Bērni vai karjera?

Mūsdienās nevienu vairs nepārsteidz sieviete, kura dzīvo viena lieliskā dzīvoklī, pārvietojas ar pēdējā modeļa BMW, vakaros dodas uz klubu iedzert vai nocopēt kādu vīrieti. Turpretī sieviete ar kuplu bērnu pulciņu kļūst arvien retāka parādība. Lai gan sabiedrības nostāja bērnu jautājumā ir nedalīti pozitīva, tomēr nereti apkārtējo apbrīna mijas ar līdzjūtību – „Ak, nabadzīte, kā tu visu vari pavilkt!” Līdzīgi kā visā Rietumu pasaulē, arī Latvijas sabiedrības acīs sievietes karjeristes tēls atstāj ēnā sievieti māti. Tātad laipni lūgti mūžīgo pensionāru un emancipēto sieviešu pasaulē – izmirstošajā Eiropā!
Visā Eiropā ir vairāk vai mazāk stabila politiskā un ekonomiskā situācija, tiek apkarota rasu un dzimumu diskriminācija, valstu nodokļu sistēmas paredz dažādus sociālos pabalstus un atvieglojumus jaunajām māmiņām. Ironiski, bet tieši laikos, kas ir vislabvēlīgākie ģimenes veidošanai, eiropieši ir pārstājuši vairoties.
Kā viens no galvenajiem dzimstības līmeņa pazemināšanās iemesliem tiek minēta sieviešu nevēlēšanās pamest veiksmīgi iesākto karjeru. Lai arī kādi pabalsti, piemaksas vai atvieglojumi būtu paredzēti likumdošanā, visiem ir skaidrs – atsākt darbu vai izglītību pēc bērna piedzimšanas un ne tikai sasniegt iepriekšējo līmeni, bet iet vēl tālāk var būt sarežģīti. Turklāt, jo vairāk pēcnācēju rodas ģimenē, jo grūtāk sievietei apvienot karjeru ar bērnu audzināšanu. Matemātika vienkārša – jebkuram no mums ir attiecīgs laika un enerģijas daudzums, ko pēc izvēles varam kaut kur ieguldīt, lai sasniegtu iecerēto. Vai ieguldīt izglītībā un karjeras veidošanā vai bērnu radīšanā un audzināšanā, tas ir katra paša ziņā. Apvienot visu pa spēkam tikai retajam.
Interesanti, ka pagātnē cilvēku izmiršanu pārsvarā veicinājuši ārēji faktori – kari, slimības, dabas katastrofas u. c. Tas nozīmē, ka pašreizējā situācija, kad nekas no iepriekšminētā sabiedrību neapdraud, ir pielīdzināma demogrāfiskai pašnāvībai.
Vairākums Eiropas ģimeņu bērna radīšanu atliek, kā iemeslu minot ekonomisko nedrošību, bailes zaudēt sasniegto dzīves līmeni. Tomēr arī vidusšķiras ģimenes, kas nevarētu sūdzēties par trūkumu, nesteidzas ar ģimenes pieaugumu. Šajā saistībā jāmin vēl viena interesanta tendence. Mūsdienu straujajā dzīves ritmā cilvēki daudz biežāk maina sev apkārt esošās lietas – mašīnas, darbu, dzīvesvietas un arī… dzīvesbiedrus. Vidējais gadu skaits, kas pavadīts ar vienu partneri, nepārtraukti sarūk, turklāt laulības tiek noslēgtas arvien retāk. Ja tas tiek darīts, tad vēlu un vēlams ar laulības līgumu. Apzinoties šo situāciju, sievietes vairs nevar atļauties būt vājas un neaizsargātas. Viņām jābūt gatavām pašām uzturēt sevi un bērnus gadījumā, ja ģimene izjuks. Tātad vispirms izglītība, darbs un tikai tad pēcnācēji. Jaunā dzīves kārtība diktē savus noteikumus, pārceļot sievieti no aizmugures uz frontes pirmajām līnijām. Vīrietis, kurš gadsimtiem ilgi dominējis biznesā, politikā un sabiedrībā, ir spiests rēķināties ar jauno spēlētāju kā līdzvērtīgu cīnītāju biznesā, politikā un sabiedrībā.
Kas mainījies sabiedrībā pēdējo piecdesmit gadu laikā? Kāpēc sieviete uzņēmēja, sieviete politiķe ir stilīgi, bet sieviete māte ne?
Nevar nepamanīt kādu sakritību – jo raitāk notiek cīņa pret dzimumu diskrimināciju, jo zemāki ir dzimstības rādītāji. Mūsdienu politkorektajā sabiedrībā dzimumu līdztiesība tiek minēta kā viena no aktuālākajām problēmām. Ir radīts milzum daudz normatīvu aktu, veikti neskaitāmi pasākumi, lai liktu sabiedrībai to pieņemt, tādā viedā metot sprunguļus spieķos gadsimtiem ilgi pastāvējušam patriarhātam. Sievietes ieņem arvien nozīmīgāku lomu ekonomiskajos un politiskajos procesos. Spēcīga, patstāvīga sieviete tagad ir modē kā vēl nekad. Tas, protams, nav nekas nosodāms, arī vīriešiem ir interesantāk komunicēt ar erudītu, izglītotu sievieti. Tomēr ir kāda problēma. Patstāvīgā un izglītotā sieviete vairs negrib dzemdēt. Varbūt arī gribētu, bet īsti nezina – kad, un parasti šo darbiņu atliek uz vēlāku laiku.
Pilnīgi pretēja situācija ir musulmaņu sabiedrībā, kurai izmiršana nedraud. Atšķirībā no Rietumu sabiedrības, kur reliģijas nozīme mazinās ar katru gadu, šeit sabiedrības modelis ir veidots, balstoties uz tradīcijām un reliģiskām normām. Sievietes un vīrieša pienākumi ir skaidri noteikti. Vīrietis ir galvenais ģimenes apgādnieks, sievietei jārūpējas par mājas soli un bērniem. Gan pirmais, gan otrais ir pietiekami nopietns pienākums, tāpēc tam tiek atvēlēts maksimāli daudz laika. Tāpēc sievietēm neatliek pārāk daudz laika, lai domātu, piemēram, par iešanu vēlēt, iesaistīšanos politikā utt., bet vīriešiem neienāk prātā jaukties mājas dzīvē, darīt sieviešu darbus (jēdziens, kas tiek apzināti dzēsts no Rietumu sabiedrības apziņas). Daudzsievība, kas raksturīga daudzām musulmaņu valstīm, ir demogrāfiski loģisks solis, kam par pamatu ņemts vispārzināms dabas likums – jebkuras dzīvas būtnes pamatuzdevums ir vairoties – radīt pēc iespējas vairāk savus tiešos pēcnācējus. Musulmaņi ir sapratuši, ja vīrietis var materiāli atļauties, tātad izcili pilda savu primāro pienākumu, drīkst uzturēt vairākas sievas. Kamēr viena sieva nespēj reproducēties, deviņus mēnešus iznēsājot jau ieņemto bērnu, otrajai un trešajai šī iespēja nav liegta. Šis sabiedrības modelis ir veidots tā, lai nedraudētu izmiršana, katrā ziņā ne tādu iemeslu dēļ, kādi apdraud mūs.
Visticamāk, šis ironiskais divu sabiedrību un kultūru salīdzinājums izraisīs vienīgi sašutumu un neizpratni, tomēr, metot jokus pie malas, iepriekšminētā situācija paliek nemainīga. Protams, jāatzīst – Eiropas valstīs tiek veikti daudzi un dažādi pasākumi, lai izvairītos no bēdīgā likteņa un pārliecinātu eiropiešus reproducēties. Pabalsti, piemaksas, aizdevumi un atbrīvojumi no nodokļiem studējošiem vecākiem, tomēr nekas no iepriekšminētā nav spējis mainīt mūsu uzskatus un uzvedību ilgtermiņā.
Ir skaidrs, ka emancipētā Rietumu sieviete pie katliem neatgriezīsies, kā arī mūsdienu vīrietis, kurš jau pieradis pie šīs sievietes, to diez vai izturētu. Iespējams, kādam tas izklausīsies banāli, taču pat mūsdienu progresīvajai, bet sirgstošajai sabiedrībai dzīvības eliksīrs ir tā pati klasiskā ģimene. Līdzvērtīga savienība, kurā viens otru atbalsta morāli, materiāli, protot sadalīt tiesības un pienākumus, nebaidoties turpināt savu dzimtu.
*) Françoise Castex, “Demogrāfiskais deficīts – vajadzīgi bērni!”. – Eiropas Parlaments, 2008.

