Dzirdes traucējumu viens no galvenajiem cēloņiem ir neizārstētas iesnas

Arvien vairāk jauniešiem un bērniem tiek novērota dzirdes pasliktināšanās, kur viens no galvenajiem cēloņiem ir pilnībā un laicīgi neizārstētas iesnas, deguna dobuma un deguna blakusdobuma saslimšanas, kam seko vidusauss iekaisums, informē veselības klīnikas Premium Medical speciālisti.

Nepastāvīgos laika apstākļos iesnas visticamāk agrāk vai vēlāk ir garantētas, tomēr, ja tās pašas 1 – 2 nedēļu laikā nepāriet, tās nevajadzētu atstāt bez ievērības. Ja iesnas ilgstoši nepāriet un pēc dažām dienām parādās sāpes ausī, noteikti jāvēršas pie ārsta. Tieši laikus neārstētas iesnas ir biežākais cēlonis vidusauss iekaisumam, kas var beigties ar dzirdes traucējumiem. Būtiskākā riska grupa ir bērni un pusaudži.

Veselības klīnikas Premium Medical LOR, audioloģe Sandra Kušķe: „Diemžēl pieredze liecina, ka ļoti bieži iesnas ilgstoši tiek ārstētas pašu spēkiem, kā arī netiek pievērsta pietiekama uzmanība auss sāpēm, kuru iemesls var būt vidusauss iekaisums. Bērniem un pusaudžiem iesnas un vidusauss iekaisums, ja netiek ārstēts, rada pastiprinātu risku dzirdes problēmām, kas var būt arī neatgriezeniskas.”

Iesnas, lai arī ierasta saaukstēšanās sastāvdaļa, ir deguna gļotādas iekaisums, ko izraisa infekcija, kas visbiežāk iesnu laikā pa dzirdes kanālu no deguna dobuma vai blakusdobumiem nonāk vidusausī un var izraisīt vidusauss iekaisumu.
Vidusauss iekaisums ir nopietna saslimšana, kuru nekādā gadījumā nevajadzētu ignorēt vai ārstēt paša spēkiem, jo pastāv nopietns komplikāciju risks – dzirdes pasliktināšanās vai pazušana pilnībā.

Dzirdes traucējumi var būt periodiski līdz ar to cilvēks, īpaši bērns, pats nevar noteikt, vai dzirde ir pasliktinājusies. To var izvērtēt tikai speciālists, veicot audiometriju jeb precīzu dzirdes sliekšņa pārbaudi ar elektroakustisku aparatūru.

Skaidro S. Kušķe: „Jāņem vērā, ka vidusauss iekaisums var atkārtoties, kā arī iekaisuma process var turpināties gadījumos, kad sāpes vairs nav jūtamas. Pēc ilgstošām un smagām iesnām, kā arī vidusauss iekaisuma noteikti jāpārbauda dzirde, jo laikus nekonstatējot dzirdes traucējumus vēlāk tos novērst var vai nu operācija, vai tikai vairs dzirdes tehniskās palīgiekārtas.
Tāpat der atcerēties, ka nepastāv brīnumzāles, lai neslimotu un nesaķertu iesnas, tādēļ nepieciešams profilaktiski rūpēties par savu veselību un ievērot tādu elementāru priekšnoteikumu kā laika apstākļiem piemērots apģērbs, lai izvairītos no saslimšanas. Vecākiem, kuri dodas laukā ar mazuli ratiņos, noteikti jāpievērš uzmanība bērna apģērbam – lai nav par karstu vai par aukstu. Ieejot veikalā mazulis noteikti pakāpeniski jāatģērbj, lai izvairītos no pārkaršanas un pēc tam izejot ārā no straujas atdzišanas.” 

Informāciju sniedza: Veselības klīnikas Premium Medical otorinolaringoloģe (LOR), audioloģe Sandra Kušķe.

1 komentārs
  1. Manam 5 gadniekam, pedeja laika vidusauss iekaisumi nav konstateti (ieprieksejos gados bija vismaz 2 reizes “sezona”), tacu iesnas aukstaja, mitraja laika ir nepartraukti, ari dzirdes traucejumi (aizkritusas ausis) laiku pa laikam iestajas. Arstejam pushot juras udens aerosolu Humer, dzeram iesnu sirupus, vitaminus – neka. Parnem sausmas domajot par to, ka neskatoties ne uz kadiem centieniem berns var palikt vajdzirdigs. Pedeja piedavata metodika ir operacija – mandelju iznemsanai, tacu nemot vera genetiku, tas visticamak nebus uz ilgu laiku, jo tapat ka man, tas paris menesu laika atkal bus izaugusas vieta. Ko darit?

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.