Brīnum tabletīte

Nu jau pagājis krietnāks laika sprīdis, kopš pēdējo reizi runājām par it kā tik ļoti ikdienišķu un sievietei pazīstamu lietu kā kontracepcija. Vienlaikus, grozies kā gribi, šī tēma nezaudē savu aktualitāti, jo tiek piedāvāti arvien jauni preparāti, kas sola uzlabot sievietes pašsajūtu, mazināt blaknes un vēl efektīvāk pasargāt no grūtniecības.  Kā neapjukt šī plašā piedāvājuma jūrā un galu galā izvēlēties sev piemērotāko kontracepcijas veidu? Un ar ko īsti atšķiras visas šīs  ripas, ripiņas un tabletītes?

Nu jau teju pusi gadsimta sieviešu sapnis ir piepildījies. Pietiek apēst vienu tabletīti dienā, un galva par izsargāšanos no nevēlamas grūtniecības vairs nav jālauza. Tomēr hormonālā kontracepcija nav brīnumlīdzeklis, bet gan gluži reāls farmācijas izstrādājums. Un – tāpat kā citiem medikamentiem – tai ir gan labās, gan sliktās puses.

Tikpat dažādas kā esam mēs pašas, ir kontracepcijas metodes. Kādai piemērotāka šķitīs spirāle, citai nepieciešama ne vien aizsardzība no grūtniecības, bet arī no seksuāli transmisīvām slimībām, vēl cita izvēlēsies dabisku ģimenes plānošanu un neraizēsies, ja kādudien pieteiksies mazulis…
Tomēr aizvien vairāk sieviešu izvēlas hormonālo kontracepciju, jo, ja vien neskaita galēju līdzekli – sterilizāciju, tā ir visdrošākais veids, kā izvairīties no nevēlamas grūtniecības. Un, lai gan visas zinām, ka ir tādas tabletītes, un daudzas no mums tās lieto, bieži vien neesam informētas par lielo daudzveidību šajā jomā. Izrādās, ka vienas hormonālās tabletes var atšķirties no otrām tikpat ļoti kā paipalas ola no strausa olas. Turklāt, ja esi nolēmusi izsargāties, lietojot hormonālo kontracepciju, vari izvēlēties ne vien tabletes, bet arī plāksteri vai maksts riņķi, spirāli un pat injekcijas.

Kā darbojas hormonālā kontracepcija

Hormonālā kontracepcija paredzēta, lai ar nelielu iejaukšanos no ārpuses, neļautu tavā organismā notikt dabiskajiem procesiem un sagatavoties bērniņa ieņemšanai.
Šī metode palīdz plānot savu dzīvi tā, kā vēlies to pati. Kā tas notiek?
Tabletēs esošie hormoni, kas ir līdzīgi tiem, ko tavs organisms katru mēnesi izstrādā pats, nomāc ovulāciju, neļaujot olšūnai nobriest, vienlaikus sabiezinot dzemdes kakla kanāla gļotādu, tādējādi padarot to necaurejamu mazajiem, sparīgajiem astaiņiem – spermatozoīdiem. Savukārt dzemdes gļotāda šo hormonu ietekmē kļūst plānāka, kas traucē ieligzdoties olšūnai gadījumā, ja nu tā tomēr nobriedusi un tikusi apaugļota. Tā nu no grūtniecības tu esi pasargāta veselos trīs veidos. Tikai atceries, lai gan hormonālā kontracepcija ir otra drošākā izsargāšanās metode aiz sterilizācijas, tā nav brīnumlīdzeklis un nepasargā no nepatīkamām slimībām, kuras vari gūt no gadījuma sakariem.
Tāpēc to var izmantot tad, ja nevēlies palikt grūta no sava pastāvīgā partnera, vai arī tad, ja, mainot partnerus, papildus izmanto arī prezervatīvu, jo prezervatīvs (vienalga – sieviešu vai vīriešu) ir vienīgais kontracepcijas līdzeklis, kas pasargā no STS .
Optiskais internets
Gaišās puses

Bieži vien hormonālo kontracepciju ginekologi savām pacientēm iesaka ne vien izsargāšanās nolūkam, bet arī dažādu veselības un pat skaistumkopšanas problēmu risināšanai.

