nemaz, ir nepareizi. Sava smarža ir katram no mums. Tāpat arī katrs no mums spēj to sajust kontaktējot ar citiem cilvēkiem, tikai ikdienā mēs to neapzināmies un nepievēršam tam praktiski nekādu uzmanību, lai gan zemapziņā šī, tik svarīgā, informācija saglabājas un tiek analizēta tik un tā. Ne velti ļoti daudzos veiktajos pētījumos un aptaujās pierādās, ka gan vīriešiem, gan sievietēm vislabāk patīk partnera dabiskā smarža, kas sajūtama tikko pēc dušas. Tā ir it kā tik netverama un nejūtama, taču smadzenes spēj šo smaržu uztvert un ieprogrammēt kā patīkamu sava mīļotā cilvēka smaržu, turklāt bieži vien šīs smaržas ir arī daļēji atbildīgas par vēlmi pēc tuvības ar otru cilvēku.

Mīlestības un seksa smarža?
Pastāv teorija, ka iemīlēšanās sajūta ir ļoti cieši saistīta ar mūsu dabīgo smaržu. Feromoni ir lielā mērā atbildīgi par to, vai attiecīgais cilvēks mums iepatīkas, vai nē, turklāt, ja mums iepatīkas šie otra cilvēka izdalītie feromoni, tad mēs varam kļūt kā traki pēc šī cilvēka. Tas izskaidro faktu, ka nereti iemīlējušies cilvēki savas sajūtas salīdzina ar, piemēram, tauriņu lidošanu vēderā, jo šajā laikā mēs pat īsti nevaram noformulēt, kas tieši mūs partnerī piesaista, ir sajūta, ka mums patīk viss, mums viņu vienkārši vajag! Turklāt interesants ir apgalvojums, ka visbiežāk mēs otru cilvēku izvēlamies pēc smaržas, kas ir ļoti līdzīga mūsu pašu smaržai. Tātad, pēc zinātnieku domām, divi iemīlējušies cilvēki smaržo līdzīgi.

Cilvēkam feromoni visintensīvāk izdalās sešās ķermeņa zonās – padusēs, krūšu galiņos, dzimumorgānu rajonā, mutes un lūpu rajonā, uz acu plakstiņiem, kā arī ārējās auss apvidū. Un pavisam loģisks ir fakts, ka šī smarža visintensīvākā kļūst tieši seksuālo kontaktu laikā. Šī smarža mūs neapzināti uzbudina un sagatavo seksuālajām aktivitātēm, tā arī ir daļēji atbildīga par eiforijas sajūtu, kas rodas seksa laikā. Kopumā var teikt, ka feromoniem ir milzīga nozīme seksuālajā dzīvē, jo tie vairāk vai mazāk nosaka, cik izdevies būs mūsu sekss ar attiecīgo partneri. Ja mūsu smaržas ar partneri saskan un ir abpusēji patīkamas, tad sekss izdodas, šis partneris spēj mūs spēcīgi uzbudināt un mēs viņu iekārojam, taču, ja partneriem savstarpēji smaržas nav saistošas, patīkamas un ir nesaderīgas, tad līdz seksuālajam kontaktam pēc būtības šie cilvēki nemaz nenonāk, jo nespēj viens otru iekārot un uzbudināties. Zinātnieki apgalvo, ka, pēc būtības, šī mūsu dabīgo smaržu saderība ar partneri ir lieliska seksa pamatnoteikums, aiz sevis atstājot gan mīlēšanās tehniku, gan citas, it kā, tik svarīgas lietas.

