espati.lv ekspertu sleja. Uz jautājumiem atbild dermatoloģe

Kā jau stāstījām, espati.lv ekspertu rubrika ir nedaudz mainījusi savu veidolu. Mēneša sākumā piedāvājām tev rakstu par ādu un tās veselību un aicinājām tevi uzdot jautājumus dermatoloģei Kristīnei Azarjanai. Šodien sniedzam atbildes uz visiem lasītāju uzdotajiem jautājumiem par ādas veselību.

Es vēlējos pajautāties no kā rodas tādas kā sarkanas puķītes, punktiņš vidū un sarkani vadiņi apkārt? Ja ir aizdomas, ka ir apsaldēta sejas āda, ko varētu darīt lietas labā?

Atbild Kristīne Azarjana
Grūti pateikt neredzot, bet izskatās, ka tās ir tā saucamās asinsvadu zvaigznītes, kuras var likvidēt ar lāzera vai IPL (intensīvi pulsējošās gaismas) palīdzību.
Ja ir apsaldēta sejas āda, jebkurā gadījumā vajadzētu pakonsultēties pie dermatologa, iespējams, piemeklējot pareizus kopšanas līdzekļus ādu varētu sadziedēt.

Man jau kādus trīs gadus dekoltē zonā un uz muguras ir sarkani izsitumi, tie man ir visu cauru gadu, bet vasarā saulē, karstumā  pastiprinās un paliek spilgti sarkani un izsitās uz āru. Bet, piemēram, reizēm varu visu dienu sauļoties un pleķi mazliet pat samazinās, bet nākamajā dienā sauļojoties, jau atkal parādās briesmīgie pleķi.
Tāpat jau apmēram gadu mokos ar ļoti sausu sejas ādu, it sevišķi uz pieres un deguna. Esmu bijusi pie dermatologa, man ir taisītas visas asins analīzes, bet nekas nav atrasts. Šobrīd sejai lietoju Eucerin krēmu, varbūt jūs varētu kaut ko ieteikt, ko lietot sejai un dekoltē?

Atbild Kristīne Azarjana
Man grūti noteikt diagnozi, neredzot izsitumus, jo izsitumi mēdz būt ļoti dažādi. Ja ādas sausums vairāk skar pieri un degunu, varētu pieņemt, ka tā ir sēnīte, kas varētu skart arī dekoltē un muguras daļu. Bet ar interneta strapniecību brīnumlīdzekli nespēšu ieteikt. Eucerin produkcija ir ļoti laba, bet, iespējams, ir vajadzīgs arī kāds medikaments.

Kādas problēmas rodas, ja burkānu sulu dzer ilgāk par divām nedēļām no vietas? Es visu ziemu dzeru ikdienas pa glāzei burkānu sulas…

Atbild Kristīne Azarjana
Veselīga uztura faniem, kas pārmērīgi daudz lieto burkānu sulu, būtu jāatceras, ka vitamīnam A pārmērīgi lielās devās ir hepatotoksiska darbība, respektīvi šis vitamīns nelabvēlīgi iedarbojas uz aknām.

Man ir problēmas ar sejas mazgājamiem līdzekļiem. Neesmu vēl atradusi tādu, kas apvieno divas svarīgs lietas – attīra seju un vienlaikus – nesausina. Parasti ir vai nu variants, ka mazgājamais līdzeklis atstāj tādu glumu kārtiņu uz ādas un ir sajūta, ka ātri jāiet mazgāties, vai arī seja ir mirdzoši tīra un sausa, sausa.  
Atbild Kristīne Azarjana
Mazgājamais līdzeklis ir jāizvēlas atkarībā no ādas tipa. Ja tas susina ādu, tas varētu būt piemērots taukainai/kombinētai ādai, un tad šis susināšanas efekts arī ir nepieciešams, jo tauku dziedzeri turpina darboties un pēc kāda laika atkal ietauko ādu. Lai mazinātu šo nepatīkamo, velkošo sajūtu, pēc sejas mazgāšanas būtu jālieto mitrinošs krēms.

Kā sevi pasargāt no sēnītēm? Tur jau ar 2 litriem ūdens dienā un sejas mazgāšanu droši vien nepietiks?
Atbild Kristīne Azarjana
Sēnītes ir mums visapkārt. Un tās ir dažādas. Bet pamatā tās inficē ādu vai nagus, ja ir zaudētas aizsargspējas. Par ādu ir jārūpējas, lietojot pareizus kopšanas līdzekļus, un nedarot tai pāri (piem., solāriji – pastiprināta svīšana un siltums ir labvēlīga vide sēnīšu infekcijai, baseinos noteikti jāizmanto čības utt.) .

