Enerģijas dzērieni un to spēka avoti

Malkojot enerģijas dzērienus, daudzām no mums ir sajūta – tas droši vien kaitē veselībai. Ja palūkojamies uz sastāvdaļu sarakstu, tad katrs nosaukums šķiet gudri maskējusies E viela. Ir dzirdēts, ka enerģijas dzērienus ir slikti lietot kopā ar alkoholu, lai gan īsti nezinām – kāpēc? Par spīti aizspriedumiem, enerģijas dzērieni ir pietiekami populāri mūsu valstī un atšķirībā no vairākām citām Eiropas zemēm – brīvi nopērkami. 
espati.lv noskaidroja, cik bīstamas vielas īsti slēpjas aiz klasiskākajiem enerģijas dzērienu komponentiem un kāda ietekme tām ir uz cilvēka organismu. 

Vairāki zinātnieki ir norādījuši, ka koncentrācijā, kādā daudzas no stimulējošām vielām pieejamas enerģijas dzērienos, neizraisa ievērojamu reakciju vai blakus parādības. Savukārt nereti mēs aizraujamies un izdzeram vairākas bundžiņas. Lai gan ir reģistrēti skandalozi gadījumi, kad enerģijas dzērienu pārmērīga lietošana savienojumā ar smagu fizisku slodzi vai alkoholu, beigušies letāli, parasti pārdozēšana izraisa vien bezmiegu, aizkaitināmību, asinsspiediena un sirdsdarbības izmaiņas un biežu urinēšanu. Pats niknākais stimulants visos enerģijas dzērienos ir kofeīns. Pārējo vielu ietekme ir daudz nosacītāka un iespējams paģēr uz zināmu placebo efektu, kad cilvēks jūtas savādāk, nevis objektīvu iemeslu dēļ, bet gan tādēļ, ka viņš tic, ka tā jānotiek.

Kas enerģijas dzērieniem „vēderā”?

Maz pazīstamos stimulantu nosaukumus uz enerģijas dzērienu bundžiņām nosacīti var iedalīt divās daļās. Pirmie ir tie, kurus nelielās dozās ražo arī mūsu pašu organisms, otrie – iegūti no dažādiem augiem vai ķīmiskiem savienojumiem.

● Organismā esošās vielas

Taurīns 
Grieķu valodā „taurus” nozīmē bullis. Nelielās devās organisms šo vielu rada pats. Papildinājumus mēs gūstam ēdot gaļu un jūras produktus. Taurīns cilvēka ķermenī nepieciešams normālai skeleta muskulatūras darbībai. Daži pētījumi liecina, ka atkarībā no situācijas tas regulē – paātrina, vai palēnina sirdsdarbību. Enerģijas dzēriens šo vielu nereti reklamē kā enerģijas avotu un stimulantu, lai gan pēdējos gados veiktie zinātniskie pētījumi liecina, ka šīs vielas koncentrācijai nav nedz pozitīva, nedz negatīva ietekme uz cilvēka organismu.

Inositols 
Arī tā ir organiski ķīmiska viela, ko izstrādā cilvēka ķermenis un ar kuras līdzdalību mūsos notiek virkne bioloģisku procesu. Inositols mūsu organismā rodas galvenokārt pateicoties augļu, pākšaugu un riekstu lietošanai uzturā. Iespējams, enerģijas dzērienu ražotāji šo vielu savos produktos izmanto tā divdomīgā pielietojuma dēļ. Enerģijas dzērienu tēls nereti cilvēkiem saistās ar ko mazliet velnišķīgu un neatļautu robežu pārkāpšanu. Savukārt narkotiku ražotāji inositolu izmanto kā piemaisījumu, piemēram, kokaīnam un heroīnam, jo tam nav garšas un ir labas šķīšanas spējas. Medicīnā ar inositola preparātiem ir samērā sekmīgi mēģinājumi ārstēt psihiskas saslimšanas un dažādas depresijas formas. Iespējams, nākotnē to izmantos arī vēža novēršanai, jo veikti pētījumi, kas liecina par šīs vielas labvēlīgu ietekmi ārstēšanas procesā. Zinātnieki mierina, ka tādā apjomā, kā inasitols pieejams enerģijas dzērienos, tā iedarbība ir niecīga un neitrāla. Citi zinātniski avoti savukārt vēstī, ka ķermenis nemaz nespēj patērēt vairāk inositola, kā tam normāli nepieciešams. Pārējais tiek vienkārši izvadīts no tā ārā.

