BĒRNS ienāk ģimenē – KĀ tagad visu PASPĒT?

Laika trūkums ir 21. gadsimta problēma numur viens, un visticamāk, katra no mums ar to ir saskārusies. Brīdī, kad ģimenē parādās mazais brīnums, kurš pieprasa sev visu uzmanību, laika trūkst vienkārši katastrofāli. Ko darīt? Atcerēsimies, ka zinātnei ir jāatvieglo cilvēka dzīve, tāpēc mēģināsim piemērot zinātniskās darba organizācijas metodes nebūt ne vieglajā audzināšanas darba organizācijā.

Kā uzskata laika menedžmenta speciālisti, katrs vadītājs 80% sava laika iztērē neracionāli. Pielīdzinot mazuļa mammu uzņēmuma vadītajam, pamēģināsim salīdzināt galvenos laika zagļus. Tātad, laiku nozog:

 • mērķu trūkums un to nesašķirošana pēc svarīguma;
 • uzdevumu neizpildīšana līdz galam;
 • termiņu trūkums;
 • darbu dublēšana ar jau izpildītiem darbiem;
 • priekšnieku (padomdevēju) pārbagātība;
 • štatu nepietiekamība (aukļu trūkums);
 • štatu pārpilnība (liela radu saime);
 • padotie ar savām problēmām (bērns, vīrs);
 • neprasme deleģēt savus pienākumus utt.

Daudzas lietas mēs darām tā, kā esam pieradušas tās darīt. Apstākļi ir mainījušies, ar mazā ienākšanu ģimenē pienākumu daudzums ir pieaudzis, bet diennakts stundu skaits ir palicis nemainīgs, tāpēc ir laiks padomāt par lietderīgāku laika izmantošanu.

Pastaigājies gudri. Vienojies ar citiem vecākiem (kaimiņiem, pastaigu biedriem, draugiem) – laiku ieplānojiet tā, lai pastaigas var apvienot ar citiem darbiem, piemēram, iepirkšanos vai rēķinu nomaksāšanu.

Laika trūkuma dēļ sporta nodarbības ir pamestas novārtā, lai gan pēc dzemdībām tā vien vajadzētu atgūt formu. Tev nav jāpieņem auklīte tikai tāpēc, lai 3 stundas varētu pavadīt sporta zālē. Izmanto pastaigas laiku, lai fiziski sevi noslogotu. Skrituļošana vai soļošana – tā ir izeja.

Ievies laika dienasgrāmatu. Pavisam īsi un vienkārši pieraksti, ko ,cik ilgi tu esi konkrētajā dienā darījusi. Ļoti ātri tu sapratīsi, cik daudz laika tiek iztērēts dažādiem niekiem – seriāliem, bezjēdzīgām telefona sarunām vai nelietderīgai klejošanai internetā.

Baro mazo ar krūti. Ja vien tu vari, nekas nav vienkāršāk, kā pabarot mazo ar krūti. Izpaliek vārīšanas, sildīšanas, mazgāšanas un citi laika zagļi, kas saistīti ar bērna pārtikas sagatavošanu. Protams, tas būs arī veselīgāk gan tev, gan mazajam.

Atbrīvojies no nevajadzīgiem pienākumiem. Gludināt bērna drēbītes nav nepieciešams, kopš pieejami modernie mazgāšanas līdzekļi, tās arī nav jāvāra, kā to darīja mūsu vecāki. Mājas uzkopšanu veic vienreiz nedēļā, ja kādam kaut kas nepatīk – lai tīrīšanas darbus veic pats. Tev savs laiks jāizmanto daudz svarīgākām lietām. Arī ēst gatavošanu var pārorganizēt tā, lai tā aizņem mazāk laika. Gatavo zupas, sautējumus lielos katlos, kas pietiek vairākām dienām un pirms pasniegšanas ir tikai jāuzsilda.

Deleģē pilnvaras un sadali pienākumus. Tu neesi viena šajā pasaulē. Tev ir draudzenes, kaimiņiene, ome, vīrs, mamma un citi, kas tev var palīdzēt, galvenais nekautrējies to palūgt.

Kad pienāk diena, kad spēka vairs neatliek nekam, iedot mazo paauklēt vecmāmiņām vai auklēm un labi atpūties mīļotā vai draugu kompānijā, aizej pie friziera vai vienkārši nedari neko. Pēc labas atpūtas arī darbi vedīsies labāk!

8 komentāru
 1. Deliģējot pienākumus, manuprāt, vīram jāatrodas priekšgalā- pirms draudzenēm un kaimiņienēm, kam palūgt palīdzību un nodot mazo pieskatīšanai. Nez kāpēc sievietes tos vīrus saudzē kā jēlas olas- tiek darīts viss, lai tik mīļotais jūtas komfortā, nesāk mukt no mājām un meklēt citus patvēruma laukus. Un kāpēc gan māmiņām jāsaplāno laiks, lai paspētu visu paveikt bez liekiem, nevajadzīgiem laika zagļiem- seriāliem, telefona sarunām, klejošanas internetā??? Tas taču arī ir veids, kā mazliet atslēgties no 24h darba.

 2. Tas, ka sīkais paņem nenormāli daudz laika, ir skaidrs, bet ja kādam jaunizceptajam fāterītim gribas atpūsties, tad teikšu – švaks pulveris, un nabaga sieviete, kas to piecieš.

 3. Visvairāk man patika šis – Mājas uzkopšanu veic vienreiz nedēļā, ja kādam kaut kas nepatīk – lai tīrīšanas darbus veic pats. Tikai ģimene no jaunās mammas prasa, lai māja spīdētu un laistītos katru dienu, sakot, ko tad visu dienu mājās darīji… 🙂 haaaaaaaaaa!!!

 4. doma laba, bet cik veselīgs ir vairākas dienas stāvējis ēdiens? Un vai tas nekļūs apnicīgs vairākas dienas ēdot?

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.