Kā pozitīvi efekti jāmin menstruālā cikla noregulēšana. Agrāk nekad nezināji, vai mēnešreizes sāksies kādu dienu agrāk vai vēlāk, vai cikls būs 25 vai 32 dienas, tagad, lietojot tabletes, tas ir kā pulkstenis – tieši pēc 28 dienām gaidi kārtējās kritiskās dienas. Turklāt lielākoties kopā ar neregulāro ciklu izzūd arī PMS un mokošās sajūtas mēnešreižu laikā. Arī tad, ja katru mēnesi mēnešreizes gaidi ar šausmām, jo nespēj tikt galā ar milzīgo daudzumu asiņu, hormonālās kontracepcijas blakusefekts – samazināts menstruālo asiņu daudzums – tev šķitīs kā īsta debesu (farmācijas kompānijas) dāvana.  
Gados jaunākām sievietēm priekšrocība šķitīs tā, ka dažu preparātu blakusefekts ir arī ādas stāvokļa uzlabošanās un pūtīšu pazušana.
Savukārt ārsti mēdz uzsvērt, ka, lietojot hormonālo kontracepciju, var novērst vai mazināt tādas saslimšanas kā osteoporozi, dismenoreju, olnīcu un endometrijas vēzi, dzemdes miomu un vēl citas sievišķas kaites.
Pozitīvais efekts, ko novērtēsi gan tu, gan tavs partneris, ir hormonālās kontracepcijas nemanāmība – vairs nekādas gatavošanās pirms mīlēšanās ar prezervatīvu paciņu uz plaukta vai spermicīdu bundžiņu pie gultas. Jūs varat baudīt viens otru bez ierobežojumiem, traucējumiem, pārtraukumiem un barjerām. Un, ja agrāk uztraucies par to, vai prezervatīvs neplīsīs un spermicīds iedarbosies, tad tagad vari atslābināties, jo hormonālā kontracepcija ir drošākā kontracepcija aiz sterilizācijas. Patīkami arī tas, ka, ja pēkšņi izdomāsi, ka tuvākajā laikā vēlies mazu ķiparu, ko mīlēt, pietiek pārtraukt tablešu lietošanu un droši vari ķerties pie darba.

Mīnusi un gadījumi, kad šo metodi izvēlēties nedrīksti

Tomēr hormonālā kontracepcija nav labās feju krustmāmiņas dāvana. Tāpat kā katram cilvēka izgudrojumam, tai ir gan savas pozitīvās, gan ne tik pozitīvās īpašības. Lai gan hormonālā kontracepcja ir drošākā no neķirurģiskajām metodēm, tai ir viens nosacījums. Lai tabletītes darbotos, tās jālieto regulāri. Tu nevari vienu vakaru, dodoties uz ballīti, aizmirst iedzert kārtējo tabletīti un cerēt, ka viss būs kārtībā. Tātad, ja šī ir tava izsargāšanās metode, tad līdztekus modinātājam mobilajā tālrunī ieprogrammē arī ikdienas atgādinājumu par laiku, kad jāizdzer kārtējā tabletīte. Atceries, ka efekts var mazināties arī tad, ja esi saslimusi un tev bijusi caureja vai vemšana.

Vēl viens hormonālās kontracepcijas nosacītais mīnuss ir, ka tā neaizsargā no dažādām nejaukām kaitēm, ko vari iegūt, ja abi ar savu partneri neesat monogāmi. Protams, nedrīkst neminēt, ka, neskatoties uz to, ka hormonālā kontracepcija kļūst aizvien modernāka (hormonu devas tajā mazākas un sievietes organismam piemērotākas), ir sievietes, kurām, lietojot šos preparātus, novērojamas nepatīkamas blaknes. Galvassāpes, slikta dūša, svara izmaiņas vai krūšu piebriešana. Lielākoties gan organisms pāris mēnešos pielāgojas un sliktā pašsajūta izzūd. Iespējams, neesi izvēlējusies sev piemērotāko preparātu un ir vērts kopā ar ginekologu apspriest šo jautājumu.

