Dzīvo zaļi arī ziemā! Kā ziedu ienest mājās?

Kad koki aiz loga sāk pamazām mest savu lapu vainagu, saprotam, ka vēl mazliet un daba dosies ziemas miegā. Tad vienīgais veids, kā sevi iepriecināt ar lapu zaļumu un ziediem arī tad, kad aiz loga  trako ziemelis, ir ienest šo krāšņumu mājās, iestādot augus dažādos podos un podiņos.
Jāsaka gan – ar kāda mums mīļa auga iestādīšanu istabā vai iegādāšanos ziedu salonā vēl nebūs līdzēts. Ļoti svarīgi ir zināt, kā augu kopt, kā par to rūpēties un vai tavi mājas apstākļi vispār tam ir piemēroti. Tāpat var gadīties, ka par telpaugu iegādes iespēju esi aizdomājusies tikai tagad un vēl domā, ar ko izrotāt savu dzīvojamo telpu vai darba vietu. Lai uzzinātu ko vairāk par telpaugu īpašībām un kopšanas īpatnībām, espati.lv uz sarunu aicināja amatnieku studijas Fleur konsultanti,  Dr.agr., LU Botāniskā dārza augu mājas vadītāju Daci Grīviņu.

Vai ar augiem var sadzīvot visi?
Bieži dzirdētas sūdzības par to, ka neviens augs pie kāda cilvēka īsti neiedzīvojas. Vai tā var būt, ka ir cilvēki, kuri nevar neko izaudzēt? "Ir cilvēki, kuri ir ar tā saucamajiem "zaļajiem īkšķīšiem", un tiem šī komukācija vai attiecības ar augiem ir labākas. Vēl jau ir cilvēka enerģētiskie lauki un arī auga enerģētiskie lauki. Tāpēc gadās, ka tīri intuitīvi izvēlamies tādus vai citādus augus un ar tiem arī ļoti labi sadzīvojam", skaidro Dace Grīviņa.

 
"Bet, galvenokārt, vai augs jūsu mājā jutīsies labi, to nosaka apstākļi auga dzimtenē – cik līdzīgi tie ir jūsu mājvietā, telpās. To nezinot, var gadīties visādi, augs var nepielāgoties, neiedzīvoties un aiziet bojā. Tāpēc pirms pirkšanas vajadzētu par šo augu uzzināt visu iespējamo informāciju, noskaidrot, vai jums vispār šo telpaugu ir vērts iegādāties. Piemēram, mitro tropisko mežu augi negrib dzīvot telpās, kur ir sauss gaiss. Informācijas iegūšanas iespējas ir dažādas – apmeklēt kursus, lūgt informāciju no pārdevēja vai pameklēt internetā. Ir gadījies dzirdēt, ka pārdevējs tomēr nav īsti kompetents par konkrētā auga kopšanu, tāpēc jābūt uzmanīgiem".

Pārejot rudens režīmā
Kas jāievēro, ienesot augus istabā, piemēram, no balkona? "Rudenī saule mūsu logos iespīd daudz retāk, kā arī dienas garums samazinās, tas nozīmē, ka tumsas periods ir ilgāks. Un lai kāds būtu augs – gaismas vai vairāk ēnas mīļotājs, ziemas mēnešos gaismas ir par maz. Tagad, kad ienesam augus iekšā no dārza vai balkona, ļoti vēlams, ka augs tomēr iziet aklimatizācijas periodu.  No āra ienest augu ļoti siltā dzīvoklī, kam pieslēgta apkure, nebūtu tas labākais variants. Šobrīd, kamēr vēl nav salnas, augs arī naktī vēl var atrasties ārā, bet nevajadzētu nogaidīt līdz pēdējam brīdim. Rudenī un ziemā augus vajadzētu novietot gaišākajā vietā, jo gaismiņa būs vajadzīga. Ļoti labi, ja ir vēsas, gaiša verandas – tur augs  jutīsies pavisam labi.
Bieži vien problēmas rodas ar augiem birojos – ne tikai ziemā, bet arī vasarā. Strādājam pie lieliem logiem, un gaismai vai saulei spīdot monitorā, mēs aiztaisām žalūzijas vai aizkarus, bet ejot prom, tās tā arī nepaceļam. Augs ar laiku var sākt nīkuļot, jo gaismas ir par maz.
Ja puķu mīlis var atļauties, vēlams pat  sagādāt augam īpaši piemērotus apstākļus, ierīkojot mākslīgo apgaismojumu. Tie,  kam ļoti patīk orhidejas un mājās tādas audzē, zinās, par ko es runāju", smaida Dace.Šajā brīdī sarunai pievienojas amatnieku studijas Fleur vadītāja Gaļina  Pagiriene, kura stāsta, ka mājās lolo orhidejas. Gaļina orhidejām sarūpējusi īpašus apstākļus – stikla kasti ar noteiktu temperatūru. "Manām orhidejām pat lietus līst divreiz dienā, kā arī akvārjs aprīkots ar speciālu apgaismojumu un mitruma līmeni. Šo informāciju es smēlos internetā, tagad ir ļoti plašas iespējas uzzināt, kā pareizi kopt orhidejas, ja jums tas patiešām interesē," skaidro Gaļinas kundze.

