Baudi labākās TV filmas kopā ar mums!

TV21
Ceturtdiena, 25. marts, plkst. 17.10
PRIECĪGUS ZIEMASSVĒTKUS /Joyeux Noel/
Kara drāma. Francija/ Vācija/ Apvienotā Karaliste/ Beļģija/ Rumānija, 2005.g.
Režisors – Kristians Karjons
Lomās: Diāna Krīgere, Beno Fīrmans, Gijoms Kanē, Daniels Brīls, Gerijs Luiss.
1914. gada Ziemassvētku priekšvakarā, Pirmā Pasaules kara Rietumu frontē Francijā notiek kas pārsteidzošs – spontāni, neformāli un ignorējot pavēles tiek noslēgts īslaicīgs pamiers. Uz vienu vakaru ienaidnieki no vācu, franču un skotu armiju daļām kļūst par brāļiem. Karavīri abās ierakumu pusēs noliek  ieročus, bet paši vienojas dievkalpojumā, skaistās dziedātājas Annas Sorensenas dziedājuma baudīšanā un pat futbola spēlē.  Šie vīri taču ir auguši līdzīgās ģimenēs, skoloti līdzīgās skolās, pielūdz vienu dievu, kā vārdā tad viņiem vienam otru nogalināt un vairumā gadījumu arī – mirt?  
Ziemassvētku vakara pamiers ir reāls notikums, doma par to liek pievērt acis uz filmas sentimentu. Notikums tomēr ne gluži tik vērienīgs, kā atspoguļo filmas autori. Vēsturiski precīzāks ir šī vakara seku atspoguļojums – sodīti par brāļošanos ar ienaidniekiem tika gan iesaistītie virsnieki un kareivji, gan mācītājs, kas viņiem vadīja misi. Noskaņa, kas labi piedien ne tikai Ziemassvētku, bet arī Lieldienu gaidīšanas laikam. Vai arī atgādinājums laikā, kad ne tikai Ziemassvētki vai Lieldienas, bet pat Olimpiskās spēles nav vairs gana nopietns iemesls pārtraukt karu.   
Oskara un Zelta Globusa balvu nominācijas kā labākajai ārzemju filmai, sešas Cēzara balvas nominācijas.

TV21
Piektdiena, 26. marts, plkst. 18.45
ES MĪLU „HAKABIJUS” /I Heart Huckabees/
Komēdija. ASV/ Vācija, 2004.g.
Režisors – Deivids O. Rasels.
Lomās: Džeisons Švarcmans, Izabella Ipēra, Dastins Hofmans, Lili Tomlina, Džūda Lovs, Marks Vālbergs, Naomi Votsa, Tipija Hedrena.
Trīs reizes vienas dienas laikā pamanīt vienu un to pašu aizdomīga izskata svešinieku – tā Albertam šķiet pavisam droša zīme, ka ar savām problēmām viņš pats vairs galā netiks. Tāpēc puisis nolemj lūgt palīdzību profesionāļiem. Bernārs un Vivjena gan nav parasti psihologi. Viņi sevi sauc par detektīviem, turklāt par eksistenciāliem detektīviem! Un uzstāj, ka pareizā metode būs vienu dienu izspiegot pašu Albertu visur, lai ko viņš darītu! Turklāt pie šiem pašiem detektīviem, izrādās, ir ieradies arī veiksminieks Breds – iespējams, sava kolēģa Alberta problēmu galvenais vaininieks!
Filma, kas paredz skatītāju ar īpašu, varētu pat teikt, ekscentrisku humora izjūtu. Bet tieši tāda acīmredzami piemīt daudzajiem filmā nodarbinātajiem izcilajiem aktieriem, un tas intriģē. Bet tas nebūt vēl nav viss – aiz ironijas virskārtas te var atrast daudz vairāk, nekā no pirmā skatiena varētu domāt – piemēram, Dastina Hofmana varoņa ieteikumi raudzīties uz itin visu kā saistītu un nozīmīgu, kā uz vienu, pat, ja izskatās dažādi, ir pat ļoti sakarīgi. Vēl interesanti ir tas, ka ne tikai Alberta tēlu filmas režisors Deivids O. Rasels veidojis pats no savas pieredzes, bet arī Dastina Hofmana tēloto Bernāru veidojis līdzīgu savam "mentoram", slavenajam profesoram, budistam Robertam Tūrmanam, kas ir arī neviens cits kā Umas Tūrmanes tēvs.        

