CIK daudz JĀDZER bērnam?

Mēs zinām, cik nozīmīga ir ne tikai pilnvērtīga uztura, bet arī šķidruma lietošana ikdienā – lai nodrošinātu dzīvības procesus organismā. Ja par sevi – mēs, pieaugušie – varam parūpēties paši, tad bērni uzticās saviem vecākiem – viņu zināšanām, prasmēm un rūpēm. Lai mūsu bērnu garīgā un fiziskā attīstība noritētu pēc iespējas veiksmīgāk, šoreiz noskaidrosim – ko un cik daudz vēlams dzert bērnam?

SĀKAM AR PAŠIEM MAZĀKAJIEM
Ja mazulis tiek barots ar mātes pienu, visas nepieciešamās uzturvielas, līdz apmēram 6 mēnešu vecumam, viņš uzņem ar to un papildus šķidrums tam nav nepieciešams. Protams, ja bērniņš ir apslimis vai spēcīgi sakarsis, var piedāvāt tīru, negāzētu, istabas temperatūras ūdeni, taču šādā situācijā labāk konsultēties ar pediatru.

Citādi rīkojamies, ja mazulis jau kopš dzimšanas tiek barots ar speciāliem maisījumiem mātes piena vietā – tad jau no pirmās dzīves nedēļas zīdainim jāuzņem papildus šķidrums, apmēram 50 līdz 100 ml diennaktī. Lai remdētu slāpes, veselīgākais ir vārīts, tīrs un atdzesēts ūdens. Veikalos nopērkams arī speciāls ūdens mazuļiem – tas atšķiras ar zemu minerālvielu un nātrija līmeni, lai zīdaiņa nieru darbība netiktu pārāk stipri noslogota. Šķidrums mazulim jāuzņem visas dienas laikā – vecākiem nevajadzētu gaidīt bērna slāpes, jo slāpju sajūta jau liecina par organisma atūdeņošanos.

Tādus šķidrumus kā sula un nesaldināta tēja labāk piedāvāt tikai pēc ēdienreizēm, jo tie satur kalorijas, tādējādi var mazināt veselīgu apetīti. Turklāt sulas noteikti ir jāatšķaida ar kvalitatīvu ūdeni, vēlams 1:1, nepievienojot cukuru; piemērotākās sulas, ar ko sākt – bumbieru un plūmju (no ekoloģiski tīriem augļiem un ogām), toties uzmanīgi ar zemenēm, upenēm un dzērvenēm – tās var izraisīt alerģiskas reakcijas. Pie sulas mazulis jāpieradina pakāpeniski, sākot no tējkarotes dienā līdz 50 ml dienā gada vecumā. Lai arī bērnam ērtāk ir dzert sulu no pudelītes, vēlams ieradināt to darīt no mazas krūzes, jo citādi var tikt nodarīts kaitējums zobiņiem (dēļ cukura un augļskābes)

KAD BĒRNS JAU PAAUDZIES
Kad bērns sasniedzis 2 – 3 gadu vecumu, nepieciešamais diennakts šķidruma daudzums ir 750 ml, no 4 – 6 gadiem tie ir 850 ml, taču, kad sasniegts sākumsskolas klašu vecums (7 – 9 gadi), tie ir jau vismaz 950 ml dienā. Taču, ko mūsu bērni dzer ikdienā, un cik tas patiesībā ir veselīgi? Uzskaitījām populārākos dzērnienus, kas atrodami bērnu ēdienkartēs.

