Es ļoti SVĪSTU – KO iesākt?

Siltais laiks liek manīt par tādu problēmu kā pastiprināta svīšana. Svīšana ir pavisam normāls un nepieciešams mūsu organisma process, taču sajūta, kad atskārsti, ka esi slapja un jūties briesmīgi netīra, turklāt pamani arī nejaukos pleķus uz drēbēm, nav tā patīkamākā! Ko var darīt lietas labā? Mūs konsultēja „Medicīnas sabiedrības ARS” profesionāle – dermatoloģe Dr. Ilze Koha.

KAS IR PASTIPRINĀTA SVĪŠANA?
„Svīšana ir dabīgs process,” iesāk Dr. Koha. „Svīšana notiek nepārtraukti, arī vispiemērotākajos temperatūras apstākļos, bez īpašas fiziskas piepūles.” Pastiprinātu svīšanu sauc par hiperhidrozi, kad sviedri izdalās vairāk nekā vajadzīgs. Ārste skaidro: „Šajā gadījumā visbiežāk pastiprināti svīst paduses, plaukstas, pēdas, piere.” Primārās hiperhidrozes izraisītāji ir emocionālie faktori, piemēram, stress, taču sekundārā ir saistīta ar citām veselības problēmām un orgānu patoloģijām, alkoholismu vai rodas, lietojot atsevišķus medikamentus. „Arī pubertātes, grūtniecības un menopauzes laikā var rasties vai saasināties pastiprināta svīšana,” stāsta ārste.

ANTIPERSPIRANTS DEZODORANTA VIETĀ
Lietojam antiperspirantu, nevis parasto dezodorantu. „Vieglas hiperhidrozes gadījumā ikdienā var tikt izmantoti antiperspiranti, kuru darbība ir vērsta uz daļēju svīšanas novēršanu.” Rūpīgi izlasi preces etiķetes informāciju un noskaidro, ko īsti esi nopirkusi vai grasies pirkt. Vēlams šos līdzekļus iegādāties aptiekās, turklāt – konsultējoties ar farmaceitu! Dezodorants nomaskē smakojošas paduses, bet necīnās pret pārmērīgu svīšanu. Ilze Koha skaidro īsto atšķirību: „Dezodoranti paredzēti sviedru specifiskās smakas nomākšanai, likvidēšanai, neitralizēšanai. Antiperspiranti savukārt daļēji novērš svīšanu, aizsprostojot un sašaurinot sviedru dziedzeru izvadkanālus.

Antiperspirants jāuzklāj no rīta un pirms gulētiešanas.
Šāda noteikuma ievērošana klīniskajos eksperimentos ir pierādījusies kā ekrstrēmi efektīva, lai novērstu nevēlamo svīšanu! Ja tu šo līdzekli uzzied tikai vienreiz visas dienas garumā, tad labāk pirms gulētiešanas uz sausas ādas nekā no rīta. Ieteikums: pamēģini antiperspirantu maigi iemasēt ādā.
Esi kritiska un uzmanīga. Lietojot antiperspirantus noteikti ir jāievēro ražotāja norādītā instrukcija! Parasti antiperspirantus nevarēsi lietot katru dienu, bet drīzāk – kursa veidā, pēc kura tiek ievērota pauze. Vienmēr atceries, kas svīšana pamatā ir NORMĀLA mūsu organismā notiekoša reakcija, tādēļ to apstādināt pavisam ir veselībai bīstami! Pirms antiperspiranta iegādes ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu, kas spēs vislabāk piemērot tev derīgāko produktu un ieteikt, kā to lietot. Un atceries – antiperspirants nav problēmas risinājums, vien palīglīdzeklis, lai tu justos labāk. Tādēļ – noteikti konsultējies ar savu ārstu, kas palīdzēs noteikt iemeslu, kura dēļ tad tu svīsti vairāk, kā vajadzētu!

PAREIZS APĢĒRBS
Izvēlies audumu, kas absorbē sviedrus! Šeit ideāli derēs kokvilna, sportistu apģērbs, kā arī latviskais materiāls – lins. Dermatoloģe skaidro: „Svarīgi izvēlēties laika apstākļiem un temperatūrai piemērotu apģērbu, ieteicams izvairīties no sintētikas, bet izvēlēties dabīgos materiālus.” Tāpat pievērs uzmanību auduma rakstiem – tumšākas krāsas un raibi apģērbi vienmēr gādās par to, lai sviedru pēdas būtu redzamas mazāk, kā tas ir, piemēram, uz balta apģērba.

