Dzelzs lēdijas

Nesen skaistuma sadaļā stāstījām par leģendāri skaistajām dīvām.  Savukārt, šoreiz gribam tev pastāstīt par sievietēm, kuras pasaules vēsturē sevi ierakstījušas ar lielio burtu nevis ar skaistumu, bet ar piederošo varu un sasniegumiem. Grūti šai sakarā runāt par kādiem noslēpumiem, jo visām piemīt vienojošas īpašības – varas kāre, lielas ambīcijas un dzelzs izturība, jo lai gan dzīvojam demokrātiskā sabiedrībā, sievietēm allaž bijis jācīnās par savām tiesībām, par savu lomu uz politiskās skatuves.

Kleopatra

Kleopatru minējām arī pie dīvām, bet nevaram neminēt šeit, jo Kleopatra ir ļoti spilgts piemērs sieviešu varai. Kleopatra valdīja pār Ēģipti 22. gadus , līdz pati pielika punktu savai dzīvei. Ēģiptes valdniece bija ambicioza, gudra un izveicīga. Viņa stājās pretim savam tēvam un brāļiem, lai valdītu pār Ēģipti. Ar harizmas palīdzību viņa pulcēja karaspēku un pavedināja tādus vīriešus kā Jūlijs Cēzars un Marks Antonijs. Kleopatras valdīšanas laiks bija neticami ilgs, tiek uzskatīts, ka tieši viņas skaistums un prasme apieties ar vīriešiem bija viņas lielākais trumpis, kas ļāva tik ilgi paturēt troni un atstāt pēdas pasaules vēsturē.

Karaliene Viktorija

Viktorija bija Lielbritānijas un Īrijas apvienotās karalistes karaliene (1837.-1901.) un Indijas imperatore (1876.-1901.). Karalienes Viktorijas valdīšanas laiks pagaidām ir ilgākais pasaulē. Viktorija savu troni ieguva, piedzimstot karaliskā ģimenē, Vēl nesasniegusi astoņpadsmit gadus Viktorija kļuva par karalieni. Viņa noteica toni tā laika sievietēm – gan ģērbšanās stilu (stīvās korsetes), gan uzvedības normas (tikumība, izglītotība, pilnīga pakļaušanās vīrietim). Interesanti ir tas, ka Viktorija pati, būdama sieviete, neiestājās pret sieviešu beztiesību. Viktorija bija ļoti prasīga pret parlamentu un saviem padotajiem. Viņa sev apkārt vēlējās redzēt cilvēkus ar augstu morāli.
Lai gan Viktorijai visu laiku apkārt bija vīrieši – viņa neprecējās, lai nezaudētu savu troni un savas tiesības. Tieši šī pastāvība viņai deva varu valdīt tik daudzus gadus, līdz pat savai nāves dienai.

Marija Antuanete

Marija Antuanete bija ekscentriskā Francijas karaliene (1774. – 1793.), par kuru klīst visneticamākie nostāsti, bet šaubu nav – viņu pazīst visa pasaule. Marija pati bija austriete, bet 14 gadu vecumā tika izprecināta Francijas karalim Luijam XVI. Lai gan meitene nāca no Austrijas karaliskās ģimenes, viņa nebija labi skolota, jo viņu vairāk  interesēja mūzika, dārgas rotas un tērpi. Mariju Antuaneti Francijā uzskatīja par uzdzīvotāju un naudas šķērdētāju, kas principā bija taisnība. Īsi pēc divdesmitās dzimšanas dienas viņa laida pasaulē savu pirmo mazuli. Marija kļuva nobriedušāka un ļoti rūpējās par saviem bērniem. Viņa nodarbojās ar labdarību un centās palīdzēt trūcīgajiem, kā arī iestājās par sieviešu tiesībā, tiesa gan – bez lieliem panākumiem.
Daļa tautas viņu mīlēja par lepno stāju un pašpārliecību, daļa ienīda – par naudu un piederību karaliskajai ģimenei, kas bija ievilkusi Franciju nebeidzamos karos, sakarā ar kuriem sākās lielā Franču Revolūcijaa, kuras laikā giljotinēja Mariju Antuaneti un viņas ģimeni. Kāds bija šīs sievietes noslēpumainai spēks? Laikam jau sievišķība, mīlestība pret bērniem un pašcieņa.

