AUGU piens – gatavojam pašas!

Droši vien veikalu plauktos ir manīti viņi – augu pieni, kuri iegūti no dažādiem riekstiem un graudaugiem. Par alternatīvajiem pieniem dēvētie produkti tiešām nesatur laktozi un ir vegāniem draudzīga izvēle, tomēr ir vairāki iemesli, kāpēc ikvienam ir vērts ieviest izmaiņas savā ierastajā ēdienkartē un pamēģināt augu pienu daudzveidību.

Tas ir veselīgi. Lai arī dažādu augu pienu uzturvērtība atšķiras, skaidrs ir viens – tie lieliski papilda uzturu ar vitamīniem un minerālvielām, piemēram, auzu piens satur kalciju un beta-glukānu, kas stiprina imunitāti, mandeļu un lazdu riekstu pienos ir augsta E vitamīna koncentrācija, kas nāks par labu ādas veselībai un imunitātei. Kaņepju piens ir labs Omega-3 taukskābju avots, savukārt sojas piens ir govs piena līdzinieks sastāva ziņā. Veikalos pieejamajiem augu pieniem parasti ir pievienots kalcijs, tomēr ir jāpievērš uzmanība cukura daudzumam, konservantiem un vērtīgo izejvielu koncentrācijai.

Tas ir garšīgi. Nav noslēpums, ka govs piena garša ne visiem iet pie sirds vai arī nešķiet pietiekami bagātīga. Augu pienus var izmantot gandrīz jebkurā receptē, lai piešķirtu jaunu garšu ierastiem ēdieniem – kafija ar gaisīgām sojas piena putām pārsteigs ar devu riekstu smaržas un garšas, savukārt rīsu piens padarīs auzu pārslu putras garšu pilnīgu un krēmīgu. Tāpat augu pieni ir īstā izvēle, ja patīk eksperimenti virtuvē – kokosriekstu piens ir lielisks palīgs zupu, sautējumu un mērču pagatavošanā, nemaz nerunājot par desertiem – augu pienus atradīsi svaigo siera kūku, ātro saldējumu, čia sēklu pudiņu un modīgo fudge recepšu sastāvā.

Tas ir vienkārši. Augu piena pagatavošana mājas apstākļos neprasa daudz laika, taču ieguvumi ir vairāki – ir iespējams variēt garšas intensitāti (veikalā nopērkamajos augu pienos bieži vien tiek taupīts uz labas garšas rēķina) un kombinācijām, piemēram, rīsu piens labi sader ar riekstu pieniem (lazdu riekstu vai mandeļu pienu). Augu pienu gatavošana mājās ir gudra izvēle arī no naudas plānošanas viedokļa, kā arī ļauj pārliecināties par izejvielu kvalitāti un kontrolēt pievienotā saldinātāja daudzumu.

Populārākās izejvielas augu pienu pagatavošanai ir rieksti (mandeles, Indijas rieksti, lazdu rieksti, makadāmijas rieksti) un graudaugi (rīsi, auzas, soja, spelta), pie tam augu pieni, kas pagatavoti no kvinojas un kaņepju sēklām, ir arī ārkārtīgi vērtīgi no uzturvērtības viedokļa.

Rīcības plāns, lai iegūtu augu pienu ir vienkāršs – kā piemēru piedāvājam recepti mandeļu piena pagatavošanai:

  1. Iemērc mandeles ūdenī, pievieno šķipsniņu jūras sāls un atstāj uz 8-12 stundām – riekstu mērcēšana jeb aktivizēšana novērš smaguma sajūtu un vēdera pūšanos, ko mēdz piedzīvot pēc maltītes, kas satur riekstus. Ieteicamais riekstu mērcēšanas ilgums atšķiras – lazdu riekstus un makadāmijas riekstus vēlams mērcēt 8 stundas, savukārt Indijas riekstiem pietiks ar 5-6 stundām. Graudaugu mērcēšanai jāatvēl daudz īsāks laiks – līdz stundai.
  2. Izmērcētās mandeles noskalo un ber blenderī, pievieno ūdeni, vadoties pēc proporcijas 1:3. Sākumā pielej 2 daļas ūdens un pakāpeniski pievieno atlikušo daļu ūdens, līdz sasniegta vēlamā garša.
  3. Lai augu pienu padarītu saldāku, blenderēšanas procesā var pievienot mazliet kļavu sīrupa, dažas dateles bez kauliņiem vai vaniļas ekstraktu…variāciju ir daudz! Kopējais blenderēšanas laiks: ~1 minūte.
  4. Visbeidzot, augu pienu nokāš caur marli vai sietiņu (steidzīgās var izmantot franču kafijas presi). Pāri palikušos biezumus nemet ārā – tos var izžāvēt un pievienot mafinu un pankūku mīklai.
  5. Gatavo augu pienu uzglabā ledusskapī ar vāku aizveramā traukā 2-3 dienas.
Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.