AVĀRIJAS kontracepcija – viss, kas tev par to jāzina

To, ka avārijas kontracepciju var lietot pēc neaizsargāta dzimumakta, kā arī, ja sanāk šmuce ar ierasto kontracepcijas metodi, zinām taču mēs visas. Vairums sieviešu uzskata, ka „ar mani nekas tāds jau nevar atgadīties”! Tomēr ir svarīgi būt informētai, kā rīkoties un kas jāievēro, lietojot avārijas kontracepciju. Tāpēc mēģināsim noskaidrot visu, kas būtu jāliek aiz auss par šo tēmu. Padomu prasījām „Medicīnas sabiedrības ARS” ginekoloģei Dr. Marijai Mohovai.

Noskaidrosim – kas ir avārijas kontracepcija?
Teorētiski mūsdienās vispār nebūtu jāuztraucas par nevēlamas grūtniecības iestāšanos, jo ir izgudrotas visdažādākās kontracepcijas metodes, un, par laimi, pastāv arī avārijas kontracepcija – augstas devas progestīna līdzekļi. Tā ir metode, kas palīdz izsargāties no nevēlamas grūtniecības pēc ārkārtējām situācijām. Avārijas kontracepciju lieto tikai īpašos gadījumos, piemēram, prezervatīva plīšanas gadījumā, kad vairs nav citas alternatīvas, kā pasargāt sevi no neplānotas grūtniecības. Avārijas kontracepciju nekādā gadījumā nelieto ikdienā kā pastāvīgu izsargāšanās metodi! Aavārijas kontracepciju izmanto, ja noticis neaizsargāts dzimumakts vai gadījumā, ja kāda cita no kontracepcijas metodēm nav nostrādājusi, piemēram, savlaicīgi nav iedzerta tablete.


Kā darbojas avārijas kontracepcija?

Avārijas kontracepcijas tabletes ir bezrecepšu medikaments, kas satur īpaši lielu progestīna devu, kas var apstādināt ovulāciju, pārtraukt olšūnas apaugļošanos un tās ceļu pa olvadiem un izraisīt izmaiņas dzemdē, kas novērstu apaugļotās olšūnas implantāciju dzemdes gļotādā. Tātad vienkāršiem vārdiem sakot – šī mazā tabletīte izdara visu iespējamo, lai tu nepaliktu stāvoklī.

Kādi ir avārijas kontracepcijas veidi?
Eksistē vairākas avārijas kontracepcijas metodes. Latvijā izplatītas ir visdrošākās un efektīvākās no tām: levonorgestrēlu saturošas tabletes „Escapelle” un „Postinor”. Levonorgestrēls ir hormons, kurš novērš ovulāciju (neļauj olnīcām izdalīt olšūnas) un aptur apaugļotas olšūnas implantāciju endometrijā (aptur apaugļoto olšūnu piestiprināšanos dzemdes sieniņai).

Kā lietot avārijas kontracepciju?
Avārijas kontracepciju nevajadzētu izmantot regulāri – tā paredzēta tikai un vienīgi ārkārtas situācijām! Tabletes lieto ne vēlāk kā 72 stundu laikā pēc neaizsargāta dzimumakta. Protams, pirms tam ir rūpīgi jāizlasa lietošanas instrukcija.

Ko vajadzētu ņemt vērā, pirms avārijas kontracepcijas lietošanas?
Vajadzētu būt 100% drošai, vai neesi jau stāvoklī. Tāpat vērtīgi pārliecināties, vai tu nelieto īpašas zāles, kuras palielina aknu enzīmu aktivitāti. Tās var būtiski samazināt avārijas kontracepcijas efektivitāti.