L-karnitīns 
Arī šo vielu ražo mūsu organisms, un tā rodas, lietojot uzturā sarkanu gaļu, piena produktus un riekstus. L-karnitīns stimulē sirdsdarbību, mazina noguruma un nelielu sāpju sajūtu, stiprina imunitāti. Nereti šī viela ir papildus jāuzņem veģetāriešiem un cilvēkiem, kas strādā smagu fizisku vai garīgu darbu, jo organisms pats nespēj saražot vajadzīgo daudzumu. Tomēr normālos apstākļos L-karnitīna mums pilnībā pietiek, savukārt tā koncentrācija enerģijas dzērienos ir tik neliela, ka nespēj izraisīt izmaiņas mūsu pašsajūtā.

B vitamīnu grupa 
Daudzos enerģijas dzērienos tiek pievienoti B grupas vitamīni. Mūsu organisms pats ražo šos vitamīnus, tomēr, lai nodrošinātu vajadzīgo daudzumu, cilvēks tos uzņem ar pārtiku, ēdot aknas, tunci, graudaugus, kartupeļus un čilī piparus. Lai gan katram no astoņiem B grupas vitamīniem ir sava nozīme un funkcija organismā, vienojošais visiem ir piedalīšanās uzņemtās pārtikas pārstrādāšanā enerģijā. Ja vien neesi izvēlējusies diētisku enerģijas dzērienu, kura sastāvā nav cukura, B vitamīni piedalās uzņemtā cukura lietderīgā izmantošanā. Daudzi zinātnieki gan ir skeptiski attiecībā uz organisma spēju racionāli izmantot enerģijas dzērienā esošos vitamīnus un dēvē to esamību par mārketinga triku cilvēku piesaistei.

●Vielas  no ārpuses

Kofeīns 
Daudzas no mums var droši saukt par kafiomānēm, kuras ļaunākajos murgos negrib iztēloties savu dzīvi bez kafijas. Kofeīns stimulē centrālo nervus sistēmu – pamodina mūs, uzmundrina, uzlabo noskaņojumu un dod spēka un varēšanas sajūtu. Šī viela sašaurina galvas asinsvadus, kā rezultātā organisms saņem mānīgus briesmu signālus, un asinīs pastiprināti sāk izdalīties adrenalīns. Ķermenis ir gatavs cīņai: sirds sitas straujāk, asinīs nonāk vairāk glukozes, muskuļi ir rīcības gatavībā.

Guarana 
Sēklas, ko iegūst no guaranas krūmiem Dienvidamerikas zemēs, satur divas reizes vairāk kofeīna, nekā kafijas pupiņa. Tieši kofeīns ir guaranas aktīvā viela. Amazonas indiāņi vārīja no šīm sēklām tējas, kuras dzēra pirms došanās medībās. Guarana palielina prāta, atmiņas, uztveres spējas un koncentrēšanos. Tāpat augstā kofeīna koncentrācija no guaranas sēklām rada prieka un bezrūpības sajūtu.
Guaranu izmanto arī bada remdēšanai, jo tā rada sātu. Šīs īpašības dēļ guarana tiek izmantota kā līdzeklis svara zaudēšanai. 

Žeņšeņs
Žeņšena augs ir izplatīts dažādās pasaules zemēs un kontinentos, tomēr tā iedarbība visur ir līdzīga. Žeņšeņs darbojas kā stimulators, palīdz organismam veidot noturību pret stresu, veicina atmiņas spējas. Austrumos šo augu uzskata arī par spēcīgu afrodiziaku. Turklāt tas esot vērtīgs vīriešu seksuālo disfunkciju ārstēšanai. Tradicionālā medicīna pret žeņšeņa saknes brīnumainajām īpašībām ir rezervēta. Mediķi norāda, ka dzerot enerģijas dzērienus, tik pat kā nav iespējams pārdozēt ženšeņa uzņemšanu, jo tā koncentrācija enerģijas dzērienos ir ļoti neliela.

