Baltijas Pērle 2009 – iesakām jo īpaši

Jau pavisam drīz Rīgā sāksies kino festivāls – Baltijas Pērle. Baltijas Pērle šogad risināsies laika posmā no 10. līdz 20. septembrim. espati.lv tev pastāstīs par gaidāmo festivāla programmu un ieteikt filmas, ko iesakām noskatīties mēs – espati.lv redakcija.
   
Baltijas Pērlē šogad būs skatāma gan Holivudas zelta klasika, gan jaunākie kinodarbi no visas pasaules. Šogad par festivāla seju ir izvēlēta Odrija Hepberna, un tādēļ par godu izcilajai kino dīvai viena no Baltijas Pērles programmām ir Odrijas Hepbernas retrospekcija. Tajā tiks demonstrētas slavenākās filmas ar Odrijas Hepbernas piedalīšanos – Romas brīvdienas, Brokastis Tifānijā, Sabrina u.c. Kā arī sasaucoties ar šī brīža situāciju valstī, tiks demonstrētas filmas, kas uzņemtas Lielās depresijas laikā kā arī tā saucamās gangsterfilmas. Kā uzskata festivāla rīkotāji, atspoguļojot ASV Lielās depresijas laika problēmas, iespējams, festivāla apmeklētāji mazliet pozitīvāk skatīsies uz mūsdienu problēmām, jo, ja jau tai laikā visu varēja pārdzīvot, radīt skaistu un baudāmu kino, to var arī tagad.

Bez trim lielajām programmām – Odrijas Hepbernas retrospekcija, Lielās depresijas filmas un Gangsterfilmas, Baltijas Pērle piedāvās tādu filmu pirmizrādes, kas saņēmušas dažādas starptautiskas godalgas kino festivālos, piemēram, Dievināšana (Kanāda, 2008. g), Sapņi (Koreja, 2008. g), Mīlestības Robeža (Lielbritānija, 2008) un daudzas citas.

Baltijas pērles atklāšana notiks 10. septembrī Dailes teātrī, kurā ar koncertprogrammu uzstāsies pasaulslavenais Glena Millera orķestris diriģenta Vila Saldena vadībā. Kā jau parasti festivālā ietvaros tiks organizēti gan dienas, gan nakts seansi. Biļetes ir iespējams iegādāties Kongresu nama un k/t Rīga kasēs, kā arī arī internetā (www.bilesuserviss.lv) Visas filmas tiks demonstrētas oriģinālvalodā ar sinhrono tulkojumu divās valodās: latviešu un krievu. Lai dzirdētu tulkojumu, tev būs nepieciešamas austiņas. Tā kā Rīgas Kongresu nama rīcībā nav austiņu, lai nodrošinātu festivāla filmu sinhrono tulkojumu, festivāla organizatori lūdz jūs savlaicīgi sagādāt un seansos izmantot personīgās austiņas ar standarta 3,5 mm kontaktspraudni (piem., derīgas CD atskaņotājiem, datoriem).

espati.lv favorīti festivālā Baltijas Pērle:

Odrija Hepberna

Odrijas Hepbernas vārds lielus komentārus neprasa – viņa ir Holivudas kino leģenda, skaista un talantīga. Lieliskā kino dīva šogad būtu svinējusi savu astoņdesmito dzimšanas dienu, un tieši par godu šai apaļajai jubilejai viņa ir kļuvusi par Baltijas Pērles seju un viņai veltīta vesela programma – Odrijas Hepbernas retrospekcija. Šīs retrospekcijas ietvaros būs iespējams noskatīties sešas filmas no Holivudas zelta fondiem ar Hepbernu galvenajā lomā. Šajās filmās jūtams dramatisms, romantika, mīlestība… Odrijas attēlotās varones allaž bijušas skaistas, spēcīgas sievietes, kas gatavas gāzt kalnus mīlestības dēļ. 

Romas brīvdienas (Roman Holiday) – laikam jau slavenākā filma ar Odriju Hepbernu galvenajā lomā.
Režisors: Viljams Vailers
Lomās: Odrija Hepberna, Gregorijs Peks, Edijs Alberts, Hārtlijs Pauers

Karaliskas personas dzīves rituma atslēgvārdi ir „reglaments”, „etiķete”, „pienākums” un „režīms”. Tas nozīmē, ka jaunai, apburošai būtnei bez ierunām jāizdzer glāze piena, jāapēd cepums un jādodas pie miera tieši tajā laikā, kad viņas vienaudži metas nakts dzīvē.
Tomēr kādā vasaras vakarā Romā, kur princese Anna ieradusies oficiālā vizītē, ierasti dzelžainais grafiks pajūk. Viņa paklusām aizbēg no rezidences, lai trauktos pretī mūzikas skaņām, kas plūst no ielas. Vairāk par visu viņa alkst kaut pāris stundu nerēķināties ar to, ka ir valsts galva, un sapņo pārtapt vienkāršā meitenē. Trausla princese lielā pilsētā… Kā tā pret viņu izturēsies? Vai nenodarīs pāri? Esiet bez raizēm — bēgle savā ceļā sastaps burvīgu princi, skandalozas slavas apvītu skaistuli — amerikāņu avīzes reportieri, kurš, atpazinis meiteni, protams, centīsies viņu izmantot savās savtīgajās žurnālista interesēs… Pats skaistākais, aizkustinošākais un izsmacinātākais mīlas stāsts pasaules kino vēsturē — īstens šedevrs.