Aspazija

Pārlecot uz pavisam citu gadsimtu, nevaram nepieminēt mūsu pašu leģendāro Aspaziju jeb īstajā vārdā Johannu Emīliju Lizeti Rozenbergu. Aspazija bija ne tikai literāte, bet arī politiķe. Viņa darbojās latviešu kustībā Jaunā strāva, kas iestājās par brīvību, latviešu inteliģenci un sieviešu tiesībām, kas tolaik bija liegtas.
Aspazija savās lugās stāstīja par sievietes brīvību un cīņu pret sabiedrības aizspriedumiem. Lai gan feministiski noskaņota, viņa atrada savu dvēseles radinieku Raini (Jāni Pliekšānu), ar kuru kopā cīnījās par Latviju un tās tiesībām.
Aspazijas spēks bija viņas principos, ticībā citādākai nākotnei un sapnim par sievieti – pilntiesīgu sabiedrības locekli. Viņas sapnis taču vismaz daļēji tika piepildīts, vai ne?

Mūsdienu spēcīgās sievietes

Margareta Tečere

Margareta Tečere bija pirmā un pagaidām vienīgā Apvienotās Karalistes premjerministre, šo amatu viņa ieņēma no 1979. līdz 1990. gadam. Tečere tika dēvēta par dzelzs lēdiju savas stingrās nostājas, pārliecības un izturības dēļ. Tečere piederēja pie Konservatīvā partijas, kur viņu ātri vien pamanīja, pateicoties viņas enerģijai, degsmei un tieksmei uz pārmaiņām. Tečere droši runāja par problēmām monetārajā politikā, imigrācijas problēmām, veiksmīgi veidoja sakarus ar citām Eiropas valstīm un ASV. Tečere bija balss, kurā ieklausījās. Protams, bija arī nelabvēļi, premjerministre vairākas reizes pārcietusi uzbrukumus, bet ne jau velti viņa tika dēvēta par dzelzs lēdiju – viņa izdzīvoja.
Margaretas Tečeres spēks bija vēlmē piederēt vīriešu politiskajai pasaulei, mainīt Apvienoto Karalisti un drosmē runāt un darboties skaļi pat tad, ja visas reformas nebija visiem pa prātam.

Angela Merkela

Pēdējos četrus gadus žurnāls Forbes par pasaules ietekmīgāko sievieti atzinuši Vācijas kancleri Angelu Merkelu. Merkela ir pirmā sieviete Vācijas kancleres amatā. Savas nelokāmās nostājas un unikalitātes dēļ viņai nereti tiek piedēvēta Margaretas Tečeres iesauka – dzelzs lēdija. Angela ir vienīgā sieviete, kas jelkad piedalījusies Lielā Astotnieka sanāksmēs. Kanclere ļoti veiksmīgi veido starptautiskās attiecības, strādā pie attiecībām Austrumos, kā arī veic pasākumus, ierosina likumprojektus, kas mazina/aizkavē globālo sasilšanu. Angela iestājas par sieviešu un bērnu tiesībām un aizstāvību.

Šīs nebūt nav vienīgās varenās sievietes, kas dzīvo vai ir dzīvojušas šai pasaulē, mūsu pašu pusē sastopama tāda dāma kā Vaira Vīķe-Freiberga, kas savukārt arī nebūt nav vienīgā spilgtā personība. Šis raksts ir tikai neliels ieskats tajā, ko sieviete spēj, ja tai piemīt liels gribasspēks un ticība saviem spēkiem. Ja, runājot par skaistumu, katrai bija kāds noslēpums, tad runājot par varu un ietekmi, noslēpumu nav – uzdrīkstēšanās, nebaidīšanās un vēlme kaut ko mainīt pastāvošajā kārtībā, tā ir panākumu atslēga.

9 komentāru
  1. Neliels precizējums – Kleopatra neizcēlās ar skaistumu – vēsturnieki saka, ka viņu pat varētu nosaukt par neglītu, bet tieši harisma un seksualitāte bija viņas ieroči (visi zina, ka ne jau skaitam jābūt cilvēkam, lai iegūtu harismu)

  2. Ja nemaldos tad jautājumā par Kleopatru domas škiras, citi dēvē par skaistu, citi par kumpdeguni, bet noteikti šī sieviete vizuāli tiek idealizēta, uzskatīta par skaistuma ikonu, tādēļ arī vienmēr pieskaitīt pie pasaules icilajām skaistulēm.

  3. Ne Aspázijai, ne chúsku vecenei VVF, nav ko darít shajá sarakstá. Salídzinot ar M.Teceri vai A.Merkelu, VVF ir kusls jérinsh…nekas vairák.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.