Enerģijas dzēriens + alkohols = (?)

Nereti cilvēki lieto enerģijas dzērienus kopā ar alkoholu. Pastāv aizspriedumi, ka tas ir neveselīgi un pat bīstami. Tomēr šajā kombinācijā pastāv tikai viena bīstamība – cilvēks pēc brīža nespēj objektīvi novērtēt savu reibuma pakāpi. Ja alkohols darbojas atslābinoši, tad enerģijas dzēriens –  tieši pretēji. Cilvēkam, kurš lieto abus vienlaikus, rodas maldīga sajūta, ka viņš droši var lietot vēl alkoholu, jo ir žirgts un nav noreibis. Enerģijas dzērienā esošie B vitamīni, gan mazina organisma intoksikācijas simptomus un galvas sāpēs, bet tie nepasargā no alkohola pārdozēšanas.

Ja tev šķiet, ka nav labi

Cilvēku individuālā reakciju uz enerģijas dzērieniem mēdz būt ļoti dažāda. To var ietekmēt gan pašsajūta, gan noskaņojums, gan tas – esam, vai neesam ēdušas un virkne citu faktoru. Tādēļ vērts zināt kā rīkoties, ja pēc enerģijas dzēriena lietošanas jūties slikti. Ja enerģijas dzērienu lietošanas rezultātā, jūti paātrinātu sirds darbību, paaugstinātu asinsspiedienu, trauksmi, nespēju iemigt, mediķi iesaka pārtraukt visas aktivitātes – atgulties, vai vismaz apsēsties un izdzert vairākas glāzes ūdens. Esot ļoti neieteicami lietot nomierinošus līdzekļus, piemēram, balderjāņus iepriekš minēto simptomu mazināšanai, jo mijiedarbībā ar enerģijas dzērienā esošajām vielām, tie var tikai pasliktināt pašsajūtu. Vispareizāk ir mierīgi nogaidīt līdz organisms pats atgūst līdzsvaru. 

Jebkurā gadījumā lietot, vai nelietot enerģijas dzērienus ir tavā pašas ziņā. Mēs vēlējāmies tevi iepazīstināt ar biežāk sastopamajām šo dzērienu sastāvdaļām un to reālo ietekmi, lai tu zini, ar ko rēķināties.

18 komentārs
 1. Oi, interesanti! Pareizi uztverts – man arī likās, ka tajās bundžas ir nviena vienīga ķīmija iekšā, bet, ja tā palasās, aptuveni skaidrs, uz ko viņi spiež tie ražotāji. Paldies! Kļuvu gudrāka.

 2. Nezinu, man uz visiem redbuliem un burniem ir 0 reakcija. Vispār nekāda. Bet, ja tur tik daudz kofeīna…kaut kam taču vajadzētu būt?! Savādi.

 3. Pagājušovasar reāli biju atkarīga no red bul. Nu tā, ka vakaros tusējām un es katru vakaru vismaz divus izdzēru. Tā, ka nevar teikt, ka viņi nevainīgi pavisam.

 4. Jā, bet šņabis ar enerģijas dzērieniem ir reāli labs. Nebiju aizdomājusies, ka viens uzbudina, otrs nomāc, bet kombinācijā esi aktīva un modra visu nakti.

 5. Man tomēr liekas, ka tur arī briesmīga ķmija ir iekšā. Viss te uzskaitītais ir tikai labakais no ta visa, kas ir iekšā.

 6. Studiju laik”a, macoties sesijai pa naktīm, esmu pārdzērusies enerģijas dzērienus un pēdējās naktīs bij atādas reālas sirdsklauves un grūtības aimigt pat tad, kad itkā jau varēja iet arī pie miera. Es to vairķa ar stresu saistīju, bet varbūt bija daļa arī enerģijas dzērienu iespaids.

 7. bilde pilnīgi toksiska:)))) Bet tak nemaz tik slikti viņi nav – vismaz tā sanāk. Nu kā zāles – ja lieto preizā laikā – viss ir oki.