Vēl kāda pasaules slavu un apbrīnu ieguvusi filma ar Hepbernu – Brokastis pie Tifanija (Breakfast at Tiffany’s)

Režisors: Bleiks Edvardss.
Lomās: Odrija Hepberna, Džordžs Pepards, Mikijs Rūnijs.

Citāti no kulta filmas Brokastis pie Tifanija, Trūmena Kapotes romāna ekranizācijas, jau sen kļuvuši par klasiku — galvenās varones mazā melnā kleitiņa, platmale un garie zīda cimdi līdz elkoņiem pārtapuši stila ikonā. Plastmasas glāzīte ar kafiju pie slēgtā Tiffany&Co skatloga agrā Manhetenas rītā kļuvusi par glamūra dzīvesveida ilustrāciju, bet Henrija Mančīni šedevrs — dziesma Moon River — par visu laiku romantiķu himnu.
Neizbaudīt „Brokastis pie Tifanija” būtu muļķīgi. Tā ļauj skatītājam dzīvi uztvert uz ekrāna notiekošo, izjust Odrijas Hepbernas mirdzumu, vienreizējo šarmu, eleganci, trauslumu un tiešumu viņas varonē Holijā Golaitlijā, kura ir nelīdzsvarota, neparedzama, ambicioza, neadekvāta, viegli ievainojama un ļoti, ļoti vientuļa. Šī sieviete ir bagāta līgavaiņa un ārišķīgas laimes medniece, kuras dzīvē ir tikai viens īsts vīrietis — kaķis, vārdā Kaķis, kurš netīksminās par viņu, bet arī nenosoda. Taču burvīgi romantiskā stāsta nemaz nebūtu, ja Holijas kāpņu telpas laukumiņā neuzrastos kāds tikpat vientuļš un ambiciozs kaimiņš…


Koko līdz Šanelei (Coco avant Chanel)  – stāsts par vienu no modīgākajām un spēcīgākajām sievietēm, ko pieredzējusi šī pasaule
2009, Francija, 105 min.
Režisore: Anne Fontēna

Lomās: Odrija Tatū, Benuā Pelvords, Alesandro Nivola, Marī Žilēna, Emanuela Devo

Kāda viņa bija – Koko līdz Šanelei?
 Bāreņu patversmē pie loga stāv izstīdzējusi, domājams, desmit gadus veca meitene, kura saspringti raugās tālēs. Katru svētdienu viņa veltīgi cer, ka  tēvs viņu tur atradīs un aizvedīs projām pie sevis.
Dziedātāja kādā lētā krodziņā bezbailīgi uzstājas piedzērušos zaldātu baram… Maza šuvēja, kura apstrādā drānu malas un piešuj pogas provinces skrodera palīgtelpās… Kalsna audzēkne, kurtizāne, kura atradusi patvērumu pie sava aizstāvja Etjēna Balzāna starp kokotēm un dīkdienīgiem izvirtuļiem.
Iemīļotā, kura zina, ka nekad nekļūs kādam sieva, kura valkā savu mīlnieku kreklus. Dumpiniece, kura smok sava laika noteikumu šauro rāmju žņaugos.
Tas viss veido stāstu par Koko Šaneli, kura iemiesoja terminu „mūsdienīga sieviete” vēl pirms tā rašanās. Sieviete, kura nedzīvoja pēc sabiedrībā pieņemtajiem noteikumiem. Šis ir stāsts par viņas ceļu uz žilbinošajām Parīzes gaismām.