Man atliek apēst treknāku kūku vai tos pašu sāļos riekstiņus, vai čipsus, ka sejas āda nikni reaģē. Varbūt ir līdzekļi, kas šādu ādas niķošanos novērš jau saknē?

Atbild Kristīne Azarjana
Kuņģa-zarnu trakta problēmas ir cieši saistītas ar ādu. Iespējams, ir kāda fermentopātija un īpaši produkti netiek sagremoti, kā gribētos, tāpēc āda reaģē. Iespējams, ir jāveic kādas papildus analīzes.
Protams, ir lokāli līdzekļi, ar kuriem var risināt ādas problēmas, ja jūt, ka tās tuvojas.

Kā tur īsti ir – lūpu balzāmi neizraisa pieradumu un atkarību? Esmu ievērojusi, ka ziemā tos aktīvi lietojot, esmu burtiski atkarīga no tiem. Ja nav uzziests, šķiet, ka lūpas ir izkaltušas un jūtīgas. Kāpēc tas tā?

Atbild Kristīne Azarjana
Pieradumam nevajadzētu rasties, svarīgi, lai lūpu balzāms ir aptiekas produkts.

Man ir redzami sarkani asinsvadu kapilāri zem vaigu ādas. Ir kādi risinājumi? Ja iespējams, gan lētāki, gan dārgāki.
Atbild Kristīne Azarjana
Ir kosmētiski līdzekļi, kas ir paredzēti šādai ādai un ilgstoši lietojot samazina šos asinsvadus. Ātrāka un efektīvāka metode būs apstrāde ar lāzeru vai IPL (intensīvi pulsējošo gaismu).

Sveicināti, man ir 18 gadi, pūtītes un rētas uz vaigiem, vēlējos uzzināt vai man varētu palīdzēt lāzerprocedūras sejai un cik tas varētu izmaksāt?

Atbild Kristīne Azarjana
Ja joprojām ir strutaini elementi, tad visas lāzerprocedūras nevar veikt. Vispirms ir jāizārstē pinnes. Paralēli var veikt lāzerprocedūras pēcpiņņu pigmentācijas un rētu mazināšanai – viena procedūra apm. 40 Ls, jāveic 3 – 4 procedūras ar 1 mēneša atstarpi. Ja vairs nav strutainu elementu, var veikt ādas lāzerslīpēšanu  – izmaksas no 400 līdz 900 Ls., atkarībā no apstrādājamā lauka un izvēlētā lāzera. Bet katrs gadījums ir individuāls.

Man ir taisīta vesela čupa ādas analīžu, bet tāpat nevienam nekas nav skaidrs. Tādas nepatīkamas pumpas man ir tik un tā. Kādreiz es domāju, ka tas beigsies, kad "būšu liela" – un nekā – nekas daudz nav mainījies, lai gan man jau 26.

Atbild Kristīne Azarjana
Tā kādreiz gādās, ka analīzes īsti neko neuzrāda, bet, iespējams, tās ir hormonālas dabas problēmas, kad ir izmainīta receptoru jutība pret hormoniem, hormonu līmenim paliekot nemainīgam, tad šo stāvokli asins analīzēs nav iespējams konstatēt. Nozīme ir arī iedzimtībai. Tādos gadījumos ir jāpiemeklē pareizi ādas kopšanas līdzekļi.

Man sen, sen atpakaļ kosmetoloģe ieteica katru rītu pāris reizes paslidināt pa sejas ādu ledus gabaliņu. Ledus gabaliņos no dažādām zāļu tējām taisu joprojām un gandrīz katru rītu izpildu šo procedūru. Gribēju apvaicāties, vai kosmetologi joprojām atzīst to par labu esam?

Atbild Kristīne Azarjana
Jā, kontrastprocedūras ādai nāk par labu.
Ko darīt ar ziliem riņķiem zem acīm un vispār ap acīm. Tas nav tikai saistīts ar nogurumu. Kaut ko esmu dzirdējusi par to, ka cēlonis varot arī būt, ka asinsvadi ir tuvu ādai. Vai ar to vispār ir iespējams kaut kā cīnīties?
Atbild Kristīne Azarjana
Jā, ir iespējama apstrāde ar lāzeru.
Kā tad lai cīnās sēnīti – sabojerisko dermatītu? Izskatās, ka man kas tāds ir matu zonā, aizmugurē, tuvāk kaklam. Sākumā domāju, ka blaugznas parādījušās (līdz šim blaugznas nebija problēma), tagad šķiet, ka tā tomēr ir sēnīte.

