BAUDI VASARU, bet nepārkarsti – KO iesākt, ja tas tomēr noticis?

Te brīžam vēsāks, te atkal karstāks – tāds ir Latvijas mainīgais klimats. Kas vienai liekas ideāls, tas otrai ir pārāk karsts vai auksts. Mēdz jau teikt, ka nav sliktu laika apstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs.

Vasaras periodā, lai gan apģērbam ir ļoti liela nozīme, svarīgākais ir domāt par savu pašsajūtu un uzmanīties no tādas lietas, kā pārkaršana. Maldīgs ir priekšstats, ka cilvēks pārkarst tikai visu dienu guļot saulē. Tā nebūt nav, jo tas var notikt dažādu apstākļu ietekmē. īpaši jāuzmana ir mazi bērni un veci cilvēki, bet vajag padomāt arī par sevi.

KO DARĪT, LAI NEPĀRKARSTU?
Pirmkārt, pastiprināta uzmanība vasaras karstumā jāpievērš sev vai saviem tuvajiem, kas slimo ar hroniskām slimībām. Viņu organisms jau tā ir novājināts, un papildus spiediens no ārpuses ķermeņa aizsardzību nestimulēs. Šiem cilvēkiem būtu jāievēro maksimāla piesardzība. Tāpat jāsaudzē tie, kas ikdienā cieš no liekā svara, pastiprinātas stresa ietekmes un/vai pārslodzes darbā. Ja visi augstāk minētie faktori nav tik ātri maināmi, tad smēķētāji un tie, kas ikdienā mēdz lietot alkoholu, var izvairīties no šīs riska grupas. Ierobežojot alkohola un cigarešu patēriņu, tu ļoti atvieglo sava organisma darbību, un tas var koncentrēties uz tavas labsajūtas uzturēšanu arī karstā laikā.

Atvēsinies. Ļoti labi, ja dienā vari ik pa mirklim sevi atvēsināt. Īsa, auksta duša spēs sniegt mundrumu tālākajiem darbiem. Tomēr, ja duša nav pieejama, var izlīdzēties citādāk. Ņem dvieli, saslapini to ar aukstu ūdeni un pieliec pie dažādām ķermeņa vietām. Īsu brīdi dvieli paturi uz dekoltē zonas, uz pieres, pie potītēm un plaukstu locītavu iekšpusēs. Tā būsi nedaudz uzmundrinājusi savu ķermeni.

Vēdini telpas. Neuzturies piekarsušās telpās, kas ilgāku laiku nav vēdinātas. Šādā bezgaisa stāvoklī zūd koncentrēšanās spējas, pārņem nespēks, sliktākajā gadījumā uznāk nelabums vai ģībonis. Ik pa laikam derētu iet izstaigāties, atvērt logu vai ieslēgt kondicionieri. Taču arī ar kondicionieri jābūt piesardzīgai. Pārāk krasā temperatūras maiņā, ķermenis nespēj adekvāti noreaģēt, un tu vari saaukstēties vai apsaldēt kādu nervu.

Dzer ūdeni. Daļai, atgādināt, ka jādzer ūdens, varētu būt lieki. Tomēr vēl joprojām daudzas no mums, šķidrumu uzņem nepietiekamos daudzumos. Vidēji sievietēm dienā būtu vēlams uzņemt 2 l ūdens. īpaši karstā laikā – vēl vairāk. Svarīgi tomēr, lai tas būtu tīrs ūdens (kāda daļa no kopējā daudzuma var būt arī gāzēts), nevis sulas, kafijas vai krāsainie dzērieni. Karstumā ūdeni vajag malkot ik pa mirklim, pat ja slāpes nejūti. Vienā piegājienā nedzer vairāk kā 1 vai 1 ½ glāzi, tas atkal uzliks papildus slodzi nierēm. Ūdenim jābūt patīkami vēsam – ne ledaini aukstam.

Karstam laika piemērotas drēbes. Šajās siltajās dienās uzmanība jāpievēršas savam apģērbam. No vizuāla skata, protams, arī, bet svarīgāk tomēr ir, kādas sajūtas tas sniegs. Apģērbam ir jābūt ērtam, ne pārāk apspīlētam vai šauram. Labāk izvēlēties pēc iespējas gaišākas krāsas, kas atstaro saules starus un karstumu. Ļoti svarīgs ir apģērba materiāls. Sintētisks tērps ādai neļaus elpot un veicinās pastiprinātu svīšanu. Audumu TOP3 – 100% kokvilna (saglabā tavu esošo temperatūru, nevēsina, bet arī nesilda), zīds (labi pieguļ ķermenim, uzsūc mitrumu) un lins (atvēsina, vēdina ķermeni). Katram no šiem materiāliem ir savas labās īpašība, bet vienojošais faktors – tie ir pilnīgi dabiski. Tieši tāpēc pilnīgi saplūst ar ādu un saglabā tavu lielisko pašsajūtu.