9 komentāru
 1. Man kā 26 gadus jaunai karjeras sievietei nav grūti pieņemt lēmumu vai izvēli – karjera vai bērni – manuprāt viss ir ļoti vienkārši – savs laiks karjerai un savs laiks ģimenei – jā piekrītu, ka nu jau būtu jālūkojās pēc kāda tēvaiņa apkārt, bet….nav izvēles….kā jau autors raksta – sieviete pēdējos gados ir bijusi spiesta kļūt spēcīga neatkarīga, lai varētu uzņemties rūpes. Piekrītu arī tam, ka vīrietim nekas cits neatlika kā pieņemt šo spēcīgo, neatkarīgo sievieti, bet tagad manuprāt ir tāda stadija, ka vīrietis ir sapratis, ka ar spēcīgo, neatkarīgo + vēl mūsu platuma grādos skaisto ir ērtāk un vieglāk – viņš var atļauties nebūt tas spēcīgais plecs, ko reāli zemapziņā katra sieviete gaida no katra vīrieša (neiesim taču rādīt, ka esam ievainojamas un vājas). Plus ja vēl ņemam vērā faktu ka mūsu platuma grādos vīriešu ir mazāk kā sieviešu, vēl pie tam kaut cik sakarīgu vīriešu, tad mūsu mīļie tēvaiņi apzinās to, ka putras virējas rindā stāv un skaistas, spēcīgas, neatkarīgas putras virējas.
  Ja pāris gadus atpakaļ deklarēju – mans vīrs būs Latvietis – tad piedodiet – skatoties uz lokālo piedāvājumu – ņemu savus vārdus atpakaļ.
  Un es esmu karjeriste, kas grib veidot laimīgu ģimeni ar bērniem.