 8. Bet viņi ir ļoti garšīgi. Un labāk vispār ir nezināt, kas kur iekšā. Citādi mati ceļas stāvus. Es vienreiz nopirku maksimā pīrādziņus un palasīju sastāvu. Tur bija TIK daudz e-vielu, ka paliek tā sūri ap sirdi un part nevar saprast KUR tik daudz E var iebāzt vienā mazā maizes kunkulītī.

 9. Es esmu arī piedzīojusi zināmu atkarību no enerģijas dzērieniem, bet man tāda iepriekš bija arī no kolas, kad nevarēju dienu bez viņas iedomāties. Tagad nedzeru neko no šitā, jo bail, ka atkal kļūšu atkarīga.

 10. Domaju, energijas dzerieni ir tik pat kaitigi-nekaitigi ka visi citi, krasainie un gazetie limonazi.
  Tapat ari butu jauztver to pardozesanas iespeja, pielauju, ka nomirt var ari no kafijas pardzersanas, nu vismaz tie cilveki, kam kofeins provoce asinsspiediena celsanos un sirdsdarbibas traucejumus.

 11. Nekad mūžā vairāk nelietošu šitos draņķus. Pēdējo reizi, kad bija liels stress un nācās vēlu mācīties eksāmeniem, izdzēru kādus trīs enerģijas dzērienus. Pēc tam man pirmo reizi mūžā tiešām likās, ka es nomiršu – paātrināta elpošana, sirdsklauves, bezmiegs, un sajūta, ka tūlīt “izlēgšos”, un, ja “izslēgšos”, tad nekad vairs nepamodīšos. Arī ārste teica, ka šie enerģijas dzērieni ir īsta inde – bojā aknas, turklāt, ja vēl komplektā ar alkoholu, tad vispār var no aknām atvadīties…

 12. Nezinu gan. Cik esmu dzērusi, nekas traks nav noticis. Bet vajag jau ari prātu 3 bundžas izdzer! Tas kā 50 kafijas tases vienu pēc otras. Nav jau bīnums, ka sirds apstājas un liekas, ka nomirsi.

 13. Man maša ir tāda īstena enerģijas dzērienu fane. Kā aizejam uz kādu tisiņu, tā bez bundžiņas lietas nav iedomājamas. Palasījos te komentos par atkarību un domāju – tāda tiešām var veidoties?

 14. Man ir aizdomas, ka ne visi viņi ir vielīdz iedarbīgi. Daži ir, daži tikai tāda limonāde vien izrādās. Tad jāpievērš uzmanība sanāk, cik daudz ir kofeīna un guaranas, jo viss cits ir vairāk vai mazāk ar tādu placebo efektu. Tagad zināšu!

 15. Nezinu, man garšo. Nekad nav bijušas nekādas blakusparādības, tādēļ ceru, ka nav tur viss tik traki.

 16. 🙂 vo šodien piektdiena – gulēt nedrīkst; iedzersim un pirmdien pastāstīsim:)

 17. Enerģijas dzēriens + alkohols = (?)
  nedomāju gan ka šie priekštati ir maldīgi. katrs iedarbojas savādāk uz asinsriti. zinu pat piemēru, kad cilvēks nomira izdzerot 4 enerģijas d-light.

 18. Enerģijas dzērienus dzeru gandrīz katru dienu. Vairāk dzeru tad kad spēles.Katru dienu nodarbojos ar sportu. Enerģija palielinās un ļoti jūtami! Un neteikšu, ka kaut kas ir sāpējis un sāp. Kad eju gulēt uzreiz atlūztu! Bet tu zini, kas ir tajos visos citos mēslos (dārzeņos,gaļā,sierā u.c. lietās) veikalā??? Man pazīstams strādāja gaļas kombinātā. Diez kāpēc viņš neēd gaļu??? Jo tur samet visus mēslus (žurkas un citus sūdus). Labāk dzeru energy drinkus nekā ēdu nosprāgušas žurkas, kuras visādos sūdos līdušas!

  Gribi dzīvot zaļi??? Esi fermeris!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.