Dace Grīviņa vēl brīdina, ka jābūt uzmanīgiem ar augu turēšanu uz palodzes tieši virs radiatoriem, kuri izdala pastiprinātu siltuma daudzumu, jo tas augiem var nepatikt. Augus var norobežot vēsumā, mazliet aizvelkot aizkarus, bet ne līdz galam.

Interesanti augi acu priecēšanai
"Ja esat puķu mīlis, tad, protams, ļoti skaists augs ir orhideja. Tām gan ir dažādas sugas, tāpēc būs nepieciešami arī dažādi apstākļi, bet tiem, kuriem rušināšanās pa zemīti iet pie sirds, tā nebūs nekāda problēma. Bieži vien viss izklausās sarežģītāk nekā ir patiesībā un, kad piešaujam roku, gūstam no tā patiesu prieku", smejas Gaļina. "Latvijā orhideju audzētājiem pat ir speciāls forums, kurā iespējams gūt dažādu informāciju, bet visizsmeļošāko informāciju esmu atradusi portālos krievu valodā."

"Tāpat mums patīk dažādi tropu augi, bet ļoti svarīgi tiem nodrošināt mitrumu. Ir cilvēki, kuri šos augus var izvietot plašā vannas istabā vai pat virtuvē – tur, kur tiem var piekļūt kaut mazliet mitruma, jo temperatūra vēl neko neatrisina.
Runājot, kādu interesantus augus varētu mājās audzēt, varētu minēt kafijas koku, ko nereti izvēlas novietot virtuvē, to ļoti bieži pērk pie mums Botnāniskajā dārzā.


Virtuvē var audzēt arī garšaugus, piemēram, lauru koku.
Tāpat ļoti skaists būs granātkoks.


Tāpat populārs ir mandarīnkoks un citrons. No šiem var sagaidīt arī auglīšus. Iestādīt var arī sēkliņu uzreiz no augļa, bet tad būs jāgaida ilgāk, kad tā uzdīgs un augļi nebūs. Jānes šis augs uz Botānisko dārzu un jāpotē.

Zemē var iestādīt arī avokado kauliņu, 1/3 kauliņa atstājot virs zemes. Vesels koks ar augļiem gan neizaugs, bet augs pats par sevi ir ļoti skaists.


Tāpat ir populāri virtuvē uz palodzes audzēt tomātiņus, kas ļoti skaisti izskatās, kad sārtojas.


Pikanti izskatās arī sarkanie čilli pipariņi".


Augu kopšana
Vai augiem bez laistīšanas un temperatūras nodrošināšanas vajadzīga arī kāda īpaša kopšana? "Augs laiku pa laikam ir jāpārstāda, jo barības vielas, kas ir zemītē, ar laiku beidzas, pods tomēr ir slēgta vide un tur neko vairāk izdarīt nevar. Tāpat ir speciāli telpaugu kopšanas līdzekļi, ko var iegādāties ziedu veikalos vai saimniecības preču veikalos, tikai rūpīgi jāizlasa lietošanas instrukciju, jo šie līdzekļi ir jāšķaida, un, to neievērodami, mēs varam izdarīt pāri puķītei, sadedzinot saknes. Tāpat nopērkams speciāls līdzeklis, piemēram, orhidejām. Izvēle ir tiešām liela, atsevišķi var iegādāties līdzekļus gan dārza, gan telpaugiem."

Indīgie augi
Vai ir arī indīgi telpaugi, kurus var brīvi iegādāties veikalā? " Ir arī tādi," atzīstas Dace Grīviņa. "Ir augi, kurs nevajadzētu iegādāties, ja mājās ir kaķis, kurš kaut ko varētu gribēt košļāt vai arī bērni. Ir augi, kuri ir ļoti skaisti, bet jāapstrādā ar cimdiem, lai nesabojātu rokas. Tāpat ir augi ar specifiskām smaržām, no kurām var būt alerģija. Bieži vien mēs nemaz nezinām, ka mūsu mīļais telpaugs ir indīgs, tāpēc vēlreiz saku, ka būtu jāiepazītas ar informāciju par augu, ja to vēlaties iegādāties vai arī tad, ja tas jums ir uzdāvināts."Sakām lielu paldies amatnieku studijas Fleur konsultantei, Dr.agr., LU Botāniskā dārza augu mājas vadītājai Dacei Grīviņai par izsmeļošo informāciju, kā arī amatnieku studijas vadītājai Gaļinai Pagirienei par viesmīlību.

Atgādinam, ka tuvākā Daces Grīviņas lekcija par telpaugu kopšanu gaidāma amatniecības studijas Fleur telpās jau novembrī.

 

6 komentāru
  1. Hmm, nemaz nezināju, ka no iestādītā kauliņa neizaug augļi, man ir 2 kociņi, gaidu augļus, bet nesaprotu kāpēc nav, tad cik noprotu, jāaiznes uz Botānisko dārzu un janopotē, tad būs augļi? Cik tas maksā?

  2. Mani interesē visādu garšaugu audzēšana uz palodzes. Kā ir ar šādu zaļumu lološanu rudenī-ziemā?

  3. Jā, Citron, šie augļu kociņi ir jāpotē, lai izaugtu augļi. Tikai nepateikšu, cik tas izmaksās

  4. Kociņi jau skaisti vienīgā problēma ir tā ka jau kādu laiku meklēju tādus, bet nav īsti spēja atrast kur viņus varētu nopirkt? 🙁 Varbūt ir kādi ieteikumi par labu tirdzniecības vietu?

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.