Esi sveicināta, Sagāna (Bonjour , Sagan) – emocijām bagāta un kolorīta mākslas filma
2008, Francija, 117 min.
Režisore: Diāna Kirisa
Lomās: Silvija Testū, Žanna Balibāra, Ariela Dombāla, Laionels Abelanski, Pjērs Palmads
 „Ardievu, skumjas, un esiet sveicinātas, skumjas! Jūs esat ierakstītas griestu laukumos, jūs esat ierakstītas acīs, kuras mīlu, jūs tomēr neuzlūkoju kā nelaimi…
…Šīs neierastās jūtas, kas pastāvīgi ielavās manī ar caurstrāvojošām ilgām, es neuzdrīkstos nosaukt, nodēvēt tās brīnišķīgajā un svinīgajā vārdā – skumjas. Tās ir tik visu pārņemošas, tik egoistiskas jūtas, ka es no tām gandrīz kaunos…”
Brīnumains mākonis aizklājis kautro sauli, kuras atspulgs rotājās aukstajā ūdenī. Zilumiem klātā dvēsele pārstāja sāpēt. Un neizdzisīs noslēpumainais smaids to cilvēku sejās, kuri devušies viņas varoņu pasaulē. Rakstniecei bija tikai 18 gadi, kad jau izdevās publicēt pirmo romānu, kas radīja „Sagānas mītu”, bet vēlāk pārauga mītā par spožiem formulējumiem, brīvu mīlestību un ārišķīgu epatāžu, aiz kā apslēpta citāda sieviete, bez kompromisiem savās dzīves izjūtās, lai brīvi rakstītu, mīlētu vai ienīstu…

Naktssardze (Nightwatching) – filma, kas aizvedīs uz mazliet citādu realitāti
2007, Nīderlande/Kanāda/Anglija/Francija/Polija, 134 min.
Režisors: Pīters Grīnevejs
Lomās: Mārtins Frīmens, Emīlija Holmsa, Eva Bērtisla, Džodija Meja, Tobijs Džonss, Agata Buzeka
Viens no kapteiņa Frānsa Baninga Koka un leitnanta Vilema van Reitenburga rotas vīriem izrādās aukstasinīgs slepkava.
Rembrants nolemj atklāt šo noziegumu un iestrādāt savu apsūdzību pasūtītajā gleznā.  Viņš uzsāk vākt informāciju, bet jo dziļāk mākslinieks ieslīgst Holandes Zelta Laikmeta noslēpumos, jo baisāka viņam šķiet notiekošā realitāte. Asa sižeta stāsts par politiskās sazvērestības un stindzinoša nozieguma izmeklēšanu, kurā nozīmīga loma ir vienai no pašām noslēpumainākajām gleznām pasaules mākslas vēsturē – Rembranta šedevram „Naktssardze”.

Dženova (Genova) – skaista, aizkustinoša un mazliet mistiska.
2008, Lielbritānija, 94 min.
Režisors: Maikls Vinterbotoms
Lomās: Houpa Deivisa, Kolins Fērts, Monika Benati, Alesandro Džiudžioli, Demetrijs Goritsass
 „9 dziesmu” autors radījis brīnišķīgu stāstu labākajās mistiskās gotikas tradīcijās.
Pēc sievas zaudējuma Čikāgas universitātes profesors, cerot pārvarēt skumjās atmiņas, pārceļas kopā ar ģimeni uz dzīvi Itālijā.
Dženovas karstā saule, burvīgās pludmales, raibās ielu kafejnīcas – nebūt nav sliktākā vide, kur  mēģināt sākt visu no sākuma.
Vecākā meita ātri pielāgojas šai la dolce vita, tēva domas šaudās starp atmiņām un jaunas romantikas apsolījumiem, tikai jaunāko meitu nepamet pagātnes rēgs.



Vētrainie Divdesmitie (The Roaring Twenties) – aizraujoša un aizkustinoša
ASV, 1939, 106 min.
Režisors: Rauls Volšs.
Lomās: Džeimss Kegnijs, Prisila Leina, Hamfrijs Bogarts, Gledisa Džordža, Džefrijs Linns.
Vētrainie divdesmitie gadi plosīja cilvēku dzīves — „sausā likuma” un haosa laiks, kad strīdus izšķīra lodes un pilsētu ielu klusumu arvien biežāk pāršķēla automātu kārtas.
Skaudra sāga par Amerikas karavīriem, kuri atgriezušies no Pirmā pasaules kara ierakumiem savas dzimtenes „kvēlajos apkampienos”. Šie puiši ir ārkārtīgi atšķirīgi, tomēr viņu likteņi krustojas un savijas mezglā, kuru atšķetināt vairs nav iespējams. Tikai pārcirst.
Viņi kļūst par sabiedrotajiem noziedzīgos darījumos. Tie plaukst un zeļ, līdz iejaucas mīlestība, sāncensība, nodevība. „Melnā otrdiena” — Lielās depresijas sākums — kļūst par viņu beigu sākumu. Kaisles caurstrāvots, smeldzīgs, romantisks stāsts par kara varoni, kurš kļūst par kontrabandistu un iet bojā līdz ar fondu biržas krahu.

Kopumā festivālā Baltijas Pērle tiks demonstrētas ap 50 filmām, starp kurām noteikti vari atrast arī kaut ko priekš sevis.
Sīkāka informācija par festivālu un paredzētajiem seansiem: www.balticpearl.lv

1 komentārs

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.