Ēšanas paradumu veidošana bērnam

Kā mēs zinām, ne vienmēr ir viegli ieviest un piekopt veselīgas ēšanas paradumus. Mazuļa šodienas mīļākais ēdiens rīt var būt pilnīgi viņam nepieņemams. Tu vari grimt pārdomās un jautāt sev, kas noticis, bet šķīvis paliek neaiztikts. Mazais strauji attīstās, un tikpat strauji mainās un veidojas viņa garšas izjūtas un ēšanas paradumi. Apskatīsim dažus vienkāršus veidus, kā palīdzēt bērniņam iemācīt pareizus ēšanas paradumus.

Ievēro režīmu. Regulārās ēdienreizes ir ļoti svarīgas augošam organismam, tāpēc ikdienas ēdienreizes plāno vienā un tajā pašā laikā. Bērna kuņģītis ir maziņš, tāpēc starp ēdienreizēm viņam bieži prasās kādas uzkodas. Čipsu, cepumu un konfekšu vietā, piedāvā augļus, sieru vai citu veselīgu našķi.

Ļauj mazajam izvēlēties. Dod mazajam izvēles iespēju, bet pieturies pie veselīgas ēšanas principiem. Piemēram, pilngraudu brokastu pārslas ar pienu un ogām vai pilngraudu cepumi un jogurts. Piedāvājot vairākas izvēles iespējas, mazajam nešķitīs, ka tu gribi uzspiest savu viņam viedokli.

Seko līdzi arī saviem ēšanas paradumiem. Bērni dara to pašu ko mēs, pieaugušie. Mēs esam vecāki, tātad rādām priekšzīmi saviem bērniem. Ja tu ēd čipsus un uzdzer limonādi, neceri, ka tava atvase pārtiks tikai no dabiskiem jogurtiem un pilngraudu produktiem. Atceries, mazās austiņas, actiņas un mutīte seko līdzi katrai tavai kustībai.

Iesaisti mazo ēdiena gatavošanā. Bērniem ļoti patīk visādas aktivitātes, īpaši ja to var darīt kopā ar māmiņu. Nepievērs uzmanību nelielajai nekārtībai, pieliec krēsliņu pie galda un gatavo kopā ar savu mazo. Tas ne tikai padarīs viņa pusdienas interesantākas, bet arī daudz ko iemācīs par uzturu, mērvienībām, formām un krāsām.

Neizmanto ēdienu kā kukuli
. Centies neizmantot kārumus, lai bērns sakārtotu mantas vai istabu. Pat tad, kad tavs acuraugs ir nobrāzis celi vai vienkārši jūtas saskumis, nevelc ārā noglabātās ledenes. Mazajam ir jāsaprot – ēdiens domāts tikai, lai remdētu izsalkumu.

Mēģini vēlreiz. Daudzi bērni nevēlas pagaršot jaunu, neredzētu ēdienu. Piedāvā atkal un atkal. Rādi piemēru. Ja mazais redzēs, ka tev tas garšo, viņš, iespējams, mainīs savas domas.

Neliec izēst tukšu šķīvi. Pretēji bērnudārzos piekoptajām tradīcijām, neliec savam mazulim noteikti notiesāt visu porciju. Bērns parasti pēc izjūtām apēd tik, cik dotajā brīdi viņam ir nepieciešams. Labāk uzliec mazāku porciju, un mazais pajautās, ja gribēs vēl.

3 komentāru
  1. Jā, par čipsiem un limonādi piekrītu, bet atecros, kā sīcim bija jāsāk iebarot tie mazu bērnu biezenīši – gaļa ar zirņime un burkāniem un tādā garā. Protams, bērns stumj karoti arī mutē mammai, bet man to visu norīt nācās ne visai viegli. Un pēc viebšanās iestāstīt, ka tas ir kautkas baigi labais, arī nesanāk. Tāpēc centos turēties 😀

  2. Jogurts NAV nekas veselīgs – daudz cukura, cietes, nekādu vērtību.

  3. Zinat, pēc visa rakstīta liekas, ka bērns valda par vecaku spriedumiem, bet tas nav labi. Protams uzspiest nav labi, bet visatļautība arī ne. Ja ne kā cita nav ko est un jāēd viens un tas pats 3 dienas pēc kartas, tad ir jāēd. Ja bērnam paskaidro visu viņš pienems to ka tas ir, jo to saka mamma. Lielākā daļa šeit rakstīto rakstu ir tendēti – ka tik bērnam nav uzspiest, lai vins izlemj pats utt. Sviests

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.