Mierīgāks dzīvesveids. Karstā laikā samazini savas sporta aktivitātes, vai atliec uz agrām rīta vai vēlām vakara stundām. Sportošana vai smaga fiziska piepūle pamatīgi novājina ķermeni. Tas pastiprināti zaudē šķidrumu, sāļus. Aktīvi kustoties organisms pats ražo siltumu, ja arī ārā ir karsts, vari ļoti ātri pārkarst.

Sauļojies sausa. Ja esi tikko iznākusi no ūdens neej slapja saulē. Mitrums pastiprināti piesaista karstumu. Tā gan ātrāk apdegsi, gan nejutīsi ķermeņa sakaršanu. Vispirms noslaukies, uzklāj krēmu un tad turpini gozēties saulītē. Ik pa laikam arī pamaini savu atrašanās vietu, pasēdi ēniņā, pastaigājies. Ilgstoši tiešā saulē neguli!

Papildus līdzekļi un aksesuāri karstā laikā. Lai pasargātos no saules, noder arī citi līdzekļi. Svarīgākais ir saules aizsargkrēms – tam jābūt ar tik lielu SPF aizsardzību, cik jutīga ir tava āda. Jo gaišāka un vieglāk apdeg, jo augstākai jābūt aizsardzībai. Tāpat skaties, lai tam ir arī aizsardzība pret UVA un UVB. Krēmu ik pa laikam uzklāj no jauna. Noderīgi ir arī ādu mitrinoši krēmi, jo saules ietekmē tā kļūst sausa.

Neaizmirsti arī par saulesbrillēm, kas parūpēsies par tavu acu drošību, un cepuri, kas aizkavēs galvas sakaršanu. Cepuri izvēlies no elpojoša, plāna materiāla, lai galva netiktu sutināta. Galvas smadzenes ir orgāns, kurš pārkarst visātrāk.

Vienlaicīgi skaists un noderīgs aksesuārs ir vēdekli. Tas ļoti labi atvēsina un piesaista citu skatienus.

6 IETEIKUMI, KO IESĀKT, JA TOMĒR ESI PĀRKARSUSI
Visu laiku uzmani savu pašsajūtu. Skaties vai tevi nepārņem bezspēks, muskuļu vājums, nogurums, zūd uztvere. Iespējams ir grūtības ritmiski elpot vai sāk sisties sirds. Laicīgi pamanot šos simptomus, jārīkojas, citādi vari nonākt līdz ģībonim vai vispārējai ķermeņa pārkaršanai.

1. Izej svaigā gaisā, neturpini uzturēties sakarsušajās istabās. Izvēdini galvu, pasēdi ēnā.

2. Daudz dzer, bet ar nelieliem malkiem. Vari sataisīt citronūdeni pret svīšanu vai uz glāzi ūdens piebērt naža galu sāls, lai atjaunoto iztrūkstošos sāļus.

3. Ja jūti, ka reibst galva, atgulies pussēdus vēsā telpā vai ēnainā vietā, te noderēs jau pieminētais vēdeklis.

4. Vari sakarsušo ķermeni arī atvēsināt ar slapju, aukstu dvieli – uz galvas, dekoltē, ciskām. Ja nav pieejams dvielis vai auksts ūdens, ietin salvetē ledus gabaliņus un pieliec pie sakarsušajām vietām. Vislabāk ir ieiet dušā, bet vēsā, ne stindzinoši aukstā.

5. Ja esi ne tikai pārkarsusi, bet arī apdegusi saulē, jāapkopj traumētās vietas. Sākumā atvēsini tās ar aukstām kompresēm. Tad iezied ar dziedinošu vai mitrinošu krēmu.

6. Ir reizes, kad vari palīdzēt sev pati. Tomēr neriskē ar savu veselību, ja jūti, ka nepieciešama medicīniska palīdzība.

Vasara ir brīnišķīgi skaists laiks. Tāpēc rūpējies par sevi laicīgi un baudi sauli bez raizēm!

6 komentāru
  1. Karstā laikā vispār neko dižu nevar padarīt, tamdēļ varbūt arī var saprast tos melnādainos Āfrikā, ka viņiem tās valstu ekonomikas tādas švakas, jo viņi redz esot sliņķi. Karstums dara mazdarbīgu…

  2. Galvenais – pietiekams šķidruma daudzums, vislabāk, ja tiek dzerts minerālūdens, lai tiktu atjaunots nātrija daudzums organismā.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.