Kādas blakusparādības var rasties?
Augstas progestīna devas var izraisīt tādas blakusparādības kā slikta dūša, vemšana, depresija un menstruālā cikla pārtraukums, menstruāciju aizkavēšanās, kā arī dzemdes asiņošana. Avārijas kontracepcija izmaina sievietes hormonālas sistēmas regulāciju noteiktajā menstruālajā ciklā, taču bieži menstruālais cikls paliek bez jebkādām izmaiņām. Avārijas kontracepcija palīdz vienu reizi. Ja attiecīgā cikla laikā notiek atkārtots dzimumakts, jālieto cita kontracepcijas metode, piemēram, kondoms. Iedarbības mehānisms un negatīvā ietekme uz organismu no avārijas kontracepcijas saglabājas, tāpēc avārijas kontracepcija pēc dzimumakta jālieto tikai izņēmuma gadījumā, kad nav iespējamas citas alternatīvas metodes.

Vai avārijas kontracepcija ietekmē auglību?
Uztraukumam nav pamata, jo vienreizēja lietošana būtiski to neietekmē. Tomēr, ir sievietes (apmēram 16% tādu gadījumu), kurām pēc avārijas kontracepcijas lietošanas pēc kāda mēneša var rasties neregulāra dzemdes asiņošana.

Ko darīt, ja paliek slikti (vai rodas citi jauni simptomi) un zināms, ka vainojams nekas cits kā avārijas kontracepcija? 
Gadījumos, kad sievietei ir vajadzīga avārijas kontracepcija, ir nepieciešama ārsta konsultācija (pirms vai pēc lietošanas), lai apspriestu turpmākās kontracepcijas metodes, iespējamu grūtniecības iestāšanos risku un zāļu blakusparādības. Gadījumā, ja ir jauni simptomi (tādi kā ģībonis, stipra asiņošana no dzimumceļiem, stipras sāpes vēderā), un tie šķiet sevišķi bīstami veselībai, noteikti jāgriežas neatliekamajā medicīniskajā palīdzībā. Tie varētu būt saistīti ar ārpusdzemdes grūtniecību.

Kāda ir avārijas kontracepcijas efektivitāte?
Novērš 75 līdz 85% nevēlamu grūtniecību. Avārijas kontracepcijas efektivitāte ir tieši atkarīga no laika, kas pagājis no dzimumakta līdz tabletes ieņemšanai, proti, jo ātrāk tablete tiek ieņemta, jo augstāka avārijas kontracepcijas efektivitāte un mazāka grūtniecības iespēja. Visaugstākā avārijas kontracepcijas efektivitāte ir tad, ja tablete iedzerta pirmajās 12 stundās pēc dzimumakta – 95%. Ja triju stundu laikā pēc avārijas kontracepcijas iedzeršanas ir bijusi vemšana vai caureja (neatkarīgi no tā, kādu apstākļu dēļ), nekavējoties jāiedzer vēl viena deva, jo tablete vēl nebūs paguvusi uzsūkties un iedarboties. 

Kā lai sieviete pārliecinās, ka patiešām, izlietojot šo avārijas kontracepcijas tabletīti, viņa nepaliks stāvoklī?
Pavisam vienkārši – ir jāveic grūtniecības tests mājas apstākļos vai jādodas pie sava ginekologa.

Kāds ir avārijas kontracepcijas kaitīgums?
Nopietns kaitējums, lietojot avārijas kontracepciju manā praksē nav novērots. Ir tikai jau minētie blakusefekti: slikta dūša, vemšana, krūšu dziedzeru piebriedums, kā arī neregulāra dzemdes asiņošana, kas parasti rodas pēc avārijas kontracepcijas lietošanas. Lielākajai daļai sieviešu arī pēc avārijas kontracepcijas lietošanas būs normālas menstruāvijas ierastajā laikā, daļai sieviešu tās var sākties ātrāk vai vēlāk, kā ierasts. Var būt neliela asiņošana jeb “smērēšanās” laikā līdz menstruācijām. Jānēm vērā – ja menstruācijas pēc avārijas kontracepcijas lietošanas kavējas vairāk kā piecas dienas, ir ļoti stipras vai ļoti vājas, noteikti jāsazinās ar savu ginekologu! Vēl nopietnāks kaitējums ir atkarīgs no tā, cik bieži sieviete lieto avārijas kontracepciju.