TV1000
Piektdiena, 26. marts, plkst. 21.00
GAIŠO ATMIŅU MŪŽĪGAIS STAROJUMS
/Eternal Sunshine of the Spotless Mind/
Melodrāma. ASV, 2004.g.
Režisors – Mišels Gondri.
Lomās: Džims Kerijs, Keita Vinsleta, Kērstina Dansta, Īlaija Vuds, Marks Rafalo, Toms Vilkinsons, Deivids Kross.   
Džoels pārdzīvo nelaimīgu mīlestību. Tik ļoti, ka ir ar mieru vispār aizmirst mokošās atmiņas par Klementīni. Un doktors Merzvjaks sola palīdzēt tās  izdzēst no smadzenēm. Burtiski, kā failu pa failam dzēš dokumentus no datora. Tieši tā ar atmiņām par pašu Džoelu jau izrīkojusies Klementīne. Taču atmiņā viss ir saistīts. Turklāt – pat ja dabūsi kādu ārā no sava prāta, vēl taču jādabū ārā arī no sirds!
Ne tikai Džims Kerijs ir brīnišķīgs aktieris, kad vien netēlo spridzekli katrā kaut kādas padumjas komēdijas kadrā. Divi citi filmas autori – scenārists, cilvēka  identitātes pētnieks un paradoksu meistars Čārlijs Kaufmans ("Būt par Džonu Malkoviču" (Being John Malkovich, 1999.g.), "Adaptācija" (Adaptation, 2002.g.)) un režisors Mišels Gondri ("Sapņu zinātne" (La science des reves, 2006.g.), Bjorkas, grupu Massive Attack, Radiohead, The White Stripes u.c. mūzikas videoklipi) ir tie, kuru fantāzijai nav robežu. Un tomēr pirmais no abiem prot to ietērpt vārdos, bet pēdējais – pārsteidzošos filmu tēlos.
… es tomēr pateikšu, labi? Mišels Gondri tieši man ir viens no tiem filmu autoriem, kas liek mīlēt kino. Kas šokē, izsit no rāmjiem un sajūsmina vienlaikus. Ceru, ka ne tikai mani. Bērnībā Mišels Gondri esot gribējis kļūt par gleznotāju vai izgudrotāju. Ar to, ko viņš dara kinomākslā, Gondri neapšaubāmi ir kļuvis par abiem un vēl vairāk.   
Oskara un Britu Kinoakadēmijas balvas par labāko scenāriju, garumgarš saraksts ar vēl citām godalgām. Filmas idejas un nosaukuma pamatā ir 18. gadsimta sākuma dzejnieka Aleksandra Poupa dzejolis.      

TV21
Sestdiena, 27. marts, plkst. 21.05
ĶIEĢELIS /Brick/
Krimināla drāma/ detektīvfilma. ASV, 2005.
Režisors – Raiens Džonsons.
Lomās: Džozefs Gordons –Levits, Nora Zihetnere, Lūkass Hāss, Noa Flaiss.
Šī nav plaša patēriņa filma, tomēr ļoti interesanta. Un novērtēta neatkarīgo filmu veidotāju Mekā – Sandēnsas kinofestivālā. Noteikti patiks, ja tev tuvs ir Holivudas Zelta laikmeta klasisko film noir stils – uz to šeit ir neskaitāmas un smalkas atsauces, kaut filmas darbība norisinās mūsdienās un tās galvenajam varonim ārēji ir maz līdzīga ar Hamfrija Bogārta atveidotajiem skarbajiem detektīviem.       
Visdrīzāk galvenās lomas iemiesotāja Džozefa Gordona-Levita vārdu neesi ievērojusi, kaut Savienotajās Valstīs šis vēl jauniņais aktieris ir slavens jau krietni sen – kopš bērnības, tomēr viņš noteikti liksies vismaz redzēts. Filmu izvēle liecina, ka Džozefs Gordons-Levits vēlas būt ne tikai populārs, bet arī ļoti labs aktieris. Viņa vārdu ir vērts paturēt prātā, gluži tāpat kā filmas režisora Raiena Džonsona vārdu – mēs par viņiem vēl daudz laba dzirdēsim. Un filma "Ķieģelis" liek ar nepacietību gaidīt abu nākamos projektus.  