 2. Nav jau tikai sievietes pie šīs izmiršanas vainīgas… Jo mazāk vīriešu būs gatavi dibināt un apgādāt ģimenes, jo mazāka būs dzimstība. Galu galā – ir lielākā iespēja, ka precētā un laimīgā ģimenē dzīvojoša sieviete gribēs radīt pēcnācējus, nekā vientuļa karjeriste, kurai arī gultasbiedri visbiežāk gadās vientuļi karjeristi.
  Nav jau tā, ka neviena sieviete vairs negribētu dzemdēt, viņām vienkārši netiek dota tāda iespēja no vīriešu puses!

 3. Mūsu laikmetā, kad ir tik moderni būt neievainojamam, neatkarīgam, nesaprotamam un nesasniedzamam bērni gluži vienkārši traucē. Tie mūs padara tik emocionālus, viegli ievainojamus un tik naivi smaidošus.. Māte daba arī ņēmusi ļaunā šīs pēdējās modes tendences un panākusi, ka gandrīz katra sieviete, kas mēģinājusi palikt stāvoklī arī zina, kas ir spontānais aborts. Protams, karjera ir jauka lieta, bet, varu saderēt, ka viena daļa no šīm karjeras sievietēm ik pa laikam naktī pieraud slapju spilvenu no tā, cik jauka viņu bezbērnu dzīve..

 4. Pēdējā rindkopa bija kā par mani – esmu par līdzvērtīgu savienību ar visām no tā izrietošajām sekām, vienīgi mans vīrietis ir audzināts tā, ka sievietei ir gan jāstrādā, gan jārūpējas par māju, kamēr es gaidu pienākumu dalīšanu. Turklāt kāda runa var būt par bērnu, ja vīrietis tam nejūtas gatavs, bet es svārstos, jo ir vairāki ģimenei vien zināmi BET?

 5. šaja laikā laikam nē jāsaka abiem 😀 Kādi vēl bērni? Un kā lai tagad uzkāpj pa karjeras kāpnēm? 😀

 6. he.. kamer dazi spriedele, es vairojos
  Par Darvina teoriju esat ko dzirdējuši?..
  “Izdzīvo tas, kas sagādā saviem pēcnācējiem iespēju sagādāt tālākus pēcnācējus”.
  To es pats.. 🙂 Man liekas pat labi sanāca.

 7. Katrs jau izvēlās to, kas viņam vairāk iet pie sirds. Katrā ziņā, zinu, ka pats neesmu gatavs visu mūžu veidot karjeru, pašam sev neatvēlot laiku. Protams, lai dzīvotu nauda ir svarīgs faktors, bet to var pelnīt arī pārāk daudz nestrādājot un bērni manā uztverē ir, kas daudz nozīmīgāks un prieku sagādājošāks nekā, piemēram, menedžera amats krutā uzņēmumā, labs statuss citu acīs un pārējie uzspiestie stereotipi – kā ir jābūt.

 8. Sveiki,
  Vai jums ir nepieciešams steidzami aizdevumu, lai notīrītu savu parādu vai jums ir nepieciešama kapitāla aizdevumu, lai uzlabotu savu biznesu?
  tu esi, ko ir noraidīti
  bankas un citas finanšu iestādes?
  Vai jums ir nepieciešams konsolidāciju aizdevumu vai hipotēku?
  meklēt ne vairāk, jo mēs esam šeit, lai visas jūsu finanšu problēmas pagātnē. Mēs aizdevumu fondiem, lai personām,
  nepieciešama finansiāla palīdzība, kas ir slikta kredītu vai nepieciešama nauda
  samaksāt rēķinus, ieguldīt uz uzņēmējdarbību ar likmi 2%. Es vēlos izmantot šo mediju, lai informētu Jūs, ka mēs padarīt uzticamu un saņēmēju palīdzību, un būs gatavi piedāvāt jums aizdevumu. Tātad, sazinieties ar mums šodien pa e-pastu: [email protected]

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.