Es griiiiibu!!!

Kārtējo reizi pie lielveikala kasēm mazs knauķis ar asarām acīs pretendē uz čupačupsu, bārbiju vai pūkainu mantiņu. Tā ir ikdiena. Ne velti vairums vecāku izvairās no lielveikala apmeklējuma kopā ar bērniem. Bieži gājiens uz lielveikalu sākas ar skandālu pie pirmā rotaļlietu veikala un nerimstas, kamēr mazais iegūst kāroto.

Mūsdienās jau četrgadnieki apzinās sevi kā patērētāju, sekojot līdzi rotaļlietu modei vai izvēloties tikai pareizos kārumus. Uz vecāku maciņu rēķina rotaļlietu, bērnu drēbīšu un pārtikas industrijas apgrozījums palielinās ar katru gadu. Mārketinga un reklāmas speciālisti izdomā arvien jaunus veidus, kā piesaistīt mazo pircēju, kuram ir visai maza nojausma par to, kas ir nauda. Kā audzināt mazo patērētāju?


Mazais vēlas visu, ko reklamē televīzijā

Bērni ir ļoti uzņēmīgi pret reklāmām televīzijā, tāpēc viegli pakļaujas to ietekmei. Vienīgais veids, kā no tā izvairīties, ir ierobežot komerctelevīzijas skatīšanos. Tā vietā izvēlies DVD filmas vai citas ar televīzijas skatīšanos nesaistītas nodarbes.
Katru reizi, apmeklējot lielveikalu, mazulis pieprasa, lai viņam kaut ko nopērc.

Ieguldot laiku un pacietību, no šī paraduma var samērā viegli atbrīvoties. Pirms došanās uz lielveikalu sastādi pirkumu sarakstu. Ļauj mazajam izvēlēties vienu lietu, ko viņš varēs nopirkt, kad būs veikalā. Ja mazulis veikalā maina savu viedokli vai vēlas vairākas lietas, nepiekāpies. Tas iemācīs bērnam laicīgi pārdomāt savu izvēli. Sastādot nākamo pirkumu sarakstu, jau iepriekš mazajam paskaidro, ka šoreiz viņam nekas netiks pirkts (pamato to – alga, nepietiek pārtikai tml.) Ja tomēr mazais lielveikalā niķojas, paliec pie norunātā. Nepērc kārumus vai niekus nomierināšanas nolūkiem. Ar laiku mazulis būs iemācījies plānot pirkumus kopā ar tevi un saprast, ka ne vienmēr var iegūt to, ko konkrētajā brīdī vēlas.

Naudas vērtība
Kopīga pirkumu plānošana ir viens no līdzekļiem, kā bērnam radīt izpratni par naudu un tās vērtību. Ja mazais uzstāj, ka vēlas sev kādu dārgāku mantu, paskaidro, ka vari tam iedot tikai zināmu daļu no tās cenas. Ļauj viņam izvēlēties, ko darīt ar šo naudu. Iztērēt uzreiz, iegādājoties kādu kārumu, vai izvēlēties lētāku rotaļlietu. Vari rosināt atlikt mazo pirkumu, bet nākošreiz iegādāties jau kaut ko vērtīgāku. Lai mazais labāk saprastu, kādu labumu viņš iegūst, taupot naudu, sākumā krājiet īsāku laika periodu. Vēlāk iegādājies pievilcīgu krājkasīti, lai mazais var krāt kaut kam vērtīgākam.

5 komentāru
  1. Mammai vienkārši jāmāk uztaisīt cietu seju. Ja neizdodas, lai ar bērnu iet iepirkties tētis:)

  2. Pazīstama situācija. Reiz parēķināju, cik naudas man sīkasi ar šitādiem gribu izdīc. Sanāca aptuveni 3 ls dienā. Biju šokā – par visādiem mēsliem! Vislabāk darbojas vārdi – ej ņem, bet man nebūs, ar ko samaksāt, atliek zagt, bet tad sēdēt cietumā. Ir piedzīvotas arī pāris histērijas lēkmes un bez maz izklāšanās zvaigznītē uz veikala grīdas. Bet pēc šāda gājiena kaut ko pirkt vispār būtu neprāts.

  3. Siikie uz dārziņu ar mobilajiem – drīz 3 gadniekam būs savas kreditkartes – kursh tad vairs cūkā naudu glabā:)

  4. Reklaama, multenes utt. Manam 5 gadi un apseestiiba Ben10…
    cik nauadas nav izteereets…;D

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.