Saldināti un gāzēti dzērieni. Dzērienus nav ieteicams saldināt – slāpes tie tikai pastiprinās, turklāt, regulāri lietojot šādus dzērienus komplektā ar našķiem un saldumiem, bērna organisms tiek pārskābināts, radot veselības problēmas un aptaukošanās risku. Viena glāze gāzētas limonādes satur ne tikai aptuveni 5 tējkarotes cukura, bet arī kofeīnu, kurš veicina pastiprinātu urīna izvadi no ķermeņa – atūdeņošanos. Nemaz nerunājot par garšas pastiprinātājiem, krāsvielām un mākslīgajiem saldinātājiem, kas pievienoti šāda tipa dzērieniem. Smadzenēs (kuras sastāv 90% no ūdens) nonāk tikai tīrs un strukturēts ūdens, saldinātus un gāzētus dzērienus mūsu smadzenes uztver kā atkritumus – tad kāpēc ļaut bērniem nodarīt sev kaitējumu? Ja bērns ļoti vēlas gāzētu dzērienu, vērts piedāvāt tam dabīgi gāzētu minerālūdeni, kas nesatur mākslīgi pievienoto ogļskābo gāzi.

Piens un piena produkti. Piens, paniņas, jogurts bez mākslīgajām piedevām un kefīrs – šie produkti ir veselīga un augoša bērna ikdienas uztura sastāvdaļa. Jā, tieši tā – uztura, jo, lai gan tie mēdz būt šķidras konsistences, piens un piena produkti tomēr ir pieskaitāmi pie ēdiena, nevis dzēriena. Taču kā veselīga uztura sastāvdaļa šie produkti ir ļoti vērtīgi – tajos ir A, D, E vitamīni, kā arī – kalcijs un dzelzs. Tomēr vecākiem ir jābūt uzmanīgiem, jo, lietojot uzturā piena produktus, var nākties saskarties arī ar tādu lietu kā laktozes nepanesība, par ko būtu jākonsultējas ar pediatru.

Sulas. No ekoloģiski tīriem augļiem, ogām un dārzeņiem svaigi spiestas sulas ir ļoti veselīgas, taču vēl labāk ir šos produktus ēst – dēļ vērtīgajām šķiedrvielām, kuras uzlabo gremošanas sistēmas darbību.

Tēja. Ar tējām uzmanīgi – lai gan šķiet, ka šo šķidrumu var lietot neierobežotā daudzumā, būtiski tomēr saprast – ko un kāpēc. Piemēram, melnā tēja ir izteikts kofeīna avots, tāpēc maziem bērniem to nevajadzētu dot. Toties zāļu tējām patiesībā ir diezgan spēcīga ārstnieciska iedarbība – slāpju remdēšanai tās nebūs īpaši piemērotas. Ja tomēr ir vēlme palutināt bērnu ar siltu tējiņu, ieteicams izvēlēties kumelīšu vai piparmētru tējas (ne īpaši stipras). Vēl viena alternatīva – lūkoties pēc zāļu tēju maisījumiem, kas izstrādāti īpaši bēniem un nopērkami aptiekās, kur labāko izvēlēties palīdzēs aptiekārs.

VISLABĀKAIS – ŪDENS
Vai zināji, ka izdzerta glāze ūdens jau pēc pāris minūtēm mūs spēj atbrīvot no noguruma – gan fiziska, gan garīga? Ja vēlies, lai tavs bērns iegūtu enerģiju – un būtu gatavs aktīvai dienai dārziņā vai skolā, no rīta radi iespēju viņam padzerties glāzi tīra ūdens, tas būs daudz tonizējošāks un veselīgāks par šokolādes tāfelīti. Vecākiem vajadzētu bērnam izstāstīt, ka arī dienas laikā ik pēc brīža ir jāmalko līdzi paņemtais ūdens, it sevišķi, ja sāk mākt nogurums vai rodas grūtības koncentrēties. Jā, mēs katrs esam individualitāte, tāpat arī ģenētika un organisma vēlmes atšķiras, taču, ja vēlamies uzzināt, kāds daudzums ūdens mums dienā jāuzņem, varam ieklausīties speciālistu teiktajā, kuri uzskata, ka līdz 10 kg tie būtu 100 ml uz katra ķermeņa kilograma. Virs 10 kg tie būtu vēl 50 ml klāt uz katru kilgoramu. Toties, ja ir sasniegta 20 kg robeža – 1500 ml ūdens dienā, pieskaitot klāt 20 ml vēl par katru kilogramu virs šīs robežas.