Kas vēl mums, sievietēm, būtu jāzina par avārijas kontracepciju?
Avārijas kontracpecija nav abortīva metode, tā nepārtrauc esošu grūtniecību! Gadījumā, ja grūtniecības laikā ir lietota avārijas kontracepcija, auglim nav nopietnu veselības risku, kā arī nepalielinās iedzimtu anomāliju risks. Gadījumā, ja pēc avārijas kontracepcijas tabletes norīšanas rodas vemšana, tablete, kā jau minēju iepriekš, jāizdzer atkārtoti. Lai būtu drošāk, sievietes varētu iegādāties avārijas kontracepcijas tableti, kuru turētu makā vai glabātu rokas somiņā, lai lietotu to tikai un vienīgi ārkārtas situācijā. Pēc šīm pašām ārkārtas situācijām jāizvēlas droša un veselībai nekaitīga kontracepcijas metode, piemēram, prezervatīvs!

Nobeiguma vietā
Avārijas kontracepcija ir metode, kas izmantojama, ja tiešām ir radusies ārkārtas situācija. Un tāda var gadīties ikvienai no mums. Taču, ja avārijas kontracepcija ir kas tāds, ko esi lietojusi ne vienu reizi vien, tad ir vērts apdomāt – vai ar manu dzīvesveidu viss ir kārtībā?

15 komentārs
 1. Ir gadījies pielietot šādu kontracepcijas metodi, bet cik zinu, šo “iespēju” patiešām drīkst izmanto pavisam ārkārtas gadījumos. Tamdēļ cenšamies tomēr visas domāt ar galvu 😉

 2. Man arī ir gadījies pielietot, taču tā nenostrādāja, neskatoties uz to, ka derīguma termiņš nebija beidzies un iedzēru 12 h laikā, tik un tā paliku stāvoklī.

 3. Gadās jau dažādi 🙂 Dažkārt, ja dzīvo kopā bet bērnus negrib un sievietei neder hormonālā kontracepcija vīrietis var veikt vazektomiju.

 4. Es esmu šo tableti lietojusi 3 reizes dzīvē. Visas 3 reizes tā tiešām nostrādāja – stāvoklī nepaliku, taču ciklu izjauca pamatīgi. Pēcāk to sakārtot varēja tikai ar ikmēneša horomonālajām tabletēm. Šis tiešām ir AVĀRIJAS gadījumā lietojams līdzeklis.

 5. Man arī ir gadījies lietot vienreiz. Iedzēru pēc 9 stundām. Slikta dūša nebija, bet to visu dienu bija tāds viegls reibonis un nedaudz nespēks. Mēnešreizes sākās kā tām būtu jāsākās. Bet to stresiņu līdz mr gan vairs negribu piedzīvot. Katrā ziņā pamatīga mācība man.

 6. Man, par laimi, nav nācies tādu dzert, maksimāli atbildīgi izturos pret to lietu, šādu draņķi savā organismā nevēlētos. Nopietno attiecību sākumā, kad biju jauna un glupa, vēl lietoju hormonālo kontracepciju, bet organisms to nepieņēma- pusgadu bija slikta dūša, līdz sākās arī sirdsdarbības problēmas un kuņģa čūla, nerunājot jau par neredzamo daļu, ko tas nodara reproduktīvajai sistēmai kā tādai. Neticu arī šajā rakstā uzsvērtajam avārijas kontracepcijas nekaitīgumam- nekas, kas izjauc organisma svarīgāko-reproduktīvo sistēmu, nav un nevar būt nekaitīgs! Labāk godīgi uzrakstītu visu, kas notiek organismā,nevis slavētu tabletes, kas veicina to, ka meitenes pārāk vieglprātīgi tās dzer… Arī info par parasto “ikdiena” orālo kontracepciju pārsvarā ir pārāk labā gaismā attēlota, lai tik pērk, lai ir noiets. Tas ir bizness, kuram par reālo sieviešu veselību nospļauties, diemžēl 🙁