Tā kā hormonālā kontracepcija iejaucas organisma dabiskajos procesos, ir svarīgi zināt, ka dažkārt to lietot nedrīkst.
Viens no svarīgākajiem punktiem, kad šai metodei jāsaka nē, ja esi jaunā māmiņa un baro savu bērnu ar krūti. Tad labāk izvēlies citu izsargāšanās veidu. Teorētiski ir hormonālās kontracepcijas veidi (viena hormona progesterona tabletes), kas neietekmē piena veidošanās daudzumu, tomēr neliela hormonu deva nonāk arī pienā. It kā nekas slikts tavam mazulim no tā nenotiks, tomēr labāk kādu brīdi iepauzē.

Šī izsargāšanās metode nebūs tev piemērota arī tad, ja esi kaislīga smēķētāja (izsmēķē vairāk par 15 cigaretēm dienā), jo pastāv lielāks trombozes risks. Piesardzība jāievēro, ja sirgsti ar dažādām hroniskām kaitēm. Katrā ziņā, izvēloties hormonālo kontracepciju, nedrīkst uzklausīt draudzeņu ieteikumus, jo, lai tu justos labi, to lietojot, un arī efekts būt maksimāli pozitīvs, savs līdzeklis jāizvēlas kopā ar ginekologu.

Tik dažādi

Lai gan bieži vien bāžam visu vienā maisā, hormonālās kontracepcijas metodes ir ļoti dažādas. Tām visām kopīgs ir tikai tas, ka grūtniecības novēršanai tiek izmantota hormonu ietekme uz organismu. Nedaudz plašāk par dažām izplatītākajām.

Kombinētie preparāti satur sieviešu dzimumhormonu estrogēnu un dažādu grupu progestagēnus. Abu hormonu proporciju un devu lielums dažādos līdzekļos atšķiras. Pie mums populārāki ir vienfāzes medikamenti, kad visu laiku jālieto vienāda hormonu deva. Pasaulē sastopami arī vairākfāžu medikamenti, kuros hormonu deva dažādās lietošanas dienās atšķiras. Lai gan šādiem preparātiem parasti ir mazāka hormonu deva, tos lietojot sievietes biežāk izjūt PMS sindromam līdzīgus veselības traucējumus dažādās cikla dienās un galvassāpes. Pareizi lietojot, Perla indekss šai metodei ir 0,5 (Perla indekss norāda, cik reizes iestātos grūtniecība, ja kāda sieviete konkrēto kontracepcijas metodi lietotu 100 gadus).
Jāatzīst, ka šajā ziņā zinātne iet uz priekšu – mediķi apgalvo, ka mūsdienās visas nepatīkamās blaknes pamazām izzūd. To pierāda jaunais hormonālais preparāts Qlaira, kuru lietojot, PMS pat samazinās.

Viena hormona (progestagēna) orālā kontracepcija (minipilles) satur vienu hormonu daudz mazākā devā nekā kombinētā kontracepcija. Tā ir nedaudz mazāk efektīva nekā kombinētā hormonālā kontracepcija, toties arī blakņu mazāk. Perla indekss šai metodei svārstās no 0,5 līdz 1.
Ja esi izklaidīga, iespējams, tev derēs injicējamā jeb implantējamā hormonālā kontracepcija. Tā neprasa ik dienu atcerēties, ka jāiedzer kārtējā tablete vai pēc nedēļas jāuzlīmē plāksteris, taču, ja lietošanas laikā tevi piemeklēs nepatīkamas sajūtas blakņu dēļ, to ātrāk pārtraukt nav iespējams.

Hormonālā spirāle ir vienīgā hormonālā kontracepcijas metode, kas  nedarbojas caur smadzenēm un neaptur ovulāciju. Šī metode darbojas tikai lokāli – dzemdē, un ir derīga piecus gadus pēc ielikšanas.

Jaunumi hormonālajā kontracepcijā

Pavisam nesen presē izskanēja paziņojumi, ka farmācijas jomā ir lieli jaunumi, radīts un nu jau arī Latvijā pieejams pirmais hormonālais kontracepcijas līdzeklis ar dabiskajam sieviešu hormonam identisku hormonu – estradiolu. Tas ļauj cerēt, ka, lietojot šo preparātu, tu izjūtīsi mazāk nepatīkamo blakņu, piemēram, galvassāpes. Turklāt šā hormona daudzums tabletē dažādās cikla dienās atšķiras, tādējādi kopumā ir mazāks un, cerams, arī mazāk ietekmē sievietes organismu. Patīkami, ka arī Perla indekss jaunajam preparātam ir viens no zemākajiem hormonālās kontracepcijas vēsturē. Tikai 0,42.

