Cik SVARĪGS tev ir vīrieša MATERIĀLAIS atbalsts?

Nauda attiecībās – vai mūsdienu strādājošajai un pieklājīgi pelnošajai sievietei, joprojām ir vajadzīgs vīrieša materiālais atbalsts? Varbūt tu pelni pietiekoši, lai vīrietis attiecībās būtu vienīgi morālais, emocionālais un fiziskais balsts. Varbūt arī pietiekoši pelnot, tu klusībā gaidi, kad rūpes par naudas pelnīšanu varēsi pārlikt uz vīrieša stiprajiem pleciem? Bet varbūt domā, ka neviens labāk par mani nopelnīt nemācēs un uztici rūpes par mājas dzīvi vīrietim?

Nauda attiecībās – agrāk un tagad

Bērnišķīgi naivajā Helēnas Andelinas 1963. gadā sarakstītajā grāmatā „Valdzinošā sievišķība” par naudu ģimenē teikts šādi: „Vīrietis savos pienākumos, kā vadītājs un nodrošinātājs, un sieviete savos pienākumos kā sieva un mājas pavarda uzturētāja, dala savā starpā atbildību par ģimenes naudu. Pareizs rūpju sadalījums ir šāds: vīrieša loma ir nodrošināt naudu, pārzināt to, raizēties un uztraukties. Sievietes loma ir būt taupīgai, sadarboties ar vīrieša plāniem, nodrošināt mierīgu mājas dzīvi. Kā skaidri pateikts Svētajos Rakstos vīrietis ir atbildīgs par iztikas nodrošinājumu. Tā kā viņam piekrīt gan pārzināt naudu, gan arī par to raizēties, tā nav sievas daļa pelnīt iztiku, pārzināt naudu vai uztraukties par to.”
Kā pasakā, vai ne? Dzīve Amerikā pirms 50 gadiem un šodienas Latvijas realitāte ir krasi atšķirīgi lielumi. Mēs, sievietes, tagad daudz strādājam – ārpus mājas, mājās, vēl vairāk izglītojamies, un ne jau citu vajadzībām, bet savai personības izaugsmei, pašas apmaksājam savas vajadzības un iegribas, turklāt bieži esam gatavas izmaksāt arī vīrietim vai apmaksāt savu rēķina daļu.
Evita, izglītota trīsdesmitgadniece, piemēram, negaidīja atjājam savu sapņu princi, bet pati iegādājās māju kādā no pierīgas pļavām. Viņa cer, ka nākotnes vīrietim nebūs iebildumu par to, ka viņa jau parūpējusies par ģimenes ligzdiņas vīšanu. Vienīgā nelaime – princis vēl kavējas…
Savukārt Sintijas vecvecāki pārdeva mežu, lai viņa Francijā varētu iegūt savu trešo maģistra grādu, spētu izveidot daudzsološu karjeru un beidzot izšķirtu savu neveiksmīgo laulību.
Alise viena pati dodas ārzemju ceļojumos, ko noorganizējusi par pašas ietaupītajiem līdzekļiem, pērk sev dārgus vīnus un lutina sevi ar garšas baudām.

Ko saka VIŅAS un VIŅI?
Linda, 26 gadi, vadītāja: „Mani neapmierināja tas, ka mūsu ģimenē vienmēr bija problēmas ar naudu, krājās nenomaksātie rēķini. Es gaidīju, ka mans vīrs rīkosies kā īsts vīrietis un atradīs situācijai atbilstošu risinājumu. Tomēr nekas nemainījās. Sapratu, ka iniciatīvu šajā ģimenē spēju uzņemties tikai es, tāpēc aizgāju no darba un nodibināju savu uzņēmumu. Domāju, ka tas pamudinās arī vīru līdzīgi rīkoties, bet viņam vienkārši patika vērot, cik labi man viss izdodas.”
Vai mēs esam pieņēmušas jaunus dzīves standartus naudas lietās un gadsimtiem izkoptajām tradīcijām vairs nav vietas mūsdienu sabiedrībā?
Iespējams, nedaudz pārsteidzoši, bet pusčukstu sarunās gandrīz visas sievietes, kam ir dzīvesbiedrs, atzīst, ka vēlas rūpes par finansiālo dzīves pusi uzticēt saviem vīriešiem. Izrādās, ka „visu varu pati” sindroms tiek lietots vien kā acis aizmālējošs lozungs tajā dzīves periodā, kad attiecību vēl nav vai tās ir beigušās, starplaikā līdz nākamajām attiecībām. Jāpiezīmē, ka ar tādu masku ir pat vieglāk dzīvot, jo neremdināmās alkas pēc vīrieša stiprā pleca nekādi nepalīdz tad, kad jārūpējas par savu bērnu labklājību, bet jādara tas vienai.

