Bērnu apavu izvēles nosacījumi un izmēri

Ikviena mamma zina, cik ātri izaug bērna kāja. Tāpēc saprotams ir kārdinājums ietaupīt, nopērkot lētākas kurpes vai sandales, kādu izmēru lielākus apavus, lai mēģinātu pavilkt divas sezonas. Vai, taupot uz apavu kvalitāti, netērējam bērna veselību?

Iespējams, tāpēc, ka svaru, ko vairums citu dzīvo radību nes uz četriem balsta punktiem, mums nākas noturēt tikai uz diviem, cilvēka kājas ir tik jutīgs orgāns. Neērti un nepareizi konstruēti apavi, kājas pēdas deformācijas un citas nebūšanas var ietekmēt visa skeleta attīstību.
Tāpēc ir tik svarīgi, lai kājās būtu komfortabli apavi. It īpaši maziem bērniem, kuru pēdiņa spiediena ietekmē viegli maina formu un deformējajs. Ja apavi būs neergonomiski, neatsperīgi, šauri un par ciešu, par lielu vai citādi nepiemēroti mazuļa ātri augošajai kājai, tas var radīt virkni nepatīkamu un pat sapīgu problēmu nākotnē.

Ar ko atšķiras bērna pēda
Lai gan šķiet, ka pēda ir pēda jebkurā vecumā, maza bērna un pieaugušā kāja ļoti atšķiras. Bērna pēda līdz pat sešu gadu vecumama sastāv galvenokārt no skrimšļiem un audiem. Tā ļoti viegli padodas deformācijai. Turklāt tauku slānis, kas raksturīgs mazu bērnu pēdām, pasargā kāju no daž?da veida berzes un spiediena, padarot to mazāk jutīgu pret sāpēm. Šī iemesla dēļ bērni nesūdzas, ja apavi ir par mazu vai neērti.
Tikpat lielu kaitējumu bērna gaitai un pēdas kaulu attīstībai var nodarīt arī pārāk lieli apavi. Tie savukārt šļūkā un slīd, radot lielāku traumu risku, turklāt pastāvīga berze rada pēdas deformācijas. Tāpēc, pat ja taupības nolūkos esi nolēmusi iegādāties lielāku apavu pāri, nepārspīlē. Tāpat var gadīties, ka bērna kāja nākamajā sezonā būs izaugusi arī no šiem apaviem, tad tu velti mazo būsi veselu sezonu mocījusi lācīgos un pārāk milzīgos apavos, lai nākamajā gadā atkārtotu to pašu kļūdu.

Kājas augšanas tempi

Visgrūtāk ir mazu bērnu vecākiem, jo līdz pat trīs gadu vecumam katra mazuļa kāja gadā izaug vidēji par diviem līdz trīs izmēriem. Tas nozīmē, ka zābaciņi, ko valkājāt šo pavasari, gandrīz noteikti vairs nederēs rudenī. Mazliet lēnāks šis process kļūst bērnudārza vecumā – no trīs līdz pat septiņu gadu vecumam vari rēķināt, ka katru gadu bērniņa pēda kļūs aptuveni par diviem izmēriem garāka. Bet skolas vecumā šis gada cikls ietver vienu izmēru.
Aptuveni sešu gadu vecumā bērna kāja sāk pārkauloties, un pēdiņa vairs nav tik jutīga pret sliktas kvalitātes apaviem, lai gan joprojām vajadzētu rūpēties par kvalitatīviem apaviem, jo tie ietekmē ne tikai pēdas deformācijas, bet arī gaitu un stāju.
Lai gan bērns šai vecumā var pateikt, vai viņam apavi der, vecākiem uzmanīgi jāseko līdzi patiesajai situācijai. Gadās, ka bērns savu iemīļoto kurpīšu dēļ gatavs paciest diezgan lielas neērtības, nesaprotot, ka tagad nodarītie kaitējumi pēdai var to sabojāt uz visu atlikušo mūžu. Pirkstu deformācija vai pat kājas pēdas deformāciju vēlāk izlabot ir praktiski neiespējami un visai sarežģīti.

