Eiropā aizvien biežāk aizņemas naudu līdz algas dienai

Kā informē žurnāls „Intrum Magazine”, lielākajā daļā Eiropas valstu pieaug tendence aizņemties naudu līdz nākamajai algas dienai.

Līdz ar to strauji aug tā dēvētais algas dienas aizdevumu tirgus. Algas dienas aizdevums ir patēriņa kredīts dažu simtu eiro apmērā, ko var apmaksāt trīs mēnešu laikā. Šos kredītus bieži vien piedāvā ar mobilā tālruņa pakalpojumu un interneta starpniecību un tos reklamē kā bezprocentu aizdevumus. Nauda tiek ieskaitīta aizņēmēja kontā jau tajā pašā vai nākamajā dienā. Maksu par algas dienas aizdevumu bieži dēvē par apkalpošanas maksu par rēķinu vai SMS pakalpojumiem. Ja maksu pārvērš reālos procentos, tad procentu likme bieži var būt pat vairāk nekā 1000 procenti. Zviedrija un Somija ir tās Eiropas valstis, kurās algas dienas aizdevumi sagādā vislielākās problēmas. Jo tos ir tik viegli dabūt – Zviedrijā netiek prasīts ne aizdevuma čeks, ne rakstisks līgums – šo pakalpojumu bieži izmanto tie, kas nonākuši parādu spirāles varā. Jauni aizdevumi tiek ņemti, lai apmaksātu kavētos maksājumus. Piemēram, Zviedrijas likumdošanā nav noteikts, ka, reklamējot nelielus vai īstermiņa kredītus, jānorāda reālā procentu likme. “Šis izņēmums tika radīts, lai veicinātu kredītu izmantošanu, lai iegādātos preces par nelielu summu. Taču tagad šo izņēmuma iespēju izmanto jebkuram mērķim, kas ienāk prātā,” skaidro Zviedrijas Patērētāju Aģentūras jurists Gunnars Vikstrēms (Gunnar Wikström). Šādā situācijā aizņēmuma ņēmējam ir grūti salīdzināt šāda aizdevuma cenu ar citiem patēriņa kredītu veidiem. Rezultātā tiek prognozēts, ka, piemēram, Zviedrijā neatmaksāto algas dienas aizdevumu skaits gadā varētu sasniegt 60 000. Vairāk nekā trešdaļa parādnieku ir vecumā no 18 līdz 25 gadiem.

Kā rāda pieredze, arī citās valstīs maksa par algas dienu aizdevumiem  var būt ļoti augsta.

„Problēma ir tā, ka šī ir jauna industrija un tāpēc neviens īsti nezina, kā var attīstīties problēmas ar parādu atdošanu. Arī Somijā ātrie aizdevumi ir ļoti problemātiski tieši tādēļ, ka trūkst likumdošanas, kas regulētu šo finanšu pakalpojumu nozares specifisko sektoru,” saka Somijas Patērētāju Asociācijas galvenais ekonomiste Torve Sario. Aizdevumus izsniedzošie uzņēmumi ļoti reti pārbauda īstermiņa aizdevumu iesniegumus un ir pat gadījumi, kad cilvēki saņem aizdevumu uz citas personas vārda un  izmantojot savu vecāku mobilo tālruni, pie izņēmuma tiek pat nepilngadīgie. Turklāt tā vairs nav tikai jauniešiem raksturīga problēma, arī pieaugušie somi sākuši ņemt ātros aizdevumus.”

Kā atzīst Latvijas Patērētāju tiesību aizsardzības biroja Patērētāju informēšanas daļas vadītāja Sanita Gertmene: „Latvijas likumdošana ir stingrāka, tajā noteikts, ka jābūt rakstiskam līgumam par kredīta saņemšana – tātad personas, kas saņem kredītu, tiek identificētas. Taču arī Latvijā ir gadījumi, ka tikai pēc līguma noslēgšanas cilvēki sāk apzināties, cik lieli procenti ir jāmaksā un sāk izvērtēt savas iespējas atdot parādu”. 

Dānijā ātra un viegla kredīta fenomens parādījās tikai 2007.gada sākumā, bet – par nelaimi – tā ir strauji augoša industrija,” stāsta Dānijas Patērētāju Padomes ekonomikas padomnieks Troels Holnbergs. “Šobrīd šajā tirgū aktīvi darbojas jau četri kredītuzņēmumi un gada procentu likmes svārstās no vairākiem tūkstošiem līdz pat prātam neaptveramiem miljons procentiem!”. Dānijas regulatori patlaban pēta veidus, kā pārraudzīt šo pagaidām neregulēto industriju.

Algas dienas aizdevumu apjoms dramatiski audzis arī Lielbritānijā un ASV. Lielbritānijā, kur tirgus vērtība ir 4 miljoni mārciņu mēnesī, katru mēnesi šādu aizņēmuma veidu izmanto 23 000 jaunu klientu. No 2007.gada septembra līdz 2008.gada maijam algas dienas aizdevumu skaits Lielbritānijā pieauga par 55 procentiem.

ASV izsniegto algas dienas aizdevumu apjoms piecu gadu laikā ir dubultojies, sasniedzot 48 miljardus ASV dolāru.
Norvēģija ir centusies šo problēmu risināt ar likumdošanas palīdzību, kas  nosaka, ka aizņēmējiem ir jāspēj sevi fiziski identificēt. Tādēļ norvēģiem aizņemties naudu ar SMS nav iespējams. Taču Norvēgijā, piemēram, tā sauktos mikrokredītus, ja aizņēmējs sevi identificē un pasta nodaļā parakstās par aizdevuma čeka saņemšanu. Reālā procentu likme ir no 300 līdz 1300 procentiem.

Francijā un Itālijā algas dienas aizdevumi vēl netiek tik plaši izmantoti, pateicoties vieglāk pieejamiem bankas overdraftiem un tam, ka pieejami aizdevumi konkrētu preču iegādei veikalos un var izmantot arī brīvās maksājumu kartes ar pieņemamākām procentu likmēm- ne vairāk kā 24,48%. Itālijā overdraftu kopējais apjoms ir teju 276 miljardi eiro.

Lai cīnītos pret strauji augošo jauno biznesu Eiropā, pērnā gada aprīlī Eiropas Komisija pieņēma jaunu patēriņa kredītu direktīvu. Direktīva nosaka, ka visiem eiropiešiem neatkarīgi no tā, kurā dalībvalstī viņi dzīvo, ir jāsaņem vienāda informācija par aizdevuma nosacījumiem. Tāpat valstīm jānodrošina iespēja aizņēmumu pārlikt no vienas bankas uz citu un divu nedēļu laikā atsaukt aizņēmumu, ja aizņēmējs ar to nav apmierināts. Nākotnē kļūs vieglāk arī aprēķināt kopējās kredīta izmaksas. Direktīva paredz, ka jānorāda reālā procentu likme un kopējā summa, kas patērētājam jāmaksā. Noteikumi attiecas uz aizdevumiem 200 līdz 75 000 eiro apmērā. Likumdošana, kas regulē aizdevumus, kas mazāki par 200 eiro, atstāta dalībvalstu ziņā. Jaunā likumdošana stāsies spēkā vēlākais 2010.gada maijā.

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.