Kate
, 36 gadi, stila konsultante: „Kad izšķīros un paliku viena ar bērnu, minimāliem ienākumiem un nekādu palīdzību no bērna tēva, ļoti ilgu laiku galvā rēķināju cik tas nelietis ir man parādā un pat paļāvos uz šo iedomāto finansiālo atbalstu. Tomēr vēlāk atzinu, ka tikai es mūsu ģimenē esmu vienīgā pelnītāja un ilgu laiku dzīvoju ar pārliecību, ka vīrieša finansiālā palīdzība man vairs nav nepieciešama. Kad izveidoju jaunas attiecības, naudas tēmu neaizskāru. Uzskatīju, ka nevienam nav pienākums tērēt savu naudu manu vajadzību vai iegribu apmierināšanai. Pat ne mīļotajam vīrietim. Tikai vēlāk sapratu, ka nauda ir cieši saistīta ar manu pašvērtējumu. Ļoti grūti man nācās atzīt sev pašai, ka tomēr vēlos būt lutināta ne tikai emocionāli, bet arī materiāli. Izliekoties un tēlojot, ka sieviete pati visu var, es patiesībā biju zaudētāja. Mazākas vai lielākas sadzīviskas vai greznuma dāvanas no mīļotā ļoti glaimo manai pašapziņai un es jūtu kā kļūstu sievišķīgāka un mīlu savu vīrieti aizvien vairāk. Ja es zinu, ka viņš ir gatavs tērēt savu naudu manai iepriecināšanai, tad es ar prieku viņam dodu pretī savu iedvesmu, mierinājumu un atbalstu, lai viņš atkal varētu doties darbos. Tā es redzu, ka viņa attiecības ar mani nes augļus, ne man, bet tieši viņam. Man patīk, kā tas notiek."
Ģimenes dzīvei izveidojoties, sieviete visbiežāk vispār izvēlas aizmirst par iepriekš pieņemamajiem attiecību standartiem un ar lielāko prieku uztic materiālās rūpes vīrietim.

Andžela
, 28 gadi, bioloģe: „Vīra materiālais atbalsts ir ļoti svarīgs, turklāt uzskatu, ka vīrietim ir jābūt ja ne galvenajam pelnītājam ģimenē, tad vismaz jāsagādā pieklājīga daļa no ģimenes budžeta. Ja vīrietis nespēj ar savu darbu nopelnīt, tas manā skatījumā pazemina viņa vērtību. Jo kāds gan vēl cits virsuzdevums vīriešiem ir paredzēts? Sievietes vismaz var aizbildināties ar pavarda sargāšanu un bērnu audzināšanu, bet vīrieši?”
 
Elza, 30 gadi, mājsaimniece:Man ir ļoti svarīgs vīra materiālais atbalsts, jo pati šajā posmā, nevaru sevi un savu ģimeni pilnvērtīgi materiāli nodrošināt.  Jā, galvenais pelnītājs ir vīrs!”
 
Vai vīrieši nojauš modernās sievietes patiesās vēlmes un joprojām ir gatavi uzņemties galvenā pelnītāja lomu attiecībās?

