Bērnu TRAUMAS zaļumos – pirmā palīdzība

Vasara tā vien vilina ģimenes doties izbraukumos tuvākā un tālākā apkārtnē. Nav nekā labāka par tādu, mīļoto cilvēku kompānijā pavadītu, dienu pie dabas krūts. Bet, ko darīt, ja izbraukumā vai vienkārši brīvdienās – zaļumos gadās ķibele?

Bērni un arī pieaugušie, atbrīvojušies no pilsētas mūriem, mēdz kļūt pārgalvīgi. Neierastā vidē kas nelāgs var atgādīties pat pašiem piesardzīgākajiem. Kur nu vēl bērniem, kuri sajutuši brīvības garšu, bizenē gluži kā dunduru apsēsti teļi aplokā. Tāpēc pieaugušajiem jābūt ne vien divreiz uzmanīgākiem nekā parasti, bet arī rūpīgi sagatavotiem, lai grūtā brīdī varētu palīdzēt savai atvasei. Bet espati.lv var vien novēlēt, lai neviens no šiem padomiem šovasar tev nebūtu vajadzīgs.

Un vēl, gatavojoties izbraukumam, padomā gan par to, ko ēdīsiet un ko darīsiet, gan par to, kas nepieciešams drošībai. Dodoties brīvdienās ārpus mājas, līdzi paņem ceļojuma aptieciņu ar pašiem nepieciešamākajiem medikamentiem un pārsējiem. Lai bērns mazāk pārdzīvotu par nobrāztiem ceļgaliem un elkoņiem, noderēs plāksteri ar multfilmu varoņu attēliem. Kā arī kāds saldumiņš sāpju remdēšanai. Ieteicams visur nēsāt līdzi nesen uzlādētu mobilo telefonu (ja nevēlies ne ar vienu runāt, izslēgtu), lai brīdī, kad nepieciešams, tu vari sazināties ar ārpasauli.

Skabargas un ērkšķi
Kāpelējot pa kokiem, sēžot uz slikti ēvelētiem soliņiem vai vienkārši nesot malku apmetnes ugunskuram, nav nekāds brīnums, ka pirkstā ieduras skabarga. Šādu sāpīgu dāvanu var iegūt, arī baudot dārza labumus no ērkšķainiem krūmiem.


Kas jādara

Apskati ievainoto vietu un centies ar dezinficētu (spirtā, degvīnā vai uz uguns) adatu svešķermeni izvilkt. Tad ievainotajai vietai vari uzlikt ko sāļu, piemēram, speķa gabaliņu, lai tas izvelk visus mazos netīrumus, kas no skabargas var būt palikuši brūcē. Pēc laika sāpīgajai vietai karstumu mazināšanai var uzlikt tīru ceļmallapu vai kāpostlapu.
Ja nu tomēr ķibele ir lielāka, nekā sākotnēji šķitis, vai koka gabaliņš vai ērkšķis spītīgi paliek savā vietā, aizved mazo pie ārsta.

Zilumi un puni
Visu aktīvu bērnu vecāki jau pamazām sāk pierast, ka mazos celīšus un elkoņus izrotā zilumi, bet pierē mēdz parādīties puns. Tomēr arī šim negadījumam nepieciešama apkope.

Kas jādara

Pirmā palīdzība ir sasisto vietu atvēsināt. Ja sasitums ir uz kājas vai rokas, tev noderēs speciālie atvēsinošie aerosoli  vai geli. Savukārt galvas sasitumus labāk atvēsini ar sentēvu metodi – ledus gabaliņiem vai kādu saldētu produktu, kas ietīts dvielī.

Ja sasitums sāk stipri tūkt, bērns sūdzas par sāpēm arī pēc stundas vai arī cietusi ir galva un mazais kļūst miegains vai pārmērīgi uzbudināts, nekavējoties dodies pie ārsta.

Sagriezts pirksts
Kuram puikam (un arī meitenei) gan nav sapnis tikt pašam pie sava nazīša. Ar to var griezt gan produktus, gan grebt koka gabalu. Par nelaimi, gadās arī iegriezt pirkstā.

Kas jādara

Jāaplūko, cik nopietni bērns pirkstu savainojis. Ja pēc nelaimes bērns pirkstu nespēj pakustināt, nekavējoties dodies uz tuvāko slimnīcu.