Nākamnedēļ runāsim par to, kādas ir kontracepcijas iespējas vīriešiem un kāpēc pie mums tās tiek tik negribīgi izmantotas.

25 komentāru
 1. Tas nozime, ka ta saucamie viriesu hormoni tiek aizstati ar sieviesu hormoniem, vai ari es te tagad kaut ko jaucu?

 2. Neeezinu, nu kuaut kā mani tās hormonālās lietas neuzrunā, pareizāk sakot, laikam neder. Esmu mēģinājusi 2 veidu tabletes, arī plāksteris, un tie visi satur hormonus, un visas trīs reizes ir bijušas pretīgas blaknes. Esmu izvēlējusies vara spirāli un labi jūtos gan veselības ziņā, gan arī esmu aizsargāta, 3 gadus nav bijuša pilnīgi nekādas problēmas un nekas man nav jāiedzer un jāatcreas ne reizi mēnesi, ne nedēļā, ne dienā. Es domāju, ka man vienkārši neder preparāti ar hormoniem – cik reizes tad man par to būtu jāpārliecinās?

 3. Es vispār nekad neesmu mēģinājusi hormonālās tabletes, jo vienmēr licies, ka tas ļoti slikti iedarbosies uz organismu un daļēji baidos no visādām blaknēm. Lai arī man neīpaši patīk, bet ar draugu izvēlamies prezervatīvu.

 4. a ko darīt ja no kontracrepcijas pārbagatibas sievietei sak augt uusas!? jo parasti tak pretapaugloshanas tabletes butiba ir virieshu hormoni!?

 5. Es lietoju hormonālās tabletes jau vairākus gadus, nekādu blakņu nav un ādas stāvoklis ir uzlabojies. Vienīgi nevaru piekrist par atvieglotām mēnešreizēm, kā bija, tā ir. Nav tik traki ar to atcerēšanos, vienkārši jāiekļauj rīta vai vakara rituālā un ir labi. Pagaidām apmierina produkts, jo ar prezervatīviem gāja grūti un čakarīgi abiem.

 6. Te tiek runaats par inovaacijaam, bet kad tad tiks piemineetas patieshaam inovaacijas shajaa jomaa kaa piemeeram LadyComp, kas ir 100% nehormonals lidzeklis un darbojas uz temp.merishanu? Ir vel daudzas liidziigas kontracepcijas metodes, kuraas netiek lietoti nekaadi hormoni, bet tiek analizeetas izmainjas organismaa, peec kuraam var noteikt augliigas/neaugliigas dienas. Nav runa par to, cik tas ir efektīgi, labi vai slikti, bet vienkarshi nav skaidrs, kapec seit ir tik daudz rakstu par kontracepciju, bet ne reizi nekas taads nav piemineets, kaut gan shiis metodes jau paleenaam ieguust popularitaati arii Latvijaa. Laikam nevienai sievietei nepienaaktos to zinaat, ja ir runa par kontracepciju :pNeviens vairaak par ripaam un prezervatiiviem dzirdeet nedabuu :p

 7. Man arī pieredze ar horm.tabl. tikai pozitīva, gan mēnešrreizes bija mazākas, gan ādas stāvoklis uzlabojās, gan svars bija mazāks, kad viņas dzēru.

 8. Pieļauju, ka nerunā tāpēc, ka šīs metodes netiek medijiem īpaši reklamētas vai aprakstītas – arī paši ginekologi tās acīmredzot nepopularizē, jautājums ir – kāpēc. tagad tiešām ir šis jaunums, tabletes Qlaira, lasīju par viņām, kuras atkal ir ar kaut ko labākas par visām pārējām. Pati nelietoju hormonālos preparātus, bet parasti piedāvā to, pēc kā ir lielāks pieprasījums. Es arī biju izbrīnījusies, kad izlasīju, ka vara spirāli lieto tikai 4% Latvijas sieviešu. tad es esmu tajos 4% un man viss ar visu ir kārtībā. pieļauju, ka to nosaka arī kaut kāda reklāma, tas ir naudas jautājums, kas reklamējas, kas nē.