Ainārs
, 42 gadi, uzņēmējs: „Ja runājam par laulībām, tad sieva, kā to precīzi sauc krievu valodā ir „za mužem” – aiz vīra, tātad, vīra aizgādībā. Normālam vīrietiem ir jāspēj savu sievu uzturēt. Bet tas nenozīmē, ka viņai nebūtu jāstrādā. Ir jāskatās, vai sievietes spēja nopelnīt ir atbilstoša tiem zaudējumiem, kas radīsies mājās, ja viņa ik dienu strādās. Ja sieva var nopelnīt vien divsimts latu, tad manā uztverē viņai nav vērts iet uz darbu, tad viņa ir vērtīgāka mājas darbos. Bet, ja sieviete spēj maz strādājot daudz nopelnīt, tas ir ne vien finansiāli izdevīgi – vairāk iespēju ceļot, iegādāties labākas lietas, bet arī ceļ sievietes pašapziņu. Tas savukārt liek arī vīrietim attiecībās iespringt, nevis palaisties – ja jau sieva pati spēj iztikt bez manis materiāli, tātad man ir jābūt divtik foršam, lai viņa gribētu būt kopā tieši ar mani kā cilvēku, ne naudas dēļ.”
Nauda attiecībās vienmēr ir delikāts jautājums. Kur nauda, tur ir risks tikt nopirktam vai pārdotam.

Ilze
, mājsaimniece, 28 gadi: „Ja man vispār nav savu naudas līdzekļu, es palieku pilnīgi atkarīga no vīrieša, tad viņš var pārlieku uzkundzēties vai pat vēl sliktāk – zaudēt interesi par mani. Naudas atkarības dēļ es drīkstu kļūt tikai par to, ko vēlās vīrietis, nekas cits. Mana attīstība ir visumā ierobežota un balsstiesības – kā vidusslaikos.” 

Agris
, finansists, 37 gadi: „Atkarīga sieviete – sieva vai mīļākā – ir ar tādu kā pazeminātu līmeni. Ja tu dod naudu, tad vienmēr liekas, ka drīksti par to kaut ko prasīt pretī. Bet tas rada nelabvēlīgu fona sajūtu, ka, piemēram, sekss tev ir tāpēc, ka iedevi naudu, nevis tāpēc, ka viņa tevi patiešām iekāro. Seksam ir jābūt par patikšanu, nevis par naudu. Tāpēc es esmu par neatkarību naudas lietās.”
Ja esi nogurusi raizēties par naudas lietām un beidzot sev atzīsti, ka labprāt šīs rūpes uzticētu vīrietim, Helēna Andelina no tālās pagātnes iesaka to paust šādi: „Es to vairs ilgāk nevaru izturēt. Tā man ir smaga nasta. Tev tas nebūs ne tuvu tik grūti. Tu esi vīrietis. Lūdzams, atbrīvo mani no šī pienākuma. Vai tu to varētu pārņemt pilnībā?” Ja viņš atsakās no šī pienākuma, tad nogaidi, kamēr nebūsi pielietojusi dzīvē visus pārējos „Valdzinošās sievišķības” padomus un vēlāk mēģini vēlreiz.”
Ja „Valdzinošā sievišķība” nav tavā gaumē, galvenais – atzīsties sev, ko īsti gaidi vai negaidi no sava vīrieša. Ja sagaidi materiālo atbalstu, neizliecies, ka tas tev ir mazsvarīgi. Izrādi savu prieku un pateicību par dāvanām, pastāsti, ko jūti pret vīrieti, kad esi saņēmusi rūpēšanos no viņa. Tas viņu iedrošinās jauniem varoņdarbiem un tu saņemsi tieši to, ko vēlies!

22 komentāru
 1. Mnjāā, sarežģīti šis ir. No vienas puses, ir feini, ja vīrietis tevi apčubina un palutina, taču dzīvē pati esmu riktīgi “atrāvusies”, kad nācās palikt uz ielas pēc attiecībām, kurās vīrietis bija tas kurš rūpējās par mūsu kopīgo finansiālo labklājību. Tamdēļ iesaku visām sievietēm, būt neatkarīgām un pelnīt pašām tik, lai situācijā, kad katram jādodas uz savu pusi, nav jāpāriet no “ikriem uz sausiņiem”.