Ja pirksta kustības nav traucētas, dezinficē iegriezumu malas (brūces vidū dezinfekcijas līdzeklis nav jālej) un, lai apturētu asiņošanu, piespied ievainotajai vietai trīsprocentīgā ūdeņraža pārskābē samitrinātu lupatiņu.

Saindēšanās
Kā jau izbraukumā, obligāts pasākums ir pusdienu maltīte. Un noskrējušies, mazie vēderi ir gluži vai nepiepildāmi. Tomēr slikti izcepusies gaļa vai saulē sabojājušās sviestmaizes un salātiņi var kļūt par saindēšanās cēloni.


Ko darīt?

Nomierini bērnu un neuztraucies arī pati – cuareja vai vemšana manāmi atvieglos mazā pašsajūtu. Tomēr pēc šķidruma zaudēšanas bērns jutīties savārdzis un iespējams drebēs. Labākais līdzeklis ūdens un sāļu atjaunošanai organismā ir speciāls aptiekās nopērkams pulverītis – Rehidrons, kuru atšķaida ar ūdeni. Ja tā nav – derēs arī parasts ūdens.

Sākumā pa malciņam, tad jau lielākās devās, bet bērns visu laiku jādzirda. Ja pašsajūta neuzlabojas vai sliktumi radušies pēc sēņu ēšanas, nekavējoties ved savu atvasi uz tuvāko slimnīcu.

Kodumi un dzēlieni
Ja vien tavam bērnam nav alerģija pret kukaiņa indi, šāds kodums drīzāk ir nepatīkams nekā bīstams.

Ko darīt?

Ja kodējs ir bite, vispirms aplūko, vai nav palicis dzelonis, un, ja ir, izvelc to (centies nesaspiest indes maisiņu dzeloņa galā). Tad savainotajai vietai pieliec kaut ko aukstu un  apmazgā to spirtotā šķidrumā, lai mazinātu neizi. Sadzelto vietu vari apsmērēt ar antihistamīna ziedi.

Daudz sliktāk, ja iedzelts mutē. Šādā gadījumā dod bēnam dzert aukstu šķidrumu vai sūkāt ledus gabaliņus (ēst saldējumu) un dodieties uz slimnīcu, jo pietūkums var apgrūtināt elpošanu.

Tāpat arī ārsta palīdzība nekavējoties nepieciešama, ja bērnam pēc sakošanas ir apgrūtināta elpošana, parādās izsitumi citās ķermeņa daļās vai reibst galva.

Kontakts ar meža dzīvniekiem
Neviens bērns nespēj vienaldzīgi noskatīties uz piemīlīgu sunīti, kaķīti vai lapsiņu, kas droši nāk klāt. Te nu darbs vecākiem nosargāt mazo no šādiem kontaktiem. Diemžēl tu nevari būt pārliecināta, ka lauku kaķītis vai sunītis ir potēts pret trakumsērgu. Bet cilvēkiem draudzīgs mežazvērs gandrīz simtprocentīgi nozīmē, ka dzīvnieks ir traks.

Ko darīt?

Cik vien iespējams, pasargā bērnus un arī pati izvairies no kontakta ar svešo dzīvnieku. Ja nu bērns meža zvēru tomēr uzcienājis ar kaut ko no piknika galda vai paglaudījis, nekavējoties dodies uz tuvāko slimnīcu, lai saņemtu specifiskas vakcīnas. Nedomā, ka vienkāršs (bez kodumiem) kontakts pasargās no inficēšanās. Tā notiek ar siekalām un pietiek, ja bērns dzīvnieku noglauda, bet viņa rociņā ir ar aci nepamanāma mikrotrauma. Pret trakumsērgu nav citu līdzekļu kā vakcīna.

Diemžēl ar bērniem mēdz notikt vēl daudzas citas nelaimes, jo mazie cilvēki parasti ir pārgalvīgi pasaules izzinātāji, kuri bieži vien neapzinās pastāvošās briesmas. Tāpēc tavs uzdevums ir uzmanīt, lai bērna vide būtu pēc iespējas drošāka un nodarbības neapdraudētu viņa veselību. Tomēr netraucē mazajam dabas pētniekam, viņam vēl tik daudz kas ir jauns un pārsteigumu pilns.

Lai nu kā, ir labi, ja zini, kā rīkoties, ja atgadās kas nelāgs. Tāpēc neskādēs, ja mašīnas cimdu nodalījumā vai mugursomas kabatā būs maza grāmatiņa, kurā aprakstīts, kā sniegt pirmo palīdzību dažādos negadījumos.

1 komentārs

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.