Atbild Kristīne Azarjana
Tas var būt gan seborejiskais dermatīts, gan psoriāze, gan kāda cita slimība. Būtu jāparādās dermatologam un jāpiemeklē piemērota ārstēšana.

Liels paldies dakterei Kristīnei Azarjanai par atsaucību. Pēc pāris nedēļām tev piedāvāsim jauno mēneša speciālistu, kam varēsi uzdot interesējošus jautājumus. Ja ir kāds speciālists, ko īpaši vēlētos redzēt espati.lv ekspertu slejā – neklusē, raksti uz [email protected].

15 komentārs
 1. Šitas bija feini – uzdevu jautājumu un operatīvi saņēmu atbildi. Piekrītu – nav pārāk izsmeļoši, bet – a ko var gribēt konkrēto problēmu neredzot? Paldies.

 2. a kas tie tadi par kemiem sarkana dzislojuma arstesanai uz sejas? kur tadus pardod? Un kadas situacijas tie kaut ko dod? jeb sanak, ka vienmer labak izveleties lazerproceduras?

 3. Man biaj tas jautājums par tiem sejs mazgājamiem līdzekļiem. Diemžēl nesaņēmu atbildi, no kuras būtu kaut druksu jēgas:( Man ir kombinētā āda (tā ir teikušu dzīvē satikties kosmetologi) – to es zinu, bet starp kombinētās ādas kopšanas līdzekļiem neesmu atradusi tādu, kas patiešām notīrītu seju. Notīra – tie, aks paredzēti taukainas ādas kopšanai, bet ti savukārt sausina. Man gribējās uzzināt, varbūt ir kaut kāds zelta vidusceļš.

 4. Paldies par to ideju ar ldus gabaliņu! Nemaz nav ik grūti īstenot no rītiem:) Nez, a jānosusina, vai jāa’tstāj, lai nožust izkusušais ūdens?

 5. Nu jūs kā maziņas – tas skaidrs, ka jāiet pie ārsta, lai var redzēt to problēmu. No attāluma ari recepti nevar izraksīt. Es, piemēram, biju aplam esv notiekusi diagnozi “no attāluma”. Ticu, kā ārsts var palīdzēt ar šādiem rakstiskiem padomiem tikai vienkaršos un nenopietnos gadījumos. Ir taču speciālas ziedes, ko izraksts ārsts, un ko pat jāpagatavo pēc receptes aptiekā.

 6. es arī jau no pusaudzes gadiem mocījos ar pumpām uz sejas, gāju pie dermatologiem, esmu izmēģinājusi visvisādus līdzekļus, bet nekas tā īsti nekad nepalīdzēja! un tikai pagājšgad man viena dermatoloģe jau pirmajā vizītē pateica, ka tās pumpas metās no pārtikas produktiem, man jāizvairās no piena produktiem un kviešu miltu izstrādājumiem. un tā arī bij, ka es diezgan daudz patērēju gan visādus jogurtus, gan kefīrus. un sākot piedomāt pie tā ko es ēdu, tiešām tās pumpas pazuda.
  tā ka var zieķēt uz tās sejas ko grib, bet galvenokārt jādomā par uzturu! tikai žēl, ka man neviens dermatologs to nepateica ātrāk, esmu tik daudz naudas izšķiedusi visādos eucerin, vichy, visvisādās aptiekas ziedēs un kad biju jautājusi vai pārtika kaut ko ietekmē, vienīgais ko varēja pateikt, ka jāierobežo saldumi, bet tas jau tāpat skaidrs!
  ļoti žēl, ka ir tik maz dermatologu, kas tiešām var palīdzēt un kaut ko ieteikt! arī šeit atbildes ir ļoti vispārīgas un nav neviena sakarīga ieteikuma!

 7. Labdien! jau vairakus menesus mocos ar niezosu adu,niez veders un galvas pakausis,dazkart viss kermenis,dekolte zona metas sarkani pleki,seviski pec dusas,it kaa nesaap,bet jutami surst/niez.Kas tas varetu buut,metas bailes un vissliktakaas domas…..