 9. Nekādi hormoni netiek aizstāti. Te var izlasīt sīki un smalki par tablešu darbības principu:http://www.atceries.lv/lv/kontracepcija/tablete

  Par ūsām – mūsdienu hormonālā kontracepcija noregulē hormonu līmeni un viņu iedarbība uz ūsām var būt tikai pretēja. Ja sievietei ir paaugstināts vīrišķo hormonu daudzums, tad dzerot tabletes ūsas, taukaini mati, pumpas pazūd.

  Par Ladycomp – šī tiešām ir interesanta metode. Vienīgā problēma ir tā, ka bazālo temperatūru var ietekmēt ļoti daudz lietu – negulētas 8 stundas, saaukstēšanās, stress un citas lietas. Ladycomp der ļoti harmoniskai un par savu ķermeni pārliecinātais sievietei. Tām, kam ir ikdienas steiga un stress, vienlaga nāksies paralēli izmantot citas metodes.

 10. Vispār ja kas, tad man godīgi sakot tiešām nav nekādas sajēgas, kas kā darbojas, šķiet pārāk sarežģīti. Es principā uzticos savam ginekologam, kas man iesaka tiesi man piemērotāko preparātu, jo tā ir viņa specialitāte. Protams, man pašai arī vajadzētu laikam iedziļināties, bet tik un tā apmaldītos visā šajā plejādē, tāpēc jauki, ja ir tiešām labs ārsts, kas par visu ir informēts.

 11. Kāpēc daži komentētāji ir tik kategoriski?! Man tāda vara spirāles lietošana , beidzās vienkārši briesmīgi(asiņoju tik ļoooti, ka, nebiju spējīga iet uz darbu, līdz sākās pašsajūtas traucējumi, spēku atguvu slimnīcā). Tāpēc secinu, ka mēs neesam vienādas, labi, ja to saprot ārsts, kas nestrādā pa virsu, bet iedziļinoties katrā pacientē…lai mums izdodas atrast sev piemērotāko veidu kā izsargāties! 🙂

 12. Tiesi šodien aizgāju uz aptieku un Qlaira esot tika vienā aptiekā Rīgā, bet nu jau šodien pasūtīju arī citā aptiekā un ceru, ka būs labāk, jo es nespēju savākt savu garastāvokli, tik ātri un krasi mainās.
  Lasīju un Qlaira patiešām lietas labākas par citām!

 13. Jā, bet es tomēr gribētu zināta arī kaut ko par vīriešu kontracepciju, kāpēc sievietēm vienmēr viss jāpacieš – jāiznēsā jādzemē bērniņš, vēl par kontracepciju jādomā. Ja ir normāli partneri – vīrs un sieva, var taču vienoties, ka kaut ko uzņemas arī vīrietis, kāpēc viņš nevar dzert tādas tabletes?

 14. “nelietoju šīs tabletes, un neiesaku arī citām”, “tas ir parak sarezhgiti”, “neesmu meginajusi un baidos no blakusparadibam”, palasot shadus komentarus paliek zhel musu sievieshu un meitenju, kuras tik maz ir informetas un ari maz velas zinat par savu veselibu un pieejamajam kontracepcijas metodem. Labi, ja vel paveicas ar gudru ginekologu, bet vina jau ari ir tikai cilveks. Ja mes pashas neko nevelamies zinat par sho svarigo lietu sava dzive tad ari pashas esam atbildigas par eksperimentiem ar savu veselibu. Pasaule jau sen tiek uzskatits, ka pacientam pasham jaizglitojas un jabut informetam par savu veselibu, un KOPA ar arstu jaizvelas piemeram kontracepcija, bet pie mums visu atbildibu gribam uzvelt uz arstiem, pashas neko.. un tad “dabiska kontracepcija”-> pec tam nevelama grutnieciba-> vientuljas mates vai aborti, jo “baidos”, un “baidos” faktiski tadelj ka “nezinu”.
  es priecajos ka ir vismaz kada informacija par jaunako kontracepcija portala atceries.lv, jo Latvija ar sho informaciju sabiedribai ir loooti shvaki..