Ūdens vielmaiņa bērnam ir daudz intensīvāka nekā pieaugušajam – bērns, kurš dienā nedzertu ne pilīti, zaudētu 7,5% no sava svara, kamēr pieaugušajam tie būtu tikai 1,5%. Protams, šī atšķirība krasi izpaužas tieši slimošanas periodā, kad paaugstinātā temperatūra rada papildus atūdeņošanos – svīstot un elpojot – šādā situācijā ūdens un citi šķidrumi jālieto vēl pastiprinātāk. Ja šūnām netiek pievadīts ūdens, samazinās vielmaiņas aktivitāte ķermenī – no organisma netiek izvadīti organisma vielmaiņas gala produkti, turklāt iekšējie orgāni ūdens trūkumu izjūt ļoti spēcīgi – ķermenis nespēj vairs normāli funkcionēt, un atsevišķi orgāni var pat atteikties darboties. Lai bērns būtu fiziski un garīgi attīstīts un vesels – ūdens lietošana ikdienā ir vitāli nepieciešama. Ja bērns uzņems pietiekamu daudzumu ūdens, liela iespēja, ka viņš būs ar veselīgu svaru, spēcīgām koncentrēšanās spējām, kā arī organisms būs spējīgs pasargāt sevi no hronisku slimību iespējamības

VECĀKI IR PIEMĒRS
No bērna nedrīkstam prasīt to, ko paši izpildīt nespējam. Vispirms vecākiem būtu jāpārskata savi paradumi – jo bērns tiešā veidā ietekmējas no tiem. Tas, kādu piemēru mājās rāda pieaugušie (ko lieto uzturā un dzer utt.), ietekmē bērnu uztveri par to – kā ir jādara. Ja vecāki regulāri un ar prieku dzers tīru, kvalitatīvu ūdeni, ja runās par to, cik tas ir garšīgs – arī bērnam neapzināti veidosies šāds priekšstats.

Vecāki, ņemiet vērā, ka ūdenim jābūt redzamam un pieejamam, lai bērns bez piepūles to var atrast, kā arī paņemt līdzi savu ūdens pudelīti uz skolu vai sporta nodarbībām. Vislabāk, ja tas ir kvalitatīvs minerālūdens ar sabalansētu minerālu sastāvu. Lai ūdens dzeršanas process būtu aizraujošāks, var izmantot kādu interesantu salmiņu vai bērna izvēlētu viņam īpaši mīļu krūzīti. Jo mazāk dzērienu opcijas būs mājās, jo labāk, turklāt – jo biežāk bērns lietos saldinātus dzērienus, jo grūtāk viņam būs pierast pie ūdens kā slāpju remdētāja. Ja ir pamanītas šādas atūdeņošanās pazīmes: muskuļu vājums, sausas lūpas, tumšs urīns, sasvīdums, galvassāpes un nogurums, laiks doties pie pediatra un stipri apsvērt iespējas – kā mainīt savus un bērna ieradumus uz labo pusi – pietuvojoties veselīgam dzīvesveidam.

4 komentāru
  1. Ir par ko padomāt. Laikam jādod puikam uz skolu ūdens pudele, jo no krāna jau nebūtu prātīgi likt dzert…

  2. Patiesībā ir traki, tad, kad pamatskolniekiem no 5tās klases sākas staigāšana pa kabinetiem (tā vismaz ir mūsu skolā), tad viņiem arī tiek laupīta iespēja tikt pie ūdens padzeršanās klasē un ja bērnam šajā vecumā ir jāizdzer ap 1,9l ūdens, tad cik lielai ir jābūt pudelei, ko ņemt līdz?!

  3. laikam jau jādod bērnam līdzi kādas 2 mazās pudelītes…lai pa dienu – kamēr ir skolā, padzeras… un pārējo vajadzīgo šķidrumu jāizdzer mājās esot. un vēl – daļu šķidruma bērns jau uzņem arī no pārtikas – ja ēd dārzeņus un augļus.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.