 8. Sveiki! Diskomfortu izraisa matiņu ieaugšana ādā [bikini zōnā, padusēs, kājām] ! Nav atšķirības vai kājas skuju vai vaksēju – matiņi ieaug! Bikini zōnu vaksēju, paduses epilēju – matiņi ieaug! Lietoju dažādus skrubjus, ādu mitrinošus losjōnus/ kremus, taču MATIŅI IEAUG… Pie tam uz kājam un bikini rajōnā, kur matiņi ir bijuši ieauguši, apkārt matiņam paliek tāds kā violets, nesāpīgs pleķītis/ punktiņš…

 9. Uzrakstīšu tepat, cerībā, ka kāds man marta sākumā sniegs atbildi! 🙂
  Sveiki, man drīz būs tikai 18 gadu, bet sejas āda izskatās ļoti nogurusi un nedzīva, ja tā var izteikties. Pastāvīgi uz viena vaiga veidojas strutainas pumpas, kas aug diezgan lielos apkārtmēros, kad pumpas gals jau iekrāsojās dzeltens, to uztveru par zīmi, ka var spiest ārā, kad šo pumpu izspiežu, tā izdod lielu strutu daudzumu, un vēlāk visu laiku sulo. Sejas ādas ir diezgan sausa, bet ne pārmērīgi. Tomēr tad, kad puma ir izspiesta āda nāk nost vairākās kārtas tai vietā, līdz var redzēt jēlumu. Pēc 3 dienam ir krevele, ja paveicas, tad sadzīst, ja ne tad sākas no jauna. Beigas praktiski vienmēr dzīst mēnešus un atstāj nospiedumus. Man bail, ka manā jaunībā jau nesabojāju smagi seju!? Ko darīt, kāpēc šis pumpas rodas? Izteikti uz viena vaiga un starp uzacīm (virs degun T zonā) Esmu bijusi pie dermatologa un kosmetaloga, vairāk par auzu putras masku nav ieteikuši. Efekts nebija vērojams, tāpēc sāku lietot biezpienu + krējumu + pienu + balto mālu. Bet arī no šī efekts ir mazs. Varbūt ir īpaši kaut kas, kas šo visu izraisa?!
  Ar cieņu. 🙂

 10. Neesmu nekāda daktere, taču es domāju – “te”, ka tev ir rūpīgi jāizanalizē sava ēdienkarte, ko un cik daudz ēd un dzer. Jāpieiet šai lietai nopietni t. i. vai tavā uzturā ir pietiekami daudz dārzeņu un augļu svaigā veidā, kā arī sautētu, vārītu utt. Rupja maluma maize (piem. Ķelmēna rudzu maize), liesa gaļa un galvenais ūdens, vai dažādas zāļu tējas bez saldinātājiem. Iespējams, tevī vēl trako hormoni, taču ēdienkarte ir ārkārtīgi svarīgs faktors, jo ja stum vaigos bulciņas, čipšus, fri kartupeļus un tam pa virsu uzdzer coca colu utt., tad būs pumpas un nekas nemainīsies. Tavs organisms, visticamāk, ir pilns ar šlakvielām un tā kā iespējams nepietiekami dzer šķidrumu (t. i. nevadi visas tās draņķības ārā ar izčurāšanas metodi), tad sārņi spiežas ārā pa tiem pieejamajiem ceļiem – ādu. Šobrīd svarīgi sakārtot ēdienkarti un šķidruma patēriņu (1,5 – 2,5l nesaldināta šķidruma ik dienu, viss atkarīgs no tava svara, formulu pameklē internetā). Papildus padomā arī vai pareizi kop ādu, vai ik rītu un vakaru to attīri un mitrini. Labas atsaukses dzirdētas par Seba Med kosmētikas līniju jauniešiem (nopērkama aptiekā), nav briesmīgi dārga, bet iedarbīga. Iegādājies gan attīrošo līdzekli ziepes vai putas, toniku, gēlu un katru rītu un vakaru parūpējies par savu ģīmi: ar āttīrošo līdzekli noņem sārņus, ar toniku tiec pie pareizā ph līmeņa ar gēlu mitrini. Pēc 2 nedēļām jau vajadzētu redzēt pozitīvus rezultātus. Taču sāc ar ēšanu un pietiekamu šķidruma daudzumu! Pēc laika pastāsti kā tev sokas ;)!

 11. Labdien! Man 5 gadu bērniņam uz kāju aukšdaļas,vairāk uz ārmalu zem ādas ir kā cieti kunkuļi un reizēm veidojas kulaka lieluma pietūkums,kas niez,bet nesāp.Kas tas ir? Un pie kāda ārsta griezties?Lūdzu palīdziet,jo esmu griezusies pie ārstiem,bet viņi konkrētu atbildi nesniedz.

 12. Jautājums kāpec man vaigi ir sarkani bet ap muti visa āda ir balta gribētu zināt kā to labot.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.