 15. Esmu viennozīmīgi pret! Kamēr lieto – super, bet kad pārstāj – pie bērniem tikt vairs nevar, sākās ginekoloģiskas problēmas – cistīti, disfunkcijas… Briesmas! Manuprāt, hormonālā kontracepcija ir inde, izjaukt sievietes dabīgo sistēmu ir neprāts

 16. Es lietoju hormonālās tabletes .. nekas diži labs tas nav, bet man ir nepieciešama droša kontracepcija. Pagaidām jūtos lieliski ..

 17. Lietoju hormonālās tabletes no 15 gadu vecuma. Sākumā tas bija izsitumu un nenormāli sāpīgu mēnešreižu dēļ (vēmu, locījos un skrāpēju sienas).
  Pirms 3 gadiem pārtraucu pēc 10 gadu lietošanas, jo plānojām ģimeni. Pēc 6 mēnešiem pieteicās arī mazā mīlulīte 🙂 Tagad sākšu lietot Qlairi. Tik tālu mana pieredze ir laba 🙂

 18. oo ir ari viens viedoklis par to, ka ilgus gadus lietotas tabletes un veixmigi iestajusies grutnieciba….
  es tabletes letoju kopsh kadu 17 gadu vecuma….un diemzel jau 1,5 gadu mes ar viru nevaram tikt pie mazulja….. kaut ari mana ginekologe noliedz to, ka tas butu no vinjas ieteiktajam tabletem…..
  tad nu es tomer iesaku tam, kuras doma dzert-nedzert..tomer nedzert..ir tak visadi citi darudzigi varianti sievietes veselibai…..

 19. Lietoju hormonālās tabletes 3 mēnešus, bet nepieradu- visu laiku bija slikta dūša, tā kā vemt gribējās, ieēst neko nevarēju. Pēc tam sāka arī sirds sāpēt. Tad pārtraucu lietot un nekad vairs nelietošu. Tādas atbletes nodara milzīgu ļaunumu organismam, mans organisms ļoti pretojās un cīnījās ar to drazu. Tiek apturēta būtīb'[a svarīgākā sievietes funkcija- reproduktīvā sistēma. Tas ir ļoti nopietni, nereti tad, kad sieviete sagrib tikt pie bērna, tas vairs nav iespējams- sačakarēta reproduktīvā sistēma. Labāk nelietot tās drazas…

 20. Kad interesējos, ārste tieca, ka blaknes mūsdienās neesot, tie ir mīti no 50-60 gaidiem. Mazliet nedroši, bet tomēr piekritu. Lietoju 5 gadus, bet tad izlasīju žurnālā, ka tieši manis lietotajām tabl. ir problēmas pēc tam palikt stāvoklī. Tā nu ar draugu nolēmām pārtraukt, bet vai tavu brīnumu veselības problēmas, kas bija pēdējos gados mani piemeklējušas (tai skaitā pasliktinātā redze, man izrakstīja brilles) drīzumā pazuda kā nebijušas. Diemžēl citas problēmas uzradās, pirmo reiz uzzināju dzīvē, kas ir PMS, ar nenormāli sāpīgām mēnešreizēm, garastāvokļa svārstībām, sāpīgām krūtīm utml. Bet pats strakākais, ka gadu nesvīdu un, neskatoties uz sportošanu un veselīgāku ēšanas režīmu, kad pamanīju, pieņēmos svarā par 30 kg. Reāli sačakarēja vielmaiņu. Tikai pēc gadiem 5 svars sāka nākt pats no sevis nost, neskatoties, ka jau biju atmetusi veselīgo dzīvesveidu un sportu, tā ka bija jēga atkal sākt sportot, lai paātrinātu svara krišanos.

 21. Qlaira man diemžēl nederēja, jo viena aktīvā komponeta iespaidā ķermenī aizkavējās šķidrums (tas nebija par liekajiem kilogramiem, jo drebju izmērs nemainījās), manas reakcijas uz notiekošu kļuva daudz asākas un pat agresīvākas, no rīta vilka krustos. Ādas stāvoklis pasliktinājās – nez no kurienes parādījās pumpas (līdz šim netipiskās vietās).
  Vai labs rezultāts? Nē, 1,5 mēneša lietošanas laikā kopā ar dakteri pieņēmām lēmumu aizvietot ar citu medikamentu.
  Žēl, ceru, ka nākamais medikaments būs piemērotāks.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.