Kad jāpērk pirmie apavi
Lai gan veikalos redzamas kediņas teju vai jaundzimušajiem, bērnam, kas guļ ratiņos, apavi nav nepieciešami, tie drīzāk ir dekoratīvs elements. Ja tādus esi iegādājusies, uzmanies, lai stingrais apavs nenospiež zīdaiņa maigo kājiņu un nebojā to.
Pēc pirmā nopietnā kurpju pāra jādodas tad, kad mazais jau stabili ceļas kājās. Daži pediatri pat iesaka, ka kurpes jāsāk valkāt brīdī, kad bērns bez palīdzības var paspert vismaz dažus soļus.
Pirmās kurpītes parasti ir stingras, kājiņu balstošas sandalītes. Lai gan šāds pirkums nereti ir ļoti dārgs, pārvari kārdinājumu pirkt nekvalitatīvas kurpītes vai iegādāties lielāka izmēra apavus. Tāpat kā labam meistaram nepieciešami kvalitatīvi insturmenti, arī tavam bērnam šim svarīgajam viņa dzīves darbiņam – staigātmācībai –  nepieciešams kvalitatīvs instruments – labas kvalitātes sandalītes.
Seko līdzi, lai mazulis nestaigātu pārāk mazos apavos. Par to var liecināt pēc kurpju novilkšanas apsārtuši un tādi kā saspiesti kāju pirkstiņi.

Pareizā izmēra izvēle
Lai gan daudzas mammas nomēra bērna pēdas garumu un, paļaujoties uz to, dodas pirkt apavus, tas nav vienīgais rādītājs, kam vajadzētu pievērst uzmanību, pērkot jaunus apavus. Katra cilvēka pēda ir atšķirīga, arī mazuļiem. Vienam kājiņa būs platāka, otram pēdas pacēlums augstāks. Tāpēc apavi, pat ja der pēdas garumā, var izrādīties par šauru kādā citā vietā.
Vispareizāk bērna apavu izmēru būtu noteikt, kurpītes pielaikojot. Lai gan pastāv universālas apavu izmēru tabulas, par ko stāstīšu tālāk, dažādiem ražotājiem apavu patiesie izmēri ļoti atšķiras. Un gadās, ka pat vienam ražotājam dažādu stila līniju apaviem viens izmērs ir atšķirīgs.
Vislabāk, ja, mērot apavus, to pēdiņu var izņemt un nolikt uz zemes. Nolīdzini pēdiņas papēdīti ar bērna papēdi un liec viņam uzkāpt uz tās. Kad bērns svaru atbalstījis uz kājas, lūkojies, vai apavs malās nav par šauru un vai priekšā starp pēdiņas nobeigumu un bērna pirkstgaliem paliek brīvs apmēram viena pirksta platums. Tā būs vieta, kur kustoties bērna kājiņai izplesties, ziemā – iespēja ievilkt plānu vilnas zeķīti, bet vasarā ņemot vērā, ka kājas pat bērniem mēdz nedaudz pietūkt. Turklāt ir mazliet vietas, kur kājai augt.
Lūkojies arī, lai apavi nebūtu pārāk šauri vai ar zemu velvi. Palīdz pārdevējam abas pāra kurpes un liec bērnam pa veikalu nedaudz pastaigāt, lai redzētu, kā mazais jaunajās kurpēs jūtas, un vai neslāj, nešļūkā vai neliek kājas dīvaini.

Izmēru tabula
Ir standarti, cik lieliem jābūt apaviem, ja tie tiek marķēti ar konkēto izmēra numuru. Tomēr uzmanies, kā jau iepriekš minēju, dažādiem ražotājiem šie lielumi mēdz nedaudz atšķirties.
Šī izmēru tabula noder vien tāpēc, lai veikalā vieglāk saprastu, ar kura izmēra apviem sākt mērīt jauno kurpju pāri.

No 10,4 l?dz  11,0 cm – 18. izmērs
No 11,1 līdz11,6 cm – 19. izmērs
No 11,7 līdz 12,3 cm – 20. izmērs
No 12,4 līdz 13,0 cm – 21. izmērs
No 13,1 līdz 13,7 cm – 22. izmērs
No 13,8 līdz 14,3 cm – 23. izmērs
No 14,4 līdz 14,9 cm – 24. izmērs
No 15,0 līdz 15,5 cm – 25. izmērs
No 15,6 līdz 16,2 cm – 26. izmērs
No 16,7 līdz 16,8 cm – 27. izmērs
No 16,9 līdz 17,4 cm – 28. izmērs
No 17,5 līdz 18,1 cm – 29. izmērs
No18,2  līdz 18,7 cm – 30. izmērs
No 18,8 līdz19,4 cm – 31. izmērs
No 19,5 līdz 20,1 cm – 32. izmērs
No 20,2 līdz 20,7 cm – 33. izmērs
No 20,8 līdz 21,4 cm – 34. izmērs
No 21,5 līdz 22,1 cm – 35. izmērs
No 22,2 līdz 22,7 cm – 36. izmērs