Jaunāks cilvēks, izteiktāka smarža
Pētījumi pierāda, ka cilvēka organisms visintensīvāk feromonus izdala tieši vecumā no 15 – 35 gadiem. Pēc šī vecuma feromonu izdalīšanās intensitāte lēnām noplok. Tas viss, protams, arī ir saistīts ar bioloģiju, jo tieši šis vecuma periods dabiski ir tas, kurā mūsu galvenā dzīves sūtība ir meklēt partneri un radīt dzimtas turpinājumu. Interesants ir fakts, ka daļa zinātnieku uzskata – ar šo feromonu izdalīšanās aktivitāti var skaidrot tā saucamo pusmūža krīzi, kad vīrietis aiziet no sievas pie jaunākas sievietes, vai sieviete sāk meklēt jaunāku mīļāko, jo pašas vīrs šķiet pavisam apnicis. Izrādās, ka skaidrojums tam ir gaužām vienkāršs – šie cilvēki viens otru ir atraduši pēc smaržas, sagājuši kopā dēļ smaržas, viņi ir līdzīgi un viņiem viss, it kā, saskan, taču problēma rodas tajā brīdī, kad feromonu izdalīšanās intensitāte sāk noplakt. Viņi vienkārši vairs neuztver otra īpašo smaržu tik intensīvi, tā sāk zust un līdz ar to zūd arī interese, iekāre un partnera pievilcība.

Protams, zinātne un uzņēmējdarbība iet roku rokā, un jau šobrīd pasaulē ir radīti mākslīgie feromonu preperāti, kas sola aizstāt mūsu dabisko un, it kā, vairs ne tik intensīvo smaržu, lai tādējādi nodrošinātu mums panākumus privātajā dzīvē, attiecībās ar cilvēkiem utt. Taču, vai tiešām šie mākslīgie kosmētiskie līdzekļi spēj darboties tikpat intensīvi kā dabīgie? Par šo tēmu norisinās asas diskusijas – daļa pētnieku uzskata, ka tas ir iespējams, savukārt daļa to asi kritizē, jo katram cilvēkam taču piemīt sava īpaša smarža, kuru nav iespējams aizstāt ar universālu feromonu preperātu.

Lai kā arī nebūtu, feromoniem ir vērts pievērst uzmanību ikdienas dzīvē. Citiem vārdiem – zināšanas par feromoniem var palīdzēt mums izprast gan līdzcilvēkus, gan pašiem sevi, jo šīs tik netveramās, taču pastāvošās smaržas tieši vai ne tik tieši tomēr ietekmē mūsu dzīvi, kuru dzīvojam saskarsmē ar citiem cilvēkiem.

6 komentāru
  1. Pati esmu pārliecinājusies, ka mīlu cilvēku, kura smaržu dievinu, tas darbojās. Atceros, ka skolā bioloģijas skolotāja rādīja filmu par cilvēka dabīgo smaržu, bija interesanti. Ir cilvēki, kuri nomāc savu smaržu ar dažādiem mākslīgiem aromātiem, varbūt tāpēc cilvēki vairs nav pievilcīgi viens otram?! Tāpēc es priekš sevis secinu, ka nevajag pārspīlēt ar visādām D&G, priekš ballītes jā, ikdienā laikam nē. 🙂

  2. Piekrītu Sunshine! Jo mīļotā cilvēka smaržai ir jāpatīk, man arī tā ir! Citādi nemaz nevaru iedomāties! Un ikdienā tiešām nevajag pārspīlēt ar visiem mākslīgajiem aromātiem. Elementāra higiēna – jā, bet pārspīlēta iesmaržošanās tikai padara mūsu smaržu vājāku.

  3. Jā gan, man bija draugs, ar kuru man bija ideāla garīgā, intelektuālā saskaņa, bet citādi bija, nu, apmēram tā, kā bučot savu vecmāmiņu. Jauki un mīļi, protams, bet tas tomēr nebija tas, ko es gribēju sagaidīt no sava vīrieša, tāpēc arī mūsu attiecības pārtrūka. Viņa pašapziņu graut negribēju, tāpēc izdomāju pavisam ”latinoseriālisku” iemeslu savai aiziešanai, bet pie vainas būs bijusi tieši neatbilstīgā bioloģija. Draņķa feromoni, izjauca tik daudzsološas attiecības…

  4. karoč pasmaržo padusi pēc darba vai kacāšanās ja cepī tad dzīvosim kopā ja nē tad atā

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.