 2. Es par finansiālo neatkarību… Jo vīrieši vienkārši “emocionāli izlaižas”, ja viņi ir vienīgie, kas “velk mājās mamutu”, kā jau rakstā sacīja Ilze: “vīrietis uzkundzējas” un tas ne pie kā laba nenoved.

 3. Mans skatījums – ir vīrietim materiāli jāuztur ģimene… Man šāds modelis šķiet vislabākais un pareizākais. Sievietei ir jāpelna un jābūt savai naudai, bet lielās lietas jāsagādā vīrietim.

 4. Pievienojos tam vecmodīgajam uzskatam, ka vīrietim ir jābūt galvenajam pelnītājam ģimenē. Punkts.

 5. Sievietes, pats par sevi saprotams, ir dažādas. Vienai ar mājas pavardu un skaistumkopšanas saloniem pietiek, citas savukārt nespēj dzīvot bez augstāku mērķu izvirzīšanas. Vienas labu darbu darīšanu izlemj atstāt savu rūpīgi (vai ne tik rūpīgi) auzināto bērnu ziņā, citas vēlas darīt pašas.
  Kaut arī abi varianti nav nopeļami, tomēr, manuprāt, pirmajam tiešām ir viens būtisks mīnuss – tas traucē ar dzīvesbiedru justies garīgā ziņā vienlīdzīgai. Kā jūs varat savā starpā runāties kā labākie draugi, pavadīt laiku kopā, ja viens no jums pazīst vien draudzeņu klachinjas un skaistumkopšanas noslēpumus, kas otru īpaši neinteresē?

 6. Sobrid gimenee abi pelnam vienaadi, bet nomaksajot visus rekinus, kreditus un partiku naudas paliek tik cik paliek un dziivojam talaak, nekaadie celojumiem ipasi nesanak, jo tad rodas jauni krediiti. Un ta katru menesi, gadiem.
  Un kur ir taa robeza, kad kads var izvertet, ka vajag vairaak. Gribeesi vairaak dabuusi mazaak, piemeru kriizes gados netrukst…..

 7. hmmmm, ar naudas lietam vienmer uzmanigi. pirms 8 gadiem iegrabos ar skopuli, kurs pelnot daudz vairak par mani, atljavas mani pazemot. Tas iedzina tadu traumu,ka tagad, kad 8 meneshus biju atkariga no sava tagadeja viriesha palidzibas, vinam biju piekodonajusi – nekadus stulbus izteicienus vai pat jocinus, citadak es tevi vienkarsi pametishu. Kad saku pelnit, turklat pat vairak par vinu, jutos lieliski – divi pieaugusi cilveki uz vienlidzigiem pamatiem.

 8. Galvenais, lai vīrietis ir strādīgs un gādīgs. Man vienalga, ka mana vīra profesija ir daudz mazāk atalgota par manējo. Tāpat noteiktu daļu no algām metam “kopējā katlā”, un tad vairs nav nozīmes, kurš cik nopelnījis, bet gan kāds ir kopējais budžets. OK, mans vīrs pelna krietni mazāk, toties viņam ir zelta rokas un viņš māju var uzcelt no pamatiem līdz jumtam, pusdienas var pagatavot kā restorānā, un par ietaupījumiem uzdāvināt man skaistas rotas. Protams, ideāli būtu, ja mēs abi pelnītu briesmīgi daudz, taču es nedomāju par naudu, bet gan par rezultātu. Un kamēr par abiem velkam vezumu, tikmēr viss kārtībā.

 9. Un jā, par finansēm kopumā atbild viņš: savu daļu iemetu kopējā katlā, un tad viņš lemj, kā un ko sadalīt, jo grāmatvedības lietās ir viņa stiprā puse, ne manējā. Es izsaku iniciatīvas, un tad kopīgi vienojamies, ko un kā darīt. Man patīk paļauties uz viņu, kaut arī mans finansiālais devums ir lielāks. Ar vienu vārdu sakot, viss atkarīgs no cilvēkiem un personībām, ne no maka biezuma.