Iegādājies „elpojošus” apavus.
Te atkal jārunā par dabīgiem materiāliem, kas, protams, ir vēlamāki, kā sintētika. Tāpat siltā laikā vēlams staigāt vaļējā tipa apavos vai, ja vari, ej basām kājām, jo tas ne tikai nepatiks sviedriem, bet būs labvēlīgi tavai veselībai kopumā.

Paņem līdzi rezerves drēbes.
Diez cik smagāka tava soma nepaliks no vēl vienas blūzītes. Varēsi pārģērbties pusdienlaikā. Tāpat ar kurpēm un zeķēm – droši ņem līdzi un maini!

IZMAIŅAS TAVĀ IKDIENĀ
Nē asiem ēdieniem un kofeīnam. Asie pipari tiešām var likt tev svīst daudz vairāk. Sīpoli un ķiploki var tavus sviedrus padarīt „smirdīgākus”. Lieto maigākus ēdienus. Tāpat izvairies no dzērienu lietošanas, kas satur kofeīnu – izrādās, arī tie var sekmēt pārmērīgu svīšanu! Ja tava problēma ir svīšana no stresa, dzer jebkuru nomierinošo tēju. Derēs salvija, piparmētra vai citronmelisa.

Liekā svara zaudēšana.
Ja tu esi ar palielinātu svaru, svara zaudēšana samazinās sviedru daudzumu. Loģiskā patiesība: jo smagāka esi, jo vairāk svīdīsi – tas tālab, ka tavam organismam ir ļoti grūti atvēsināties.

Higiēnas ievērošana. Katru dienu ej dušā vai vannā. Ja nepieciešams, ej dušā divreiz dienā. Vannas ūdenim var pievienot ēteriskās eļļas, tādējādi veiksmīgi novērsīsi nepatīkamo sviedru aromātu. Izmēģini rožu, lavandas vai apelsīnu eļļu. Rokas un pēdas izmēģini mazgāt ar sevišķu augu maisījumu – samaisi vienādos daudzumos eikaliptu lapas, ozolu mizas, valriekstu lapas, kā arī lazdu lapas. 5 tējkarotes mikstūras uz 2 litriem ūdens. Vāri 5 minūtes, pielej vēl aukstu ūdeni un nomazgā rokas un kājas. Kad doties ārā no mājas, paņem līdzi mazuļu salvetes vai mitrās salvetes, kas palīdzēs novērst sviedrus. Nēsā līdzi arī antiperspirantu un nebaidies to likt lietā!

JAUTĀJUMI ĀRSTAM
Kādus medikamentus vai procedūras lietot? „Pārmērīgas svīšanas gadījumā reizēm pielieto farmakoloģiskus preperātus. Ir lokāli lietojamie medikamenti un sistēmiskie, piemēram, trauksmi mazinoši medikamenti. Pastāv arī nefarmakoloģiskas metodes, piemēram, ķirurģiskas,” paskaidro ārste Dr. Ilze Koha.

Cik drošas ir botulīna injekcijas svīšanas novēršanai?
„Botulīna toksīna zemādas injekcijas uzskata par efektīvāko metodi hiperhidrozes ārstēšanā. Drošs veids, kā mazināt hiperhidrozi padusēs un plaukstās. Parasti netiek novērotas blakusparādības vai alerģiskas reakcijas,” stāsta dermatoloģe.

Vizīte pie ģimenes ārsta vai dermatologa
. „Pirms tiek veikta kāda medikamentoza vai ķirurģiska ārstēšana, vēlams noskaidrot hiperhidrozes iemeslus, vai pastiprinātā svīšana nav kādas saslimšanas blakusparādība. Tad attiecīgi jārisina šis cēlonis, lietojot attiecīgos medikamentus un piemērojot ārstēšanu,” norāda Dr.Koha. Viņa piebilst: „Katra paciente jāizmeklē individuāli, lai piemērotu atbilstošāko metodi, nepieciešamības gadījumā jāveic papildus izmeklējumi.”
8 komentāru
  1. Šo pavasari esmu atklājusi tādu līdzekli – Maxim! ļoti labs – iesaku! Man ir jūtīga āda un man der, tas samazina svīšanu jūtami. Pirku aptiekā.

  2. Vai varētu saņemt no ārsta dermatologa kādu komentāru/atzinumu par tādiem līdzekļiem kā piemēram Dry Dry vai Perspi-Guard, kuru sastāvā esošie alumīnija savienojumi ļauj izvairīties no “slapjām” padusēm? Tie aktīvi tiek reklamēti internetā. Vai arī Maxim ir no tās pašas “sērijas”?

  3. Uj, uj, skatoties lustīgajā bildē varētu pat domāt, ka pārmērīga svīšana ir makten pievilcīga.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.