TV3
Sestdiena, 27. marts, plkst. 21.20
DEBESU VALSTĪBA /Kingdom Of Heaven/
Vēsturiska piedzīvojumu filma. Apvienotā Karaliste/ Spānija/ ASV/ Vācija, 2005.g.
Režisors – Ridlijs Skots.
Lomās: Orlando Blūms, Eva Grīna, Džeremijs Aironss, Deivids Tjūliss, Brendans Glīsons, Liems Nīsons.
12. gadsimtā Jeruzalemē starp Otro un Trešo krusta karu valdīja īss pamiers. Jauns franču kalējs Balians, nespēdams remdēt sāpes par sievas un dēla zaudējumu, piekrīt kopā ar daudziem citiem kristīgo zemju iedzīvotājiem doties aizstāvēt Svēto zemi pret musulmaņiem. Sers Godfrijs taču sola, ka karš ir lielo iespēju laiks, kas drosmīgam cīnītājam paver neaptveramas iespējas. Ieradies Jeruzalemē, Balians iemīl ķēniņa meitu Sibillu, taču drīz vien viņam kļūst skaidrs, ka tas, kas šeit patiesībā notiek, ir tālu no iedomātajiem ideāliem. Degsmi, ar kādu drošsirdīgais kareivis pulcēja brīvprātīgos cīņai pret iebrucējiem, nomaina naids. Aizsargāt bezpalīdzīgos, sargāt mieru, tiekties pēc harmonijas starp reliģijām un kultūrām, lai iestātos patiesa debesu valstība zemes virsū – tāds taču bija Baliana solījums…
Ridlijs Skots – "Gladiatora" (Gladiator, 2000.g.) režisors, vēlreiz atgriežas vēsturē, šoreiz – Krusta karu laikā. Arī šis episkais lielbudžeta stāsts ir ļoti vērienīgs un krāšņiem specefektiem rotāts, ar žilbinošu aktieru ansambli. Ridlijs Skots neapšaubāmi ir šī žanra meistars, bet visdrosmīgākā ir bijusi viņa ideja mūsu laikā ekranizēt stāstu par kristiešu un musulmaņu (joprojām aktuālo) cīņu par Jeruzalemi. Runā, ka filmai sadusmot izdevies kā vienus, tā otrus.   

LTV1
Sestdiena, 27. marts, plkst. 23.05
DEBESU MALA (PARADĪZES MALĀ) /Auf der anderen Seite/
Drāma. Vācija/ Turcija/ Itālija, 2007.g.    
Režisors – Fatihs Akins.
Lomās: Nurgula Esilčaja, Baki Davraks, Hanna Šigula, Patricija Ciolkovska, Nusela Kose.
Nepatīk Nedžatam tas, ka viņa tēvs-atraitnis atradis sev jaunu draudzeni – prostitūtu Eteri. Viņš tomēr kļūst pielaidīgāks, kad uzzina, ka Etere sūta naudu savai meitai uz Turciju, lai apmaksātu mācības universitātē. Pēc traģiskās Eteres nāves Nedžits pat dodas uz Stambulu, lai uzmeklētu Eteres meitu Aitenu. Taču politiskā aktīviste Aitena ir jau Vācijā, kur sadraudzējas ar vācu meiteni Loti. Taču tad Aitena tiek apcietināta un izraidīta atpakaļ uz Turciju, kur viņu gaida ieslodzījums. Lote draudzenei seko ar šķietami neiespējamu misiju – panākt Aitenas atbrīvošanu.  
Skumja, uzrunājoša, no atmiņas negaistoša filma. Vērts redzēt ne tikai leģendārās Fasbindera filmu zvaigznes Hannas Šigulas dēļ, bet arī tās režisora Fatiha Akina dēļ – viņš ir viens no šobrīd nozīmīgākajiem un joprojām daudzsološākajiem kinorežisoriem Vācijā. Šī Akina filma bija oficiālā Vācijas izvēle Oskara balvas nominācijai labākās ārzemju filmas kategorijā, savukārt cita tajā pat gadā – "Takva" (Akins ir filmas producents) – oficiālā Turcijas izvēle tās pašas balvas nominācijai!
  

LTV1
Svētdiena, 28. marts, plkst. 21.25
MANAS MELLEŅU NAKTIS /My Blueberry Nights/
Melodrāma. Honkonga/ Ķīna/ Francija, 2007.g.
Režisors – Vongs Karvajs.
Lomās: Džūda Lovs, Nora Džounsa, Natālija Portmane, Reičela Vaica, Deivids Stretheirns. 
Elizabete dodas projām no Ņujorkas, lai nekas neatgādinātu bijušo, lai būtu tālāk no… No kā? Atbildes uz to nav, jo kā gan lai atvadās no cilvēka, bez kura nevar dzīvot? Toties var doties ceļā un satikt cilvēkus, iepazīt viņu pasauli, ieklausīties domās, vērot attiecības. Katrs liktenis taču kaut ko atklāj, kaut ko māca. Savi vērojumi un atziņas ir arī kafejnīcas īpašniekam Džeremijam…
Noras Džounsas debija kino, režisora Vonga Karvaja pirmā filma angliski. Savs laiks kopš filmas ir pagājis, Nora Džounsa tomēr joprojām ir dziedātāja, nevis aktrise, bet misters Vongs tomēr atkal filmē mājās – Ķīnā. Melleņu pīrāgi patiesībā negaršojot ne vienam, ne otram, un filmā tas ir pamanāmi. Trakoti žēl patiesībā, varēja taču būt pat ļoti garšīgi. Sanācis gan ir tikai smeldzīgi un ļoti, ļoti skaisti. Varbūt pietiek arī ar to…      

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.