 7. Nav sanācis lietot. Bērniņu plānojām, paliku stāvoklī 4 mēnešu laikā. Ir bijusi olnīcās cistu operācija, pēc kuras man godīgi pateica, ka bērniņu ieņemt var būt grūti, viss atkarīgs arī no vīrieša spermas. Nu 4 mēneši nudien nav baiig ilgs laiks, bet šo 4 mēnešu laiku mēģinājumi bija visu laiku, regulāri. Pašlaik bērnam ir 2.1gadi. Pēc bērna dzimšanas izlēmu par labu kontracepcijas tabletēm, mēnesi padzēru, sāku pieņemties svarā. Sapratu, ka tā nevar turpināt. Devos pie ginekologa uz jaunu vizīti. Nonācām pie secinājuma, ka es tabletes vairāk nelietošu. Arī ar vīru mājās par to vienojāmies, vīrs daudz strādā, daudz ir prom no mājām un tāpēc izlēmu, ka savu organismu nebeigšu ar tabletēm. Palikām pie prezervatīviem, ko arī izmantojam tikai pašās beigās. Turklāt pēc viena mēneša tablešu lietošanas, manas MR pazuda aptuveni uz 4-5mēnešiem. Sākumā domāju, ka nu tā, esmu stāvoklī. Sākumā testi bija negatīvi, taisīju 2 dienas pēc kārtas, no rīta, tad atkal ik pēc nedēļas. Kopā kaut kur 2-4 nedēļas, katru nedēļu taisīju testu. Visi bija negatīvi. Devos pie ginekologa, tieši tajā dienā ar MR sākās, mežonīgā daudzumā. Vizīti neatcēlu, gienkoloģe ar visu to mani pārbaudīja, tikko kā beizās MR, uzreiz arī lika ierasties uz USG pārbaudi, lai apskatītu, kas tad tur ir noticis. Grūtniecība tiešām nebija, bet olnīcas bija pamatīgi apslāņojušās. Kā man teica, es mierīgi šos 4 mēnešus varēju iztikt bez nekādas izsargāšanās. Vienu mēnesi nodzēru tabletes un kontracepcija pus gadam 😀 Vēl pēc tām pirmajām MR gaidīju atkal 2 mēnešus, līdz sākās nākamās un tad jau aizgāja normāli. Ceru, ka man šo AVĀRIJu nebūs jāpielieto.

 8. esmu dzērusi 4 reizes avārijas tab., man nebija nekādu blakus parādību. un nu pec 7 gadiem esmu veselīgas smaidīgas gadu vecas meitiņas mamma, pie kuras tikàm ar pirmo mēģinājumu 😉

 9. Ko darīt tad, ja sākas neplānotas mēnešreizes pēc zāļu iedzeršanas un viņas iet 2 nedēļas?

 10. No ārstes uzzināju interesantu faktu, ka ovulācija var būt mainījusies un būt arī tieši pirms vai pēc MR saistībā ar aizņemto un no dabiskā attālināto dzīvesveidu, kā arī var sākties citā laikā, arī tad var mainīties, ja ļoti satraucas (manā gadījumā cita kontracepcijas metode nostrādāja daļēji (nomuka prezervatīvs pie izņemšanas) – pēc situācija un pēc cikla bija neliels risks palikt stāvoklī, jo sanāca 2.diena pēc MR). Lietoju avārijas k., MR sākās pēc nepilnas nedēļas, bet veiksmīgi, viss ok, sajūtas kā parastās MR, tik spēka pietrūka vairāk pirmajā dienā un garastāvoklis nebija jauks.

 11. Vai šādu konracepciju var lietot vel nedzemdejusi sieviete? Tas netrauces bernam velak attistities?

 12. Man ir radies jautājums. Ja ir noticis dzimumakts bez prezervatīva un sanākusi “šmucīte”, nākamajā dienā var nodarboties ar seksu bez prezervatīva, ja zãli iedzer tikai péc otrâs reizes, kas ietilpst tajãs 72.h ?

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.