Apavu materiāls un cita īpašības, kam pievērst uzmanību

Pērkot apavus bērnam, svarīgs ir it viss. Vari pievērst uzmanību šādām lietām.
Līdz pat trīs gadu vecumam būtu vēlams, lai bērna sandalītēm nav vaļēji papēži, bet gan stingra kapīte, kas pilda arī kājas balsta funkcijas.
Pievērs uzmanību apavu zolei, tai jābūt elastīgai, bet stingrai un neslīdīgai.
Speciālistu uzskati par supinatoriem atšķiras, tomēr vairums apgalvo, ka nav slikti, ja neliels supinators apaviņos tomēr ir. ļoti reljefus supinatorus bez vajadzības lietot nevajadzētu, jo veselai bērna kājai tie var pat kaitēt.
Lūkojies, lai aizdare bērna kurpītēm būtu ar siksniņu, kurai maināms garums, jo lielākoties bērna kājiņa aug tik ātri, ka dažkārt pat pāris mēnešu laikā siksniņas platums jāmaina vairākas reizes.
Vislabāk, ja apavi izgatavoti no dabiskās ādas, kas elpo, ir pietiekami plastiska un ļauj izgarot liekajam mitrumam. Lai gan pašlaik veikalos pieejami arī ļoti kvalitatīvu sintētisku materiālu apavi.

10 komentārs
 1. Tāds rūpīgs raksts par mazu bēru vecākiem noteikti aktuālu tēmu. Par izmēriem arī paldies!

 2. Jā, jā – tieši uz šito jau tāds ecco arī dzīvo – uzliekot baisas cenas un skandinot, cik svarīgi augoša bērna kājiņai ir labas kvalitātes apavi:) Bet dārgums jau nav garantija labumam. Šobrīd pilsētā ir ļoti daudz tā devēto “lietoto” apavu veikalu, lai gan tur pārdod arī pilnībā jaunas kurpes un zābakus. Ļoto kvalitatīvas lietas tur var iegādāties par ļoti saprātīgām, nevis, piemēram, ecco cenām. Īpaši, ja vēl ņem vērā tempu, kādā bērnam tā kājiņa aug.

 3. Un ar ko tad ir labāks Geox, vai daži labi poļi, kuri sadomājušies, ka viņu apavi rullē?:) Ir ir vērts skatīties (bieži vine tās pašas dārgās firmas) tikai humpalu bodēs.

 4. Man teiksim apavu pirkšana bērnam šķiet visai grūta nodarbe, jo, lai arī piuka ir līdzi, man nekad nav tāda 100% drošība, vai tiešām der labi – vai nav par lielu un via kaut kur nerīvē.

 5. Dārdos brendus var vieglāku sirdi izvēlēties, jo tad ir sajūta, ke esi nopircis kaut ko labu savam bērnam, bet piekrītu, ka šobrīd vismaz Rīgā ir ļoti daudz “lietoto”” apavu veikalu, kur tos pašu brendus var nopirkt 40Ls vietā par 5Ls un tā tiešām IR atšķirība.

 6. Pat, ja puika apavus uzmēra un saka, ka der, man galīgi nav pārliecības, ka tā tiešām ir. Arī tad, ja zābaki ir krietni lieli, tiek teikts “Der”. Ja par mazu, tad gan ir bļēviens “Neder!!!”. Apavu veikalā ieteica izņemt zābaka zolīti un piemērīt pēdiņai un tas lieliski parāda kā jūtas pēdiņa zābakā.
  Šogad mans četrgadnieks pirmo reizi tika pie pavasara kurpēm (ecco), kas pēc pirmās valkāšanas dienas bija noberzušas papēdi. Ak, kāda vilšanās bija bērna acīs, kad no rīta kurpi kājā nu neparko negribējās vilkt un asaras šķīda, ka jāvelk vecie ziemas zābaki, lai vispār varētu paiet.

 7. Es taisni esmu nopirkusi bērnam pavasara apavus, kuriem izmers itkā ir tāds, kādu valkājām arī ziemas apaviem, bet viņš saka, ka ir pa lieliem. Pirku apavus bezviņa – un lūk, rezultāts:) Jānes mainīt.

 8. Tikai neaizmirstiet, ka katram tā kāja ir atšķirīga un katrs apavu ievalkā savādāk, līdz arto lietoti apavi ari nevar būt diezko veselīgi. Par cenu piekrītu- bērnu apaviem cenas ir vienkāši neadekvātas, valda monopols un,ja man ik sezonu2 bērniem jāpērk kādi 2-3pāri apavi (sprtam, ielai, staigāšana pa skolu) par aptuveni 50 LVL un apavi pēc dažiem mēnešiem jau zaudējuši savu sākotnējo izskatu, nuuu tas ir vairak kā nekaunīgi no pardevēja puses…

 9. Kad mēs augām, nebija nozīmes apavu kvalitātei – zandales un gumijnieki visiem bija vienādi. Svarīgi ir, lai bērns pēc iespējas biežāk staigā basām kājām / zeķītēs gan pa māju, gan ārā pa dažādām virsmām – zāli, smiltīm, čiekuriem utt – lai pēda attīstās un tiek masēta!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.