 10. Apskauzu tantuku,ja var sabalanset ienakumus un izdevumus kopigi.Mana gadijuma es esmu finansialais balsts,jo stradaju,nopelnu pieklajigi,toties virietis sanem loooti pieticigu pensiju.Ir krediti,kuri gulst uz maniem pleciem,tapat lielaka dala no rekiniem,vel partika,masinas uzturesana.Jau sen esmu piemirsusi,ko nozime iegadaties sev ko forsu,ko veletos,nesanak.Pati vien laikam esmu vainiga,ka savas vajadzibas atstaju pasa beigas pec visiem nepieciesamajiem izdevumiem un tur nekas vairs nesanak,pat zabacinus valkaju,kamer noplist.Vins meginaja piepelnities privathalturas,bet ar savu muldesanu pazemoja savu gimeni,neturas ta mute ciet.Ta,redziet,ari gadas dzivot.

 11. Dzives patiesiba kas nav mainijusies un nemainisies – sievietes alga ir sievietes alga, viriesa alga ir gimenes budzets

 12. Nesen man sanāca kašķis ar dārgo- viņš, uzzinādamas, ka esmu noskatījusi un iekārojusi matu taisnotāju, gribēja man viņu nopirk. Es cik spēka turējos pratī- es tak pati pietiekami pelnu, emu neatkarīga, patstāvīga un … bla-bla-blā!!! Un viņš nekādi nevarējao samrast to manu “esmu pieradusi pati maksāt savus rēķinu, rūpēties par sevi, būt neatkarīga u.t.t.” Viņam nebija saprātams, kapēc es jutīšos parādā, ja viņš man kaut ko nopirks un kapēc negribu, la iviņš tērē naudu uz mani, piepildot manas iegribas un vēlme.
  Sekoja gara saruna, izrunāšanās. Bet vien man tapa skaidrs- viņam patīk mani iepriecināt, palutināt un tam nav nekāda sakara ar pirkšanu, palikšanu parādā u.t.t.
  P.S. Rezultātā nopirka man somiņu, kad bijām veikalā meklēt it kā citas lietas. Un matu taisnotāju atradu viņa somā, kad dārgais atbrauca no komandējuma un palūdza man, lai palīdzu izpakot somu 🙂

 13. Atkarīgs no tā kāda ir sieviete, ja es stiepju to “mamutu” un attiecīgi pavadu vairāk laika viņu mēdīdams ārpus mājas, tad apmierināts būšu tiki tad, ja atbalstāmā sieviete būs spējīga proporcionāli parūpēties par mājas soli un lietām. Ja man ir jāpelna par diviem un vēl arī mājās jādomā ko pagatavot un ko sakopt, un vēl bērni jāapcubina, jo princesei nagi nolakoti, tad tas neiet cauri.

 14. un kas teica, ka laime nav naudā, vistiesakaja nozimee naudas daudzums nosaka visu arī gimenes laimi…..

 15. Mazinja…
  Ka tad lai dzivo sieviete kurai ir jaudzina bern unnau nekadu iztikas lizdekli…
  8ls tas ir par maz lai uz men. iztiktu.
  berns tacu ir jalaiz darzia satradajot par 200ls men ari newar wisus galus savilkt par visu tak tacu ir jamaksa,jaed,jagerbjas un vel vis parejais kur tad lai to naudu dabun??uzzimet vinu ari newar un tapatas ari newiens nedos..
  Si dzive ir tik sasoditi gruta….!!

 16. ah… man patīk tērēties… lai jau vecis izlaiž garu pelnot naudiņu
  man patīk kad man viss ir… ah… esmu taču lieliska
  ja kas, varu šķirties no tā neveiksminieka… ah mani gaida taču jauni pelnītāji…

 17. ech..es tik labprāt gribētu, lai mani uztur un pašai nav jāpelna… tas būtu tīrais plezīrs! :))

 18. Vai jums ir nepieciešams kredīts, lai samaksāt rēķinus, vai jums ir nepieciešama nauda, lai sāktu savu biznesu, sazinieties ar mums, jo mēs dodam no aizdevuma, kā zema kā 2% procentu likmi, mēs arī sniegt ilgtermiņa un īstermiņa laika aizdevumu, lai iegūtu plašāku informāciju, sazinieties ar mums pa e-pastu: [email protected]

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.